آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

4 نکته بسیار کاربردی برای افرادی که قصد یادگیری کونگ فو را دارند

چرب زبان

چین سرزمین هنرهای رزمی اسرار آمیز و جادوییست. کونگ فو یا ووشو چینی هم یکی از ورزش های رزمی محبوب است که طرفداران زیادی دارد. وقتی اسم کونگ فو وسط می آید سوالات زیادی به ذهن علاقمندان این رشته ورزشی خطور می کند:

 • چطور کونگ فو را یاد بگیریم؟
 • ووشو چینی چیست؟
 • چطور کونگ فو را آموزش بدهیم؟
 • برای مبتدیان این رشته چه کاری میتوان کرد؟

ما همه این سوالات و سوالات بیشتری که ممکن است به ذهنتان بیاید را می دانیم. برای خیلی ها اتفاق می افتد که ساعتها زمان صرف جستجوی انلاین درباره کلاس های کونگ فو، سبک ها، فرم ها، دوره ها، آموزش متدها، نکات، تمرین ها، فیلم ها و هزاران مطلب دیگر در این زمینه می کنند اما وقتی پای عمل وسط می آید نمی دانند باید چکار کنند!

جای نگرانی نیست. ما در این مطلب راهنمایی های لازم برای مرور کلی نکات و مفاهیم مورد نیاز مبتدیان کونگ فو را در اختیارتان می گذاریم. یادگیری این نکات به شما کمک می کند تا کونگ فو را به شیوه ای صحیح و اصولی یاد بگیرید.

در ادامه موارد زیر را با هم بررسی میکنیم:

 1. مفاهیم آموزشی کونگ فو و ووشو برای مبتدیان
 2. مبتدیان چطور باید فرم و دوره های کونگ فو را انتخاب کنند؟
  1. دوره های کونگ فو برای مبتدیان سطح 1
  2. فرم ها و حرکات کونگ فو برای مبتدیان
 3. کونگ فو برای مبتدیان چطور انجام می شود؟
  1. آموزش کونگ فو شائولین برای مبتدیان
  2. تکنیک های کونگ فو شائولین برای مبتدیان
   1. کفش های مخصوص کونگ فو
 4. نکات مهم برای مبتدیان کونگ فو شائولین
  1. لباس های چینی سنتی تای چی مخصوص کونگ فو
  2. لباس های کونگ فو مخصوص کودکان

1-مفاهیم آموزشی کونگ فو و ووشو برای مبتدیان

هنرهای رزمی کونگ فو، ووشو و وو کونگ در چین همگی با یک عنوان شناخته می شوند: کونگ فو چینی. کونگ فوی چینی سبک ها و دسته های مختلفی دارد اما همه آنها ریشه در فرهنگ چین و مردمان آن دارند. در کونگ فو چینی شما سالم زیستن، دفاع از خود، پیروی از طبیعت و تمرکز و توجه روی ذهن را می آموزید. تکنیک ها، مهارت ها و فرم های به کار رفته در کونگ فو، فقط وجهه عملی این آموزه ها هستند که از طریق آنها می توان به معنای واقعی کونگ فو دست پیدا کرد.

Kung fu beginners and Wushu training for beginners

2- مبتدیان چطور باید فرم و دوره های کونگ فو را انتخاب کنند؟

وقتی شروع به یادگیری کونگ فو می کنید، لزومی ندارد خیلی روی انتخاب سبک تمرکز کنید. در وهله اول، شما باید آموزش های ابتدایی و اصول پایه کونگ فو را یاد بگیرید و تا زمانی که به سطح مطلوبی برسید آنها را تمرین کنید. بعد می توانید با توجه به فرهنگ، تاریخچه و ویژگی های هر یک از فرم ها و سبک های کونگ فو چینی، سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید و تمرین هایتان را ادامه بدهید.

دوره های کونگ فو برای مبتدیان سطح 1

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مطالعه و تحقیق درباره کونگ فوی مدرن می تواند به شما کمک کند تا سرعت عمل، چابکی و انعطاف پذیری بدنتان را افزایش بدهید. از طرف دیگر این کار روحیه و انگیزه درونی شما را هم تقویت می کند و شما را به سمت اکتشاف توانایی های بدنی و افزایش انرژی و نظم سوق می دهد.

فرم ها و حرکات کونگ فو برای مبتدیان

فرم های کونگ فو چینی مثل چان (chun)، تای چی (Tai chi)، مانتیس (Mantis)، باگوا (Bagua)، زینگ یی (xingyi) و بسیاری از فرم های دیگر شبیه حرکات و فرم های کونگ فوی شائولین است. حرکات و فرم های ابتدایی کونگ فو شائولین شامل انواع مشت و فرم های سلاح گونه است. حرکات چی گونگ (Chigong)، یی جین جینگ (Yi jin jing) و با دوان جین (Ba duan Jin) نیز جزو حرکات و فرم های اصلی و پایه کونگ فو محسوب می شوند.

اگر به درجه تخصص در کونگ فو برسید می توانید مهارت های رزمی پیشرفته تری کسب کنید و حرکات پیچیده و مهارت های مربوط به سایر هنرهای رزمی را هم بهتر و پر قدرت تر انجام بدهید.

هدف از آموزش حرکات اصلی و پایه کونگ فو به مبتدیان افزایش استقامت بدنی شان است. این حرکات به هنرجو اصول اولیه حرکت در کونگ فو را می آموزند و به او کمک می کنند در هر شرایطی درست و صحیح عمل کند. مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هر چه بیشتر تمرین کنید بهتر و بیشتر پیشرفت می کنید.

Kung fu lessons for beginners level and basic kung fu forms for beginners

3- کونگ فو برای مبتدیان چطور انجام می شود؟

حتی اگر همین الان هم در حال یادگیری کونگ فو باشید شاید دلتان بخواهد بدانید کونگ فوی واقعی در چین چطور انجام می شود. در واقع کلاس های آموزش کونگ فو در چین به میزان آموزش لازم برای هر فرد بستگی دارند. این کلاس ها ممکن است به شکل استاندارد و روتین برگزار شوند و یا به طور فشرده به کونگ فوکار آموزش داده شود.

4- آموزش کونگ فو شائولین برای مبتدیان

برای افزاش استقامت و انعطاف پذیری بدنتان باید از حرکات متنوع کششی روی پاها و ساق پاها استفاده کنید. این کار نرمی و انعطاف پذیری بدن هنگام اجرای حرکات را بیشتر می کند. چند گروه از حرکات پرشی هم برای افزایش استقامت و قدرت بدنی تان نیاز است. این حرکات عبارتند از: پرش قورباغه ای، راه رفتن اردک وار، حرکت پله ( استپ آپ)، اسکات، اسکات پرشی، اسپرینت، پرش پنجه ای و پرش یک پا. کونگ فوکارهای شائولین در کنار انجام حرکات کششی، روی عضلات باسن نیز کار می کنند و برای گرم کردن بدنشان از لگد زدن و کار با کیسه های مخصوص مبارزه استفاده می کنند. معمولا دویدن روزانه نیز جزو برنامه اصلی این کونگ فوکارهاست تا استقامت بدنی شان افزایش پیدا کند.

در همه سبک های کونگ فو شائولین می توان حالت های مختلف ایستادن را مشاهده کرد. حالت ایستادن اسب (horse stance) یکی از متداولترین حالت های بدن در کونگ فو است که برای افزایش قدرت، استقامت و صبر از آن استفاده می شود. به این حالت ژان ژوانگ (zhan zhuang) یا حالت آموزشی هم گفته می شود چون پایه و اساس یادگیری حرکات متوسط و پیشرفته را برای کونگ فو کار آماده می کند. برای انجام این حرکت، صاف بایستید و پاهایتان را به قدری باز کنید که فاصله آن از عرض باسن بیشتر باشد. آرنج هایتان را به طرف خودتان خم و دستهایتان را مشت کنید و رو به جلو بگیرید. حالا بالا تنه تان را انقدر پایین بیاورید که ران ها تقریبا موازی با سطح زمین قرار بگیرند. 2 تا 5 دقیقه به همین حالت باقی بمانید.

basic shaolin kung fu training techniques for beginners

تکنیک های کونگ فو شائولین برای مبتدیان

آموزش کونگ فو برای مبتدیان روی ضربات، مشت زدن ها، حالت های مختلف ایستادن، روش های مختلف کشش بدن و همینطور یادگیری برخی از اشکال و سبک های اصلی تمرکز دارد. هدف از این دوره، تسلط پیدا کردن هنرجو روی حرکات، تکنیک ها و فرم های ساده است.

هر چه آموزش ها بیشتر می شوند تمرکز روی بهبود و اصلاح حرکات اساسی و پایه کونگ فو کار نیز افزایش پیدا می کند. تکنیک های کلیدی مثل ضربات مختلف، موضع گیری و حالت های ایستادن، چرخش و پرش نیز به مرور زمان به هنرجو آموزش داده می شوند. علاوه بر این در دوره های آموزش کونگ فو به شاگردان فرصت داده می شود تا هم سبک های فرم آزاد را یاد بگیرند و هم روی سبک های انتخابی و اجباری استادشان کاملا تسلط پیدا کنند.

تا به حال کونگ فوکارهایی که سن زیادی هم ندارند دیده اید؟ دیدن این کونگ فوکارها واقعا احساس خوبی به همه می دهد. یکی از برندهای معروف که در زمینه تولید لباس های کونگ فو برای پسر بچه ها فعالیت می کند Feiyue نام دارد. کفش های کونگ فو این برند واقعا راحت و سبک هستند.

کفش مناسب برای ووشو

نکاتی برای مبتدیان کونگ فو شائولین

برای یادگیری کونگ فو شائولین، مبتدیان کارشان را با یادگیری اصول اولیه این کونگ فو یعنی چی کونگ سنتی (Chi Kung)، دو فرم کوتاه از کوان شائولین، یک روال با اسلحه، انجام چند نبرد و همینطور یک درس از تای چی چوان (Tai Chi Chuan) شروع می کنند. بعد از گذشت مدتی از دوره آموزش، کونگ فوکارها به یادگیری حرکات پیشرفته تری مثل باجی (BaJi)، زینگ یی (Xingyi)، باگوا (Bagua ) و یا مانتیس (Preying Mantis) می پردازند.

Tips Shaolin kung fu beginners

در بیشتر مدارس کونگ فو شائولین آموزش کونگ فوکارها با انواع ضربات مشت و فرم های سلاحی شروع می شود. هر یک از سبک های کونگ فو حرکات مخصوص به خودشان را دارند و کونگ فوکار می تواند یک یا چند سبک را انتخاب کند.

آموزش کونگ فو شائولین برای بچه ها

هنرجوهایی که کمتر از 16 سال سن دارند باید همراه با والدین یا بستگانشان در کلاس ها حضو پیدا کنند. تعداد هنرجوهای هر کلاس هم ممکن است بین 7 تا 15 نفر باشد.

Chinese Traditional Tai Chi Uniforms Kung Fu Clothing Unisex

لباس سنتی کونگ فو سبک تای چی

لباس سنتی کونگ فو مخصوص بچه ها با طرح اژدها

لباس سنتی کونگ فو مخصوص بچه ها با طرح اژدها

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا