تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

تکنیک های تصمیم گیری (31 تکنیک اصلی)

hafeze-maghz

تصمیم‌ گیری فرایندی است که باید فضای مربوط به یک مشکل را بررسی کنید تا بتوانید در مورد انجام یک اقدام خاص مطمئن شوید. راهبردی که برای تحقیق کردن، جمع کردن اسناد، در نظر گرفتن موارد اجتماعی و فکر کردن و تصمیم گیری اجرا می کنید، بستگی به نوع تصمیمی دارد که باید اتخاذ کنید.

بعضی از تصمیمات باید سریعاً گرفته شوند؛ در حالی که شرایط دیگری هستند که باعث می شوند فرآیند تصمیم گیری گسترده تر باشد و حتی ممکن است چند هفته، چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد. بعضی از تصمیم گیری ها سریع و غیرقابل بازگشت هستند اما بعضی دیگر باید مدت زمانی را طی کنند تا بتوانیم آن ها را آزمایش کرده و چیز هایی را یاد بگیریم.

تصمیم گیری ها ممکن است انتخاب های فردی باشند یا این که جمعی از افراد باید اولویت های خود و دیدگاه هایشان را بیان کنند تا یک تصمیم اتخاذ شود. در این قسمت از سایت تکنیک هایی را در مورد تصمیم گیری به شما معرفی می کنیم که می توانید برای انواع مختلفی از شرایط آن ها را به کار بیندازید و بهترین نتایج را کسب کنید.

31 تکنیک موجود تصمیم گیری در دنیا

اهداف

هدف یعنی مقصد و نتیجه کار شما. تعریف کردن اهداف می‌ تواند نقطه شروعی برای برنامه ریزی و تصمیم گیری تجاری باشد.

تجسم اطلاعات

تجسم اطلاعات یک ابزار ذهنی است که می‌ تواند برای تصمیم‌ گیری های سخت استفاده شود. تجسم می تواند یک فعالیت انسانی مانند کشیدن یک تصویر باشد یا حتی می توانید از طریق ابزاری مثل آنالیزگر ها آن را به انجام برسانید.

آنالیز محاسباتی

استفاده از  موارد توزیع شده به صورت محتمل برای حل مشکلات یا تصمیم گیری ها مناسب است.

تکنیک های خلاصه نویسی (روش انجام درست)

سیستم ساپورت تصمیم

یک ابزار اطلاعاتی که برای حمایت از تصمیم گیری ها برای یک قلمروی تجاری خاص یا مجموعه ای از فعالیت‌ ها تعبیه شده است. اطلاعات مربوط را در زمان تصمیم‌ گیری فرد در اختیار او قرار می‌ دهد.

نقشه تصمیم‌ گیری

نقشه تصمیم‌ گیری یک نوع تجسم از تصمیم است که معمولاً یک ساختار شبه درختی دارد و گزینه ها را نشان می‌ دهد.

مدلینگ تصمیم

مدلینگ تصمیم ها از یک منطق یا الگوهایی برای تصمیم گیری استفاده می کند. در برخی از موارد الگوی تصمیم گیری برای تصمیمات اتوماتیک به صورت کامل یا بخشی از آن ها استفاده می شود.

پیش بینی کردن

پیش بینی کردن فرآیندی از بررسی انتظارات در آینده بر اساس آنالیز اطلاعات گذشته با استفاده از تکنیک های اطلاع رسانی مانند حدس خود فرد بر اساس اطلاعات و روش های رسمی مانند آنالیز محاسباتی است.

3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت

هوش جامع یا دسته جمعی

یک نوع مفهوم عمومی برای تولید ارزیابی و ترکیب ایده های گروهی است. هوش دسته جمعی اطلاعات گوناگون را از یک تیم برای حل مشکلات جمع‌آوری می‌ کند.

طوفان افکار

گروهی از تکنیک های خلاقانه برای جریان پیدا کردن ایده ها بدون ترس از انتقاد طراحی شده است.

طوفان گیم یا بازی

طوفان بازی یا گیم  یک نوع برنامه و اصطلاحا بازی جدیدی است که برای راحت تر کردن نتایج بیزینسی مانند تصمیم گیری حل مسئله یا توسعه یک استراتژی استفاده می شود.

بحث

بحث کردن یک راه برای به چالش کشیدن و مقایسه ایده‌ هایی است که یک گفتگوی زنده را ایجاد می‌ کنند و همچنین می‌ تواند به صورت نوشتار رسمی یا یک عبارت خاص هم باشد.

چطور سریعتر و بهتر یاد بگیریم؟

حمایت از ایده های عجیب

دفاع کردن از ایده‌ هایی که شما برای اهداف بحث استفاده نمی کنید و آن را ساپورت نمی کنید. این مفهوم مخصوصاً به ایده های غیر رایجی مرتبط است که حمایت کنندگان کمی دارد اما معمولاً می‌ تواند تصمیمات خوبی را اتخاذ کند و نتایج خوبی را رقم بزند.

تفکر همگرا

تفکر همگرا فرآیندی برای تصمیم برای پاسخ صحیح به یک مشکل است که اغلب متضاد تفکر واگرا می باشد. تفکر واگرا فرآیندی از فکر کردن به طور خلاقانه از طریق به تاریخ کشیدن فرضیات موجود و تفکر کردن در مورد افکار کشف نشده است.

فکر کردن با صدای بلند

فکر کردن با صدای بلند فرآیندی است که از شرکت کنندگان می خواهد چیزی را که فکر می‌ کنند، بدون سانسور کردن بیان کنند که این روش برای کشف افکار خلاقانه و احساسات ارزشمند افراد طراحی شده است.

آزمایش تفکر

یک فرضیه، داستان یا فرایندی که برای آزمایش کردن نتایج به کار گرفته می شود.

تندخوانی چیست؟ آموزش 3 متد اصلی تندخوانی

تفکر انتقادی

آنالیز کردن سیستماتیک و منظم از شواهدی که یک عقیده قضاوت یا انتقاد را ایجاد می کند.

تفکر عقلانی

تفکر عقلانی فرآیندی از تفکر است که عوامل منطقی و غیر منطقی مانند احساس ، خیال، فرهنگ، زبان و قرارداد های اجتماعی را شامل می‌ شود.

شیت تعادل تصمیم

نشان دادن فواید و مضرات یک تصمیم که در یک جدول دو ستونی اجرایی می شود.

هزینه های فرصت

نمونه‌ های کمی از هزینه فرصت را در اختیار قرار می دهد.

درخت تصمیم گیری

درخت تصمیم گیری یک نوع نشان دهنده گزینه های در دسترس در سناریوی تصمیم‌ گیری است.

راضی ‌کننده

تکنیک راضی‌کننده یک نوع تکنیک تصمیم‌ گیری است که اولین گزینه ای که کم ترین نیاز ها را دارد، انتخاب می کند و اغلب بهینه‌ سازی مقایسه می‌ شود که یک روش با بیش ترین فواید را انتخاب می‌ کند‌‌. این تکنیک معمولاً برای تصمیم گیری های سریع انتخاب می‌ شود و شما اولین گزینه که به نظرتان خوب هست را انتخاب می کنید.

توافق عمومی

توافق عمومی فرآیندی از تصمیم گیری است که همه افراد در آن حضور دارند . فرایندی است که تصمیم گیری ها تقریباً انتخابی هستند اما ارزش آن ها مهم می‌ باشد. توافق عمومی معمولاً در دیپلماسی و شرایطی استفاده می شود که افراد قدرت دارند تا تصمیم گیری ها را به صورت توزیع شده بین سایرین اتخاذ کنند.

14 ویژگی افراد باهوش

اولویت بندی

اولویت بندی یک نوع امتیاز دهی به موارد مختلف بر اساس اهداف است. هر چیزی که به منابع نیاز داشته باشد را می‌ توانید اولویت بندی کنید. مثل استراتژی ها ، پروژه ها و وظایف، سرمایه گذاری ها و مشتری ها.

قلمروی استراتژیک

قلمروی استراتژیک انتخابی است که بهترین گزینه شما را انتخاب می کند و فرقی ندارد رقیبان شما چه کار می کنند. این مفهوم ریشه در تئوری گیم دارد و در مورد تصمیمی است که بدون شک باعث ایجاد بهترین تغییرات در برنامه و کار شما خواهد شد.

سکه انداختن

سکه انداختن یک روش مشهور است و تصمیم گیری شما را به صورت انتخابی از طریق هر کدام از دو روی سکه تعیین می کند. برای تصمیم گیری در موارد پیچیده استفاده می‌ شود که معمولاً کیفیت  تصمیم مد نظر نیست. این روش معمولاً زمانی استفاده می شود که هر دو گزینه بسیار به هم نزدیک هستند یا اطلاعات محدودی در اختیار داریم. همچنین می تواند برای برطرف کردن مشکلات یا به صورت انتخاب های کاملاً سلیقه ای  انجام بگیرد.

آنالیز پارتو

آنالیز یا نمودار پارتو بر اساس ایده ای است که ۲۰ درصد از فعالیت‌ ها، ۸۰ درصد نتایج را ایجاد می‌ کنند‌. معمولاً شبیه به فعالیت های مربوط به اولویت بندی می باشد اما اجرا های بی شماری دارد.

سبک، سنگین کردن

اغلب راه حلی از یک مشکل پیش روی شما قرار می گیرد که نیاز به سبک سنگین کردن دارید . به طور مثال باید کیفیت را به هزینه ترجیح دهید. این مشکلات و مسائل می توانند از طریق مدلینگ هم در ترکیب بندی های مختلف برطرف شوند.

پارادوکس ابیلین

اشاره به موقعیت ‌هایی دارد که گروهی از افراد به صورت جمعی تصمیم به انجام کاری می‌گیرند؛ در حالی که تصمیم‌گیرندگان به تنهایی با این تصمیم مخالف هستند . هر کدام از اعضای گروه باید رای خود را بدهند. این تصمیم‌ گیری‌ ها معمولاً کیفیت پایینی دارند اما یک نفر سومی به صورت مستقل در آن موثر خواهد بود.

بی نظمی های ذهنی

لیستی از بی‌نظمی‌ های رایج ذهنی شرح داده می شود.

بنیاد تصمیم گیری

بنیاد تصمیم گیری یک نوع سند رسمی است که دلایل را برای یک تصمیم گیری برای اهداف خاص ، ارتباط برقرار کردن با نشان دادن اطلاعات و بازبینی تصمیم ارائه می‌ دهد.

یک اینفوگرافی موثر

مهارت تصمیم گیری (اینفوگرافی)

برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا