سایر هنرهای مهم

چطور در ورزش فوتبال به سرعت پیشرفت کنیم؟ (راهنمای افراد مبتدی-متوسط)

چرب زبان

فوتبال محبوب ترین ورزش در تمام دنیاست. اگر بخواهید یک روز بعد از ظهر با دوستانتان فوتبال بازی کنید این کار خیلی ساده و سرگرم کننده به نظر میرسد؛ ولی وقتی پای ورزش حرفهای وسط میآید قضیه پیچیده میشود. تبدیل شدن به یک بازیکن خوب فوتبال فاکتورهای زیادی لازم دارد اما چیزی که برای هر فوتبالیستی ضروریست توانایی کنترل توپ و داشتن هوش و اطلاعات میدانی در بازی است. گلزنی، دفاع، پاس گل دادن و همه این احساسات شگرف شما را ترغیب میکند که هر چه بیشتر و بیشتر درگیر این ورزش فوق العاده شوید. این مطلب چکیده تجربه ده ها ساله چند مربی فوتبال معروف است که توسط ویکی هاو جمع آوری شده است.

بخش اول: مهارت های مربوط به پا را افزایش بدهید

روی برخورد پایتان با توپ، پاس دادن، شوت زدن و دریبل کردن کار کنید

1-روی برخورد پایتان با توپ، پاس دادن، شوت زدن و دریبل کردن کار کنید. اولین برخورد شما با توپ بسیار مهم است و این همان مهارتیست که آمارتوها را از حرفهای ها جدا می کند. باید بتوانید به راحتی و با پاهایتان توپ را در زمین یا هوا متوقف کنید و روی آن مسلط شوید تا بتوانید حمله کنید. با استفاده از تکنیک های زیر باید بتوانید توپ را با تمام بدنتان و کاملا به دام بیندازید:

 • تمرین پاس کوتاه با بازیکن مقابل با یک تماس با توپ. اگر اولین تماس شما (با توپ)، حاصل یک پاس دقیق باشد، مدافعان سعی خواهند کرد تا توپ را از شما بگیرند. میتوانید این کار را با ضربه زدن توپ به دیوار هم تمرین کنید.
 • تمرین پاس هوایی به همتیمی یا سانتر توپ. شما باید در این تکنیک تنها با توپ، دو تماس داشته باشید یکی برای تثبیت توپ و تماس بعدی برای پاس توپ به همتیمی.
 • پاس دادن یا شوت کردن توپ در حین دویدن. از کسی بخواهید که در حال دویدن، توپی را به سمت شما پرتاب کند، سپس زمان اولین تماس خود را با توپ به گونهای تنظیم کنید تا بتوانید توپ را گرفته و آن را در دومین تماس، بدون از دست دادنش، پاس داده و یا شوت کنید.

تمرین و تکرار تماس و برخورد نزدیک با توپ.

2- تمرین و تکرار تماس و برخورد نزدیک با توپ. هدف شما از تمرینهای بعدی که در ادامه آمده است، تنها سریعتر شدن شما نیست بلکه دقیقتر شدن شماست. شما باید بیاموزید تا توپ را با داخل پای خود، کنترل کنید تا بتوانید به خوبی توپ را دریبل کرده و آن را با دقت، پاس دهید. این تمرین را حداقل 100 بار با هر پای خود تکرار کنید.

 


فوتبال و حرکات تکنیکی

توی این پک فوق العاده، فوتبال و حرکات تکنیکی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با یادگیری همین ترفندها، به راحتی توی باشگاه مورد علاقه ت برو و همه رو انگشت به دهان کن!


 

 • توپ را با بغل یا بین دوپای خود نگه داشته و حرکت دهید، از داخل پا برای نگه داشتن توپ بین زانوهایتان و پاس به عقب و جلو استفاده کنید و تا جایی که میتوانید این کار را سریع انجام دهید.
 • توپ را به سرعت با روی پای خود (پنجه پا) پرتاب کنید و تا جایی که میتوانید گرفتن و پرتاب توپ را سریع انجام دهید. زمانی که در این کار، حرفهای شدید، سعی کنید که توپ را به آهستگی با پنجه پای خود غلت دهید، در این قسمت از تمرین، برروی دقت تماس خود با توپ تمرکز کنید.
 • پرتاب به داخل و خارج پا را تمرین کنید. از کف پای راست استفاده کرده و توپ را به سمت راست غلت دهید. تمام پای خود را برای این حرکت توپ، به سمت راست بچرخانید سپس از بغل پای خود برای پاس دادن توپ به پای چپ استفاده کنید. توپ را با کف پای چپ، کنترل کرده و آن را به سمت بیرون غلت دهید، این تمرین را با هردو پای خود به سمت جلو و عقب تمرین کنید.

حفظ توپ و حرکت با توپ را در حین دویدن تمرین کنید.

3- حفظ توپ و حرکت با توپ را در حین دویدن تمرین کنید. اگر برای مدتی است که وارد این ورزش شدهاید، مسلما باید بدانید که چگونه باید در زمانی که توپ، ثابت است، شوت و حرکت کنید. اما در بازی واقعی، همه چیز متفاوت است، و تنها زمانی میتوانید در رقابت پیروز شوید که حرکت شما در زمین، دقیق و قدرتمند باشد. خوشبختانه این مهارت یک مهارت ساده است و میتوان آن را با تمرین (بتنهایی یا با همتیمی) کسب کرد. کافیست در تماس با توپ، به 75 درصد سرعت خود برسید و سپس شوت بزنید.

 • با افزایش مهارت، بر سرعت خود بیفزایید. زمانی که بتوانید سرعت کافی پیدا کرده، توپ را گرفته و آن را پاس داده و یا با آن حرکت کنید میتوانید به یک مدافع فوقالعاده تبدیل شوید.
 • مسیر توپ را از زوایای مختلف در حین دویدن از مرکز زمین دنبال کنید و برای این کار از کنارههای بدن خود استفاده کنید.
 • برروی مهارتهای پوزیشن خود کار کنید. برای مثال اگر یک مدافع هستید باید بتوانید مسیر توپ را تغییر دهید و توپ را تا جایی که میتوانید با سرعت از موقعیت خارج کنید تا فشاری که بر اثر یک مهاجم بر دروازه شما وارد شده است را از میان برید.

4- به پای مخالف یا غیرغالب خود هم توجه کنید. برای مثال اگر پاراست هستید، به افزایش توانایی پای چپتان هم توجه کنید. اینکه تا چه اندازه بر تواناییهای پای راست خود تسلط دارید مهم نیست مهم این است که برروی نقطه ضعف خود یعنی پای چپ هم تمرکز کنید برای مثال، یک مدافع میتواند براحتی و بسرعت زمانی که در مقابل شما قرار میگیرد نیروی خود را برروی پای مخالف یعنی پای چپ شما متمرکز کند پس نباید نیمی از بدن خودتان را (نیمه چپ) در زمان تمرین، حذف کنید- از تمرین کافی برروی نیمه مخالف بدنتان در حین تمرینات اطمینان حاصل کنید.

با دقت و کنترل کافی، دریبل بزنید.

5- یاد بگیرید که با دقت و کنترل کافی، دریبل بزنید. باید به گونهای با توپ حرکت کنید گویی جزئی از بدن شماست. خودتان در یک موقعیت محدود (مانند محدوده پنالتی) قرار دهید و فقط در داخل این محدوده، دریبل بزنید و سرعت خود را با چرخشهای تند و توقفهای سریع، مدام تغییر دهید. از حرکات مختلف استفاده کنید و بخاطر داشته باشید که از هردوپای خود استفاده کنید این کار را تا زمانی که خسته شوید ادامه دهید. هدف شما از این تمرین این است که بتوانید توپ را تا جایی که ممکن است در هر سرعتی که دارید از دست ندهید. باید کار را برای مدافعین تیم مهاجم سخت و سختتر کنید میتوانید تمرینات زیر را هم برای افزایش این مهارت انجام دهید:

 • موانعی را با چند پرچم، مخروط یا حتی با تیشرتهای رنگی مشخص کنید. سپس در این محدوده به صورت زیگزاگ حرکت کنید (در حالیکه با توپ در حال دریبل زدن هستید) و جهت خود را تا جایی که میتوانید با سرعت بالا بدون از دست دادن توپ، تغییر دهید.
 • البته چنین تمریناتی ممکن است در یک بازی واقعی بیفایده بنظر آید اما باعث میشود که تماس شما و حفظ توپ در شما افزایش یابد و موجب میشود که در حین دویدن، توپ را در فاصلهای نزدیکتر به خود نگه دارید. باز هم به خاطر داشته باشید که با هردوپای خود تمرینات را انجام دهید، طول تماستان با توپ را حفظ کنید، موانع حرکتی محکم، کوچک و بلندتر باعث میشود که تماس با توپ و حفظ توپ، سختتر شود.
 • بررروی حرکات و تکنیکهای پیشرفته کار کنید که البته این تکنیکها به کنترل دقیقتر توپ هم نیاز دارند و از ابزارهای جدید تهاجمی در بازیها استفاده کنید.

یاد بگیرید که در مناطق مختلف، توپ بزنید تا بتوانید با چرخشها و ضربات مختلف، آشنایی پیدا کنید.

6- یاد بگیرید که در مناطق مختلف، توپ بزنید تا بتوانید با چرخشها و ضربات مختلف، آشنایی پیدا کنید. ببینید که در کجا و چگونه، ضربه شما به توپ، مسیر آن را تغییر میدهد، بخاطر سپارید که یک بازیکن فوقالعاده، کنترل فوقالعادهای هم برروی توپ دارد. چه یک مهاجم باشید یا یک مدافع، یاد بگیرید که چه ضرباتی باعث میشود که گزینههای شما در هر نقطه از زمین برای کنترل توپ، افزایش یابد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • پاسهای کوتاه و دقیق معمولا در محدوده پاهای شما رخ میدهد. حتی سانترهای دقیق و تاحدی کوتاه هم میتواند با چنین پاسهایی زده شوند.
 • ضربه محکم به توپ در خارج از یک سوم زمین موجب انحراف ناخواسته توپ میشود بنابراین سعی کنید از ضرباتی با زاویه مورب برای ضربه زدن استفاده کنید.
 • میتوانید از پاسهای بلند برای دور کردن و جلوگیری از تعقیب توپ استفاده کنید در چنین موقعیاتی (تعقیب سریع توپ) از ضربات چرخشی پرهیز کنید چراکه ممکن است توپ در دست تیم مقابل قرار گیرد.
 • از کناره و روی پای خود برای پاسهای بلند قوسی استفاده کنید چنین ضرباتی برای داشتن سانترهای دقیق، مناسب هستند.

حتما بخوانید

بخش دوم: هوش فوتبالی تان را افزایش دهید

1- دفاع نفر به نفر در هر جایی از زمین، میتواند مفید باشد. از مهاجمان گرفته تا بازکینان خط میانی، همگی به دفاع فردی در حین بازی نیاز دارند. بنابراین در تمرینات از یک یار تمرینی استفاده کرده و بازی یک به یک را آغاز کنید سعی کنید که توپ را در حالیکه طرف مقابل سعی دارد آن را از شما بگیرد حفظ کنید و او را تحت فشار قرار دهید. در چنین تمرینات نفر به نفری، نکات زیر را بخاطر سپارید:

 • حالت خمیده و انعطاف پذیر به خود بگیرید و پاهای خود را برروی توپ، دولا کنید. زانوها در چنین حالتی باید حالت خمیده داشته باشند (و نه صاف) تا بتوانند به شما امکان تغییر سریع موقعیت و داشتن واکنش سریع را بدهند.
 • به بدن خود زاویه دهید به طوریکه یک پایتان جلوتر از پای دیگر، قرار داشته باشد چنین موقعیتی باعث میشود که مهاجم در طرف دیگر شما قرار گیرد (چنین موقعیتی موجب حفظ توپ میشود). مهاجم تیم مقابل را مجبور کنید که در طرفین شما قرار گیرد و او را به یکسو برانید اجازه ندهید که در مقابل شما قرار گیرند و جهت حرکت آنها را شما تعیین کنید.
 • به کمر بازیکن برای پیشبینی حرکت او نگاه کنید تا غافلگیر نشوید. کمر شما مرکز ثقل شماست و این قسمت از بدن به طور کلی نشان میدهد که موقعیت بعدی حرکت به کدام جهت خواهد بود مگر اینکه لیونل مسی باشید (و اصلا نتوان حرکت بعدی شما را پیشبینی کرد). اینکه جهت کمر را به سرعت تغییر داد کار غیرممکنی است (برعکس پاها) بنابراین میتوانید از این علامت و شاخصه برای تشخیص حرکت بعدی حریف مقابلتان به عنوان یک مدافع استفاده کنید.

در تمامی بازی حواستان باشد که چشمانتان را کاملا باز نگه دارید به خصوص زمانی که توپ در اختیار شماست

2- در تمامی بازی حواستان باشد که چشمانتان را کاملا باز نگه دارید به خصوص زمانی که توپ در اختیار شماست. بازیکنان عالی همیشه تمام زمین را تحت سیطره خود دارند به خصوص زمانی که توپ در اختیار آنهاست. این نکته را تمرین کنید چون کنترل توپ با چشمان بسته (هرچند برای زمانی کوتاه) کار سختتری است. اما یاد بگیرید که از قسمت پایینی منطقه دید خود برای پایش تمامی زمین استفاده کنید، این مهارت موجب میشود تا شما به یک بازیکن بهتر و باهوشتر تبدیل شوید.

 • یاد بگیرید که سر خود را در حین بازی بالا نگه دارید.

3- در حین بازی مرتبا با بازیکنان دیگر صحبت کنید و تیم خود را راهنمایی کنید. بازکینان حرفهای همیشه در حال صحبت کردن با همتیمیهایشان هستند مثلا توپو پاس بده به من، موقعیت من خوبه، من به کمک احتیاج دارم و مکالمات اینچنینی که دائما در حین بازی از این بازیکنان شنیده میشود و دلیل خوبی هم دارد. فوتبال یک بازی تیمی است نه یک بازی انفرادی، در چنین بازیهایی، بازیکنان حرفهای و فوقالعاده میدانند که یک تیم چند روح هست در یک بدن که باید این جسم واحد به مدت 90 دقیقه، به صورت واحد عمل کند تا بتواند بهترین عملکرد را کسب کند. در تمرینات سعی کنید که لیدر تیم باشد و با بازیکنان دیگر در حین بازی صحبت کنید. مکالمات مهمی که در حین بازی باید گفته شوند شامل موارد زیر است:

 • نکات دفاعی: به تیم خود بفهمانید که شما چه فردی از تیم مقابل را پوشش دادهاید تا بتوانید توپ را پوشش دهید و اگر بازیکنی از تیم مقابل نیاز به پوشش تیم شما دارد باید سریعا به بازیکنان تیم خود اطلاع دهید.
 • نکاتی درباره دریبل کردن: به بازیکنی که در حال دریبل است نباید هجمه زیادی از اطلاعات را وارد کرد اما اینکه هیچ اطلاعاتی هم به آنها ندهید درست نیست بنابراین در زمان و مکان مناسب آنها بگویید که برای مثال کدام یک از بازیکنان برای پاس دادن در موقعیت بهتری قرار دارند.
 • نکاتی برای مدیریت دیگر کارها: به همتیمی خود بگویید که برای مثال، من آزاد نیستم، یا من هواتو از پشت دارم. اگر شما چنین موقعیاتی را برای آنها مشخص نکنید احتمالا آنها هیچگاه از وجود یک بازیکن خودی در پشت سرشان آگاه نخواهند شد به خصوص اگر سرشان پایین و حواسشان به توپ باشد.

4- حداقل هفته ای یکبار، یک بازی حرفهای را تماشا کنید و از تجربیات خوب آنها در بازی استفاده کنید. جاهایی را که بازیکنان حضور دارند را به خاطر سپارید، نه فقط زمانی که توپ در اختیارشان است بلکه زمانهایی را که توپ در اختیار آنها نیست را هم تجزیه و تحلیل کنید. چه چیزی باعث شده که آنها در چنین موقعیاتی قرار گیرند؟ چه زمانی آنها حرکت کرده و به تیم مقابل حمله میکنند و چه زمانی زمانی عقبنشینی میکنند؟ چرا تکنیکهای خوب در برخی مواقع آنچنان که باید نتیجه نمیدهند؟. چنین سوالاتی را در چنین بازیهایی بپرسید. بعد از تجزیه و تحلیل اگر شما به جای آنها بودید چه میکردید؟ کدامیک از کارهای بازیکنان موردعلاقه خود در بازیها را دوست دارید بعدا به کار برید؟

 • بازیکنان مبتدی میتوانند در اینترنت، از یوتیوب، کلیپهای مختلف آموزشی و حتی آموزشهای اینترنتی هم استفاده کنند. میتوانید با چنین برنامههای آموزشی به نقاط ضعف و قوت پاسها و شوتهای مختلف و تکنیکهای مختلف به کاررفته در آنها پی ببرید.
 • تیم یا لیگ مورد علاقه خود را بیابید و طرفدار آنها بشوید- هرچه شما بیشتر به تماشای بازی تیم موردعلاقه یا به طور کلی بازیهای مختلف بپردازید در آینده بازیکن بهتری هم خواهید شد.

5- اصول اولیه تاکتیکهای تیمی را بیاموزید و در جایگاه لیدر تیم در خط حمله و دفاع قرار بگیرید. بخش بزرگی از هوش فوتبالی، در واقع یادگیری چگونگی کار به عنوان یک تیم و گروه است. درحالیکه هر تیمی استراتژیهای به خصوص خودشان برای کار تیمی را دارا هستند برخی تاکتیکها هستند که بین تمام تیمها و گروهها یکسان هستند که این تاکتیکها به قرار زیر است:

 • حفظ توپ، تدارک حمله. این اصل اولیه تمامی استراتژیهاست- شما باید از ایجاد فضا در خط دفاعی خود، احراز کرده و در عین حال فضایی هم برای حمله ایجاد کنید. بنابراین در حالت دفاع، همگی در مرکز زمین جمع میشوید و یک واحد را تشکیل داده و همگی با هم حرکت میکنید تا از هرگونه خطری که دروازه شما را تهدید کند دوری کنید. در حالت دفاع، با گسترش دفاع برای دفاع از خودتان و تیمتان باید کاری کنید که این اصل در تیم مقابل، شکسته شود.
 • تمامی پاسها و ضربات را دنبال کنید، کاری کنید که دفاع تیم مقابل، واکنش نشان دهد. حتی ضربات بیاهمیت هم میتواند منجر به گل شود اگر و تنها اگر تیم شما هدفش را فقط برروی شوتها و سانترها متمرکز کند. فشارهای اینچنینی میتوانند دفاع تیم مقابل را از هم بپاشند چرا که مدافعان تیم مقابل به دلیل این هدف شما (پاسها و شوتهای متعدد) تحت فشار مداوم قرار میگیرند و دائما مجبورند از دروازهشان دفاع کنند.
 • حالت دفاعی خود را حفظ کنید. حتی اگر در تله آفساید هم بازی نکنید، دفاع باید در یک لاین افقی صورت گیرد. زمانی که دفاع، این حالت خود را از دست میدهد تیم مقابل میتواند فضایی در بین خود و شما ایجاد کرده و از آن برای گل زدن استفاده کند. اگر شما در پشت، بازی میکنید همیشه به سمت چپ و راست خود نگاه کنید و همه را تحت نظر داشته باشید.

بخش سوم: استعدادتان را به حد کمال برسانید

1- سعی کنید که جذب بهترین تیمها شوید و تنها برای آنها بازی کنید. هیچ راه میانبری برای بهتر شدن یک بازیکن فوتبال وجود ندارد مگر اینکه تا میتواند بازی کند. طبق این گفته، زمانی شما میتوانید به یک بازیکن سریع و حرفهای تبدیل شوید که تا میتوانید در رقابتهای سخت و تنگاتنگ شرکت کنید و توپ بزنید. پس به تیمی ملحق شوید که باعث بازی بیشتر شما شده و شما را دائما تحت فشار قرار دهد اگر چنین کاری صورت نپذیرد حداقل سعی کنید که خودتان را به چالش بکشید. به تیمهای محلی بپیوندید و دائما بازی کنید (فقط کفش ورزشی بپوشید و تا میتوانید در زمین بدوید و توپ بزنید)، در تعطیلات نیمفصل تیمتان با همتیمیهای خودهمچنان بازی کنید و دائما با آنها یا به تنهایی به تمرینات ادامه دهید.

 • اگر هیچ هم تیمی ای ندارید، به سمت یک دیوار شوت بزنید، به عقب و جلو پاس دهید و در حیاط خلوت خود تمرین کنید.

2- خود را بیشتر با پوزیشن خود تطبیق دهید تا بیشتر از تمرینها بهره ببرید. در حین اینکه بازیکنان فوتبال به تمرین نیاز دارند تا آمادگی خود را همیشه حفظ کنند، تمامی بازیکنان، تمرینات مشابهی ندارند. باید آمادگی بدنی خود را با پوزیشن خاص خود در زمین کاملا تطبیق دهید و به باارزشترین دارایی تیم خود تبدیل شوید.

 • اهداف: بر قدرت، زمان واکنش و تصویری سریع و تند از خودتان در یک لحظه (در مقابل تیم مقابل) تمرکز کنید و این تصویر را در خود، متجلی کنید.
 • مدافعان: باید از نظر بدنی کاملا قدرتمند باشند چه پایینتنه، چه بالاتنه، تا بتوانند با هر چالشی به خوبی مواجه شده و به خوبی بازیکن تیم مقابل را تکل بزنند. این بازیکنان به سرعت چرخش بالایی نیاز دارند و باید این توانایی را کسب کنند.
 • هافبکها: این بازیکنان باید بتوانند بدوند و بدوند و بدوند. باید دارای قدرت تصمیمگیری سریع باشند و بتوانند سریع، توپ را گرفته، با آن حرکت کرده و آن را در صورت نیاز، پاس دهند.
 • فورواردها: این بازیکنان باید کاملا سریع باشند و بتوانند از پسِ بازیکنان مدافع بربیایند و به آنها تنه بزنند (نه تا حدی که موجب خطا شود). همچنین این بازیکنان باید دوندگان دو استقامتِ خوبی باشند (چون دائما در حال دویدن هستند). این بازیکنان باید در تمام طول بازی در حال حرکت باشند تا فضا ایجاد کنند و در عین حال در موقعیتهای لازم به سرعت حداکثر رسیده و تا آخرِ خط بدوند.

3- حرکت توپ را نه فقط در زمانی که احتمال دریافت آن (توسط شما) وجود دارد بلکه در تمام مواقع، در زمین، دنبال کنید. بهترین بازیکنان فوتبال، بندرت در زمین میایستند (دائما در حال حرکت هستند). مدافعان، دائما در حال بستن فضا برای تیم مقابل هستند و به حرکات آنها واکنش نشان میدهند. هافبکها دائما در حال پایش زمین بوده و به سمت توپ حرکت کرده و فضای کافی را در میانه زمین ایجاد میکنند. در نهایت مهاجمان، دائما در حال خلاصی از دستِ مدافعان هستند و پیشی گرفتن از آنها هستند و یا زمانی که حواسِ آنها متوجه توپ است مسیر خود را باز میکنند. یک مهاجم باید پیوسته در حال حرکت و جنب و جوش باشد و زمین را برای بازی خود بازگذارد و پیوسته، بازی در جریان باشد و نه در حال سکون و دائما حرکت تیم مقابل را حدس بزند، بی حرکت بودن شما موجب میشود که شما برای تیم خود بیفایده باشید.

 • توپ را در زمین دنبال کنید حتی اگر به آن نرسید. به محض اینکه سر و کله شما در کنار همتیمی خود (که توپ در اختیارش است) توپ را بخواهید و اگر احتمال میدهید که آن را از دست خواهید داد سریع آن را پاس دهید. همیشه یک مدافع در حال دنبال کردن شماست که این موضوع هم میتواند برای تیم شما ایجاد فضا کند.
 • چنانچه توپ در اختیار تیم شما قرار گرفت و شما در جناحین زمین قرار داشتید سریع موضعتان را در زمین گسترش دهید—یک ضدحمله سریع و حساب شده از سوی شما به سمت دوطرف زمین باعث میشود تا فضای بیشتری برای فشار به سمت جلو برای شما ایجاد شود.
 • اگر هیچیک از همتیمیهایتان در اطراف شما نبود فضایی را که یک مهاجم نیاز دارد را پر کنید. سعی کنید خطرناکترین مسیرهای پاسدهی را شناسایی کنید و مسیرهای مناسب برای پاس دادن انتخاب کنید و مسیرهای مناسب برای تیم مقابل را مسدود کنید.

تمامی تمرینها را جدی بگیرید و روی نقاط ضعف خود کار کنید

4- تمامی تمرینها را جدی بگیرید و روی نقاط ضعف خود کار کنید. کلید از میان بردن نقاط ضعفتان در تمرین زیاد و مناسب است نه فشار آوردن برروی همتیمیها. هر تمرینی را مانند تمرین آمادهسازی قبل از یک بازی بزرگ و مهم به شمار آورید در هر تمرین به سختی کار کنید و حرکات جدید را بیاموزید به طوریکه در بازی واقعی براحتی بتوانید از آنها استفاده کنید.

 • در موقعیتهای مختلف بازی کنید- هم به عنوان یک مهاجم و هم به عنوان یک مدافع.
 • بر هردوپای خود تمرکز کنید و با هردو تمرین کنید- کسی در تمرینها به این موضوع توجه نمیکند اما در مسابقات واقعی، این موضوع اهمیت بسزایی پیدا میکند.
 • حتی در تمرینها هم سرعت عمل داشته باشید. در هیچ زمانی (چه در تمرینها و چه در بازی واقعی) سرعت خود را کاهش ندهید حتی زمانی که فشار ناشی از مدافعین، برروی شما کمتر از فشار بازی شود.

5- بازی کنید و تصمیم بگیرید که همیشه تا جایی که ممکن است سریع باشید. مربیها و افرادی که درصدد کشف استعدادهای جدید هستند همواره به سرعت بازیکنان در زمین توجه زیادی دارند—با چه سرعتی توپ را میگیرید، نگاه شما در زمین، طرز پاس دادن/ شوت کردن/ دریبل زدن و غیره. هیچگاه مدت طولانی به توپ نگاه نکنید تمرین کنید نگاهتان به توپ، سریع باشد تمرین کنید که سریع با دیدن توپ، تصمیمگیری کنید. خود را تحت فشار قرار دهید تا همواره کارهایتان در زمین را به صورت اورژانسی و اضطراری انجام دهید یعنی در آنِ واحد. برای این کار میتوانید از توصیه های زیر استفاده کنید:

 • توپ را پاس دهید و به حرکت خود در زمین ادامه دهید. چند تماس کوتاه با توپ معمولا کافی است چون توپ خیلی سریعتر از شما حرکت میکند. هرچه مدت زمان بیشتری در یکجا قرار بگیرید و تعلل کنید، همانقدر به مدافع تیم مقابل امکان تجزیه و تحلیل و پر کردن فضاهای خالی را دادهاید.
 • اگر میخواهید دریبل بزنید، سعی کنید این کار را سریع انجام دهید نه آهسته تا بتوانید مدافعان را پشت سر بگذارید.
 • به موقعیتهای مناسب برای سانتر توجه کنید به خصوص سانترهایی که شما را از دست مدافعان خلاص میکند. پاسهای بزرگ، مدافعان را مجبور میکند که بسرعت در موقعیتهای جدید قرار گیرند که همین تغییر موقعیت میتواند فضای موردنیاز برای گلزنی را برای شما ایجاد کند.

6- از مشاوره ها، راهنماییها و توصیه های مربی در خصوص نقاط ضعف خود استفاده کنید. مهم نیست که چقدر در فوتبال پیشرفت کرده اید مهم این است که به یاد داشته باشید که هیچ بازیکنی هیچوقت کامل نیست و همیشه باید در پی تکامل بیشتر باشد. یک بازیکن فوتبال به 11 بازیکن دیگر نیاز دارد تا بتواند به موفقیت دست یابد بنابراین شما به کار تیمی نیاز دارید و همواره باید به توصیه های مربیان خود گوش دهید. هر بازیکن، نقاط ضعف خاص خود را دارد= آنها را جدی گرفته و رفع کنید.

 • از مربی خود بخواهید تا به پیشرفت شما کمک کند. از او بخواهید تا به شما کمک کند در خارج از تمرینها نیز برروی مهارتهایتان کار کنید.
 • از یک مربی خصوصی کمک بگیرید تا در ساعات خارج از تمرین به پیشرفت مهارت شما کمک کند. اگر شما واقعا درصدد دستیابی به موقعیتهای بهتر در تیمهای بزرگ هستید به خصوص در مناطقی که تیمهای بزرگ زیادی ندارند باید توجه خاصی نسبت به هدف خود داشته باشید.
football

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫52 دیدگاه ها

 1. سلام من عاشق فوتبال هستم و میخوام یک لژیونر ایرانی در فوتبال بشوم و سرعت من خیلی زیاد است و امید وارم موفق شوم در رویایی که در ذهن خود دارم.

  1. ببین گل
   بخوای میشه داداش گلم شک نداشته باش .
   فقط پشتکار وتلاش داشته باش که خدا خودش ارحم الراحمینه .

   1. سلام من دوست دارم یک بازیکن محبوب بین تیمم بشم تو بازی ها خوب میدرخشم ولی به نظر خودم هنوز خوب نیستم چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز شما برای بهتر شدن اول به یک ذهن اماده و بعد به تمرین نیاز دارید البته شما اگه می تونید باید علاوه بر تمرینات تیمی تمرین انفرادی بکنید و این رو هم بگم که شما تلاشت باید هوشمندانه باشه که ان شالله هر چه ذود تر به هدف تون برسید

  2. سلام من 13 سالمه من دریبلم خوبه و حتی شوت های خوبی دارم ولی تو پنالتی استرس میگیرم احساس میکنم اگه خراب کنم کل تیمم نا امید میشع حدود 70 درصد پنالتی هام گل میشه که از نظرم کمه بدن سازی هم میکنم دریبل هم عالیه یار هرکی برم بهم میگن رونالدو! همیشه با وجود قد بلندم کرنر ها رو میزنم چون پاسم خوبه تو تیمی که هستم زیاد تمرین های خوبی نمیدن و من اصلا تو این 2 ماهی که تو اونجا رفتم پیشرفت نداشتم همینطور بچه ها البته من کمی به دلیل بدن سازی داشتم ولی نمیدونم آخرش چی میشه تو این دو ماه حدود 20 تا مسابقه تمرینی داشتیم که من 19 تا گل زدم و 14 تا پاس گل دادم بیشتر منو وینگر چپ و یا هافبک میزارن که بنظرم این اعداد با توجه به پستم خوبه
   الان یه سوال ازتون دارم من چقدر از شما بد ترم چون مربی اصلا نمیگ بازیت بده یا خوبه و فقط بچه های اونجا تو کلاس فوتبال بهم میگن رونالدو من امیدوارم که بتونم حداقل در یه تیم کوچیک مثل دریای بابل توی لیگ دسته 2 بازی کنم چون میخوام پاییز برم اونجا و تا بزرگسالان به امید خدا بازی کنم
   من چقدر از شما بد ترم؟ اینو بهم بگید !

   1. سلام اینک شما در پنالتی ها استرس دارید از عدم اعتماد به نفس به خودتون است و می تونید این اعتماد به نفس رو با تمرین های مکرر بدست بیارید و ان شالله به ارزوی خودتون دست پیدا می کنید

 2. سلام. من اهل یزد هستم 18 سالمه تقریبا 18 سال تمام خیلی به فوتبال علاقه دارم ومیخوام بازیکن بزرگی بشم منتها مشکلاتی جلوی راهم هست. اول اینکه میترسم، با توجه به اینکه سنم نزدیکای 19 سال هست برای شروع دیر شده باشه. دوم اینکه من تاکنون هیچ فعالیت فوتبالی نداشتم ومیخوام همه چیزا از صفر صفر شروع کنم. سوم اینکه نمیدونم چجوری وچگونه واز کجا شروع کنم وهمچنین کلاس های فوتبال هم هزینه میخواد که من بنا به دلایلی نمیتونم اون هزینه هارا پرداخت کنم از شما خواهش میکنم که کمکم کنید ومنو راهنمایی کنید که چجوری وارد حوزه فوتبال با این شرایطم بشم همچنین استعدادشا تضمینی میگم که دارم. واقعا تشکر میکنم از این سایت عالی واقعا مطالب فوق العاده ای گذاشته شده

  1. سلام من هنوز در جایگاهی قرار ندارم که ا رو راهنمایی کنم چون من فقط 15سال دارم ولی این رو میدونم خدا هیچ وقت تلاش هیچ کسی رو بی نتیجه نمیزاره برای خواسته هات بجنگ سن اصلا اهمیت نداره البته که سن شما سن دقیق و اورجینال برای استارت فوتبال هست و بیخود نگران هستی.
   تو میتونی فقط یک توپ بخری و هر روز تمرین کنی هر جایی که شد ولی توصیه من اینه که هیچ وقت جلوی دوستان و خویشاوندان تمرین نکن چون هم حواست پرت میشه هم ممکنه اونا با زدن حرف هایی تو رو دلسرد کنن
   من خودم هر روز میرم گلزار شهدا تک و تنها توی زمین چمنش تمرین میکنم هر وقت هم کسی رد میشه از اونجا ازش میخوام برام چند تا سانتر یا پاس بندازه خیلی ها مسخرم میکنن و میگن:مگه هرکی فوتبالیست میشه ،یا فوتبال پارتی میخواد من اصلا توجه نمیکنم و این رو قبول دارم که خدا مزد زحمات همه رو بهشون میده پس توهم هیچ وقت از لطف خدا نا امید نشو به هدفت فکر کن و حتی خودت اجازه نده که جا بزنی

   1. آفرین بهت ؛دقیقا من هم یدونه توپ دارم دو تا دمبل بدنسازی به همراه تعدادی مانع قیف تمرین خریدم ؛ در خانه تمرین میکنم از بچگی عشق به فوتبال داشتم حتی عکس خودم رو با توپ در کوه انداختم قدیمیه؛19 سالمه دقیقا اما خیلی عشق به فوتبال دارم عاشقشم از 11 سالگی ؛ یک زمانی یادمه 12 یا 13 سالم بود میرفتم بعد مدرسه زمین خاکی آنقدر فوتبال بازی میکردم نفسم کم میومد😂؛باور کن در حد لیگ برتر بازی میکردم اما یک مدت از توپ و ورزش دور بودم ؛ طرفدار تیم های میلان و تاتنهام و پرسپولیس هستم احساس میکنم برای فوتبال بازی کردن بدنیا اومدم.

  2. سلام عزیزم …
   من هم همسن خودتم ۱۸ سالمه و حدودا ۱ سال هست که فوتبال رو حرفه ایی شروع کردم و با توجه به تمرین هایی که انجام دادم خیلییی زود موفق شدم
   اگر دوس داشتی این ایدی اینستای من هستش pawrsa9 در خدمتت هستم هر سوالی که بود♥️

  3. سلام داداش گلم
   ببین به چه پستی علاقه داری
   میخوای درباره بان بشی ، میخوای مهاجم بشی و ….؟
   خوب ، وقتی که هدفت رو تعیین کردی(روی یه تیکه کاغذ نوشتی) حالا برو تو گوگل بچرخ و کلیپ های مربوط به اون رو ببین
   الان مثلا من یه ارزو یه دلمه اونم یه مهاجم خطرناک شدنه
   بره همین هر روز کلیپ های مختلف دریبل و شوت کردن رو دانلود میکنم و میرم دو سه ساعت در روز تمرین میکنم.
   به نظر من اگه نمیخوای پول باشگاه بدی میتونی از فیلم های استاد فلسفی فری استایلر ایرانی که حدود ۱۰ ، ۲۰ تا مقام جهانی داره استفاده کنی

  4. سلام
   اول که باید اتسعداد بازی فوتبال داشته باشی
   دوم که روزی 1و2ساعت تمرین کنی سوم که باید شوت بنالتی رو بانوک پا بزنی ووبه مرکز زمین
   وتمرین زیاد بقیشم تو کامنتی دیگه نوشتم من یاسین سلمانی هستم

  5. سلام
   من همونم الان همه تمرینا رو بهت میگم واین اینا پیش برو ومن تلاش خودم رو واست میکنم
   بریم خدایا بااسمت شروع میکنم
   اول که باید روز اول از ساعت 1تا5 استراحتم بکن هر ساعتی 20دقیقه پاس تمرین میکنی اگر ادم هم نبود یعنی بچه باسنگ سنگ میزاری اول بافاصله 3قدم بعد4و5و6و7و8و9و10
   تا10تمرین میکنی تا یک روز
   روزدوم که شوت تمرین میکنی از ساعت 3تا5 شوت تمرین میکنی شوتاروبلند ترمیکنی
   روزسوم وبعد توپو از این پات به این پا میندازی این کارو از ساعت1تا4.30تمرین میکنی وهر بار اون کارو تند تر میکنی
   روز چهارم چند تا سنگ میزاری یکی میزاری یکی میزاری جلو 6و7تامیزاری وتوپ بین اونا رد میکنی این کار از ساعت4.30تا5 میکنی تواین 5دقیقه استراحت میکنی وبعد که باسنگ هارفتی بعد بی سنگ میری
   روز پنجم با تکنیکای که یاد گرفتی میری یک گل میزنی دروازتم دو تا سنگ که دروازت باید سه قدم باشه واین کارو 3و4 بازی میکنی واز هر ساعتی که شروع میکنی ولی باید نیم ساعت بشه
   روز ششم یک دروازه بان میاری و کار های روز 5انجام میدی
   روز هفتم وقتی توپ میره بیرو و تو میخوای بندازی واسه دور ترین میندازی تا پرتابات خوب باشه وبعد که خوب یاد گرفتی میتونی هرجای بندازی از ساعت 3.30تا4
   روزهشتم افساید تمرین میکنی وقتی تو میخوای توپ شوت بکنی یکم ایور تر کنار پرچم افساید وای میستی ووقتی که شوت کردی واسه نزدیک ترین کسی که به دروازه نزدیک تره میندازی و وقتی که تو پیش دروازه ای کله میزنی وکلتو باید سفت بزنی از ساعا 3تا5 اگه روپای و کله بلدی تمرین 10دقیقه کن ولی که بلد نیستی نیم ساعت اضافه میکنی
   روز9خطا تمرین میکنی وقتی میخوای خطا بزنی تو عقبی میمونی وشوتت رو مهکم میزنی
   روز10 پنالتی باید نگاه به چشمای دروازه بان میکنی وتوپ رو مرکز دروازه میزنی با نوک پا میزنی از ساعت3تا4 تمرین میکنی تا پنالتی ها رو خوب بزی
   واخراصلا استرس نداشته باش من هرروز اینجا رو چک میکنم و تو هر تمرینی که کردی وکسای دیگه هم میتونن این تمرین برن و اینجا مینویسی که تمرین کردم ابلفضل بای بای عزیزم موفق باشی و من 10 روز دیگه بقه تمرینا رو میزارم یا شاید هم زودتر خودت میتو نی معین کنی که که بقیرو بگم خدا حافظ موفق باشی امید وارم یک ستاره معروف در جهان باشی

  1. ببین گل پسر یک سوال .!؟
   آیا برای منی که استعداد ندارم اما پول و پارتی دارم جایی تو فوتبال حرفه ای هست .؟
   شاید بتونم با پول بابام مثلا تا روی نیمکت استقلال برم ! اما هیچ وقت فیکس نمیشم و بازیکن بزرگی نمیشم چون اصل کاریه یعنی ( استعداد ) رو ندارم .
   هر کس بخواد میتونه فوتبالیست لیگ برتری بشه .
   فقط تلاش وتلاش وتلاش .
   تلاش که بکنیدخدا خوشش میاد و مزد تلاشت رو میده .
   یاعلی ⁦❤️⁩

  2. نه خیر،پارتی۳۰درصدش هست،تو اگه حرفه ای نباشی و کاربلد نباشی با لگد شوت ات می کنن بیرون و میگن به درد نمیخوری،به اون پارتی باز هم میگن این به درد نمیخوره😑

  3. سلام داداش خوبی
   خوب ببین همه چی که پارتی نیست
   این دوستمون هم راست گفت.تو حداکثر با پول پدرت ، میتونی روی نیمکت بشینی همین
   اون استعدادهای که مهمه
   ولی تو ایران متاسفانه امکانات مورد نیاز وجود نداره برای پرورش استعداد ها

   1. سلام من امیرمهدی هستم ۱۲ ساله از تهران
    عشق اولم فوتباله من آرزو دارم روزی یک لژیونر بشم و خیلی تلاش می‌کنم و به باشگاه میرم.
    ولی متاسفانه در پستی که می‌خوام بازیم نمیدن من میخوام وینگر چپ بازی کنم اما به من دفاع چپ بازی میدن
    چجوری وینگر چپ بشم؟

  4. سلام گل پسر
   تو فکر کنم خانواده فرهنگی یا بسیجی داشته باشی
   خوب البته درسته پارتی هم مهمه
   به قول طرف که میگه : ادم بره موفق شدن تو فوتبال باید یا اونقدر تو فوتبال خوب باشه که مردم با دیدن بازی اون کفشون ببره یا باید وقتی بابات دست می‌کنه تو جیبش دلار در بیاره یکی از این دو حالت
   اما همین رونالدویی که چهار صد و خورده ای نفر تو اینست دنبالش میکنم که اگه اسم شهرش رو من الان بهت بگم تو نمیدونی کدوم کشورهای
   اوکی؟ پس پارتی رو ولش.این جور چیزا بره بچه سوسولاس
   اگه موفقیت واقعی میخوای باید تلاش کنی

   1. سلام رفقا . من خیلی دوست داشتم فوتبالیست بشم ، الان هم خیلی دوست دارم ولی خب تا حالا آموزش ندیدم ، ی مدت خیلی کوتاه آموزش دیدم اما بر میگرده به دوره ی راهنمایی . در کل صفره صفرم . 19 سالمه به نظر شما امیدی هست ؟ یک راه حل یا نظر یا چیزی بدین ممنون میشم 🙏

  5. مگه مسی رونالدو پارتی داشتن یا علی دایی و مهدی طارمی پارتی داشتن البته رویا محمه و پشتکار و تفکر و تلاش برای رسیدن به اهداف خود مهمتر از هر چیز در راه موفقیت است الان مثلا خود من فوتبالیست هستم و فقط در بازی استرس دارم و الان برطرف شده و یک اشتباه داشتم که از تیم فوتبالی که می رفتم در آمدم نمی دانم چرا الان دوباره می خوام شروع کنم اما بخاطر قدم و فیزیکم پدرم می گوید بسکتبال و والیبال پیشرفت درش راحت تر و سری تر است و من مانده ام و تصمیم گیری برای من و نمی دانم چه کار کنم

 3. سلام خوب هستید یه سوال داشتم میخواستم ببینم اگه این تمیرن هارو انجام بدم مثلا اگه تمیرین اولی رو انجام بدم واگه1هفته تمیرن کنم بعد برم تمرین بعدی عیب نداره بعد دوباره از اول انجام بدم

 4. سلام من 11 سالمه اهل اصفهان.
  خیلی دوست دارم برم تو آکادمی سپاهان ولی هم جای کمی دارم برای تمرین و کسی نیست که با من تمرین کنه.
  ولی کم کم اگه شد میخواهم تست بدم و دوست دارم حداقل توی ذوب آهن برم ولی هدف اصلی من سپاهانه چون خودتون میدونید سپاهان خیلی بهتره و طبق صحبت های که مدیر عامل آکادمی کرده معلومه وضعیت تیم 11 سال شون خیلی خوبه.
  ممنون از سایت عالیتون

  1. امیدوارم فوتبالیست خوبی بشی😊😉😇چون کسی نیست باهات تمرین کنه برو و تو اینترنت تمرین های تک نفره ی فوتبال رو پیدا کن تا زودتر پیشرفت کنی😉😊🤗

  2. زند باد اصفهان منم اصفانم تو تیم سپاهان رده 12 سال بودم الانم رده 17 تو ذوب اهنم خدار شکر خدا کریم همیشه میبینه پیشرفت مساوی موفقیت علی یارتون

 5. سلام،من دارم میرم مدرسه ی فوتبال و خودم هم با بابام که ده سال فوتبالیست بوده و حرفه ای هست تمرین می کنم،امیدوارم یه روز مثل ترابی بشم و یا مثل سردار آزمون یا جهانبخش یا حتی طارمی بشم😃😄

 6. سلام من اسمم پارسا هست و ۱۲ سالم هست و من درباشگاه حافظ شیراز فعالیت میکنم و احساس میکنم دارم افت میکنم میشه به من راه حل بدین و اینکه من استعداد های زیادی دارم و فروارد بازی میکنم اگر میخواستید در جایی تست فوتبال بگرید من گزینه ی خوبی هستم. با شکر

  1. عزیزم من مربی فوتبال نیستم ولی حرفه ای کار میکنم اگر میخوای تو اینستا با این ایدی pawrsa9 راهنماعیت میکنم♥️

 7. بچه ها من ت تیم فوتبال هستم
  بجز مدرسه فوتبال ک توش تمرین میکنم هر روز خودمم تمرین میکنم و می‌دوم
  مگه بدع؟

 8. سلام من محسن هستم من 16سالمه و از هفت سالگی به فوتیال علاقه نشان دادم و تجربه بازی تو تیم های چمنی و سالنی رو دارم
  اولین چیزی که براتون مهمه اینه تجربه بازی کردن رو داشته باشید سعی کنید هر جمعه با دوستاتون در سالن یا چمن بازی کنید اوکی
  دوم اینکه تمرین کنید اگر امکان داشت به تیمی بپیوندید اگرم که نشد تمرین هایی از اینترنت بیابید و انجام بدید البته مهکه که تمرین ها رو هی تکرار و تکرار کنید
  سوم قانون های بازی ها زو یاد بگیرید
  چهارم خلاق باشید و بازی سازی کنید
  پنجم اخلاق مناسبی داشته باشید با عمتیمی هاتون خوب رفتار کنید
  ششم سعی کنید با بازیکن های قوی تر از خودتون بازی کنید
  هفتم از کسی که تجربه بازی دارع بخواید راهنمایی تون کنه
  و………….
  اگه کمکی سوالی چیزی داشتید به روبیکا به ایدی LOVE_AND_DIED پیام بدید در خدمتم محسن غلامی…..

 9. سلام خسته نباشید
  من اسمم امیر علیه ۱۴ سالمه
  یه سوال داشتم
  من سرعتم خوبه خوب میپرم و فوتبالم هم خوبه
  فقط یه مشکل دارم و اون هم اینه که نمیتونم تو خوردن جلوی خودم رو بگیرم
  ینی مثلا صبح بلند میشم ، ساعت۸ یه صبحانه خوب و تپل خامه عسل میخورم بعد میرم تمرین میام گشنمه بعد یه وعده میخورم ،یه ساعت بعد از اون وعده انگار معدم سوراخه و دو برابر قبل گشنمه.
  بعد از شام هم همینه .شام ساعت ۸ میخورم ساعت ۱۰ که میرم بخوابم گشنمه
  اگه میشه راهنماییم کنید

 10. سلام
  من ۱۳ سالمه و از شهرستان خونمون رو آوردیم تهران ، یک سالی میشه
  من میتونستم تو تیم شهرستانیمون به لیگ کشوری برم .
  الان دارم لیگ برتر حوزه تهران بازی میکنم که سطح نسبتا خوبی هم داره
  خودمم سطحم لیگ ۱ تهرانه و اینو خودم میدونم
  فقط سوالم اینکه سطح لیگ برتر کشوری بالاتره یا لیگ برتر تهران ؟؟؟؟
  اگه میدونید و اطلاع دارید بگید

  1. سلام سطح لیگ آسیا ویژن(لیگ برتر تهران)به مراتب بالاتر از سطح کشور هست البته در رده های پایه (نونهالان،نوجوانان،جوانان‌،امید)تو لیگ تهران بهتر دیده میشی و راحت تر شناخته میشی تا لیگ کشور چون کمتر کسی لیگ کشور را دنبال میکنه در حالی لیگ تهران تیم های اصلی و خیلی خوبی مثل پیکان .سایپا.پرسپولیس.استقلال دارد که فرصت بسیار خوبیه از طریق رده های پایه وارد بزرگسالانشون بشی

 11. سلام من ۱2 سالمه و عضو باشگاه ابوذر کنگان در لیگ استان بوشهر بازی میکنم
  میخواستم بهتون بگم که چجوری پیشرفت کنید.

  اولاً شما باید دریبل شوت پاس دادن ضربی که به توپ میزنید و سرعتتون خوب باشه
  همینا کافیه و باید هی برید تیم بهتر مثلاً تو خلیج فارس ماهشهر بازی میکنی میری فولاد خوزستان اینجوری
  و شما حداقل توی یه کلاس فوتبال بازی کنید ( کسایی که 11سال به بالا سن شونه)
  و توی گوگل هزار تا تمرین هست که توی شش ما یا برنامه ریزی انجامش بدین تمومه
  فقط کافیه به یک تیم برید که بازی های رسمی انجام میده و از اونجا جرقه تون و به تیم هایی که دوست دارین برین شروع میشه مثلاً من منچستر سیتی می‌خوام برم
  اینجوریه فوتبال
  به امید خدا

 12. سلام
  من ۱۵ سالمه وقتی ۹ سالم بود توی اکادمی ذوب اهن تمرین میکردم که بم گفتن بیا برای لیگ از این حرفا ولی بخاطر هزینه های بالاش نتونستم برم بعد کرونا ول کردم بعد دوسال خیلی افت کردم از دریافت توپ میترسم توپ دستم میاد میترسم مثل قبل قدرت تصمیم گیری ندارم لطفا یکی راهنماییم کنه ۲ ماهه برگشتم به تمرینا خبلی اعصابم خورده که مثل قبل نیستم و واقعا از یه نونهال بدتر دارم بازی میکنم راهنماییم کنین

 13. من فقط نمی دونم چطوری برای خودم یه برنامه ورزشی درست کنم که موجب پیشرفتم بشه، من از قد و هیکل خوبی برخوردارم فقط اگر برنامه درستی داشته باشم به هدفم میرسم، نمیدونین چطوری یه برنامه ورزشی برا خودم درست کنم؟

 14. سلام من ۱۳ سالمه خیلی شوت هام خوب و سریع و دقیق هست ولی اصلا روی توپ کنترل خوبی ندارم و نمیتونم توپو جلو ببرم و همیشه تو برخورد به دفاع ها این مشکلم منو خیلی اذیت میکنه
  چیکار کنم که کنترل توپم بهتر بشه؟

 15. سلام خسته نباشید من میخوام فوتبالیست خوبی باشم مشکل من این من خوب نمیتونم دریبل بزنم یک مشکل خیلی بزرگ این من خیلی زود خسته میشم من تو بازی اصلا تمرکز ندارم یعنی استرس دارم نمیدونم مشکل من از خستگی بدن من که یک کم میدوم دیگه نفس تمام میشه اگه راه کاری داری منو نشون بده متشکرم

 16. سلام من فاطمه هستم و 13 سالمه با اینکه یک دختر هستم ولی به فوتبال خیلی علاقه دارم و در حال تمرین کردن هستم و امیدوارم که میتونم اخرش به ارزوم میرسم با امید موفقیق برای همتون سخت تلاش کنید و امید داشته باشید ❤️

 17. من بازیکن متوسطی هستم پستم هافبک دفاعی هستش سنم ۱۳ سال هست ولی بیشتر دفاع عقب میزارنم حفظ توپم خوبه زهنم خوبه ولی استرس میگیرم دریبل نمیتونم بزنم و خیلی علاقه به فوتبال دارم ولی بد ترین مشکل زندگیم صاف بودن پامه من چند سال با کفش تبی کلی باشگاه تندرستی رفتم کلی تمرین کردم ولی پام از صاف بودنش در نیومده که هیچی تکونم نخورده همونه و از ناچاری به فوتسال رو آوردم تا الان ه، ۳ گل ۲ پاس گل داشتم توی ۱۵ بازی اخیرم یکی بگه چیکار کنم

 18. سلام م 14 سالمع و ب فوتبال علاقع ی زیادی دارم داخل کلاسم همع بهم میگن ک خیلی بازیت خوبع ولی م خودت از خودم راضی نیستم و فکر میکنم ک ی چیزی کم دارم و م داخل پنالتی ها اصلا پنالتی نمیزنم چون میترسم پنالتی را خراب کنم با اینکع تا حالا هیچ پنالتی را خراب نکردم ولی باز نگرانم م اصلا باشگاه و جای دگع ای نمیرم و خودم تنها تمرین میکنم م داخل فوتبال 90 درصد تک ب تک ها رو گل میکنم و شوت هایی ک ب سمت دروازع میزنم با اینکع دروازبان توپ هام رو میگیرع ولی ب صورت خیلی عجیبی داخل دروازع میرع و از دستان دروازبان توپ در میاد م هم سرعتم داخل مدرسع از همع بالاتر است ولی همش فکر میکنم ک ی چیزی کم دارم مشکل م هم اینکع داخل دریبل زدن زیاد خوب نیستم و بعضی وقتا هم وقتی شوت میزنم دقیقا ب اون جایی ک میخوام توپ نمیرع اون سمتی ک میخوم میرع ولی دقیقا اون جایی ک میخوام نمیرع خواستم بدونم چیکار کنم تا بتونم دریبل زدنم رو بهتر کنم و باید چیکار کنم تا دقیقا جایی ک بخوام توپ رو شوت کنم توپ برع و چطوری این حس ب خودم رو بر طرف کنم نمیدونم واقعا فوتبالم ضعیفع یا خودم همش فکر میکنم ی چیزی کم دارم ؟

 19. تنها مشکلی که دارم تو شوت زدن هست دریبل متوسطی دارم و تو پست دفاع بازی میکنم عملکردم تو دفاع واقعا خوبه ولی مشکلم دقت شوت و حتی پاس هست تو یه تیم شهرستانی بازی میکنم و فقط دقت شوت ندارم و گرنه دریبل متوسط سرعت متوسط و دفاع خوبی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا