مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

آموزش آداب نشستن سر میز و صرف غذا + نکات کاربردی

چرب زبان

در این مطلب بخش مهمی از اداب معاشرت اجتماعی یعنی غذاخوردن را به شما آموزش میدهیم.

آداب دستمال سفره

در وعده های غذایی غیر رسمی، دستمال را بلافاصله بعد از نشستن در دامان خود قرار دهید. در مواقع رسمی، قبل از این که دستمال را باز کنید، منتظر بمانید که میزبان دستمال خود را از روی میز برداشته و آن را در دامان خود باز کند.

1- دستمال را هنگام نشستن در دامان خود قرار دهید.

2- هنگام بلند شدن موقتی از سر میز، دستمال را روی صندلی خود بگذارید.

3- در پایان غذا خوردن، دستمال خود را تا بزنید و آن را در سمت چپ در مکان تنظیم شده خود قرار دهید.

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)

طریقه استفاده از وسایل غذاخوری

چطور چنگال را در دست بگیریم؟

سبک قاره در تمام وعده های غذایی، رسمی و غیر رسمی غالب است، زیرا این یک روش طبیعی و بدون ایجاد اختلال در خوردن است.

نحوه ی دست گرفتن کارد و چنگال

  • چنگال خود را در دست چپ بگیرید، دندانه آن را به سمت پایین نگه دارید.
  • چاقوی خود را در دست راست بگیرید، 2.5 تا 5 سانتی متر بالاتر از بشقاب نگه دارید.
  • انگشت اشاره خود را در امتداد بالای تیغه نگه دارید.
  • از چنگال خود برای برداشتن مواد غذایی و گذاشتن آن ها در دهان استفاده کنید.

در وعده های غذایی غیر رسمی، دندانه چنگال هنگام صرف شام ممکن است به سبک آمریکایی به طرف بالا نگه داشته شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

تنظیمات میز غذا

تصمیم گیری برای استفاده از کارد، چنگال یا قاشق از قسمت بیرونی آسان تر است – ابتدا از وسایل بیرونی تر ( که فاصله آن ها تا بشقاب بیش تر است) استفاده کنید و سپس به سمت داخل حرکت کنید. بنابراین، اگر ابتدا با سالاد از شما پذیرایی شد، از چنگال سمت چپ که فاصله اش تا بشقابتان بیش تر است، استفاده کنید.

چیدمان میز غذا

لیوان آب شما در بالای کارد و نزدیک بشقابتان قرار دارد و بشقاب نان شما در سمت چپ است. دقت داشته باشید که کدام بشقاب نان متعلق به شماست و برای این که بفهمید لیوان جلوی شما متعلق به خودتان است یا فرد کناری شما، از “b” و “d” استفاده کنید. انگشت اشاره دست راست خود را با انگشت شست دست راست و انگشت اشاره دست چپ خود را با انگشت شست دست چپ لمس کنید. “b” که توسط دست چپ شما ایجاد شده است برای “نان” است (بشقاب نان شما همیشه در سمت چپ شما قرار دارد). “d” که توسط دست راست شما ایجاد شده است برای “نوشیدنی” است. (لیوان ‌های نوشیدنی همیشه در سمت راست شما هستند).

زمان شروع غذا خوردن

در یک میز کوچک که فقط دو تا چهار نفره است، قبل از شروع غذا خوردن صبر کنید تا غذای همه افراد سرو شود. در یک وعده غذایی رسمی یا شغلی، یا باید منتظر بمانید تا غذای همه افراد سرو شود یا وقتی شروع به خوردن کنید که میزبان از شما درخواست کند.

پایان استفاده از کارد و چنگال

هنگام اتمام غذا خوردن، کارد و چنگال خود را چطور باید روی بشقاب خود بگذارید؟

وقتی مکث می کنید تا جرعه ای از نوشیدنی خود بخورید یا با کسی صحبت کنید، وسایلتان را به یکی از دو شیوه زیر درون بشقاب قرار دهید:

سبک قاره ای: کارد و چنگال خود را درون بشقاب و در نزدیکی مرکز قرار دهید، کمی شبیه یک V معکوس و نوک کارد و چنگال به سمت یکدیگر قرار بگیرند.

سبک آمریکایی: کارد خود را در سمت راست بالای بشقاب خود (بصورت مورب) و چنگال را در نزدیکی آن قرار دهید (با دندانه رو به بالا).

پس از پایان غذا خوردن:

کارد و چنگال را به طور موازی به طوری که دسته آن ها در موقعیت ساعت چهار باشد روی لبه سمت راست بشقاب قرار دهید.

پایان استفاده از کارد و چنگال

آداب تعارف کردن غذا

غذا را به فرد سمت راست خود بدهید. هر کسی در سر میز غذا، یا ظرف غذا را به شخص بغل دستی خود می دهد یا آن را نگه می دارد تا شخص دیگر برای خودش غذا سرو کند. بعلاوه ظروف سنگین یا غیر قابل حمل نیز بر روی میز قرار می گیرند.

آداب خوردن نان

  • اگر نان بریده نشده است، چند قطعه برش دهید، آن ها را به فرد سمت چپ خود پیشنهاد دهید و سپس سبد را به سمت راست خود رد کنید.
  • با انگشتان خود قرص نان را لمس نکنید، در عوض از پارچه موجود در سبد نان به عنوان یک واسطه استفاده کنید تا نان را هنگام تکه تکه کردن ثابت نگه دارید.
  • نان و کره را درون بشقاب کره خود قرار دهید – این بشقاب در سمت چپ شما است – سپس یک تکه نان کوچک جدا کنید، کمی کره را روی آن بگذارید و آن را بخورید.

آداب نمک و فلفل

همیشه نمک و فلفل را در کنار هم قرار دهید.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

آداب سوپ

انتهای دسته قاشق سوپ خوری را با انگشت میانی خود نگه دارید و انگشت شست خود را در بالای آن قرار دهید. قاشق را به پهلو در لبه نزدیک کاسه فرو کنید، کمی سوپ بردارید. سپس از طرف کناری قاشق جرعه جرعه بخورید. برای خوردن آخرین قاشق سوپ، کاسه را کمی کج کنید.

آداب نشستن

آداب نشستن

میزبان ممکن است برنامه خاصی برای نشستن روی صندلی ها در ذهن داشته باشد، بنابراین باید به او اجازه دهید تا شما را به سمت صندلی خود هدایت کند. به عنوان میزبان، شما باید چیدمان صندلی ها را پیشنهاد دهید.

در یک رستوران، مهمان افتخاری باید روی بهترین صندلی پشت میز بنشیند. معمولا پشتی این صندلی به دیوار تکیه دارد. پس از مشخص شدن صندلی مهمان افتخاری، میزبان باید در سمت چپ او بنشیند. سپس به سایر افراد صندلی های اطراف میز پیشنهاد می شود.

آداب سرو غذا

در حین خدمات دادن در یک مهمانی رسمی، غذا برای هر نفر سر میز گذاشته می شود. خدمتکار یک بشقاب یا کاسه را در سمت چپ مهمان قرار می دهد. در یک مهمانی معمولی، یا میزبان غذا را درون بشقاب مهمانان می ریزد و یا خود مهمانان در کشیدن غذا به یکدیگر کمک می کنند و در صورت لزوم غذا را دست به دست می چرخانند.

حتما بخوانید: آموزش 27 نکته بسیار مهم آداب معاشرت در زندگی اجتماعی +دانلود بهترین کتاب

اتمام وعده غذایی

در یک مهمانی رسمی، بشقاب ها توسط یک خدمتکار حرفه ای جمع می شوند. اما از آن جایی که بیش تر مهمانی های غیر رسمی بدون خدمتکار سرو می شوند، میزبان بشقاب ها را اغلب با کمک یک یا دو نفر از مهمان ها تمیز می کند. در یک دورهمی خانوادگی، هر کس خودش بشقابش را تمیز می کند.

تمیز کردن بشقاب ها

  • اگر مهمانی رسمی باشد، بشقاب ها توسط خدمتکار جمع می شوند.
  • در مهمانی های غیر رسمی، میزبان بشقاب ها را اغلب با کمک یک یا دو نفر از مهمان ها تمیز می کند.
  • در یک دورهمی خانوادگی، هر کس خودش بشقابش را تمیز می کند.

ترک اتاق غذا خوری. برای این که افراد متوجه شوند که صرف غذا تمام شده، میزبان جوری که مهمان ها متوجه شوند، دستمال سفره را روی میز می گذارد و پیشنهاد می کند که همه برای صرف قهوه و نوشیدنی های بعد از غذا به اتاق دیگری بروند. میزبان از روی صندلی خود بلند می شود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری آداب دست دادن، غذا خوردن و حرف زدن در جمع (مهم!)

هنگامی که وقت رفتن فرا رسید، به جای این که میزبان شخصی را با یک خداحافظی طولانی معطل کند، باید او را با یک خداحافظی کوتاه و صمیمی مشایعت کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا