آموزش طرز تهیه انواع کیک و شیرینی

طرز تهیه 2 نوع کیک براونی ساده و لایه ای

چرب زبان

در این مطلب به صورت تصویری و قدم به قدم طرز تهیه کیک برونی (براونی) ساده و لایه ای را توسط استاد شیرینی پزی متخصص در برونی به شما آموزش می دهیم.

روش اول: کیک براونی ساده

 • سه چهارم فنجان (۱۷۰ گرم) کره، به علاوه مقداری بیشتر برای چرب کردن قالب
 • ۲۲۵ گرم شکلات تلخ خرد شده
 • ۲۲۵ گرم شکر شیرینی پزی
 • سه تخم مرغ متوسط جدا شده
 • دو سوم فنجان (۶۵ گرم) آرد
 • نصف فنجان (۶۵ گرم) گردوی خرد شده (در صورت تمایل)
 • پودر قند برای تزیین (در صورت تمایل)

طرز تهیه کیک براونی ساده

طرز تهیه کیک براونی 1

۱-فر را از قبل با دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و قالب کیک خود را آماده کنید. داخل قالب کیک ۸ تا ۱۰ اینچی (۲۰ الی ۲۵ سانتی متری) خود را با کمی کره، اندکی چرب کنید. داخل قالب کیک خود را با کاغذ روغنی بپوشانید و آن را به خوبی با کره چرب کنید و حالا قالب را کنار بگذارید.

 • اگر به هیچ عنوان قادر به تهیه کاغذ روغنی نیستید می توانید از آن استفاده نکنید. کاربرد کاغذ روغنی فقط این هست که می تواند به راحتی از چسبیدن کیک به قالب جلوگیری کند.

طرز تهیه کیک براونی 2

2- کره، شکر و ۱۷۵ گرم از شکلات را در یک ماهیتابه و روی حرارت کم شعله آب کنید. هنگام ذوب شدن مواد، گهگاهی مخلوط را با یک کفگیر لاستیکی هم بزنید؛ که گاهی ته ظرف فرا هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی شکلات ذوب شد، ماهیتابه را کنار بگذارید تا خنک شود. از تمام شکلات استفاده نکنید زیرا برای اجرای بقیه دستور به آن احتیاج پیدا خواهد کرد.

طرز تهیه کیک براونی 3

۳- زرده و سفیده تخم مرغ ها را از هم جدا کنید. اگرهنوز این کار را انجام نداده اید، زرده و سفیده ها را از هم جدا کنید. می توانید زرده ها را مستقیماً درون ماهیتابه بیندازید اما سفیده را باید درون یک کاسه جداگانه بیندازید. می توانید با برگرداندن زرده درون دو پوست تخم مرغ، آن را از سفیده جدا کنید یا از یک جدا کننده مخصوص تخم مرغ استفاده کنید.

طرز تهیه کیک براونی 4

۴- زرده ها را با شکلات هم بزنید. مطمئن شوید که شکلات کمی سرد شده است و سپس سرداری تخم مرغ را به آن اضافه کنید و هم بزنید هم زدن را تا هنگام پاره شدن زرد ها و یکدست شدن آنها با شکلات ادامه دهید تا جایی که دیگر اثری از زرده ها دیده نشود.

 • اگر شکلات هنوز برای لمس کردن داغ است، برای افزودن تخم مرغ نیز بسیار داغ است. اگر تخم مرغ ها را خیلی زود به شکلات اضافه کنید، پخته خواهند شد!

طرز تهیه کیک براونی 5

۵- آرد، گردو و بقیه شکلات را اضافه کنید. مخلوط را دوباره هم بزنید تا همه آن یک دست به نظر برسد. می‌توانید این کار را با یک همزن دستی یا کفگیر لاستیکی ادامه دهید. کناره های ظرف را نیز بتراشید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی و یکدست مخلوط شده است.

 • گردوها برای این دستور ضروری نیستند اما به کیک طعم بافت بیشتری میدهند. همچنین باعث می شود که این کیک بیشتر به سبک براونی نزدیک شود. گردو یک ماده معروف افزودنی به این کیک است.

طرز تهیه کیک براونی 6

۶- سفیده تخم مرغ را هم بزنید تا فرم بگیرد سپس آن را با خمیر مخلوط کنید. می‌توانید سفیده های تخم مرغ را با استفاده از همزن برقی، یک همزن ایستاده یا یک غذاساز هم بزنید. همچنین می توانید آن را با دست هم بزنید اما این کار زمان بسیار طولانی تری خواهد گرفت. سفیده ی تخم مرغ باید سفید، غلیظ و کف مانند شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

طرز تهیه کیک براونی 7

۷- خمیر را داخل قالب چرب شده بریزید و آن را به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه بپزید. مطمئن شوید که سینی فر در طبقه وسط قرار دارد. هنگامی که روی کیک سفت شد و خلال دندانی که داخل کیک فرو برده شده کاملاً تمیز بیرون آمد، کیک آماده است.

طرز تهیه کیک براونی 8

۸- اجازه دهید که کیک قبل از جدا کردن از قالب کمی سرد شود. اجازه دهید که کیک به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سرد شود و سپس آن را از قالب کیک جدا کنید. اگر از قالب کمربندی استفاده می کنید، به سادگی دو طرف آن را باز کنید. اگر از یک قالب کیک عادی استفاده می کنید، با استفاده از چاقو دور تا دور کیک را از قالب جدا کنید و سپس کیک را درون بشقاب برگردانید.

طرز تهیه کیک براونی 9

۹- کیک را سرو کنید. اگر مایلید می‌توانید کمی پودر شکر روی کیک بپاشید. می توانید کیک را هنگامی که هنوز گرم است سرو کنید یا اجازه دهید که کاملا سرد شود. بستنی وانیلی یا خامه فرم گرفته گزینه بسیار مناسبی برای این نوع کیک است.

حتما بخوانید: آموزش تصویری 2 روش طرز تهیه کیک کدو حلوایی کوچک (مینی)

روش دوم: کیک براونی لایه ای

 • یک و نیم فنجان (۳۴۰ گرم) کره
 • ۱۷۵ گرم شکلات شیرین نشده خرد شده
 • سه فنجان (۳۷۵ گرم) شکر شیرینی پزی
 • ۵ عدد تخم مرغ
 • یک و نیم فنجان (۱۵۰ گرم) آرد
 • یک و نیم قاشق چای خوری عصاره وانیل
 • سه چهارم قاشق چای خوری نمک

مواد لازم برای بین لایه های کیک

 • ۴۵۰ گرم شکلات نیمه شیرین خرد شده
 • سه فنجان (۷۰۰ میلی لیتر) خامه زده شده غلیظ
 • نیم فنجان (۱۱۵ گرم) شکر سفید
 • ۸۵ گرم شکلات شیری رنده شده

طرز تهیه کیک براونی لایه ای

طرز تهیه کیک براونی 10

۱-فر را از قبل تا ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کنید و قالب کیک خود را آماده کنید. درون قالب کیک ۲۳ سانتی متری خود را اندکی با کره چرب کنید و کمی آرد درون آن بپاشید و بقیه آن را خالی کنید.

طرز تهیه کیک براونی 11

۲- کره و شکلات را درون یک ماهیتابه و روی حرارت متوسط اجاق ذوب کنید. کره را به مکعب های کوچک تقسیم کنید و به همراه ۱۷۵ گرم شکلات به ماهیتابه اضافه کنید. حرارت را تا درجه متوسط زیاد کرده و صبر کنید که کره و شکلات ذوب شوند، سپس مخلوط را با یک کفگیر لاستیکی مرتباً هم بزنید.

word image 451

۳- ماهیتابه را از روی اجاق بردارید و فنجان شکر را با محتویات آن مخلوط کنید. هم زدن را تا هنگامی که شکر ذوب شود ادامه دهید. مطمئن شوید که کناره های ظرف را نیز هم میزنید.

طرز تهیه کیک براونی 13

۴- اجازه دهید که مخلوط کمی سرد شود سپس تخم مرغ ها را همزمان درون آن بشکنید. اگر تخم مرغ ها را زود درون مخلوط بشکنید، باعث پخته شدن آنها می‌شوید. تخم مرغ ها را با استفاده از یک همزن دستی هم بزنید تا زرده ها زودتر از هم باز شوند. هم زدن را تا هنگام یکدست شدن خمیر ادامه دهید. هیچ رگه ای از زرده تخم مرغ نباید در مخلوط دیده شود.

طرز تهیه کیک براونی 14

۵- آرد، عصاره وانیل و نمک را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. هم زدن را تا زمان یک دست شدن مخلوط ادامه دهید تا هیچ توده و رگه ای درون آن باقی نماند. مطمئن شوید که کناره های ظرف را نیز به خوبی با خمیر مخلوط میکنید.

طرز تهیه کیک براونی 15

۶- خمیر را درون قالب کیک آماده شده بریزید. از یک کفگیر لاستیکی برای هدایت بهتر خمیر به درون قالب استفاده کنید و تمام قسمت های باقیمانده را درون قالب ها بریزید. مطمئن شوید که مقدار مساوی از خمیر را درون هر قالب ریخته اید. اگر خمیر به نظر نازک می‌رسد، نگران نشوید. پس از آماده شدن کیک ها، تمام این لایه ها برای ساختن یک کیک بلند و لایه ای استفاده می شوند.

طرز تهیه کیک براونی 16

7- کیک را به مدت 23 تا 25 دقیقه بپزید. کیک وقتی به درستی پخته است که اگر یک خلال دندان را داخل آن فرو ببرید و بیرون بیاورید، چیزی از کیک به آن نچسبیده است. هر سه کیک را به همین شکل بپزید.

طرز تهیه کیک براونی 17

۸- اجازه دهید که کیکها خنک شوند. اجازه دهید که کیک های درون هر قالب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سرد شود سپس آنها را از قالب ها جدا کنید و اجازه دهید خنک شدن آنها کامل شود. کیک ها باید قبل از روی هم چیدن کاملا سرد شوند اگر گرم باشند، مایه بین آن ها ذوب خواهد شد.

 • یکی از لایه های کیک را درون بشقاب قرار دهید و بقیه را کنار بگذارید.

طرز تهیه کیک براونی 18

۹- ۴۵۰ گرم شکلات خرد شده را درون ماهیتابه و روی حرارت متوسط اجاق ذوب کنید و سپس آن را با خامه غلیظ و نیم فنجان شکر مخلوط کنید. هم زدن را تا هنگامی که شکر حل شود و خامه کاملاً با شکلات یکدست شود ادامه دهید تا هیچ رگه ای از خامه دیده نشود.

 • می توانید از همان ماهیتابه که قبلا استفاده کرده اید استفاده کنید اما مطمئن شوید که اول آن را تمیز میکنید.
 • هنوز زمان اضافه کردن شکلات رنده شده فرا نرسیده است. شما برای تزیین کیک از آن استفاده خواهید کرد.

طرز تهیه کیک براونی 19

۱۰- مخلوط را به دمای جوش برسانید و به مدت یک دقیقه در حالی که مرتب آن را هم میزنید، بپزید. نگران نباشید اگر مخلوط برای قرار دادن بین لایه های کیک رقیق به نظر می رسد زیرا به محض سرد شدن غلیظ می شود و هنگامی که آن را مخلوط کنید، غلیظ تر خواهد شد.

طرز تهیه کیک براونی 20

۱۱- مخلوط را درون یک کاسه بریزید و به مدت ۲ الی ۳ ساعت درون یخچال قرار دهید. مادامی که مخلوط در حال سرد شدن است، غلیظ تر و شبیه به پودینگ خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد لایه پوست مانند روی آن، مخلوط را مرتب در حالی که سرد می شود هم بزنید.

 • یک لایه پلاستیکی برای جلوگیری از ایجاد لایه پوست مانند روی مخلوط، درست روی سطح آن قرار دهید.

طرز تهیه کیک براونی 21

۱۲- مخلوط را تا هنگام قوام یافتن هم بزنید. یک لایه کلفت از خامه شکلاتی فرم گرفته را روی اولین لایه کیک پست کنید و دومین لایه کیک را روی آن قرار دهید این کار را با بقیه ی لایه های کیک نیز مانند لایه اول انجام دهید و بین لایه ها، مقدار مناسبی از خامه شکلاتی فرم گرفته بریزید.

 • برای حرفه ای تمام کردن این کار از یک کفگیر مخصوص تزیین کیک استفاده کنید.

طرز تهیه کیک براونی 22

۱۴- چیدن و تزیین کیک را به پایان برسانید. هنگامی که تمام لایه های کیک را روی هم قرار دادید شروع به مالیدن ماده (که برای بین لایه ها استفاده کرده بودید)، به اطراف کیک کنید. اگر از آن ماده چیزی اضافه آمد، می توانید با استفاده از یک قیف تزیین و ماسوره ستاره ای شکل روی کیک را تزئین کنید. کار را با ریختن شکلات رنده شده روی سطح کیک به پایان برسانید.

 • برای ایجاد بافت بهتر، با استفاده از یک کفگیر لاستیکی یا پشت قاشق، به سطوح اطراف کیک ضربه بزنید تا بافت بهتری حاصل شود.

طرز تهیه کیک براونی 23

یه دستور عالی دیگه: آموزش طرز تهیه کیک پرتقالی خیس خانگی (فوق العاده خوشمزه)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا