مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

برای پریدن خواب به صورت طبیعی چه کنیم؟ (12 روش غیرکافئینی)

چرب زبان

با کاهش ساعات خواب و هنگام خواب آلودگی، در محل کار وسوسه می شویم که یک رد بول یا اسپرسو بخوریم. اما مصرف کافئین برای مقابله با خواب آلودگی می تواند منجر به ایجاد یک چرخه معیوب شود. در این مطلب بهترین روشهای پریدن خواب بصورت طبیعی بدون کمک کافئین و موارد مشابه را یاد می گیرید.

java jolt که به شما کمک می کند بیدار بمانید ممکن است تا هشت ساعت دوام بیاورد. کافئین نیز می تواند زمان خواب شما را کاهش دهد، روند طبیعی خواب را تغییر دهد و کیفیت خواب را کاهش دهد.

1- بلند شوید و به اطراف حرکت کنید تا احساس بیداری کنید

در یک مطالعه مشهور، دکتر Robert Thayer استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ مشخص کرد که افراد با خوردن یک آب نبات یا یک پیاده روی سریع 10 دقیقه ای انرژی بیش تری به دست می آورند.

گر چه آب نبات باعث افزایش سریع انرژی می شد، اما شرکت کنندگان در واقع خسته تر می شدند و یک ساعت بعد انرژی کم تری داشتند. پیاده روی 10 دقیقه ای باعث افزایش انرژی به مدت دو ساعت شد. این شرایط به این دلیل است که پیاده روی اکسیژن را میان رگ ها، مغز و عضلات شما پمپ می کند.

همه خواص و مضرات قهوه اسپرسو

اگر پشت میز کار می کنید، مرتبا برای پیاده روی کوتاه از جای خود بلند شوید. در هنگام استراحت و خوردن وعده های غذایی، به رستوران بروید یا اگر ناهارتان را همراه خود آورده اید، به مکانی مناسب برای خوردن آن بروید. چه در محیط بیرون قدم بزنید و چه فقط در ساختمانی که در آن جا کار می کنید، این کار باعث می شود که احساس هوشیاری و نشاط بیش تری پیدا کنید.

2- یک چرت کوتاه بزنید تا از حالت خواب آلودگی خارج شوید

در مورد چرت زدن باید دو چیز را به خاطر بسپارید: بیش از حد طول نکشد و خیلی نزدیک به ساعت خوابیدن شما نباشد.

دکتر Barry Krakow نویسنده کتاب Sound Sleep , Sound Mind : Seven Keys to Sleeping Through the Night می گوید: “چرت زدن باید بین 5 تا 25 دقیقه طول بکشد.” بعلاوه بهتر است حدود شش یا هفت ساعت قبل از خواب معمولی انجام گیرد. منتها اگر مجبورید نزدیک به زمان خواب چرت بزنید، آن را خیلی کوتاه کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

چرت زدن هنگام کار کردن می تواند آزار دهنده باشد. اگر می خواهید در محل کار خود چرت بزنید، این کار را در هنگام استراحت انجام دهید و در صورت لزوم از ساعت زنگ دار استفاده کنید تا مطمئن شوید با زمان کار شما تداخلی پیدا نمی کند.

چگونه با انرژی بیشتری از خواب بیدار شویم؟

خوابیدن پشت میز کار معمولا ایده خوبی نیست، اما امروزه بسیاری از شرکت ها برای کارمندان خود اتاق خواب در نظر گرفته اند.

دکتر Allison T . Siebern عضو مرکز پزشکی خواب دانشگاه استنفورد در ردوود سیتی کالیفرنیا می گوید: “اگر نمی توانید چرت بزنید، حداقل 10 دقیقه به آرامی و با چشمان بسته استراحت کنید، این کار می تواند به شما کمک کند”

3- برای جلوگیری از خستگی به چشمان خود کمی استراحت دهید

ثابت ماندن و خیره شدن مداوم به صفحه کامپیوتر می تواند باعث خستگی چشم شود و خواب آلودگی و خستگی را بدتر کند.

به مدت چند دقیقه به جایی غیر از صفحه کامپیوتر نگاه کنید تا عضلات چشمان شما آرام گرفته و استراحت کنند.

4- برای تقویت انرژی یک میان وعده سالم بخورید

وقتی قند خون پایین باعث ایجاد مه مغزی و بی حالی می شود و به دنبال آن “افت” قند نیز به وجود می آید، میان وعده های قندی باعث افزایش سریع انرژی می شوند.

میان وعده هایی از این دست انرژی کلی بهتری را در طولانی مدت تامین می کنند:

 • کره بادام زمینی روی کراکر گندمی کامل یا ساقه کرفس
 • ماست و یک مشت آجیل یا میوه تازه
 • بچه هویج (هویج اطلس) با کمی پنیر خامه ای کم چرب

5- برای بیدار کردن ذهن خود مکالمه ای را شروع کنید

اگر به سرعت دچار خستگی و خواب آلودگی می شوید، درگیر شدن در مکالمه می تواند ذهن شما را دوباره به حرکت و تکاپو درآورد. Krakow، مدیر پزشکی Maimonides Sleep Arts and Sciences Ltd ، NM در شهر البوکرک (در مرکز نیومکزیکو) می گوید: “با یکی از همکاران خود در مورد یک ایده تجاری، سیاست یا مذهب صحبت کنید،” این کار یک محرک رفتاری بسیار قوی است – به ویژه هنگامی که صحبت در مورد سیاست است ”

بهترین حرکات یوگا برای اول صبح انرژی شما را در طول روز دوبرابر می کنند!

6- چراغ ها را روشن کنید تا خستگی شما کاهش پیدا کند

محیط هایی که دارای نور کم هستند، خستگی را تشدید می کنند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور شدید می تواند باعث کاهش خواب آلودگی و افزایش هوشیاری شود. سعی کنید شدت منبع نور خود را در محل کار افزایش دهید.

بیدار ماندن

7- یک نفس عمیق بکشید تا احساس هشیاری کنید

تنفس عمیق باعث افزایش سطح اکسیژن خون در بدن می شود. این کار ضربان قلب را کند می کند، فشار خون را کاهش می دهد و گردش خون را بهبود می بخشد، و در نهایت به عملکرد ذهنی و انرژی آن کمک می کند.

ایده تمرینات تنفس، نفس کشیدن عمیق از طریق شکم است، نه قفسه سینه. می توانید آن ها را پشت میز کار خود انجام دهید. صاف بنشینید و این تمرین را 10 بار امتحان کنید:

 • یک دست خود را روی شکم و درست زیر دنده ها و دست دیگرتان را روی سینه قرار دهید، از طریق بینی نفس عمیق بکشید و اجازه دهید شکمتان دست شما را بیرون بدهد. حواستان باشد که سینه شما نباید حرکت کند.
 • با لب های جمع شده نفس بکشید، طوری که انگار سوت می زنید. می توانید از دست روی شکم برای کمک به بیرون دادن هوا استفاده کنید.

تکنیک دیگری به نام محرک تنفس، در یوگا برای تقویت سریع انرژی و افزایش هوشیاری استفاده می شود:

 • دم و بازدم را به سرعت از طریق بینی انجام دهید، دهان خود را بسته اما در حالتی آرام و راحت نگه دارید.
 • نفس های ورودی و خروجی خود را کوتاه کنید – هر سه چرخه تنفسی را در حدود یک ثانیه انجام دهید.
 • سپس به طور طبیعی نفس بکشید.
 • می توانید این کار را برای اولین بار تا 15 ثانیه انجام دهید و سپس هر بار پنج ثانیه به آن اضافه کنید تا به یک دقیقه برسید.

7 خوراکی مفید که قبل از خواب بهتر است بخوریم؟

8- اگر رانندگی می کنید، هنگام خواب آلودگی این کار را انجام ندهید

Siebern می گوید: “رانندگی در حالت خواب آلودگی به اندازه رانندگی هنگامی که الکل مصرف شده، خطرناک است.” ترفندهای رایج مانند باز کردن پنجره ها و روشن کردن موسیقی با صدای بلند شما را برای مدت طولانی پشت فرمان بیدار می کند. و می گوید: “از شخص دیگری بخواهید رانندگی کند یا از جاده خارج شوید و به کناری رفته و کمی چرت بزنید تا دیگر احساس خواب آلودگی نکنید.”

اگر سفری طولانی دارید، بعد از مدتی شخصی را که رانندگی می کند، عوض کنید. حداقل هر دو ساعت یک بار بایستید و قدم بزنید و هوای تازه استنشاق کنید.

9- برای تحریک ذهن خود کارهایتان را تغییر دهید

در سال 2004 محققان فنلاندی با انجام مطالعه ای که روی افرادی که شیفت شبانه 12 ساعته کار می کردند، دریافتند که کار یکنواخت به اندازه کاهش خواب برای هوشیاری مضر است.

در محل کار یا خانه سعی کنید کارهای تحریک پذیر بیش تری را برای اوقاتی که احساس خواب آلودگی می کنید به خود اختصاص دهید. یا وقتی احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید، به مسئولیت های کاری جذاب تری روی بیاورید.

10- برای جلوگیری از خستگی آب بنوشید

کمبود آب بدن می تواند باعث خستگی شود. حتما مایعات زیادی بنوشید و غذاهای پر آب مانند میوه و سبزیجات مصرف کنید.

8 روش ساده برای خوابیدن (در کمتر از 4 دقیقه بی هوش شوید!)

11- برای تنظیم چرخه های خواب خود مقداری روشنایی روز فراهم کنید

ریتم شبانه روزی ما، که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند، تحت تاثیر نور روز قرار می گیرد. سعی کنید حداقل 30 دقیقه در روز را در بیرون و زیر نور طبیعی خورشید سپری کنید. (متخصصان خواب در صورت بی خوابی روزانه یک ساعت از نور خورشید صبحگاهی را توصیه می کنند.) حتی یک قدم زدن ساده در محیط بیرون برای استنشاق هوای تازه، حس شما را زنده می کند.

12- برای افزایش انرژی و کاهش خستگی ورزش کنید

محققان دانشگاه جورجیا در تحلیلی که سال 2006 روی 70 مطالعه با بیش از 6800 نفر انجام دادند، دریافتند که ورزش در مقایسه با برخی از داروهایی که برای درمان مشکلات خواب استفاده می شود، در افزایش انرژی و کاهش خستگی روزمره موثر است.

بعلاوه ورزش منظم کیفیت خواب را بهبود می بخشد. بنابراین سعی کنید روزانه 30 دقیقه ورزش کنید.

اگر تصمیم دارید بعضی روزها سخت ورزش کنید، ممکن است سطح انرژی شما ابتدا کمی پایین بیاید و سپس برای چند ساعت افزایش یابد.

خوردن یک وعده غذایی حاوی پروتئین و کربوهیدرات در طی دو ساعت پس از یک تمرین سنگین تا حدودی از کاهش انرژی اولیه ممانعت می کند. حتما تمرین خود را چند ساعت قبل از خواب به پایان برسانید تا وقتی می خواهید بخوابید انرژی شما کاهش پیدا کرده باشد.

20 نکته جالب روانشناسی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام.
  مطالب عالی بود موفق باشید باز هم در خصوص راه های مبارزه با خواب آلودگی غیرکافئینی مطلب بذارید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا