آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

آموزش گام به گام ترسیم چهره و اندام با توجه به سن و جنس افراد

چرب زبان

در تمام طول این جلسه قصد داریم توضیح بدهیم که چگونه اجزای مختلف بدن و صورت در سنین و جنسیتهای مختلف تغییر میکند. در ادامه به تغییرات بدنی و چهره از زمان تولد تا سنین پیری میپردازیم.

مراحل مختلف زندگی افراد

مراحلی که در اینجا ذکر شده است (نوزادی، خردسال، کودک و ….) بخشی از تقسیمات اصلی (برای مثال گروههای 13 و 20 ساله که جزء دوره نوجوانی محسوب میشوند) و روشی است که از نظر من، به صورت ظاهری قابل تشخیص هستند. تا دوره نوجوانی، کودکان خیلی سریع تغییر میکنند، اما ترسیم نمودار هر ساله برای این تغییرات کار دشواری است؛ بنابراین به چند مرحله تقسیم میشوند. طبیعتا، یک کودک ۵ ساله ظاهری مشابه با کودکان ۱۰ ساله ندارد؛ پس این پرترهها تصاویر لحظهای از این تغییرات مداوم هستند.

عواملی که در افزایش سن تاثیر میگذارند

همانطور که در بالا گفته شد، سن در بین افراد مختلف، فرق میکند. مراحل زندگی در دوران کودکی تقریبا یکنواخت است اما زمانی که فرد وارد دوره بزرگسالی خود میشود، تغییرات ظاهری او چه در صورت و چه در وضع ظاهریش (هیکل فرد) بستگی به عوامل بسیاری از جمله ژنتیک، نژاد، شرایط زندگی، عادات کار-زندگی، سلامتی (جسمی یا حتی روحی)، قرارگیری او در معرض نور خورشید و باد، ورزش کردن یا بی تحرک بودن، استفاده از لوازم آرایشی و یا جراحی و عوامل دیگر دارد.

 


نقاشی

توی این پک های فوق العاده، انواع نقاشی رو با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد می گیری، طوری که توی هیچ کلاس دیگه ای یاد نخواهی گرفت! با هنرت حسابی بدرخش!


 

سن افرادی که در کشورهای فقیر (جهان سوم یا در حال توسعه) زندگی میکنند کمتر است. این افراد، نه تنها از محصولات زیبایی استفاده نمیکنند بلکه به مراقبتهای پزشکی نیز دسترسی کمتری دارند به همین دلیل ممکن است حتی در سنین کمتر مانند میانسالی نیز پیر بنظر برسند. در حالیکه در کشورهای ثروتمند، برخی افراد حتی در شصت سالگی هم ظاهری مثل افراد میانسال دارند. در کشورهای توسعهیافته یا ثروتمند، یک فرد میانسال، فردیست با دندانهای خراب یا افتاده، بدن افتاده و شل و همینطور پوست لکدار.

قرارگیری در معرض برخی مولفه ها حتی در چهره یک فرد جوان هم تاثیرگذار است: برای مثال، من چند سال پیش با خانم 20 سالهای در ویتنام برخورد کردم که در فضای خارج از خانه کار میکرد. در ابتدا به دلیل خطوط روی صورت او تصور کردم که 40 ساله است اما فقط20 سال داشت! در مقابل، ژاپنیها میتوانند به مدت مدیدی پوستشان را صاف و بدون چروک نگه دارند. در ژاپن به سختی میتوان به افرادی با سنین پایین اما با چهرهای مثل بزرگسالان برخورد کرد. مثلا من با خانمی مواجه شدم که اول تصور کردم بچه مدرسه ای است اما در واقع او یک خانم متاهل و کاملا بالغ و سن بالا بود! حوادث آسیب زننده نیز میتوانند در روند پیری به خصوص چروک شدن صورت تاثیرگذار باشند.

با در نظر گرفتن تمام عوامل ذکرشده میتوانید از مراحل زیر نه به عنوان یک قانون کلی در طراحی افراد بلکه به عنوان مراحل موجود در سنین مختلف استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که سن دقیق نسبت به تفاوت بین این دو مرحله اهمیت کمتری دارد.

تفاوت جنسیتی

توجه کنید که نمودارهایی که در ادامه آورده شده است فقط نشان دهنده تفاوت بین جنس مرد و زن در سنین مشابه است. دلیل این ساله این است که تا قبل ازسن بلوغ، ظاهر پسران و دختران تفاوت چندانی با هم ندارد و عمدتا با عوامل اجتماعی مثل کوتاهی مو و مدل لباس قابل تشخیصند. در این سنین، تشخیص جنسیت یک کودک فقط از روی چهره او کار دشواریست؛ اما با شروع نوجوانی یا سن بلوغ اختلافات اساسی در صورت و بدن افراد رخ میدهد و در همین دوران است که میتوان نمودارهای جداگانهای برای آنها ترسیم کرد. بعد از یائسگی دوباره این عوامل تغییر دهنده بین زن و مرد از بین میرود. مردان و زنان با افزایش سن، دوباره مثل دوران کودکی تشابهاتی در چهره و ظاهر با هم پیدا میکنند؛ با این تفاوت که موهای زنان مسن کمتر از مردان کم پشت و تاس میشود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مراحل زندگی یک فرد

نوزاد (1 ماهگی)

نوزادان تنها میتوانند برروی شکم خود دراز بکشند. این وضعیت شبیه حالت جنینی است که پاهایش را جمع کرده است(تصویر پایین). طول بدن نوزادان در چنین موقعیتی 2.5 برابر سرشان است (پاها محاسبه نمیشود). توجه داشته باشید که پاها در این سن، کوتاه است اما در سنین بزرگسالی و در همین موقعیت، زانو به شانه میرسد.

Newborn proportions

در هفته اول نوزادی، سر نوزاد حالت کشیده دارد. این پدیده، به پدیده قالبگیری معروف است و علت آنهم عبور نوزاد از کانال زایمان است که موجب میشود استخوان سر نوزاد چنین حالتی (قیفی مانند) پیدا کند. اما در تولدهای سزارینی چنین حالتی ایجاد نمیشود.

Newborn face

 1. بسیاری از نوزادان در بدو تولد، سری کوچک با موهایی تیره دارند یا ممکن است کاملا بدون مو باشند.
 2. گوش کاملا همراستای سر قرار دارد.
 3. گردن یا چانه در این سن، مشهود نیست.
 4. سوراخ بینیها بزرگ و بینی کوچک است.
 5. خط زیر چشم به وضوح قابل مشاهده است.
 6. شکاف چشم، مانند خط دهان، بسیار بزرگتر از حالت عادی به نظر میرسد.
 7. پلک بالایی هنوز در حال رشد است و هنوز قابل مشاهده نیست. در این دوره، چشمها تا حدی باز میشوند و نه به طور کامل.
 8. ابروها بسیار کمرنگ و بالاتر از چشمها قرار دارند.

نوزاد (یکماهه تا یکساله)

در حدود 3 ماهگی، طول قد نوزاد تقریبا به اندازه 3 سر میباشد (پاها هنوز محاسبه نمیشود). اگرچه نسبتها در نوزادان بندرت متغیر است. بدن و پاها تپل است.

Baby proportions

در حدود 10 ماهگی که نوزاد میتواند بایستد باید به فکر کشیدن قد هم افتاد. ارتفاع در این زمان برابر با 4 تا 5 سر است. دیگر بدن نوزاد، آن حالت مچالگی را ندارد و از آن حالت خارج شده است.

Baby proportions and face

 1. کودک موهایی کم پشت و نازک دارد که میتوانند رنگ روشنی داشته باشند و در ادامه رشد کودک، تیره تر شوند
 2. گوشها کمکم از سر فاصله میگیرند
 3. کره چشم نوزاد تقریبا هماندازه کره چشم بزرگسالان میشود اما شکافهای چشم هنوز به شکاف چشم بزرگسالان، شباهتی ندارد و عنبیه بسیار بزرگتر از یک فرد بزرگسال بنظر میرسد
 4. لبها کاملا قابل رویت است و دهان خیلی کوچک است
 5. چشمها نسبت به چشم بزرگسالان فاصله بیشتری از هم دارند
 6. ابروها هنوز هم کمرنگ است و به صولت یک انحنای کمرنگ در بالای ابرو قرار دارد
 7. استخوان گونه وجود ندارد و تنها گونهای پر و گرد و تپل وجود دارد

کودک نوپا (1 تا 4 سال)

بدن نوزاد بعد از یکسالگی، کمی باریکتر شده و از حالت تپلی و گرد خارجی میشود اما هنوز هم آن فرم گرد را حفظ کردهاند. در سن 4 سالگی، قد کودک، حداقل دوبرابر طول زمان تولد میشود. قد در این زمان به اندازه 5 سر نوزاد است.

Toddler proportions and face

 1. ابتدای گردن قابل مشاهده است
 2. پاها نسبت به بدن کوتاهتر است
 3. موها ضخیمتر و تیره تر شده و سر را میپوشانند
 4. ابروها در این زمان، هنوز هم تیرگی کمتری نسبت به بزرگسالی دارند (در بسیاری از نوزادان هنوز هم رنگ ابروها بسیار روشن است)
 5. گونه ها پر و اغلب صورتی است.
 6. دهان هنوز هم کوچک است
 7. چانه، دوبرابر شده و مشخص است
 8. کودکان نوپا هنوز تپل بودن خود را به خصوص در ناحیه صورت حفظ کردهاند

کودک 5 تا 11 ساله

معمولا کودکان در صورت وجود تغذیه مناسب، با افزایش قد (با بالارفتن سن)، تمام تپلی و چربی دوره کودکی را از دست میدهند اما عضلات آنها هنوز کودکانه است به همین دلیل بدن بسیار لاغر بنظر میرسد. پهنای بدن، از 5.5 سر در دوره کودکی تغییر کرده و در سن 7 تا 9 سالگی به 6 سر میرسد لازم به ذکر است که سرعت رشد در کودکان مختلف، متغیر است- بعضی کودکان کمتر از سنشان بنظر میرسند و برخی دیگر، رشد مناسبی دارند به طوریکه مانند یک نوجوان دیده میشوند. این سرعت رشد تا قبل از بزرگسالی، در گروه اول، سرعت زیادی داشته و در گروه دوم، کاهش مییابد. توجه داشته باشید که صورت کودکان نسبت به بزرگسالان، مساحت کمی از سر را در برمیگیرد.

Child proportions and face

 1. گردن از خط افقی شانه بالاتر میرود (به جای عضلات ذوزنقهای بزرگسالان) چراکه این عضلات هنوز به طور کامل رشد نکردهاند
 2. ابرو هنوز بالاتر از حد عادی خود قرار دارد
 3. گوشها بیش از سایر اجزای صورت، رشد کرده و برای مدتی هم در چنین وضعیتی باقی میمانند و به همین دلیل، بزرگتر از سایر اجزای صورت دیده میشوند
 4. گردن، باریک است
 5. چانه کاملا مشخص و بزرگ است اما هنوز هم تکامل یافته نیست
 6. بینی به دلیل سربالابودن، کوچک بنظر میرسد
 7. پل بینی تشکیل میشود و دارای بعد است
 8. خطوط صورت ظاهر میشوند اما هنوز نرم هستند

نوجوانان (12 تا 17 سالگی)

سن بلوغ دختران در 8 تا 13 سالگی و برای پسران در سن بین 9.8 تا 14 سالگی است. قد در این سن به اندازه 6.5 تا 7 سر است (در پسران بلندتر است)

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/ado.jpg

 1. در پسران، شانه ها عریضتر است
 2. مو روی اعضای بدن، پاها، بازوها و صورت ظاهر میشود
 3. پاها، بازوها و دستها ممکن است سریعتر از سایر اجزای بدن رشد کنند که منجر به ظاهری نامتعادل و بدترکیب میشود
 4. در دختران رشد سینه اولین نشانه بلوغ است و حجم کمی دارد و سپس حجم نهایی خود را پیدا میکند
 5. کمر، باریکتر شده و باسن بزرگتر میشود
 6. چربی در باسن، پاها و شکم افزایش مییابد

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/ado2.jpg

 1. ابروها پرپشت شده و به چشم نزدیک میشوند و چشمها درشتی دوره کودکی را از دست میدهند
 2. تفاوت قابل توجه در قسمت صورت در این سن، اندازه چشمها است که هنوز هم بزرگی خود را حفظ کرده است.
 3. ساختار استخوانی در جای خود قرار دارد اما هنوز استحکام نهایی را ندارد
 4. با افزایش سن، بینی شکل نهایی را پیدا میکند و بزرگتر (طولی و عرضی) میشود
 5. در مردان، گردن کلفتتر است و سیب گلو هم مشخص میشود
 6. در دختران، گردن، باریکتر است و سیب گلو در آنها مشاهده نمیشود
 7. مژه ها بلندتر میشوند. در طراحی، کشیدن مژههای بلند موجب میشود که یک دختر بیشتر از سنش دیده شود.

جوان (18 تا 30 ساله)

بزرگسالی، زمانی تعریف میشود که رشد جسمانی متوقف میشود. بلندترین قد هر انسانی در این دوره است. بدن زن و مرد در این زمان به بلوغ کامل میرسد و عضلات کاملا رشد میکنند. قد در این دوره، 7.5 سر است (توجه داشته باشید که در هنگام یادگیری برای نقاشی انسان، ما از معیار 8 سر استفاده میکنیم که در جلسات قبلی در قسمت ویژگیهای اصلی بدن توضیح داده شد). جزئیات کامل بدن زن و مرد بالغ در بخشهای پیشرفته بدن توصیف خواهد شد؛ در اینجا تنها تفاوتهای مهم را در این مرحله ذکر میکنیم که به شرح زیر است:

word image 281

موهای خاکستری اغلب در دهه 30 زندگی یا حتی در قبل از سی سالگی یعنی در دهه 20 زندگی پدیدار میشوند؛ با این حال اکثر افراد (به خصوص زنان) موهایشان را رنگ میکنند. ابروهای زنان در این مرحله به شکلهای مختلفی برداشته میشود (حداقل در بخشهایی از جهان این کار انجام میگیرد) و حالت منظم پیدا میکند اما در مردان، ابروها به حالت طبیعی حفظ میشود.

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/adult2.jpg

 1. پلکها در این زمان کاملا قابل رویت است که نشانگر بلوغ کامل است.
 2. چشمها دیگر بزرگی دوران قبل را ندارد و کمی کوچکتر بنظر میرسد
 3. خط بینی باریک میشود
 4. ساختار خطوط صورت که قبلا به صورت نرم بود، اکنون استخوانیتر و عضلانی تر دیده میشود
 5. اندازه گوش که اکنون کاملا ثابت شده است و تغییری نخواهد کرد (و دیگر به بزرگی قبل دیده نمیشود) تقریبا از بالای چشم تا نوک بینی است.
 6. مردان، چانه های مربعی محکمتری دارند
 7. مردان نسبت به زنان، موهای تیره و ضخیمتری دارند و در اطراف چانه علیرغم پاکسازی کامل مو، سایههای تیرهای مشاهده میشود
 8. لبهای زنان حالت مشخصتر و گوشتیتر دارد (که اغلب به دلیل استفاده از لوازم آرایشی بنظر قرمز و متمایز از سایر اجزای صورت است)
 9. مژهها در این مرحله کاملا خودنمایی میکنند

میانسالی (دهه 40 و 50 زندگی)

بدن در این دوره، تغییر چندانی پیدا نمیکند تنها تراکم عضلات کاسته شده و سینههای زنان حالت افتاده پیدا میکند. آرنجها و زانوها چروک پیدا میکند. تجمع چربیها در بدن افزایش مییابد که این تجمع چربی و توزیع آن در بدن، در بین زن و مرد متفاوت است که در تصویر زیر با رنگ آبی نشان داده شده است:

word image 282 تغییرات صورت در این دوران بیشتر در خطوط آن اتفاق میافتد و به طور ساختاری، تفاوت چندانی با دورههای قبل مشاهده نمیشود:

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/middle2.jpg

 1. پلکها سنگینتر و افتادهتر میشوند
 2. ظاهر پاها تغییر میکند (حالت افتادگی و تیرگی بیشتر در قسمت مفاصل)
 3. خطی به سمت پایین در گوشه های دهان پیدا میشود که حالتی خمیده و افتاده به چهره میدهد. خطوط دیگری نیز در قسمتهای دیگر صورت نیز پدیدار میشوند که حالتی مسنتر به چهره میدهند.
 4. خطوطی نیز ممکن است در کنار بینی ایجاد شود.
 5. در مردان، خط رویش مو (در قسمت پیشانی) عقبتر میرود
 6. موها نشان دهنده افزایش سن هستند و طراوت و شادابی خود را از دست میدهند

اوایل دوره پیری (60 سالگی)

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/earlyold.jpg

 1. موها کاملا تغییررنگ داده و خاکستری میشوند. علاوه بر این، موها ضخامت خود را از دست داده و رشدشان هم کاهش مییابد به همین دلیل بیشتر زنان در این دوره، موهای خود را کوتاه نگه میدارند
 2. خطوط نگرانی، خشم و لبخند به صورت دائمی در صورت پدیدار میشوند
 3. ابروها تیرهتر از موی سر دیده میشوند (البته اگر از ابتدا رنگ تیره داشته باشند نه روشن)، اما از ضخامت و پرپشتی آنها کاسته میشود
 4. فرورفتگیهایی در زیر چشم پدیدار میشود
 5. پوست، حالت کشسانی خود را از دست داده و شروع به آویزان شدن میکند که این اتفاق از زیر چانه آغاز میشود و خط چانه تقریبا از بین میرود.
 6. خط رویش موی مردان بالاتر میرود که این اتفاق در بین مردان، متغیر است
 7. مژه های زنان دیگر خودنمایی نمیکند
 8. لبها حالت گوشتی خود را از دست داده و باریکتر میشوند و چهره زنان حالت زنانگی خود را از دست میدهد

دوره میانی پیری (70 سالگی)

افرادی که تا سنین پیری در حال تحرک و ورزش هستند، در این دوره، بدنی جوانتر و شادابتر دارند و ممکن است توده عضلانی خود را در این دوره از دست ندهند. خمیده شدن و افت کلی بدن (از نظر عضله) موجب کوتاه شدن گردن و شانه ها میشود و به همین دلیل، دستها پایینتر از حالت نرمال بنظر میآیند. سینههای مردان افتادگی چشمگیری پیدا میکند.

word image 283 همچنین در این افراد خط رشد مو کاملا عقب رفته و حتی کاملا طاس میشوند. خط رشد موی زنان در سر نسبت به مردان پسروی کمتری دارد و این موضوع، تفاوت اصلی بین چهره مرد و زن در این دوره است.

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/old2.jpg

 1. پوست نازکتر شده و رگها پدیدار میشود و لکه هایی در بدن مشاهده میشود
 2. موها نازک و ضعیف شده و به دلیل از میان رفتن رنگدانهها، تقریبا سفید دیده میشوند
 3. ممکن است پلک بالایی کاملا افتادگی پیدا کرده و ظاهری مثلثی به چشم دهد. این اتفاق بیشتر در میان غربیها و مردم اروپای شمالی و نیز افرادی رخ میدهد که بیشتر در معرض فضای باز قرار دارند.
 4. قسمت پایینی گوش، آویزانتر دیده میشود (به خصوص در افرادی که گوشواره دارند)
 5. پوست به استخوان چسبیده (به دلیل از میان رفتن عضلات) و گونهها توخالی میشوند
 6. پوست گونه به دلیل از میان رفتن شادابی گونه ها آویزان و توخالی دیده میشود
 7. گوشههای دهان آویزان میشوند
 8. پوست چانه به گودی گردن متصل میشود
 9. در صورت وجود مو در صورت، کمپشتتر و نازکتر دیده میشوند
 10. لبها رنگ خود را از دست میدهند و خطوط عمودی در بالا و پایین آنها ایجاد میشود
 11. با ازمیان رفتن عضروف نوک بینی، بینی نیز حالت آویزان پیدا میکند
 12. چشمها به نظر اشکآلود و خیس دیده میشوتد و عدسی چشم رنگ روشنتری پیدا میکند
 13. ابروها ظاهری کمپشت و در همریخته پیدا میکنند

افراد سالخورده (80 سال و بالاتر از آن)

ظاهر افراد سالخورده طوری است که گویی تمام بار مشکلات دنیا به دوش آنهاست که این به دلیل تغییرات بسیار زیادی است که در صورت آنها پدیدار میشود- مانند چشمانی نگران (که این حالت در افراد اروپایی و کلا غربیها به دلیل افتادن کامل پلک ایجاد میشود)، خطوط نگران و اخم دائمی، گوشههای افتاده لب و غیره که قبلا هم در چهره وجود داشتند (اما به صورت کاملا دائمی). در طراحی چهره افراد پیر و سالخورده باید توجه داشته باشید که خطوط عمیقی دارند که در طراحی آنها تاثیر زیادی دارد که باید تعادل و میزان عمق آنها را در بیان حالت چهره تنظیم کنید.

https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/110/posts/21905/image/veryold.jpg

 1. لکه های بیشتری در بدن مشاهده میشود که ناشی از بالارفتن سن است
 2. گودی چشم بیشتر شده و حلقه چشم از زیر پوست پدیدار میشود
 3. شکل پاها تغییر بیشتری پیدا میکند به این صورت که کاملا نازک شده و پوست آن کاملا افتاده میشود.
 4. افرادی که در تمام طول زندگی در معرض محیط باز قرار داشتند خطوط بیشتر و عمیقتری در چانه هایشان دارند
 5. خط چانه از میان میرود
 6. قسمتی از پوست در زیر چانه تشکیل میشود که شبیه به چانه دوم است (اما در اصل، چانه نیست)
 7. در صورت افتادن دندانها، دهان به سمت عقب کشیده میشود و حالت جمعشدگی پیدا میکند (در صورت داشتن دندان مصنوعی این حالت دیگر مشاهده نمیشود)
 8. خطوط صورت، عمق بیشتری پیدا میکنند

حالا وقت تمرین است:

 • به مردمی را که در خیابان، اتوبوس، ماشین و جاهای دیگر هستند نگاه کنید. در اولین نگاه حدس میزنید که چندسالشان باشد؟ سپس به دنبال سرنخهای دیگری باشید و حالات مختلف در دورههای مختلف را نقاشی کنید.
 • به نقاشی افرادی بپردازید که معمولا این گروه سنی را نقاشی نمیکنید یا با طراحی آنها مشکل دارید، با یا بدون مرجع
 • با کشیدن کاراکترهای کتاب کمدی موردعلاقه خود در مراحل مختلف زندگی تمرین کنید (یا حتی با کارکتر خودتان)

حتما بخوانید

آموزش گام به گام نقاشی یک نیم رخ چهره فانتزی (با مداد رنگی)

آموزش گام به گام ترسیم آناتومی بدن انسان برای نمایش انرژی و سکون

آموزش تناسبات آناتومی بدن انسان جهت ترسیم در نقاشی/ اسکیس و…

آموزش ترسیم حیوانات: سگ و گرگ و آموزش آناتومی آنها بصورت گام به گام

9 باور غلط راجب نقاشی که شما را از پیشرفت و یادگیری باز می دارند

5 تا از بهترین روش ها برای شروع به یادگیری نقاشی ویژه افراد مبتدی

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا