آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

چطور کونگ فو را به سرعت یاد بگیریم؟ (اصولی و بی نقص)

چرب زبان

اغلب در مورد کونگ فو به عنوان یک هنر رزمی مادام العمر صحبت میشود. با اینکه یادگیری و انجام این ورزش سالها به طول می انجامد، اما برای دست یافتن به مهارت در این هنر رزمی میتوان اصول پایهای آن را طی یک دوره نسبتا کوتاه فرا گرفت. با سخت تمرین کردن، صبر و پشتکار در انجام حرکات پایه ای به سرعت می توانید در کنگ فو حرفه ای شوید.

گام 1: تمرین حرکات پایهای و طرز ایستادن

1-در یک فضای آموزشی ایمن و در جایی که بتوانید فرم بدنتان را مشاهده کنید، تمرین را آغاز کنید. فضایی را بدون وجود مبلمان و سایر موارد مانع و مزاحم برای تمرین برگزینید. یک آینه تمام قد (یا در صورت در اختیار نداشتن آیینه تمام قد، از یک آینه بلند و تکیه داده شده به دیوار استفاده کنید) به طوریکه بتوانید خودتان را در حین تمرین در آن مشاهده کنید. در صورت نیاز، کامپیوتر یا تلویزیون را در جایی قرار دهید که بتوانید به راحتی ویدئوهای آموزشی را ببینید.

2- خودتان را گرم کنید. پنج دقیقه دوی سریع را در اطراف خانه انجام دهید یا اینکه با انجام حرکات پروانه ای یا هر نوع ورزش سبک دیگر سعی کنید خون را در بدن خود به جریان بیندازید. سپس با انجام حرکات کششی، نرمی و انعطافپذیری در بدن خود ایجاد کنید. با انجام حرکاتی همانند شنا رفتن و دراز و نشست بدن خود را برای انجام یک فعالیت سنگین بیدار کنید.

https://www.wikihow.com/images/thumb/6/6f/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-3-Version-2.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-3-Version-2.jpg

3-نحوه ایستادن پااسبی را در ذهن خود مجسم کنید. در مقابل آینه قرار بگیرید. پاهایتان را به اندازه 3 تا چهار فوت از هم باز کنید. سپس در حالت چمباتمه زندن (اسکوآت) قرار بگیرید به طوریکه باسنتان کمی بالاتر از زانوهایتان قرار بگیرد. ستون فقرات خود را با خم کردن قسمت بالایی بالاتنه به سمت عقب، صاف نگه دارید. مطمئن شوید که میتوانید فاصله باسن تا سر خود را در آینه ببینید. این حالت مثل نشستن بر روی صندلی است در حالیکه در حقیقت روی صندلی نشسته نیستید.

 • هنگام تمرین ضربه و مشت زدن با دستها، از ایستادن در حالت پااسبی برای به پایین کشاندن و پایدار کردن مرکز سقل استفاده کنید. حالت بدن خود و ستون فقرات را راست نگه دارید تا بدین ترتیب بدن و ماهیچه هایتان در حالت هماهنگ با یکدیگر قرار گیرند.
 • ماندن در حالت پااسبی کار دشواری است. در آغاز تمرین، از طول مدت تمرین 30 ثانیه و فواصل 1-2 دقیقه ای بین آنها شروع کنید، سپس سعی کنید در مراحل بعدی به مدت طولانی تری در این وضعیت بمانید.
 • تمرین هرروزه حالت پااسبی به شما کمک میکند سریعا ماهیچه های قسمت مرکزی بدن و پاها را تقویت کنید و کم کم شما را به یک متخصص هنرهای رزمی قدرتمند و پایدار تبدیل میکند.

https://www.wikihow.com/images/thumb/c/cb/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-4-Version-2.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-4-Version-2.jpg

4-ضربه زدن پایه ای در حالت پااسبی را تمرین کنید. برای یادگری سریع کونگ فو، از ساده ترین حرکات شروع کنید. هنگامی که برای نخستین بار یک ضربه جدید را تمرین میکنید، آرام حرکت کنید. بر روی فرم حرکت تمرکز کنید. همچنانکه انجام حرکت برای شما نرمالتر میشود، تفکر کمتری از سوی شما مورد نیاز است، و در نتیجه سرعت انجام حرکت از یک تکرار تا تکرار بعدی تدریجا افزایش مییابد تا جائیکه شما قادر خواهید بود با سرعت کامل یک حرکت را انجام دهید. از آنجائیکه استقامت شما به مرور بهبود مییابد، قادر خواهید بود تعداد ضربات در هر تکرار را افزایش دهید.

حتما بخوانید: آموزش تصویری 5 ضربه‌ی اصلی پا در کونگ فو+ فیلم

نحوه استارت ضربه مشت مستقیم، یکی از پایه ای ترین حرکات، البته نه پایین ترین حرکت:

 • با قرار دادن انگشت شصتتان بر روی قسمت بیرونی انگشت اشاره، هر دو دست خود را مشت کنید. سپس مشتهای خود را به سمت عقب برده و در کنار باسنتان قرار دهید درحالیکه انگشت شصتتان را به سمت بالا نگه داشتهاید. آرنجتان را به سمت عقب بکشید و قفسه سینه خود را باز نگه دارید.
 • با یکی از مشتها ضربه بزنید. همانطور که دستتان را به سمت جلو میبرید، آرنج خود را مستقیم به سمت عقب بگیرید، مشتتان را به نحوی بچرخانید که انگشت شصت به سمت پایین قرار بگیرد. با همان شانه به سمت جلو حرکت کنید، شانه دیگر را به سمت عقب بگیرید، همانطور که ضربه میزنید در قسمت کمر چرخش ایجاد کنید. شانهها و دستهایتان که وارد کننده ضربه هستند میبایست در راستای هدف مورد ضربه شما، یک خط مستقیم تشکیل دهند.
 • عکس حرکت ذکر شده را انجام دهید. دست هدایت شده به سمت عقب را به سمت داخل بیاورید، مچ خود را بچرخانید به طوریکه انگشت شصت مجددا به سمت بالا قرار گیرد و آرنج نیز همانطور که شما آن را به سمت عقب میبرید مستقیما پشت سر شما قرار گیرد.
 • شانهها مجددا به موازات باسن شما قرار میگیرند، با دست دوم خود به همان شکل توضیح داده شده در قسمتهای پیشین ضربه وارد کنید.
 • همزمان که ضربه وارد میکنید نفس خود را به بیرون بدهید. نفس کشیدن یک بخش مهم در یادگیری کونگ فو است و یادگیری صحیح تکنیک تنفس به شما کمک میکند در طی مراحل یادگیری پیشرفت کنید.
 • از بدن خود برای قدرت بخشیدن به مشتهای خود استفاده کنید. با این کار، نیروی شما از تنه شما در کونگ فو منشا گرفته و این ضربه به معنای آن است که این ماهیچهها کار میکنند و شما با سرعت بیشتری به سمت قویتر شدن به پیش خواهید رفت. از گشتاور حاصل از عقب کشیدن یک مشت به عنوان نیروی محرکه مشت بعدی استفاده کنید.

https://www.wikihow.com/images/thumb/a/a0/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-5-Version-2.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-5-Version-2.jpg

5- یک حالت مبارزه ای را در ذهن خود مجسم کنید. در مقابل آئینه قرار بگیرید. بدن خود را با زاویه 45 درجه بچرخانید درحالیکه پای چپ و شانه چپ شما به سمت جلو قرار دارند. پای راست شما میبایست در سمت عقب و در سمت راست پای چپ شما قرار بگیرد. اگر شما راست دست هستید، این حالت برای شما وضعیتی طبیعی خواهد بود. حالت راحت به خود بگیرید و پاهایتان را بیشتر از پهنای شانه از هم باز نکنید. دستهایتان را بالا بگیرید تا از سرتان محافظت کنید اما وزنی روی پاهایتان اعمال نکنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • این موضع یکی از موضع های ورزش بوکس در غرب است و میبایست در حالت عکس آن نیز تمرین شود (پای راست به سمت جلو). بسیاری (اما نه همه) استایلهای کونگ فو این نحوه ایستادن را در برمیگیرند.

https://www.wikihow.com/images/thumb/c/c7/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-6.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-6.jpg

6- مشت زدن پایه ای را فرا بگیرید. در حالیکه دستهایتان را مشت کرده اید، سعی کنید با استفاده از دست چپ خود مشتی را به سمت جلو روانه کنید. در همین حین دست خود را باز کرده و شانه های خود را تا حد امکان صاف نگه دارید. این ضربه اغلب «ضربه جب» نامیده میشود. نخست بر روی فرم خود تمرکز کنید و سپس سرعت و قدرت ضربه را افزایش دهید. در مرحله بعدی سعی کنید با دست راست خود مشت را وارد کنید. این ضربه «کراس» نامیده میشود چراکه مشت راست شما میبایست بدن شما را «قطع» کند. پس از تکمیل این ضربه، با تکیه کردن بر روی توپی (قسمت گرد کف پا) در زیر انگشتان پنجه پای راست، جهت خود را تغییر دهید.

 • اگر میخواهید کونگ فو را سریع یاد بگیرید، آرام آرام به پیش بروید و نخست فرم حرکات را به بدنتان آموزش دهید. افزایش نیرو و سرعت کار سادهای خواهد بود اگر شما فرم صحیح هر حرکت را انجام دهید. در غیراینصورت، به دلیل صرف زمان برای آموزش مجدد فرم صحیحِ حرکات، پیشرفت شما به کندی صورت خواهد گرفت.
 • هر بار حرکت را به طور کامل تمرین کنید. کاملا اطمینان حاصل کنید که هر بار دست شما به طور کامل صاف میشود و دوباره برای انجام حرکت تنظیم میشود. هر ضربه مشتی که آغاز میشود با خم شدن آرنج شما و با قرار گرفتن دستها برای حفاظت از سر شما به پایان میرسد.
 • قدرت شما همواره از مرکز بدن شما منشا میگیرد.

https://www.wikihow.com/images/thumb/6/67/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-7.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-7.jpg

7- یادگیری بلاک کردن. از جایگاه مبارزه خود فرد دیگری را تصور کنید که در همین ارتفاعی که شما ایستادهاید و مستقیما روبروی شما ایستاده است و در حال روانه کردن مشتی به سمت شماست. در حالی که بازوی شما کاملا باز و گسترده است، از نیروی قسمت مرکزی بدنتان برای حرکت آن به سمت چپ استفاده کنید و سپس آن را به دستی که (بر اساس قوه تصور) در حال مشت زدن به حریف است بچسبانید و البته مشت را دفع کنید. این ضربات را اصطلاحا بلاکهای داخلی و بیرونی مینامند.

 • بلاکهای داخلی از قسمت خارجی بدن شما آغاز شده و به سمت داخل حرکت میکنند. بلاکهای بیرونی برعکس عمل میکنند.
 • بلاک کردن با استفاده از هر دو دست را تمرین کنید. یادگیری سریع کونگ فو مستلزم قویتر شدن از هر دو سمت غالب و غیرغالب بدن شماست.

8- نحوه لگد زدن پایه ای را تمرین کنید. همانند همه حرکات دیگر، نخست لازم است بر روی بدن خود تمرکز کنید تا نحوه صحیح این فرم را یاد بگیرید. لگدها در ابتدا ممکن است وحشت آور به نظر برسند، اما میتوان آنها را به دو قسمت تقسیم کرد و هر یک را به صورت جداگانه تمرین کرد. یادگیری سریع به این بستگی دارد که شما در ابتدا در مورد صحیح گرفتن فرم خود و سپس در مورد تمرین مداوم تا چه اندازه کوشا هستید. با تمرین این تکنیکها از موضع مبارزه خود، این کار را آغاز کنید.

 • در آغاز هر ضربه با پا (لگد) زانویتان را تا قفسه سینه بالا بیاورید. تا جایی که میتوانید آن را تا شانه خود بالا بیاورید. این حرکت را تا جایی تمرین کنید که انعطاف پذیری شما افزایش یابد. تمرین نگه داشتن زانو بر روی باسن را برای رسیدن به تعادل بهتر انجام دهید. در این نقطه، پای شما «آماده ضربه زدن» خواهد بود، این حرکت دارای تشابه زیادی با خم کردن آرنج و استفاده از مشتها برای حفاظت از سر است.
 • برای لگد زدن به سمت جلو، حرکت بعدی شامل آورن کامل پا به صورت صاف و مستقیم به سمت جلو است، باسن را به سمت عقب هل دهید و کاملا اطمینان حاصل کنید که قسمت پایین پای شما در حال وارد آوردن ضربه به هدف و هل دادن و دور کردن آن از شماست.
 • برای لگد زدن به سمت کنار، پایتان را با استفاده از قدرت حاصل از بکارگیری عضلات باسن، به سمت جلو باز کنید درحالیکه پایی که هنوز بر روی زمین قرار دارد با زوایه 90 درجه نسبت به پای در حال حرکت، قرار گرفته است. در این ضربه، پای شما به صورت افقی قرار میگیرد (به جای اینکه همانند مورد ضربه به سمت جلو به صورت عمودی قرار گیرد).
 • برای وارد آوردن یک ضربه لگد راندهوس، تصور کنید دارید با استفاده از قسمت انتهایی پایتان (همان قسمتی که برای ضربه زدن به توپ فوتبال استفاده میکنید) لگدی به باسن (یا بالاتر از آن) حریف خود وارد میکنید. در این ضربه هم این عضلات باشن هستند که تامینکننده انرژی هستند، اما به جای آنکه نیروی ضربه را به سمت جلو هدایت کنند، آن را به سمت راست یا چپ میفرستند (بسته به نوع پای ضربه زننده). پایی که بر روی زمین قرار دارند بر روی قسمت گرد زیر انگشتان به میزان 90 درجه حرکت میکند تا انجام این حرکت ضربهای آسان شود.
 • با وارد کردن هر ضربه، سعی کنید اطمینان حاصل کنید که پس از انجام ضربه و قبل از پایین آوردن پایتان، زانویتان را مجددا به سمت قفسه سینه آورده باشید.
 • تمرین خود را به آهستگی و با قرار گرفتن در یک فرم صحیح انجام دهید. سعی کنید هر موقعیت ضربه ای (بالا آوردن زانو؛ لگد به سمت بیرون، بالا آوردن زانو تا قفسه سینه) را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا تصویر حرکت صحیح را به مغز خود منتقل نمائید. اگر به این شیوه تمرین کنید، به زودی این حرکات به طبیعت دوم شما تبدیل شده و لگدهای شما حالتی نرم و روان به خود خواهد گرفت.

https://www.wikihow.com/images/thumb/8/81/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-9.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-9.jpg

9- موضع های سخت و چالش برانگیز را تمرین کنید. هنگامی که در انجام هر یک از این حرکات حرفه ای شدید، حرکت از یک موضع به موضع دیگر را تمرین کنید. حرکت از موضع مبارزه و به دنبال آن شروع موضع پااسبی میتواند سبب قدرت بخشیدن به ضربه های شما شود.

 • برای انجام سریع موضع پااسبی، زانوی چپ خود را با زوایه 90 درجه به سمت بالا آروده، زانوی خود را سریعا به سمت چپ خود بچرخانید، درحالیکه پای چپ را به سمت داخل میکشید زانوی راستتان را خم کنید. سریعا پای چپتان را به فاصله سه تا چهار فوت از پای راستتان قرار دهید و در موضع پا اسبی قرار بگیرید در حالیکه هر دو پایتان به سمت جلو هدایت شدهاند.

10- سایه زنی را تمرین کنید یا از کیسه بوکس استفاده کنید. هنگامی که موضعها و فرمهای اصلی را فرا گرفتید، آنچه که اکنون لازم دارید تا بتوانید بهتر و سریعتر عمل کنید، تمرین کردن زیاد است. سبک ایستادن روی گردی زیر پا و حرکت به اطراف در حین مشت زدن، لگد زدن و بلاک کردن هوا یا کیسه بوکس از جمله این تمرینها هستند. برای ایجاد استقامت کافی در نظر بگیرید به گونه ای تمرین کنید که گویا در یک نبرد حقیقی در حال رقابت هستید (به عنوان مثال یک راند سه دقیقهای از حرکات شدید و سپس یک توقف 3 دقیقهای و پس از آن یک تکرار مجدد).

حتما بخوانید: همه چیز درباره تاریخچه و سبک کونگ فو شائولین + فیلم

گام 2: تقویت مهارتهای کونگ فو

https://www.wikihow.com/images/thumb/7/74/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-11.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-11.jpg

1-یک پارتنر/دوست تمرینی بیابید. یک روش سریع برای بهتر شدن و به چالش کشیدن خود تمرین کردن با یک پارتنر است. با این کار شما به لحاظ روانی برای انجام تمرینهای طولانیتر و سختتر آماده خواهید شد.

 • یک پارتنر با نگه داشتن بالشتک برای شما به شما کمک میکند تا بهتر تمرین کنید و بالعکس شما نیز به او کمک خواهید کرد. با استفاده از بالشتکهای مخصوص لگد زدن و مشت زدن شما قادر خواهید بود قدرت و استقامت خود را بسیار سریعتر از سایهزنی و یا ضربه زدن تنهایی به یک کیسه، بهبود ببخشید.
 • نگه داشتن بالشتکها برای یک پارتنر نیز یک روش مناسب برای شماست تا بتوانید کار با دست و پاهای خود را بهبود ببخشید. هرگز مناسب بودن این روش تمرینی را دست کم نگیرید. یاد گرفتن ترکیبهای مختلفی از مشتها و لگدها از هر دو سمت یک بالشتک بسیار مهم است و نگه داشتن بالشتکها به شما کمک میکند تا فرا رسیدن زمان ضربه، راحت و آزاد بایستید.

2- استقامتتان را بالا ببرید. راههای بسیار زیادی وجود دارند که به واسطه آنها میتوانید مشتها، بازوها و پاهای قویتری داشته باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که صرف نظر از تکنیک، سرعت، و مقاومت، بدن شما نیازمند آن است که به ضربه زدن و ضربه خوردن نیز عادت کند.

 • ضربه زدن به یک کیسه سنگین ممکن است به نوبه خود یک تمرین استقامتی موثر باشد، به ویژه در مورد لگدهای راندهوس و ایجاد تماس با استفاده از قسمت انتهایی پا. در ابتدا به آرامی تمرین را آغاز کنید و سعی کنید تمرکز خود را بر روی گرفتن فرم صحیح قرار دهید. سپس همانطور که سعی میکنید پاهای خود را به شکل محکمتری قرار دهید، سعی کنید با قدرت به کیسه ضربه وارد کنید.
 • با تمرین کردن به همراه یک پارتنر، سعی کنید بازوهایتان را با انجام تمرین متداول بلاکینگ قوی کنید. به صورت رو در رو با پارتنر قرار بگیرید و چنانچه احساس راحتی نمیکنید در موضع پااسبی قرار بگیرید، سپس دست راست خود را کاملا بکشید درحالیکه دستتان به سمت زمین و در یک بلاک داخلی جهتگیری کرده است. پارتنر شما هم این کار را انجام خواهد داد و بازوهایتان با هم برخورد خواهند کرد (در ابتدا به صورت آرام) و به این شیوه شما روش بلاک کردن را تمرین خواهید کرد. در مرحله بعدی دست راستتان را به میزان 180 درجه بچرخانید. پارتنر شما نیز این کار را انجام خواهد داد و دوباره بازوهای شما به هم برخورد خواهند کرد. اکنون دست راستتان را 180 درجه در جهت عکس عقربههای ساعت مجددا بچرخانید تا برای بار سوم به هم برخورد کنند. اکنون هم شما و هم پارتنرتان دقیقا همین مراحل را برای دست چپتان انجام دهید و چند بار دیگر این حرکات را تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که در اثر چرخش بدن خود، گشتاور نیرویی به دست میآورید.
 • فشار ضربات مشت (یا فشارهای پنجهای – حتی سختتر از آن) ممکن است راهی مناسب برای تقویت مشتهای شما باشد.

3- قسمت مرکزی بدن خود را قوی کنید. توانایی خود را برای کشیدن قدرت از زمین و انتقال آن به ضربات خود را افزایش دهید. میزان نیرویی را که به همراه لگدهای خود تحویل میدهید افزایش دهید. نه تنها بر روی ماهیچههای شکمی خود تمرکز میکنید (که تنها یک بخش از قسمت مرکزی بدن شماست) بلکه تلاش کنید بر روی کنارهها و پشت کمر خود نیز تمرکز کنید. تمرینهای افزاینده مقاومت قسمت مرکزی بدن عبارتند از:

 • پلانک ها
 • دراز و نشست به شیوه سنتی و معکوس
 • کشیدن زانوها تا قفسه سینه در حینی که از یک میله بارفیکس آویزان هستید یا در حینی که در حالت شنا قرار دارید (این تمرینها گاهی اوقات «تمرینهای حرکت پای کوهنورد» نیز نامیده میشوند)

4- دستهای خود را تقویت کنید. در هنگام تمرین کونگفو وزنههای مربوط به مچ دستتان را بپوشید. هر روز تمرینهای سنتی مربوط به تقویت عضلات دست را انجام دهید. شنا، حرکات ایستگاهی و پیچشی و غیره را انجام دهید. کشش بیشتری را به بازوهای خود بدهید، این کششها توانایی شما را برای نگه داشتن و گلاویز شدن با حریفتان افزایش میدهند.

 • یک روش آسان برای تقویت بازوهایتان گره کردن مشتها و نگه داشتن مستقیم آنها در جلوی خودتان است.

https://www.wikihow.com/images/thumb/1/14/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-15.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-15.jpg

5- بر روی پاهایتان کار کنید. داشتن قدمهای محکم و پاهای قوی در هنرهای رزمی بسیار مهم است، بنابراین از قوی کردن پاهایتان اطمینان حاصل کنید. هنگامی که حرکات کونگ فو را تمرین میکنید حتما وزنههای مربوط به پا را بپوشید. یک برنامه روزانه شامل انجام حرکاتی همانند اسکات، اسکاتهای پرشی و حرکت پله را داشته باشید.

 • سایر تمرینهای ورزشی مربوط به تقویت عضلات پا عبارتند از: پرش پنجه، پرش قورباغهای، پرشهای قزاق[2]، پرشهای تکپا، راه رفتن اردکوار و با سرعت دویدن.

گام 3: مطالعه کونگ فو

1-در مورد استایلهای مختلف کونگ فو مطالعه کنید. تکنیک و فلسفه هر یک از تمرینها را با هم مقایسه کنید و آنها را از همدیگر تمیز دهید. برای رسیدن به اهداف بلندمدت، این نکته را در نظر بگیرید که به دنبال توسعه کدامیک از حیطهای مورد تاکید در این ورزش هستید: حیطه ذهنی یا فیزیکی. برای یادگیری سریع کونگ فو، موردی را برگزینید که بر روی مقاومت شما تاثیر داشته است.

 • وودانگ و شائولین دو مدرسه برجسته در زمینه آموزش کونگ فو هستند. در وودانگ، تاکید بر روی «نیروهای درونی» است و هدف از آن هم توسعهی “چی” (نیروی حیاتی) در شماست. شائولین بر روی توسعه «نیروهای بیرونی» با استفاده از تمرین تاکید میورزد و هدف از آن قویتر شدن بدن شماست.
 • استایلهای کونگ فو بعدها توسط جغرافیای نواحی منشا آنها از یکدیگر متمایز شدند. استایلهای شمالی بیشتر به دنبال آن هستند که کار بر روی پا و حرکات آکروباتیک را در حرکات خود به کار گیرند. از سوی دیگر، استایلهای جنوبی بر روی گام برداشتن محکم و کار بیشتر بر روی دستها متمرکز هستند.
 • یک وجه تمایز دیگر بین استایلها سخت بودن در مقابل نرم بودن برخی از آنهاست. استایلهای سخت به شما میآموزند تا با یک نیروی برابر یا بیشتر با حریف خود روبرو شوید، درحالیکه استایلهای نرم بیشتر بر روی استفاده از حرکات رقیب بر علیه او تمرکز میکنند.

2- آموزشهای آنلاین را مشاهده کنید. به دقت مشاهده کنید که چگونه بدن شما چگونه باید حرکت کند و خود را جهتدهی کند تا بتواند حرکات و موضعهای حرکتی را به نحو صحیحی اجرا نماید. با حرکات پایهای همانند لگدها و مشتها تمرین خود را آغاز کنید. سپس ملاحظه کنید که چگونه این حرکات جداگانه در کاتاهای طولانیتر به کار گرفته میشوند (کاتاها به تمرینهای دستهبندی شدهای گفته میشود که شامل انواعی از حرکتها هستند).

 • هر کلیپ را چندین بار مشاهده کنید. هر بار، تنها به یک ناحیه از بدن فرد اجراکنندهی حرکت دقت کنید. در یک بار مشاهده بر روی پاها تمرکز کنید. سپس به حرکات باسن دقت کنید. سپس کمر و به همین ترتیب به حرکات همه قسمتها دقت کنید. به این روش هنگامی که شما خودتان این تمرینها را انجام میدهید، به عنوان مثال وقتی که با دستتان ضربه میزنید، شما دقیقا میدانید که چگونه قدمها و پاهایتان میبایست بدن شما را تقویت کنند و در نتیجه قادر خواهید بود ضربه خود را با بیشترین کارایی وارد کنید.
 • برای درک بیشتر کونگ فو؛ کلیپهای مربوط به سایر هنرهای رزمی را نیز مشاهده کنید تا دریابید بین آنها چه تفاوتی وجود دارد. دقت کنید که کونگ فو چگونه در حرکت کردن روانتر از سایر هنرهای رزمی به چشم میآید. در این هنر رزمی در مقایسه با سایر هنرهای رزمی همانند کاراته، از تکنیکهای چرخشی بیشتری استفاده میشود. در کاراته بیشتر حرکات مستقیم و خطی هستند.

https://www.wikihow.com/images/thumb/b/bd/Learn-Kung-Fu-Fast-Step-18.jpg/aid933486-v4-900px-Learn-Kung-Fu-Fast-Step-18.jpg

حتما بخوانید: همه آنچه درباره کونگ فو باید بدانید!

3- ذهنیت یا طرز فکر کونگ فو را در خورد پرورش دهید. حتی اگر میخواهید کونگ فو را سریعا یاد بگیرید، در مقابل وسوسه آموزش خیلی سخت، خیلی سریع مقاومت کنید. اگرچه هدف از کونگ فو ایجاد نظم و انضباط در افرادی است که آن را تمرین میکنند، از شما انتظار نمیرود سریعا به چنین چیزی دست پیدا کنید، بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. ضربالمثل «نابرده رنج گنج میسر نمیشود» را فراموش کنید. با توجه به تواناییها و تناسب اندام کلی خود، یک برنامه تمرینی معقول را ترتیب دهید تا از آسیب دیدگی یا هدر دادن انرژی خودتان جلوگیری کنید.

 • به عنوان مثال، به جای آنکه 100 ضربه لگد را به صورت خیلی سریع تمرین کنید، با تکرارهای 10 تایی و گسترده شده در کل طول روز، تمرین خود را شروع کنید. یاد بگیرید چگونه به صورت دقیق و موثر تمرینها را اجرا کنید بدون آنکه بیش از حد خود را خسته کنید. سپس زمانیکه در اجرای یک ضربه لگد حرفهای شدید، استقامت خود را به تدریج و با افزایش تعداد ضربات در هر تکرار، افزایش دهید: از 10 ضربه به 15 ضربه؛ از 15 به 20؛ از 20 به 30 و غیره.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. مطالب عالی و بسیار کابردی بودن😇💛
  کاش یه معرفیِ کلی درباره بعضی سبکهای کونگ فو بزارین و بگین که تمرکزِ هرکدوم از سبکها رو چه موضوعیه.
  ممنون😍

 2. سلام،ممنون،آیا خودمم می تونم یادبگیرم و در مسابقات شرکت کنم؟رده بندی سنی داره؟

 3. من هیچی بلد نیستم ورزش رزمی رو خیلی دوست دارم از کجا شروع کنم چه ورزشی رو شروع کنم 37 سالمه

  1. سلام السانا
   اگر وقت آزاد داری اول با نرمشهای کششی باید شروع کنی بعد نیم ساعت بدو دوباره نرمش کششی که حدود یک ساعت طول میکشه بعد زیر نظر یک مربی شروع به زدن ضربات با مشت و پا بصورت صحیح وگرنه آسیب به بدن خودت میزنی بعد برای تقویت عضلات مشت و پا باید وقت بذاری من خودم 16 سالم بود تکواندو و رزم آوران و کونگ فو یاد گرفتم واقعا لذت می بردم از ورزش رزمی

   1. چرا نباید یاد بگیره ؟استدلالی برا حرفت داری ؟نکنه ورزش
    م دختر پسرونه داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا