سایر هنرهای مهم

آموزش دریبل های زیبا و کاربردی فوتبال+ زمان استفاده

چرب زبان

اگر یک توپ و یک ذهن مصمم داشته باشید، قطعا می توانید به عنوان یک گزینه مناسب بازیکن فوتبال بدون اضطراب خاصی در زمین ظاهر شوید و مهارت‌ ها و ترفند های خود را نشان دهید. بازی فوتبال ممکن است ساده به نظر برسد اما یک بازی انرژی گیر است. توجه ۱۱ بازیکن باید روی یک عدد توپ گرد در زمین باشد که با پاهایشان حرکت می کند. چیزی که باعث می شود به یک بازیکن عالی تبدیل شوید، مهارت های شماست. مهارت هایی مثل مهارت دریبل باعث می شود که توجه افراد به شما جلب گردد.

دریبل کردن در فوتبال

دریبل کردن در فوتبال یک کار سخت است و جزء سخت ترین مهارت های بازی با توپ محسوب می‌ شود و نمی‌ توان به راحتی در آن استاد و حرفه ای شد اما زمانی که بتوانید مهارت خود را در این زمینه ارتقا دهید، قطعاً به سطح بسیار بالایی می‌ رسید.

دریبل کردن یک نوع حرکت حمله ای است که بازیکن باید توپ را برای خودش نگه دارد و طرف مقابل هم مدام درگیر گرفتن توپ باشد. انواع مختلفی از دریبل ها وجود دارد. همه آن ها با یکدیگر مشابه و برابر نیستند و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند. مرتبط ترین دریبل در فوتبال ، دریبل توپ هایی هستند که با شوت از مسیر عبور می‌ کنند‌ .

 


فوتبال و حرکات تکنیکی

توی این پک فوق العاده، فوتبال و حرکات تکنیکی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با یادگیری همین ترفندها، به راحتی توی باشگاه مورد علاقه ت برو و همه رو انگشت به دهان کن!


 

ویژگی آن این است که این اقدام باعث می شود تیم شما فرصت بهتری پیدا کند تا یک اقدام و حمله مناسب را انجام دهد . دریبل کردن در فوتبال به اندازه فن های دیگر کار بسیار سختی نمی باشد و برعکس ترفند های دیگر هم، یک هدف خاص را دنبال نمی کند. بنابراین در این قسمت از سایت تکنیک های دریبل نسبتاً آسان و تاثیرگذار را برای تمرین کردن به شما معرفی می کنیم که کمک می کند تا مهارت هایی مثل کنترل توپ، حرکات بهتر و حفظ تعادل را برای تکان دادن توپ در بازی بالا ببرید.

1- با توپ ملایم برخورد کنید

هر زمان که بازیکن با توپ تعامل و ارتباط برقرار می‌ کند، به آن تاچ یا لمس گفته می‌ شود. تاچ و یا لمس های آرام و ملایم باعث می شود که ارتباط شما با توپ دفعات بیشتری صورت بگیرد. ممکن است در دفعات اول سرعت شما را بکاهد اما تمرین کردن به طور مداوم به شما کمک می کند که مهارت های بیشتر و سرعت بالاتری برای کنترل کردن توپ پیدا کنید. هر چه قدر که پای تان بیشتر با توپ برخورد داشته باشد ، کنترل شما برای حرکات آن افزایش پیدا می کند.

2- توپ را در کنار پاهایتان نگه دارید.

زمانی که در حال تمرین هستید، زانوهای شما باید هنگام عقب جلو رفتن با توپ کمی خم شود و بین قسمت کناری داخلی پاهای شما جابجا شود. زمانی که با حریف تمرین می کنید، بدن تان باید  بین مدافع و توپ  باشد و این حرکت را تمرین کند. می توانید جهت را سریع تر تغییر دهید. زمانی که توپ در کنار پای شما نگه داشته شود، مدافع به شکل سخت‌تری توپ را از شما می گیرد.

3-از کناره پا برای حمله با توپ استفاده کنید.

حمله با همان پایی که همزمان در حال استپ فوروارد هستید ، به شما کمک خواهد کرد که توپ را در نزدیکترین حالت به پای خود نگه دارید که معمولاً این قسمت همیشه لبه پای شما است که به سمت جلو می باشد و باعث می‌ شود که ارتباط بین شما و توپ  و سرعت و تعادلتان به بالاترین حد ممکن برسد. در نتیجه کنترل بیشتری خواهید داشت و هیچ وقفه ای بین کار شما ایجاد نمی‌ شود و تغییری در جهت رخ نمی دهد.  چیزی که در این مورد بسیار اهمیت دارد، کنترل کردن توپ، زمان حرکات و سرعت است که همه این ها بدون یک دریبل مناسب امکان پذیر نخواهد بود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4-توپ  باید در لبه پایینی کنار پای شما قرار بگیرد

مبتدیان معمولاً از زاویه دید خود روی توپ استفاده نمی‌ کنند و هنگام انجام مهارت های دریبل ، این مورد بسیار مهم را نادیده می‌ گیرند اما اگر بتوانید از لحاظ بصری به نقطه کناری و پایین تر نگاه کنید، تسلط بهتری خواهید داشت و کار شما بهتر پیش خواهد گرفت.

5- سرعت دریبل تان را تغییر دهید

انجام رفتار قابل پیش بینی و همزمان فواید زیادی برای فرد مدافع دارد و باعث می شود که بتواند دفاع را آسان تر انجام دهد. پس بسیار مهم است که شما به عنوان یک مهاجم تعادل خود را حفظ کنید و راه هایی را برای تغییر سرعت در پیش بگیرید که مهار کردن تان کار آسانی نباشد و در واقع تغییر سرعت را از  راه های پیچیده ای انجام دهید.

6-از بدن خود برای دفاع توپ استفاده کنید

بدن شما هنگام نزدیک شدن مدافع باید مانند یک سپر عمل کند. همه قسمت های بدن از جمله ساق پا و شانه باید به گونه‌ای باشد که فرد مدافع نتواند بین شما و توپ جدایی بیندازد .  سعی کنید تا جایی که می توانید توپ را از او دور نگه دارید.

7-دریبل آسان را تمرین کنید.

یک زمین خالی برای تمرین با توپ پیدا کنید. همچنین می توانید از تاچ توپ به پا استفاده کنید و این حرکت را بسیار نرم و آرام انجام دهید‌. توپ را در نزدیک ترین حالت به خودتان نگه دارید‌. هنگام انجام این کار مطمئن شوید که سرعت شما برای دویدن بالا است و نیاز به کنترل خاصی روی توپ نیست.

8- هنگام دویدن ، دریبل کنید

دریبل یک حرکت مناسب است که بتوانید توپ را با سرعت و کنترل کافی به سمت جلو پیش ببرید. برای انجام این تکنیک به روش صحیح، پاهای شما باید از سمت قوزک و قسمت جلوی پا چرخش به سمت پایین داشته باشد. با انجام این کار قسمت خارجی و جلوی کفش با توپ ، دقیقاً از بالای مرکز شست پا برخورد خواهد داشت. مطمئن شوید که این روش باعث می شود تا هر ۵ الی ۸ قدم با توپ برخورد داشته باشید. همچنین به دویدن شما کمک می‌ کند و باعث می‌ شود هر زمان که خواستید سرعت خود را کاهش دهید .

9-به کمک مخروط ها دریبل بزنید

دریبل زدن در داخل یا خارج مخروط به شما کمک می کند که مهارت های دریبل تان شما بالا برود. 5 مخروط قرار دهید. هر کدام باید 3 فوت با یکدیگر فاصله داشته باشند و با کمک یکی از پاها توپ را دور مخلوط بچرخانید. بین قسمت لبه پای خود و بخش داخلی قسمتی که قدم بر می دارید ، توپ را در داخل و خارج مخلوط ها بچرخانید. زمانی که این کار را انجام دادید ، جهت مخالف را هم امتحان کنید. می توانید این کار را سه بار تکرار کنید. با هر دو تا پا این روش را امتحان کنید که البته معمولاً یکی از پاها بیشتر به شما کمک می کند. اگر این مخروط ها افتادند، باز هم با سرعت به کار خود ادامه دهید . مجبور نیستید که پای خود را کنترل کنید‌ فقط کمی از سرعت تان بکاهید و با صبر بیشتر دوباره تمرین را ادامه دهید.

10-دریبل کراس اوور بزنید

این دریبل هر دو پای شما را درگیر می کند. در واقع یک حرکت بغل به بغل برای توپ انجام دهید. توپ را به سمت جلو با یکی از پاهایتان حرکت دهید و سپس با پای دیگر آن را به سمت عقب بیاورید‌ ، این حرکت به شما کمک می کند که توپ را به آرامی حرکت دهید و جهت آن را هر طور که خواستید ، تغییر دهید.

11- دریبل داخل و خارج

دریبل داخل و خارج از مخروط ها را با استفاده از هر دو پا امتحان کنید. هنگامی که این کار را انجام دهید، توپ شتاب بیشتری بین مخروط ها می گیرد. اگر توپ را از سمت چپ مخروط عبور دادید، باید از پای چپ خود استفاده کنید. سپس شتاب توپ را ثابت نگه دارید و از قسمت کناری پای دیگر خود استفاده کنید. زمانی که می‌ خواهید به سمت مخروط‌ های دیگر بروید ، یک قدم به جلو بگذارید؛ بدون این که پای اول شما توپ را لمس کرده باشد و بعد، با قسمت داخلی پای خود ، توپ را نگه دارید.

چگونه در فوتبال دریبل بزنیم؟

( انواع مختلف دریبل کردن )

1-دریبل  پایین

دریبل  پایین

دریبل پایین  یک مهارت دریبل ساده در فوتبال است که با مقداری تمرین می توانید در آن استاد شوید. در دریبل پایین باید توپ را به سمت پایین نگه دارید که نزدیک ترین حالت به زمین باشد . با باز کردن دستان و محدود کردن فضای حریف می توانید توپ را برای خودتان نگه دارید. به حرکت دادن توپ و مانع شدن برای گرفتن توپ توسط حریف ادامه دهید و همچنان توپ را به سمت پایین و نزدیک به زمین نگهدارید.

2-دریبل بدون فشار

دریبل بدون فشار

این یک نوع دریبل جزء دریبل های رایج در فوتبال است. هر توپ از لحاظ تکنیکی که به آن ضربه وارد می شود، یک فشاری را تحمل می کند‌ اما در این دریل یک ضربه بسیار سریع روی توپ اتفاق می‌ افتد که عبور توپ در عرض چند ثانیه انجام می شود . بازیکن باید بداند که دقیقا به کدام قسمت توپ ضربه وارد می کند‌ بنابراین جدا از مهارت های فیزیکی، چیزی که مهم است حضور ذهن و هوشیاری در زمین بازی است که مهارت او در فوتبال را نشان می دهد.

3-دریبل سرعت

دریبل سرعت

این تکنیک اغلب زمانی استفاده می شود که بازیکن گارد محافظتی خیلی سنگینی در برابر حریف ندارد. همچنین از وسعت زمین بازی استفاده می کند.  از زمان خود هوشمندانه بهره می برد تا بتواند با پاهایش و کنترل بدن سرعت بالا را به کار بگیرد. در این نوع دریبل، بازیکن  کمی به سمت جلو به توپ ضربه می زند و هم زمان با آن بدون از دست دادن کنترل، با توپ می دود . ذهن و بدن باید مطابق با توپ حرکت کند. در این حالت بازیکن حریف کم تر می تواند این فرد را دنبال کند.

4-تغییر سرعت

تغییر سرعت

در این دریبل بازیکن با حریف بازی می کند. در واقع کسی که دریبل انجام می دهد، تظاهر می کند که در حال توقف مسیر است و این کار را از طریق کاهش سرعت حرکت و حرکاتی در بدن نشان می دهد. سپس زمانی که حریف مطمئن می شود که او در حال کاهش سرعت است ، بازیکن دوباره سرعت می‌گیرد و حریف را دور می زند.

5-دریبل کرایف

دریبل کرایف

نام این دریبل زمانی ابداع شد که جان کرایف یک بازیکن افسانه ای هلندی، آن را انجام داد. این ضربه زمانی اجرا می‌ شود که بازیکن حس می‌ کند هیچ گونه راه فراری از دست حریف ندارد و با قدرت زیاد از توپ محافظت می کند. زمانی که دریبل معکوس  یا چرخش کرایف را انجام می دهد ، تظاهر می کند که قصد دارد توپ را به سمت جلو حرکت دهد اما به جای ضربه زدن به سمت جلو ، توپ را با پاهایش متوقف می کند و به آرامی آن را به پشت پایش می برد . دقیقا بعد از این حرکت ۱۸۰ درجه چرخش می کند و وزنش را روی پای دیگرش می‌ اندازد. مهارت پیدا کردن در این تکنیک کار سختی است اما اگر در آن استاد و حرفه ای شوید، می توانید در هر زمینی بازی خوبی ارائه دهید.

6- دریبل استپ اور

دریبل استپ اور

انواع مختلفی از این دریبل وجود دارد که این نوع دریبل، جزء استپ اورهای کلاسیک محسوب می شود و شامل استپ اور چرخشی، استپ اور به سمت عقب و استپ اور خارجی است. این مکانیسم دفاعی توسط یک بازیکن آرژانتینی به نام  پدرو کالامی ابداع شد . استپ اور خارجی یک دریبل عالی است و باعث می شود که حریف باور کند شما قصد دارید به صورت فوروارد حرکت را ادامه دهید اما ناگهان از کنار حرکت می کنید. مهارت پیدا کردن در این دریبل کار سختی است. در واقع باید حرکتی خلاف جهت عقربه های ساعت انجام دهید تا حریف فکر کند که شما به سمت جلو حرکت می کنید اما در واقع کاری که انجام می دهید ، برگرداندن توپ به سمت عقب است و در نتیجه حریف  دچار سردرگمی خواهد شد.

7- لا کروکوتا

لا کروکوتا

این دریبل نسبت به تکنیک های شدید دیگر کمی آسان تر به نظر می رسد . در این حرکت بازیکن به سادگی توپ را به پای دیگر در سمت راست حرکت می دهد و باید بسیار دقیق عمل کند. این دریبل با دو ضربه عالی از طریق کناره های پا انجام می شود. یک پرش بسیار کوچک در هر طرف بدن اتفاق می افتد تا ضربه انجام گیرد. زمانی که می خواهید توپ را به سمت جلو ببرید ، باید حواستان باشد که کنترل پاهای خود را داشته باشید.

8- الاستیکو

الاستیکو

همان طور که از نامش پیداست، این دریبل باعث می‌ شود که یک حرکت انعطاف پذیر شبیه الاستیک یا کش داشته باشید. انواع مختلفی از این دریبل وجود دارد، مانند حرکت داخل و خارج ، حرکت بیرون از کناره بدن، هوکوس پوکوس، پرش الاستیک و غیره. الاستیکوی پایه به صورت زیر است:

همیشه باید از پای قوی تر خود شروع کنید. برای حرکت با ضربه بعدی توپ، از قسمت خارجی شست پا استفاده کنید. با کشیدن پا به سمت جلو توپ را در اختیار بگیرید. زمانی که با پای سنگین تر به توپ ضربه زدید، پا را بچرخانید. قسمت کناری مخالف را نشانه بگیرید . دقیقاً این ضربه در الاستیکو خواهد بود.

این دریبل را می‌ توانید با حرکت از پهلو هم تمرین کنید. مهارت یافتن در آن کمی سخت است اما زمانی که حرکت شما سریع باشد، آسان تر خواهد شد. توپ را به شکل اریب به سمت ناحیه خارجی بکشید و سعی کنید قبل از این که به توپ ضربه بزنید، پاهایتان را هل بدهید. اکنون با یک سرعت سریع و تغییر زاویه، توپ به سمت عقب برمی گردد.

همیشه این دریبل را با سرعت آرام تمرین کنید و کم کم بعد از این که به اندازه کافی تمرین کردید و اعتماد به نفس پیدا کردید، سرعت خود را بالا ببرید. اگر می خواهید با سرعت بالا این تمرین را انجام دهید ، این راهکار را در پیش بگیرید. به جای استفاده از پای قوی تر، توپ را با پای ضعیف خود به سمت عقب ببرید . با انجام این کار تمرین کمی سخت می‌ شود و فشار بیشتری به پا وارد می‌ گردد اما در مراحل بعدی کارتان آسان‌ تر خواهد شد.

چطور در ورزش فوتبال به سرعت پیشرفت کنیم؟ (راهنمای افراد مبتدی-متوسط)

این ها تعدادی از دریبل ها در فوتبال هستند که می توانند عملکرد شما را به عنوان یک بازیکن در زمین بازی بهبود ببخشند. استاد شدن در مهارت های دریبل فوتبال کار سختی است اما زمانی که در آن مهارت پیدا کنید ، زمین بازی در اختیار شما خواهد بود و می توانید حرکات به سمت جلو را به خوبی اجرا کنید. این لیست شامل انواعی از دریبل ها می‌ شود که هم برای افراد مبتدی و هم بازیکنان پیشرفته مناسب است . بنابراین قبل از این که وارد زمین شوید، چند مورد از راهکار های بالا را در پیش بگیرید تا احتمال برد تان بالا برود.

ویدیوی آموزش بهترین دریبل های فوتبال

 

football

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا