درمان بیماری های شایع روانی

تفاوت بین ترس و فوبیا چیست؟

چرب زبان

ترس و فوبیا هر دو جزء پاسخ های احساسی هستند که واکنش های جسمی مثل بالا رفتن ضربان قلب، تنفس و افزایش سرعت نبض را نیز ایجاد می کنند. این علائم با شرایطی مرتبط هستند که باعث ایجاد احساس ناراحتی در فرد می شوند. ترس مانند فوبیا می تواند یک واکنش اکتسابی باشد، زیرا با محرک ها ایجاد می گردد. اگر چه که ترس به طرز وسیعی یک غریزه است که مخلوقات را از خطر واقعی حفظ می کند، در حالی که فوبیا یک ترس غیر عقلانی است که به دلیل احساس تهدید از طرف چیزی ایجاد می شود. مبحث زیر می تواند تفاوت این دو را بهتر از همیشه نشان دهد.

ترس و فوبیا

ترس چیست؟

ریشه کلمه “fear” یا همان ترس، از یک کلمه آلمانی “Gefahr” گرفته شده است که آن را به “danger” یا خطر ترجمه می کنند. این وضعیت احساسی به دلیل وجود چیز های خطرناک در فرد ایجاد می گردد. این احساس خطر و ترس باعث ایجاد یک واکنش می شود که از طریق آن می خواهد خودش را در برابر خطر حفظ کند. این یک واکنش ابتدایی و نخستین است که به زنده ماندن افراد و انسان های نخسین کمک می کرد.

دو مرحله از ترس وجود دارد که شامل موارد زیر است

 • واکنش بیوشیمی: این واکنش زمانی است که بدن به ترتیب در سه مرحله به شکل “مبارزه با عامل خطر، مبارزه و سپس یخ کردن بدن” پاسخ می دهد. این یک پاسخ غیر ارادی است که واکنش های جسمی توسط دستگاه سمپاتیک در آن، مدیریت می گردند.
 • واکنش احساسی: در این مرحله، پاسخ بیشتر ذهنی است و باعث می شود که افراد از شرایط دوری کنند که خودش عاملی برای ترس است اما بعضی ها در این احساس غرق می گردند. مثلا “افزایش آدرنالین” زمانی اتفاق می افتد که فرد در معرض خطر است.

ترس از آمپول

فوبیا چیست؟

“فوبیا” از کلمه آلمانی “phobos” گرفته شده است که به ” وحشت زدگی ” یا ” ترور ” ترجمه می گردد. این ترس بسیار شدید است و از منبع خطر و تهدید ناشی می گردد. همچنین می تواند فعالیت های روزانه و رابطه او را تحت تاثیر قرار دهد. محاسبات و تشخیص های این اختلالات ذهنی در چاپ پنجم، (DSM 5) فوبیا را زیر مجموعه اختلالات اضطرلاب با تشخیص های زیر قرار می دهد:

 • اضطراب بسیار زیاد به دلیل وجود یک جسم ، حیوان، یا یک شرایط مانند سوزن، سگ، یا سخنرانی عمومی.
 • منبع فوبیا اغلب باعث ایجاد اضطراب می گردد و فرد به طور فعال از آن دوری می کند و با سختی آن را تحمل می کند.
 • ترس گاهی اوقات بیش از میزان خطر تهدید کننده است.
 • این ترس غیر عقلانی معمولا 6 ماه یا بیشتر ادامه خواهد داشت.
 • این اضطراب عاملی برای ایجاد ناتعادلی در قسمت هایی از عملکرد مغز است.

10 مورد از رایج ترین فوبیا ها

 1. آرکنوفوبیا ( ترس از عنکبوت ها )
 2. اوفیدیوفوبیا ( ترس از مار )
 3. آکروفوبیا ( ترس از ارتفاع )
 4. آگورافوبیا ( ترس از مکان های باز/ شلوغ )
 5. فوبیای اجتماعی (ترس از شرایط/ تعاملات اجتماعی)
 6. کلاستروفوبیا ( ترس از مکان های بسته و باریک )
 7. اروفوبیا ( ترس از پرواز )
 8. سینوفوبیا ( ترس از سگ )
 9. تریفانوفوبیا ( ترس از سوزن )
 10. گلوسوفوبیا ( ترس از صحبت در جمع )

تفاوت بین ترس و فوبیا

1-ریشه جویی: ترس ریشه در کلمه “danger” یا خطر دارد، در حالی که فوییا ریشه در کلمه “terror”دارد که یک وحشت شدید است.

2- زنده ماندن: ترس عموما برای زنده ماندن یک نیاز ضروری است ، زیرا خبر از یک خطر واقعی به فرد می دهد. اما از طرفی فوبیا عاملی برای ناتعادلی در مشغله های فردی، اجتماعی، و دیگر نواحی عملکردی است.

3- خطر: خطر واقعی ترس را ایجاد می کند، در حالی که ترس پیش بینی شده عامل ایجاد فوبیا خواهد بود. افراد مبتلا به فوبیا ترس های غیر ضروری و شدید را تجربه می کنند که آن ها را از لحاظ روانی درگیر خواهد کرد.

4- مدت زمان پاسخ احساسی: هنگامی که منبع ترس وجود نداشته باشد، ترس از بین می رود اما اضطراب موجود در فوبیا حداقل شش ماه طول می کشد تا برطرف گردد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

رایج ترین عوامل ترس در انسان، انواع و روش مدیریت

5- غریزه: ترس در مقایسه با فوبیا بیشتر به غریزه مربوط است، زیرا یک پاسخ احساسی برای چیزهای ازار دهنده یا غیر اشنا برای کودکانی که با پاسخ های ترس متولد شده اند را ایجاد می کند.

6- مدیریت واکنش احساسی: افرادی که ترس را تجربه می کنند ، می توانند به راحتی آن را مدیریت کنند و آن را با انجام روتین های روزانه برطرف نمایند. اما افرادی که از فوبیا رنج می برند، نمی توانند ترس خود را کنترل کنند و ترس آن ها شدید می گردد، تا جایی که نیاز به درمانگر دارند تا بتواند راهبرد های مختلف مثل تراپی شناختی رفتاری (CBT)، تراپی های قرار گرفتن در معرض ترس ، یا سایکوفارماکوتراپی را در پیش بگیرند.

7- اصطلاحات: فوبیا در مقایسه با ترس، بیشتر با اصطلاحات مختلف که در صدها نوع هستند، سر و کار دارد، مثل کولروفوبیا (ترس از دلقک )، سوفوبیا ( ترس از شبح ) و پانوفوبیا ( ترس از همه چیز ).

8- سطح اضطراب: ترس از خفیف تا معمولی ( گاهی اوقات بسیار زیاد ) طبقه بندی می شود، در حالی که فوبیا از طریق یک سطح بالا از اضطراب متمایز می شود که یک اختلال اضطرابی است که با دوری از بعضی از رفتار ها همراه می گردد. علاوه بر آن، فوبیا اغلب به وحشت های شدید مربوط خواهد شد.

9- جامعیت: ترس یک تجربه عام است ، در حالی که فوبیا 8 الی 18 درصد از افراد را درگیر می کند و در بین خانم ها بیش از آقایان رواج دارد.

10- اندیشه گرایی: فوبیا برعکس ترس مدام در اندیشه یک تهدید است. در نتیجه افکار فرد را به طور مداوم درگیر می کند و تمرکز او را به هم می زند و مهم تر این که جنبه های مختلف زندگی او را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.

رایج ترین فوبیا در دنیا کدامند؟ (معرفی 13 فوبیای رایج)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا