آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

10 نکته مهم برای انجام بازاریابی تلفنی موفق طبق جدیدترین تحقیقات

بازاریابی تلفنی یکی از شیوه های بازاریابی مستقیم که در آن با مشتری بالقوه یا کسانی که ممکن است مشتری بالقوه باشند تماس گرفته می‌شود و از طریق تلفن تلاش می‌شود که آن‌ها را به خرید یا استفاده از محصولات یک شرکت ترغیب کنند.مشتری می‌تواند یک مصرف کننده‌ی نهایی یا یک کسب و کار باشد.

بازاریابی تلفنی، تلاش برای ایجاد فرصتها است که برای تحقیقات بازار استفاده میشود یا با بیان ساده تر، جهت جمع آوری اطلاعات صحیح برای بکارگیری سایر تکنیک های بازار، استفاده میشود. اگر در مورد فروش تلفنی کمی نگران هستید میتوانید از بازاریابی تلفنی به عنوان یک راه عالی و بدون شکست استفاده کنید. در این حال گفته ی Zig Ziglarرا فراموش نکنید: فروشندگان خجالتی بچه های لاغر دارند! اعتماد بنفس فروش، بدست آورید تا کسب و کارتان بهبود یابد. ۱۰ نکته زیر برای بازاریابی موفق را در نظر بگیرید:

از دست ندهید: تمام نکاتی که از کار کردن با وارن بافت طی ۷ سال یاد گرفتم (حتما بخوانید)

۱-یک برنامه داشته باشید

قبل از شروع بازاریابی تلفنی، اهدافتان را دقیقا مشخص کنید. برای تماس‌های تلفنی، هدف‌های روزانه قرار دهید و سعی کنید در هر شرایطی به آن اهداف برسید. وقتی بدانید در روز باید به تعداد مشخصی برسید، متمرکزتر و سریعتر کار خواهید کرد. برای روز بعد، همین امروز برنامه‌ریزی کنید. اولین ساعت روز کاری بسیار با ارزش است، چون با انرژی هستید، پس آنرا به تماس گرفتن اختصاص دهید و نه به برنامه‌ریزی.

۲-یک نسخه ی خطی یا دفترچه داشته باشید

در حالیکه اهدافتان در ذهنتان است، میتوانید یک نسخه ی خطی از آنها داشته باشید تا برای رسیدن به هدفهایتان به شما کمک کند. این میتواند راهنمای شما برای اولین تماس تلفنی تان باشد. این فقط جهت یادآوری چیزی که میخواهید بگویید در شرایطی که در آن گیر کرده اید است. پس همیشه یک کاغذ و قلم کنار تلفن آماده بگذارید با این کار علاوه بر اینکه می‌توانید در حین صحبت نوت برداری کنید، درصورتی‌که نیاز شد تا شماره یا آدرسی را یادداشت کنید، مشتری و مخاطب خود را معطل نکرده‌اید. منتظر نگه‌داشتن مشتری در پشت تلفن چندین برابر مخرب‌تر از معطل نگه‌داشتن مخاطب به ‌صورت حضوری است.

حتی پیشنهاد می شود تعداد تماس‌های روزانه خود را در دفتری یادداشت کنید. هر روز سعی کنید حداقل یک تماس بیشتر از روز قبل بگیرید. وقتی پس از چند هفته نتایج را ببینید، متعجب خواهید شد.

۳-آهسته و واضح صحبت کنید

مضطرب شدن برای شروع تماس تلفنی، طبیعی است. گاهی شخصی که در طرف مقابل شماست این موضوع را متوجه میشود. اگر شما هنگام صحبت کردن طبیعی رفتار کنید، صدایتان صمیمانه بنظر میرسد. صمیمیت برای انجام کسب و کار خوب است و احساس خوبی هم ایجاد میکند. ضمنا حواستان باشد که در هنگام صحبت با مشتریان از رقبا نام نبرید و در رابطه با آن ها بدگویی نکنید.

۴-آماده ی مکالمه باشید

شخصی که با آن تماس گرفته اید ممکن است سوالاتی از شما داشته باشد. شما باید آمادگی صحبت کردن در مورد هر گونه مسائل و یا نگرانی هاییی که مخاطبتان دارد را داشته باشید. بازاریابی تلفنی تنها تماس گرفتن، پاسخ دادن و قطع کردن نیست. هنگامی که محصول جدیدی را می خواهید به بازار ارایه دهید،ابتدا تماس خود را از مشتریان معمولی و نه چندان مهم شروع کنید،با صحبت کردن با آن ها ، از سوالات و نگرانی های مشتریان در رابطه با محصول جدید اطلاع پیدا می کنید و می توانید بیانیه فروش تلفنی خود را اصلاح کنید.عملکرد عالی خود را برای مشتریان مهم خود نگاه دارید.

۵-آماده ی نه شنیدن باشید!

گاهی اوقات، پاسخ فرد بی ادبانه خواهد بود. اجازه ندهید که این باعث ناراحتی شما بشود. اگر با اعتماد بنفس باشید، میتوانید مودبانه به مخاطبتان توضیح دهید، اما گاهی اوقات نه واقعا نه است! از مخاطبتان به دلیل اینکه وقتش را در اختیارتان گذاشت سپاسگزار باشید و یک روز دیگر دوباره امتحان کنید. بازاریابی تلفنی برای داشتن نتایج خوب به اصرار زیادی نیازمند است. در حرفه فروشندگی،کسانی که بیشترین پاسخ نه را دریافت می کنند همان ها بیشترین پاسخ بله را دریافت می کنند.

۶-تماستان را مودبانه تمام کنید

مهم نیست که شما به چیزی که میخواستید رسیده باشید یا نه،ولی همیشه باید از مخاطبتان برای اینکه وقتش را در اختیارتان گذاشته است تشکر کنید. البته باید در تمام طول تماس هم مودب باشید.

۷-همیشه سر حرفتان باشید

اگر شما میخواهید تعدادی از اجناس بازارتان را ارسال کنید، آن را دقیقا سروقت و همانجایی که قرار بود بفرستید. اینکار را بیشتر از وقت اداری طول ندهید. اگر کسی را معطل کنید و او را منتظر وعده های عمل نشده کنید، دیگر از سرویس شما استفاده نخواهند کرد و همچنین این را به دیگران هم میگویند.

۸- تمرین کنید

راحت شدن با بازار یابی تلفنی، مقداری زمان بر است. پس اگر تماس اول خیلی خوب نبود، امیدتان را از دست ندهید. فراموش نکنید که بدترین اتفاقی که قرار است بیفتد این است که طرف مقابل نه بگوید! در بازاریابی تلفنی هنگام شروع مکالمه به مشتری نگویید خسته نباشید،نگویید ببخشید مزاحمتان شدم! بلکه شما باید مکالمه خود را به صورت مثبت شروع کنید.مثلا بگویید : سلام،روزتان بخیر.

ضمنا پیش از تماس با مشتریان بالقوه مهم تا جایی که می توانید در رابطه با آن ها اطلاعات جمع آوری کنید.به یاد داشته باشید اطلاعات یعنی قدرت در مذاکره! همچنین سعی کنید جملات زیبا و انرژی بخش انتخاب کنید و این جملات را در محلی که کار می کنید در مقابل دید خود بچسبانید.این جملات را هر ماه عوض کنید.(تا برای شما عادی نشوند).از تاثیر آن در روحیه تان شگفت زده خواهید شد! در بازاریابی تلفنی در ابتدای مکالمه خود را معرفی کنید و بگویید از کجا تماس می گیرید.مشتریان احتمالی با کسی که بشناسند راحت تر ارتباط برقرار و اعتماد می کنند.

۹-پیرو قوانین باشید

بیشتر کشورها قوانین خاصی در مورد بازار یابی تلفنی در تجارت ندارند اما برای اطمینان قبل از شروع، با یک نماینده قانونی این را چک کنید که ببینید آیا این در مورد محل زندگی شما هم صدق میکند یا نه. بازاریابی برای مصرف کنندگان در بسیاری از کشورهای جهان قوانین سختگیرانه ای دارد که نادیده گرفتن آن باعث از بین رفتن بازاریابی تلفنیتان میشود و ممکن است جریمه ی قانونی و… هم داشته باشد. پس قبل از شروع اینکار، قوانین کشورتان را مد نظر بگیرید.

۱۰-برروی کارتان تمرکز کنید

هدف اصلی بازاریابی تلفنی گرفتن وقت برای ملاقات حضوری است. پس از حاشیه رفتن و صحبت درباره همه‌چیز خودداری کنید. نکات ترغیب‌کننده را یادآور شوید و مواردی که نیاز به تأثیرگذاری حضوری است را به ملاقات حضوری موکول کنید. اگر مخاطب شما در حال حاضر مشغله دارد یا به هر دلیلی خواستار صحبت کردن نیست. به‌راحتی زمان تماس تلفنی را به زمان مناسب‌تری موکول کنید و برای وقت و زمان مشتری ارزش قائل شوید. ضمنا حتما فیلم زیر را هم درباره لحن بیان بازاریاب تماشا نمایید:

دانلود این ویدیو 

در پایان فراموش نکنید که بعد از گذاشتن گوشی مخاطب خود، تماس را قطع کنید.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از رازهای موفقیت افراد مشهور طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

نکات دیگر:

  • وقتی با یک شرکت تماس می‌گیرید، در صورت امکان با بالاترین مقام صحبت کنید، زیرا او قدرت تصمیم گیری دارد و اگر شما را به افراد دیگری ارجاع داد، می‌توانید بگویید که شخص با بالاترین مقام از شما خواسته تا با او هماهنگ کنید. تمرین کنید (بهترین راه تمرین در مقابل آینه است)
  • به مخالفت ها رسیدگی کنید و مطمئن شوید مشتریان راضی هستند.
  • زره خود را بپوشید! بازاریابی تلفنی کار راحتی نیست پس محکم و استوار باشید
  • اگر از روی فهرستی تماس می‌گیرید که در اختیار چندین نفر قرار می‌گیرد، کار خود را از انتهای فهرست شروع کنید، زیرا معمولا دیگران از ابتدای فهرست کار خود را شروع کرده‌اند و افراد انتهایی فهرست، مورد توجه کمتری قرار می‌گیرند.
  • برای انگیزه دادن به دیگران ابتدا در خودتان انگیزه ایجاد کنید
  • برای تماس با مشتری بالقوه مخصوصا در اولین بار بهتر است از خط تلفن ثابت استفاده نمایید.این گونه مشتری نسبت به زمانی که از تلفن همراه (و بخصوص خطوط اعتباری ) با او تماس می گیرید ،بیشتر به شما اعتماد می کند.
  • سوالات خوب و مثبت بپرسید
  • در مذاکرات تلفنی لبخند شما از پشت تلفن دیده می شود!لبخند بر روی لحن و طنین صدای شما تاثیر می گذارد و نفوذ کلام شما را افزایش می دهد.یک آیینه روی میز خود قرار دهید و مرتبا خود را چک کنید تا لبخند روی لبانتان باشد.
پایین-درآمدزایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا