سایر هنرهای مهم

چطور در ورزش فوتبال به سرعت پیشرفت کنیم؟ (راهنمای افراد مبتدی-متوسط)

فوتبال

فوتبال محبوب ترین ورزش در تمام دنیاست. اگر بخواهید یک روز بعد از ظهر با دوستانتان فوتبال بازی کنید این کار خیلی ساده و سرگرم کننده به نظر میرسد؛ ولی وقتی پای ورزش حرفهای وسط میآید قضیه پیچیده میشود. تبدیل شدن به یک بازیکن خوب فوتبال فاکتورهای زیادی لازم دارد اما چیزی که برای هر فوتبالیستی ضروریست توانایی کنترل توپ و داشتن هوش و اطلاعات میدانی در بازی است. گلزنی، دفاع، پاس گل دادن و همه این احساسات شگرف شما را ترغیب میکند که هر چه بیشتر و بیشتر درگیر این ورزش فوق العاده شوید. این مطلب چکیده تجربه ده ها ساله چند مربی فوتبال معروف است که توسط ویکی هاو جمع آوری شده است.

بخش اول: مهارت های مربوط به پا را افزایش بدهید

1-روی برخورد پایتان با توپ، پاس دادن، شوت زدن و دریبل کردن کار کنید. اولین برخورد شما با توپ بسیار مهم است و این همان مهارتیست که آمارتوها را از حرفهای ها جدا می کند. باید بتوانید به راحتی و با پاهایتان توپ را در زمین یا هوا متوقف کنید و روی آن مسلط شوید تا بتوانید حمله کنید. با استفاده از تکنیک های زیر باید بتوانید توپ را با تمام بدنتان و کاملا به دام بیندازید:

 • تمرین پاس کوتاه با بازیکن مقابل با یک تماس با توپ. اگر اولین تماس شما (با توپ)، حاصل یک پاس دقیق باشد، مدافعان سعی خواهند کرد تا توپ را از شما بگیرند. میتوانید این کار را با ضربه زدن توپ به دیوار هم تمرین کنید.
 • تمرین پاس هوایی به همتیمی یا سانتر توپ. شما باید در این تکنیک تنها با توپ، دو تماس داشته باشید یکی برای تثبیت توپ و تماس بعدی برای پاس توپ به همتیمی.
 • پاس دادن یا شوت کردن توپ در حین دویدن. از کسی بخواهید که در حال دویدن، توپی را به سمت شما پرتاب کند، سپس زمان اولین تماس خود را با توپ به گونهای تنظیم کنید تا بتوانید توپ را گرفته و آن را در دومین تماس، بدون از دست دادنش، پاس داده و یا شوت کنید.

2- تمرین و تکرار تماس و برخورد نزدیک با توپ. هدف شما از تمرینهای بعدی که در ادامه آمده است، تنها سریعتر شدن شما نیست بلکه دقیقتر شدن شماست. شما باید بیاموزید تا توپ را با داخل پای خود، کنترل کنید تا بتوانید به خوبی توپ را دریبل کرده و آن را با دقت، پاس دهید. این تمرین را حداقل 100 بار با هر پای خود تکرار کنید.

 • توپ را با بغل یا بین دوپای خود نگه داشته و حرکت دهید، از داخل پا برای نگه داشتن توپ بین زانوهایتان و پاس به عقب و جلو استفاده کنید و تا جایی که میتوانید این کار را سریع انجام دهید.
 • توپ را به سرعت با روی پای خود (پنجه پا) پرتاب کنید و تا جایی که میتوانید گرفتن و پرتاب توپ را سریع انجام دهید. زمانی که در این کار، حرفهای شدید، سعی کنید که توپ را به آهستگی با پنجه پای خود غلت دهید، در این قسمت از تمرین، برروی دقت تماس خود با توپ تمرکز کنید.
 • پرتاب به داخل و خارج پا را تمرین کنید. از کف پای راست استفاده کرده و توپ را به سمت راست غلت دهید. تمام پای خود را برای این حرکت توپ، به سمت راست بچرخانید سپس از بغل پای خود برای پاس دادن توپ به پای چپ استفاده کنید. توپ را با کف پای چپ، کنترل کرده و آن را به سمت بیرون غلت دهید، این تمرین را با هردو پای خود به سمت جلو و عقب تمرین کنید.

3- حفظ توپ و حرکت با توپ را در حین دویدن تمرین کنید. اگر برای مدتی است که وارد این ورزش شدهاید، مسلما باید بدانید که چگونه باید در زمانی که توپ، ثابت است، شوت و حرکت کنید. اما در بازی واقعی، همه چیز متفاوت است، و تنها زمانی میتوانید در رقابت پیروز شوید که حرکت شما در زمین، دقیق و قدرتمند باشد. خوشبختانه این مهارت یک مهارت ساده است و میتوان آن را با تمرین (بتنهایی یا با همتیمی) کسب کرد. کافیست در تماس با توپ، به 75 درصد سرعت خود برسید و سپس شوت بزنید.

 • با افزایش مهارت، بر سرعت خود بیفزایید. زمانی که بتوانید سرعت کافی پیدا کرده، توپ را گرفته و آن را پاس داده و یا با آن حرکت کنید میتوانید به یک مدافع فوقالعاده تبدیل شوید.
 • مسیر توپ را از زوایای مختلف در حین دویدن از مرکز زمین دنبال کنید و برای این کار از کنارههای بدن خود استفاده کنید.
 • برروی مهارتهای پوزیشن خود کار کنید. برای مثال اگر یک مدافع هستید باید بتوانید مسیر توپ را تغییر دهید و توپ را تا جایی که میتوانید با سرعت از موقعیت خارج کنید تا فشاری که بر اثر یک مهاجم بر دروازه شما وارد شده است را از میان برید.

4- به پای مخالف یا غیرغالب خود هم توجه کنید. برای مثال اگر پاراست هستید، به افزایش توانایی پای چپتان هم توجه کنید. اینکه تا چه اندازه بر تواناییهای پای راست خود تسلط دارید مهم نیست مهم این است که برروی نقطه ضعف خود یعنی پای چپ هم تمرکز کنید برای مثال، یک مدافع میتواند براحتی و بسرعت زمانی که در مقابل شما قرار میگیرد نیروی خود را برروی پای مخالف یعنی پای چپ شما متمرکز کند پس نباید نیمی از بدن خودتان را (نیمه چپ) در زمان تمرین، حذف کنید- از تمرین کافی برروی نیمه مخالف بدنتان در حین تمرینات اطمینان حاصل کنید.

5- یاد بگیرید که با دقت و کنترل کافی، دریبل بزنید. باید به گونهای با توپ حرکت کنید گویی جزئی از بدن شماست. خودتان در یک موقعیت محدود (مانند محدوده پنالتی) قرار دهید و فقط در داخل این محدوده، دریبل بزنید و سرعت خود را با چرخشهای تند و توقفهای سریع، مدام تغییر دهید. از حرکات مختلف استفاده کنید و بخاطر داشته باشید که از هردوپای خود استفاده کنید این کار را تا زمانی که خسته شوید ادامه دهید. هدف شما از این تمرین این است که بتوانید توپ را تا جایی که ممکن است در هر سرعتی که دارید از دست ندهید. باید کار را برای مدافعین تیم مهاجم سخت و سختتر کنید میتوانید تمرینات زیر را هم برای افزایش این مهارت انجام دهید:

 • موانعی را با چند پرچم، مخروط یا حتی با تیشرتهای رنگی مشخص کنید. سپس در این محدوده به صورت زیگزاگ حرکت کنید (در حالیکه با توپ در حال دریبل زدن هستید) و جهت خود را تا جایی که میتوانید با سرعت بالا بدون از دست دادن توپ، تغییر دهید.
 • البته چنین تمریناتی ممکن است در یک بازی واقعی بیفایده بنظر آید اما باعث میشود که تماس شما و حفظ توپ در شما افزایش یابد و موجب میشود که در حین دویدن، توپ را در فاصلهای نزدیکتر به خود نگه دارید. باز هم به خاطر داشته باشید که با هردوپای خود تمرینات را انجام دهید، طول تماستان با توپ را حفظ کنید، موانع حرکتی محکم، کوچک و بلندتر باعث میشود که تماس با توپ و حفظ توپ، سختتر شود.
 • بررروی حرکات و تکنیکهای پیشرفته کار کنید که البته این تکنیکها به کنترل دقیقتر توپ هم نیاز دارند و از ابزارهای جدید تهاجمی در بازیها استفاده کنید.

6- یاد بگیرید که در مناطق مختلف، توپ بزنید تا بتوانید با چرخشها و ضربات مختلف، آشنایی پیدا کنید. ببینید که در کجا و چگونه، ضربه شما به توپ، مسیر آن را تغییر میدهد، بخاطر سپارید که یک بازیکن فوقالعاده، کنترل فوقالعادهای هم برروی توپ دارد. چه یک مهاجم باشید یا یک مدافع، یاد بگیرید که چه ضرباتی باعث میشود که گزینههای شما در هر نقطه از زمین برای کنترل توپ، افزایش یابد.

 • پاسهای کوتاه و دقیق معمولا در محدوده پاهای شما رخ میدهد. حتی سانترهای دقیق و تاحدی کوتاه هم میتواند با چنین پاسهایی زده شوند.
 • ضربه محکم به توپ در خارج از یک سوم زمین موجب انحراف ناخواسته توپ میشود بنابراین سعی کنید از ضرباتی با زاویه مورب برای ضربه زدن استفاده کنید.
 • میتوانید از پاسهای بلند برای دور کردن و جلوگیری از تعقیب توپ استفاده کنید در چنین موقعیاتی (تعقیب سریع توپ) از ضربات چرخشی پرهیز کنید چراکه ممکن است توپ در دست تیم مقابل قرار گیرد.
 • از کناره و روی پای خود برای پاسهای بلند قوسی استفاده کنید چنین ضرباتی برای داشتن سانترهای دقیق، مناسب هستند.

حتما بخوانید

بخش دوم: هوش فوتبالی تان را افزایش دهید

1- دفاع نفر به نفر در هر جایی از زمین، میتواند مفید باشد. از مهاجمان گرفته تا بازکینان خط میانی، همگی به دفاع فردی در حین بازی نیاز دارند. بنابراین در تمرینات از یک یار تمرینی استفاده کرده و بازی یک به یک را آغاز کنید سعی کنید که توپ را در حالیکه طرف مقابل سعی دارد آن را از شما بگیرد حفظ کنید و او را تحت فشار قرار دهید. در چنین تمرینات نفر به نفری، نکات زیر را بخاطر سپارید:

 • حالت خمیده و انعطاف پذیر به خود بگیرید و پاهای خود را برروی توپ، دولا کنید. زانوها در چنین حالتی باید حالت خمیده داشته باشند (و نه صاف) تا بتوانند به شما امکان تغییر سریع موقعیت و داشتن واکنش سریع را بدهند.
 • به بدن خود زاویه دهید به طوریکه یک پایتان جلوتر از پای دیگر، قرار داشته باشد چنین موقعیتی باعث میشود که مهاجم در طرف دیگر شما قرار گیرد (چنین موقعیتی موجب حفظ توپ میشود). مهاجم تیم مقابل را مجبور کنید که در طرفین شما قرار گیرد و او را به یکسو برانید اجازه ندهید که در مقابل شما قرار گیرند و جهت حرکت آنها را شما تعیین کنید.
 • به کمر بازیکن برای پیشبینی حرکت او نگاه کنید تا غافلگیر نشوید. کمر شما مرکز ثقل شماست و این قسمت از بدن به طور کلی نشان میدهد که موقعیت بعدی حرکت به کدام جهت خواهد بود مگر اینکه لیونل مسی باشید (و اصلا نتوان حرکت بعدی شما را پیشبینی کرد). اینکه جهت کمر را به سرعت تغییر داد کار غیرممکنی است (برعکس پاها) بنابراین میتوانید از این علامت و شاخصه برای تشخیص حرکت بعدی حریف مقابلتان به عنوان یک مدافع استفاده کنید.

2- در تمامی بازی حواستان باشد که چشمانتان را کاملا باز نگه دارید به خصوص زمانی که توپ در اختیار شماست. بازیکنان عالی همیشه تمام زمین را تحت سیطره خود دارند به خصوص زمانی که توپ در اختیار آنهاست. این نکته را تمرین کنید چون کنترل توپ با چشمان بسته (هرچند برای زمانی کوتاه) کار سختتری است. اما یاد بگیرید که از قسمت پایینی منطقه دید خود برای پایش تمامی زمین استفاده کنید، این مهارت موجب میشود تا شما به یک بازیکن بهتر و باهوشتر تبدیل شوید.

 • یاد بگیرید که سر خود را در حین بازی بالا نگه دارید.

3- در حین بازی مرتبا با بازیکنان دیگر صحبت کنید و تیم خود را راهنمایی کنید. بازکینان حرفهای همیشه در حال صحبت کردن با همتیمیهایشان هستند مثلا توپو پاس بده به من، موقعیت من خوبه، من به کمک احتیاج دارم و مکالمات اینچنینی که دائما در حین بازی از این بازیکنان شنیده میشود و دلیل خوبی هم دارد. فوتبال یک بازی تیمی است نه یک بازی انفرادی، در چنین بازیهایی، بازیکنان حرفهای و فوقالعاده میدانند که یک تیم چند روح هست در یک بدن که باید این جسم واحد به مدت 90 دقیقه، به صورت واحد عمل کند تا بتواند بهترین عملکرد را کسب کند. در تمرینات سعی کنید که لیدر تیم باشد و با بازیکنان دیگر در حین بازی صحبت کنید. مکالمات مهمی که در حین بازی باید گفته شوند شامل موارد زیر است:

 • نکات دفاعی: به تیم خود بفهمانید که شما چه فردی از تیم مقابل را پوشش دادهاید تا بتوانید توپ را پوشش دهید و اگر بازیکنی از تیم مقابل نیاز به پوشش تیم شما دارد باید سریعا به بازیکنان تیم خود اطلاع دهید.
 • نکاتی درباره دریبل کردن: به بازیکنی که در حال دریبل است نباید هجمه زیادی از اطلاعات را وارد کرد اما اینکه هیچ اطلاعاتی هم به آنها ندهید درست نیست بنابراین در زمان و مکان مناسب آنها بگویید که برای مثال کدام یک از بازیکنان برای پاس دادن در موقعیت بهتری قرار دارند.
 • نکاتی برای مدیریت دیگر کارها: به همتیمی خود بگویید که برای مثال، من آزاد نیستم، یا من هواتو از پشت دارم. اگر شما چنین موقعیاتی را برای آنها مشخص نکنید احتمالا آنها هیچگاه از وجود یک بازیکن خودی در پشت سرشان آگاه نخواهند شد به خصوص اگر سرشان پایین و حواسشان به توپ باشد.

4- حداقل هفته ای یکبار، یک بازی حرفهای را تماشا کنید و از تجربیات خوب آنها در بازی استفاده کنید. جاهایی را که بازیکنان حضور دارند را به خاطر سپارید، نه فقط زمانی که توپ در اختیارشان است بلکه زمانهایی را که توپ در اختیار آنها نیست را هم تجزیه و تحلیل کنید. چه چیزی باعث شده که آنها در چنین موقعیاتی قرار گیرند؟ چه زمانی آنها حرکت کرده و به تیم مقابل حمله میکنند و چه زمانی زمانی عقبنشینی میکنند؟ چرا تکنیکهای خوب در برخی مواقع آنچنان که باید نتیجه نمیدهند؟. چنین سوالاتی را در چنین بازیهایی بپرسید. بعد از تجزیه و تحلیل اگر شما به جای آنها بودید چه میکردید؟ کدامیک از کارهای بازیکنان موردعلاقه خود در بازیها را دوست دارید بعدا به کار برید؟

 • بازیکنان مبتدی میتوانند در اینترنت، از یوتیوب، کلیپهای مختلف آموزشی و حتی آموزشهای اینترنتی هم استفاده کنند. میتوانید با چنین برنامههای آموزشی به نقاط ضعف و قوت پاسها و شوتهای مختلف و تکنیکهای مختلف به کاررفته در آنها پی ببرید.
 • تیم یا لیگ مورد علاقه خود را بیابید و طرفدار آنها بشوید- هرچه شما بیشتر به تماشای بازی تیم موردعلاقه یا به طور کلی بازیهای مختلف بپردازید در آینده بازیکن بهتری هم خواهید شد.

5- اصول اولیه تاکتیکهای تیمی را بیاموزید و در جایگاه لیدر تیم در خط حمله و دفاع قرار بگیرید. بخش بزرگی از هوش فوتبالی، در واقع یادگیری چگونگی کار به عنوان یک تیم و گروه است. درحالیکه هر تیمی استراتژیهای به خصوص خودشان برای کار تیمی را دارا هستند برخی تاکتیکها هستند که بین تمام تیمها و گروهها یکسان هستند که این تاکتیکها به قرار زیر است:

 • حفظ توپ، تدارک حمله. این اصل اولیه تمامی استراتژیهاست- شما باید از ایجاد فضا در خط دفاعی خود، احراز کرده و در عین حال فضایی هم برای حمله ایجاد کنید. بنابراین در حالت دفاع، همگی در مرکز زمین جمع میشوید و یک واحد را تشکیل داده و همگی با هم حرکت میکنید تا از هرگونه خطری که دروازه شما را تهدید کند دوری کنید. در حالت دفاع، با گسترش دفاع برای دفاع از خودتان و تیمتان باید کاری کنید که این اصل در تیم مقابل، شکسته شود.
 • تمامی پاسها و ضربات را دنبال کنید، کاری کنید که دفاع تیم مقابل، واکنش نشان دهد. حتی ضربات بیاهمیت هم میتواند منجر به گل شود اگر و تنها اگر تیم شما هدفش را فقط برروی شوتها و سانترها متمرکز کند. فشارهای اینچنینی میتوانند دفاع تیم مقابل را از هم بپاشند چرا که مدافعان تیم مقابل به دلیل این هدف شما (پاسها و شوتهای متعدد) تحت فشار مداوم قرار میگیرند و دائما مجبورند از دروازهشان دفاع کنند.
 • حالت دفاعی خود را حفظ کنید. حتی اگر در تله آفساید هم بازی نکنید، دفاع باید در یک لاین افقی صورت گیرد. زمانی که دفاع، این حالت خود را از دست میدهد تیم مقابل میتواند فضایی در بین خود و شما ایجاد کرده و از آن برای گل زدن استفاده کند. اگر شما در پشت، بازی میکنید همیشه به سمت چپ و راست خود نگاه کنید و همه را تحت نظر داشته باشید.

بخش سوم: استعدادتان را به حد کمال برسانید

1- سعی کنید که جذب بهترین تیمها شوید و تنها برای آنها بازی کنید. هیچ راه میانبری برای بهتر شدن یک بازیکن فوتبال وجود ندارد مگر اینکه تا میتواند بازی کند. طبق این گفته، زمانی شما میتوانید به یک بازیکن سریع و حرفهای تبدیل شوید که تا میتوانید در رقابتهای سخت و تنگاتنگ شرکت کنید و توپ بزنید. پس به تیمی ملحق شوید که باعث بازی بیشتر شما شده و شما را دائما تحت فشار قرار دهد اگر چنین کاری صورت نپذیرد حداقل سعی کنید که خودتان را به چالش بکشید. به تیمهای محلی بپیوندید و دائما بازی کنید (فقط کفش ورزشی بپوشید و تا میتوانید در زمین بدوید و توپ بزنید)، در تعطیلات نیمفصل تیمتان با همتیمیهای خودهمچنان بازی کنید و دائما با آنها یا به تنهایی به تمرینات ادامه دهید.

 • اگر هیچ هم تیمی ای ندارید، به سمت یک دیوار شوت بزنید، به عقب و جلو پاس دهید و در حیاط خلوت خود تمرین کنید.

2- خود را بیشتر با پوزیشن خود تطبیق دهید تا بیشتر از تمرینها بهره ببرید. در حین اینکه بازیکنان فوتبال به تمرین نیاز دارند تا آمادگی خود را همیشه حفظ کنند، تمامی بازیکنان، تمرینات مشابهی ندارند. باید آمادگی بدنی خود را با پوزیشن خاص خود در زمین کاملا تطبیق دهید و به باارزشترین دارایی تیم خود تبدیل شوید.

 • اهداف: بر قدرت، زمان واکنش و تصویری سریع و تند از خودتان در یک لحظه (در مقابل تیم مقابل) تمرکز کنید و این تصویر را در خود، متجلی کنید.
 • مدافعان: باید از نظر بدنی کاملا قدرتمند باشند چه پایینتنه، چه بالاتنه، تا بتوانند با هر چالشی به خوبی مواجه شده و به خوبی بازیکن تیم مقابل را تکل بزنند. این بازیکنان به سرعت چرخش بالایی نیاز دارند و باید این توانایی را کسب کنند.
 • هافبکها: این بازیکنان باید بتوانند بدوند و بدوند و بدوند. باید دارای قدرت تصمیمگیری سریع باشند و بتوانند سریع، توپ را گرفته، با آن حرکت کرده و آن را در صورت نیاز، پاس دهند.
 • فورواردها: این بازیکنان باید کاملا سریع باشند و بتوانند از پسِ بازیکنان مدافع بربیایند و به آنها تنه بزنند (نه تا حدی که موجب خطا شود). همچنین این بازیکنان باید دوندگان دو استقامتِ خوبی باشند (چون دائما در حال دویدن هستند). این بازیکنان باید در تمام طول بازی در حال حرکت باشند تا فضا ایجاد کنند و در عین حال در موقعیتهای لازم به سرعت حداکثر رسیده و تا آخرِ خط بدوند.

3- حرکت توپ را نه فقط در زمانی که احتمال دریافت آن (توسط شما) وجود دارد بلکه در تمام مواقع، در زمین، دنبال کنید. بهترین بازیکنان فوتبال، بندرت در زمین میایستند (دائما در حال حرکت هستند). مدافعان، دائما در حال بستن فضا برای تیم مقابل هستند و به حرکات آنها واکنش نشان میدهند. هافبکها دائما در حال پایش زمین بوده و به سمت توپ حرکت کرده و فضای کافی را در میانه زمین ایجاد میکنند. در نهایت مهاجمان، دائما در حال خلاصی از دستِ مدافعان هستند و پیشی گرفتن از آنها هستند و یا زمانی که حواسِ آنها متوجه توپ است مسیر خود را باز میکنند. یک مهاجم باید پیوسته در حال حرکت و جنب و جوش باشد و زمین را برای بازی خود بازگذارد و پیوسته، بازی در جریان باشد و نه در حال سکون و دائما حرکت تیم مقابل را حدس بزند، بی حرکت بودن شما موجب میشود که شما برای تیم خود بیفایده باشید.

 • توپ را در زمین دنبال کنید حتی اگر به آن نرسید. به محض اینکه سر و کله شما در کنار همتیمی خود (که توپ در اختیارش است) توپ را بخواهید و اگر احتمال میدهید که آن را از دست خواهید داد سریع آن را پاس دهید. همیشه یک مدافع در حال دنبال کردن شماست که این موضوع هم میتواند برای تیم شما ایجاد فضا کند.
 • چنانچه توپ در اختیار تیم شما قرار گرفت و شما در جناحین زمین قرار داشتید سریع موضعتان را در زمین گسترش دهید—یک ضدحمله سریع و حساب شده از سوی شما به سمت دوطرف زمین باعث میشود تا فضای بیشتری برای فشار به سمت جلو برای شما ایجاد شود.
 • اگر هیچیک از همتیمیهایتان در اطراف شما نبود فضایی را که یک مهاجم نیاز دارد را پر کنید. سعی کنید خطرناکترین مسیرهای پاسدهی را شناسایی کنید و مسیرهای مناسب برای پاس دادن انتخاب کنید و مسیرهای مناسب برای تیم مقابل را مسدود کنید.

4- تمامی تمرینها را جدی بگیرید و روی نقاط ضعف خود کار کنید. کلید از میان بردن نقاط ضعفتان در تمرین زیاد و مناسب است نه فشار آوردن برروی همتیمیها. هر تمرینی را مانند تمرین آمادهسازی قبل از یک بازی بزرگ و مهم به شمار آورید در هر تمرین به سختی کار کنید و حرکات جدید را بیاموزید به طوریکه در بازی واقعی براحتی بتوانید از آنها استفاده کنید.

 • در موقعیتهای مختلف بازی کنید- هم به عنوان یک مهاجم و هم به عنوان یک مدافع.
 • بر هردوپای خود تمرکز کنید و با هردو تمرین کنید- کسی در تمرینها به این موضوع توجه نمیکند اما در مسابقات واقعی، این موضوع اهمیت بسزایی پیدا میکند.
 • حتی در تمرینها هم سرعت عمل داشته باشید. در هیچ زمانی (چه در تمرینها و چه در بازی واقعی) سرعت خود را کاهش ندهید حتی زمانی که فشار ناشی از مدافعین، برروی شما کمتر از فشار بازی شود.

5- بازی کنید و تصمیم بگیرید که همیشه تا جایی که ممکن است سریع باشید. مربیها و افرادی که درصدد کشف استعدادهای جدید هستند همواره به سرعت بازیکنان در زمین توجه زیادی دارند—با چه سرعتی توپ را میگیرید، نگاه شما در زمین، طرز پاس دادن/ شوت کردن/ دریبل زدن و غیره. هیچگاه مدت طولانی به توپ نگاه نکنید تمرین کنید نگاهتان به توپ، سریع باشد تمرین کنید که سریع با دیدن توپ، تصمیمگیری کنید. خود را تحت فشار قرار دهید تا همواره کارهایتان در زمین را به صورت اورژانسی و اضطراری انجام دهید یعنی در آنِ واحد. برای این کار میتوانید از توصیه های زیر استفاده کنید:

 • توپ را پاس دهید و به حرکت خود در زمین ادامه دهید. چند تماس کوتاه با توپ معمولا کافی است چون توپ خیلی سریعتر از شما حرکت میکند. هرچه مدت زمان بیشتری در یکجا قرار بگیرید و تعلل کنید، همانقدر به مدافع تیم مقابل امکان تجزیه و تحلیل و پر کردن فضاهای خالی را دادهاید.
 • اگر میخواهید دریبل بزنید، سعی کنید این کار را سریع انجام دهید نه آهسته تا بتوانید مدافعان را پشت سر بگذارید.
 • به موقعیتهای مناسب برای سانتر توجه کنید به خصوص سانترهایی که شما را از دست مدافعان خلاص میکند. پاسهای بزرگ، مدافعان را مجبور میکند که بسرعت در موقعیتهای جدید قرار گیرند که همین تغییر موقعیت میتواند فضای موردنیاز برای گلزنی را برای شما ایجاد کند.

6- از مشاوره ها، راهنماییها و توصیه های مربی در خصوص نقاط ضعف خود استفاده کنید. مهم نیست که چقدر در فوتبال پیشرفت کرده اید مهم این است که به یاد داشته باشید که هیچ بازیکنی هیچوقت کامل نیست و همیشه باید در پی تکامل بیشتر باشد. یک بازیکن فوتبال به 11 بازیکن دیگر نیاز دارد تا بتواند به موفقیت دست یابد بنابراین شما به کار تیمی نیاز دارید و همواره باید به توصیه های مربیان خود گوش دهید. هر بازیکن، نقاط ضعف خاص خود را دارد= آنها را جدی گرفته و رفع کنید.

 • از مربی خود بخواهید تا به پیشرفت شما کمک کند. از او بخواهید تا به شما کمک کند در خارج از تمرینها نیز برروی مهارتهایتان کار کنید.
 • از یک مربی خصوصی کمک بگیرید تا در ساعات خارج از تمرین به پیشرفت مهارت شما کمک کند. اگر شما واقعا درصدد دستیابی به موقعیتهای بهتر در تیمهای بزرگ هستید به خصوص در مناطقی که تیمهای بزرگ زیادی ندارند باید توجه خاصی نسبت به هدف خود داشته باشید.
football

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام من عاشق فوتبال هستم و میخوام یک لژیونر ایرانی در فوتبال بشوم و سرعت من خیلی زیاد است و امید وارم موفق شوم در رویایی که در ذهن خود دارم.

  1. ببین گل
   بخوای میشه داداش گلم شک نداشته باش .
   فقط پشتکار وتلاش داشته باش که خدا خودش ارحم الراحمینه .

 2. سلام. من اهل یزد هستم 18 سالمه تقریبا 18 سال تمام خیلی به فوتبال علاقه دارم ومیخوام بازیکن بزرگی بشم منتها مشکلاتی جلوی راهم هست. اول اینکه میترسم، با توجه به اینکه سنم نزدیکای 19 سال هست برای شروع دیر شده باشه. دوم اینکه من تاکنون هیچ فعالیت فوتبالی نداشتم ومیخوام همه چیزا از صفر صفر شروع کنم. سوم اینکه نمیدونم چجوری وچگونه واز کجا شروع کنم وهمچنین کلاس های فوتبال هم هزینه میخواد که من بنا به دلایلی نمیتونم اون هزینه هارا پرداخت کنم از شما خواهش میکنم که کمکم کنید ومنو راهنمایی کنید که چجوری وارد حوزه فوتبال با این شرایطم بشم همچنین استعدادشا تضمینی میگم که دارم. واقعا تشکر میکنم از این سایت عالی واقعا مطالب فوق العاده ای گذاشته شده

  1. سلام من هنوز در جایگاهی قرار ندارم که ا رو راهنمایی کنم چون من فقط 15سال دارم ولی این رو میدونم خدا هیچ وقت تلاش هیچ کسی رو بی نتیجه نمیزاره برای خواسته هات بجنگ سن اصلا اهمیت نداره البته که سن شما سن دقیق و اورجینال برای استارت فوتبال هست و بیخود نگران هستی.
   تو میتونی فقط یک توپ بخری و هر روز تمرین کنی هر جایی که شد ولی توصیه من اینه که هیچ وقت جلوی دوستان و خویشاوندان تمرین نکن چون هم حواست پرت میشه هم ممکنه اونا با زدن حرف هایی تو رو دلسرد کنن
   من خودم هر روز میرم گلزار شهدا تک و تنها توی زمین چمنش تمرین میکنم هر وقت هم کسی رد میشه از اونجا ازش میخوام برام چند تا سانتر یا پاس بندازه خیلی ها مسخرم میکنن و میگن:مگه هرکی فوتبالیست میشه ،یا فوتبال پارتی میخواد من اصلا توجه نمیکنم و این رو قبول دارم که خدا مزد زحمات همه رو بهشون میده پس توهم هیچ وقت از لطف خدا نا امید نشو به هدفت فکر کن و حتی خودت اجازه نده که جا بزنی

  1. ببین گل پسر یک سوال .!؟
   آیا برای منی که استعداد ندارم اما پول و پارتی دارم جایی تو فوتبال حرفه ای هست .؟
   شاید بتونم با پول بابام مثلا تا روی نیمکت استقلال برم ! اما هیچ وقت فیکس نمیشم و بازیکن بزرگی نمیشم چون اصل کاریه یعنی ( استعداد ) رو ندارم .
   هر کس بخواد میتونه فوتبالیست لیگ برتری بشه .
   فقط تلاش وتلاش وتلاش .
   تلاش که بکنیدخدا خوشش میاد و مزد تلاشت رو میده .
   یاعلی ⁦❤️⁩

 3. سلام خوب هستید یه سوال داشتم میخواستم ببینم اگه این تمیرن هارو انجام بدم مثلا اگه تمیرین اولی رو انجام بدم واگه1هفته تمیرن کنم بعد برم تمرین بعدی عیب نداره بعد دوباره از اول انجام بدم

 4. سلام من 11 سالمه اهل اصفهان.
  خیلی دوست دارم برم تو آکادمی سپاهان ولی هم جای کمی دارم برای تمرین و کسی نیست که با من تمرین کنه.
  ولی کم کم اگه شد میخواهم تست بدم و دوست دارم حداقل توی ذوب آهن برم ولی هدف اصلی من سپاهانه چون خودتون میدونید سپاهان خیلی بهتره و طبق صحبت های که مدیر عامل آکادمی کرده معلومه وضعیت تیم 11 سال شون خیلی خوبه.
  ممنون از سایت عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا