آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

همه آنچه درباره کونگ فو باید بدانید!

چرب زبان

در این پست یکی از معروف ترین هنرهای رزمی و دفاعی در سرتاسر دنیا را به شما معرفی می کنیم. اینکه کونگ فو چیست، و چه مزایایی دارد؟ همچنین مختصری از تاریخچه کونگ فو برای شما بیان می کنیم.

کونگ فو چیست؟

واژه ی کنگ فو مربوط به هنر رزمی چینی است. اصل کنگ فو به مکانی به نام معبد شائولین برمی گردد که در آن راهبان برای سلامتی یا دفاع شخصی کنگ فو کار می کردند.

اولین معبد شائولین یک مکان بودایی بود که در سال 377 قبل از میلاد در استان هنان چین ساخته شد. در سال 527 قبل از میلاد، یک شاهزاده بودایی به نام بودهیدهرما یا دا مو در چین برای تعلیم مذهبی به معبد سفر کرد و راهبان این مکان را ضعیف و بیمار یافت. دامو برای تقویت راهبان، خود را در یک اتاق به مدت 9 سال برای تفکر محبوس کرد. وی در نهایت، منجر به پیدایش یی جین جینگ یا یک سری تمرین تقویتی و انرژی زا یا هنر رزمی شائولین شد.

 


شائولین

توی این پک فوق العاده، کونگفو شائولین رو جوری یاد میگیری که همزمان می تونی با چند نفر مبارزه کنی و خودتو از هر شرایطی نجات بدی. در کمترین زمان استاد کونگفو اصیل شو بدون نیاز به هیچ کلاسی!


 

 


دفاع شخصی بانواندفاع-شخصی

توی این پک فوق العاده، دفاع شخصی رو جوری یاد میگیری که همزمان می تونی با چند نفر مبارزه کنی و خودتو از هر شرایطی نجات بدی. ویژه خانم ها و آقایون. بدون نیاز به هیچ کلاسی!


 

Pittsburgh Kung Fu Center

از نظر تاریخی، کنگ فو در چین یک بخش اصلی در آموزش دانشمندان و رهبران دولتی است. مردم چین ارزش زیادی برای این ورزش قائل هستند چرا که حس می کنند کنگ فو به آنها احترام، صبر، تواضع و اخلاق می آموزد.

بسیاری از آمریکایی ها بر این باورند کنگ فو یک هنر رزمی مانند تکواندو، جودو یا ایکودو است. اما در واقع، کنگ فو شامل صدها سبک هنرهای رزمی چینی است که برخی از آنها عبارت است از مشت بزرگ، چنگال عقاب و تایجی کوان.

نکته ی اشتباه دیگر این است که کنگ فو یک سبک ملایم در مقایسه با کاراته یا سایر سبک های سخت در نظر گرفته می شود.

اینطور نیست. هر سبک کنگ فو شامل تکنیک های ملایم و سخت است. بسیاری از مردم بر این باورند کنگ فو یک سبک خارجی و تایجی کوان یک سبک داخلی است. درحالیکه بیشتر سبک های کنگ فو روی پیشرفت خارجی تکیه دارند و تمامی سبک های کنگ فو شامل اجزای داخلی و خارجی هستند.

تاریخچه سبک چنگال عقاب

سبک چنگال عقاب کنگ فو یا اینگ جو پای در چینی یکی از قدیمی ترین، کامل ترین و پیچیده ترین سبک های شائولین است و برای ضربات محکم و پرتابی و ضربات پرفشار خود شناخته می شود. سبک چنگال عقاب در سال 1130 وقتی مغول ها به چین حمله کردند و ژنرال یو فیی این سبک را از اسقف شائولین یاد گرفت روی کار آمد. این سیستم جنگاوری طی سال ها از طریق راهبان شائولین به شاگردان خود در معبد شائولین گسترش یافت.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

eagle claw style

در دهه ی 1800، سیستم چنگال عقاب توسط خانواده لاو یاد گرفته شد. در دهه ی 1920، دو نفر از مشهورترین اعضای این خانواده، لاو فت و چن زی زنگ با همکاری جیگ وو جیمنزیوم توانستند سبک چنگال عقاب را به صدها نفر از دانش آموزان چین آموزش دهند. چن زی زنگ در جنوب چین مشهور شد و با تنها سه حرکت رقبای خود را شکست می داد.

برترین دانش آموز چن زی زنگ عبارت است از نگ وی نانگ که سیستم چنگال عقاب را در هنگ کنگ در دهه ی 1980 آموزش داد. دانش آموز برتر نگ وی نانگ شام لونگ بود که به تعلیم این سبک از دهه ی 1950 تا 1972 در آمریکا پرداخت.

تمامی تکنیک های این سبک امروز وجود دارند و از طریق شام لونگ به آمریکا برده شدند که وی از معلمین این سبک چنگال عقاب در دنیا تلقی می شود.

چگونه کنگ فو تعلیم داده می شود؟

شما در اولین کلاس خود با اطلاعات جدید زیادی روبرو می شوید. علاوه بر تمرینات کششی، تقویت عضله و انرژی زایی، حرکات خاصی برای این سبک وجود دارد. هر حرکت شامل اجزای فیزیکی: حرکت پاها، ران ها، بازوان، دست ها، چشمان و تنفس است. برای هر حرکت یک بخش ذهنی نیز وجود دارد. هر حرکت هدف خاصی دارد و این معلم است که درک دانش آموزان را از این اهداف بالا می برد تا بیشینه بازدهی به دست آید.

شما در اولین کلاس از شرایط بدن خود اطلاع پیدا می کنید. پس از یک ماه، در قدرت بازوان و پاهای خود و تمرکز و سلامتی رشد چشمگیری احساس خواهید کرد.

سبک های مختلف کونگ فو

پس از دوره ی شش ماهه ی اول، حرکات اصلی کنگ فو را یاد می گیرید و انرژی شما به گونه ای غیرقبال باور افزایش پیدا می کند. پیشرفت بدون صدمه و آسیب نیز محتمل است زیرا همانند معلمان چینی کنگ فو، ما به ماهیت حرکات، اهداف آنها و آموزش درست آنها احاطه پیدا می کنیم.

مطلب جالب: همه چیز درباره تاریخچه و سبک کونگ فو شائولین + فیلم

تفاوت بین کنگ فو و سایر هنرهای رزمی

1- کنگ فو فلسفه را وارد تمرین می کند

فلسفه ی هنرهای رزمی چینی مربوط به جنگجویان قاتل نیست بلکه مربوط به بودایی هایی با هدف طول عمر بیشتر است. این فلسفه و تاریخچه باعث دیدگاه مختلف دانش آموزان هنرهای رزمی چینی می شود.

خشونت و جنگاوری باورنکردنی در برخی هنرهای رزمی دیده می شود. این رفتارها در کنگ فو دیده نمی شوند زیرا ماهیت این ورزش ایجاد آرامش ذاتی، جلوگیری از خودخواهی و خشونت است.

مقایسه کنگ فو با کاراته

2- کنگ فو یک سیستم ادراکی است

تکنیک های هنرهای رزمی به چهار بخش تقسیم می شوند: ضربه با مشت، ضربخ با پا، قلاب و پرتاب و گرفتن و قفل کردن مفاصل. هر نوع تکنیک کنگ فو از یکی از این بخش های گرفته می شود. این موضوع اهمیت زیادی دارد چرا که هر تکنیک اثربخشی خاصی دارد. یک هنر رزمی چینی با نوع خاصی حمله و دفاع سروکار دارد.

سایر هنرهای رزمی مانند کاراته، جودو و تکواندو تنها در یک یا دو دسته از موارد فوق جای می گیرد. به دلیل ماهیت این هنرهای رزمی، ورزشکاران این رشته ها نمی توانند پاسخگوی حملات خارج از این دسته ها باشند.

یک روش آماده سازی خود در مواقع نبرد یادگیری تمامی هنرهای رزمی است. اما راه حل بهتر یادگیری هنر رزمی چینی مشت بزرگ است که مزایای زیادی دارد.

مزایای هنرهای رزمی چینی

1- سلامتی و تندرستی

منظور از سلامتی عدم بیماری نیست بلکه توانایی خواب راحت، کار پر انرژی، تفکر درست و آرامش است. منظور از تندرستی سلامتی فیزیکی نیست بلکه توانایی واکنش سریع، تحمل شرایط سخت و تمرکز بدون خستگی است.

در حال مبارزه خیابانی کونگ فو

کنگ فو بهتر از سایر هنرهای رزمی برای سلامتی و تندرستی است. در شنا، دویدن و کاراته تندرستی با افزایش سن کم می شود ولی در کنگ فو ارتقا می یابد. بدین خاطر کنگ فو فراتر از فعالیت جسمی است و ساختارهای درونی و ذهنی را نیز بهبود می بخشد. یک کنگ فو کار انرژی و شادابی بیشتری در کار و آرامش و متانت بیشتری در شرایط تنش زا دارد.

2- ویژگی آموزشی

تعلیم کنگ فو روی پیشرفت اخلاقی و جسمی و ارزش هایی مانند وقار، شجاعت، صبر و شکیبایی تمرکز دارد. ماهیت اصلی این ورزش وابسته به فرایند طولانی شخصیت سازی است. ارزش هایی همچون صبر، شکیبایی، نظم، وفاداری و آرامش از لوازم پیشرفت هستند که از طریق کنگ فو حاصل می شوند.

3- دفاع شخصی

دفاع شخصی از لوازم هنرهای رزمی چینی است. تعلیم درست کنگ فو در راستای آموزش صبر، جلوگیری از نزاع و دفاع در برابر دیگران است. ما با اعتماد به نفس می توانیم دفاع از خود کنیم. دفاع شخصی در این مورد برای مواقع غیرجنگی و نزاعی مانند مصاحبه کاری یا امتحان مدرسه کارآیی پیدا می کند. در جامعه مدرن، نیاز به دفاع شخصی روانشناسی مهم تر از نیاز به نزاع حقیقی است.

ببینید کنگ فوی شائولین در واقعیت چگونه است؟

 

لینک دانلود این ویدئو

ویدیوهای بیشتر را از اینجا ببینید.

اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید!

دفاع-شخصی-بانوان

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫65 دیدگاه ها

 1. سلام. ممنون از مطالب زیباتون. ولی من هنوز فرق کنگ فو و مثلا شائولینو متوجه نشدم. اگه من بخوام کنگ فو کار کنم باید برم شائولین کار کنم یا کنگ فو؟ تازه کدوم سبکش؟ اصلا نن هیچی از این اختلافا را متوجه نمیشم.

  1. سلام دوست عزیز شائولین سبک ورزش کنگ فو هست در واقع می گیم کنگ فو به سبک توآ یا کنگ فو به سبک نانچوان یا کنگ فو به سبک شائولین

    1. من سه
     سال و خورده ای هست که دارم می رم تکواندو و کمر بند قرمز هستم یعنی کمر بند بعدیم مشکیه ولی الان واقعا پشیمون هستم که چرا کونگ فو را انتخاب نکردم و تا الان هزینه های زیادی برای تکواندو دادم و پشیمونم اما خب دیگه هم چاره ای ندارم .

     1. سلام
      یه مثالی هست میگه ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست
      همت بکن و تغییرش بده
      موفق باشی
      یاعلی

     2. تو نباید پشیمون باشی چون الان ی راهی رفتیو و تجربه کسب کردی درضمن تکواندو ووشو و کنگ فو تقریبا تو یک رده هستن مثلا بعضی حرکتای کنگ فو در تکواندو هست و یا بلعکس میتونی از الان اقدام کنی برای کنگ فو یکی از دوستای من ۵سال تکواندو بود اما ی مدته اومده کنگ فو چون فهمیده هدفش اونی نیس ک فک میکرده

 2. سلام . من کنگ فو رو دوست دارم ولی بعضیا بهم گفتن ورزش های رزمی باعث جلوگیری از رشد قد میشه . این درسته ؟ لطفا راهنمایی کنید

 3. این ورزش رزمی یعنی کنگ فو عاشقشم لطفا بهم بگو کجا باید این کنگ فو رو یاد گرفت باید برم چین یعنی شائولین یا ایران هست لطفا بگید منتظر پاسختونم از مطالب زیباتون متشکرم

    1. کونگ فو تو آ یه سبک از کونگ فو که خیلی کامله و تنها سبکی هست که اخرین شالبند «همون کمربند» رو داره من ۴ ساله دارم کونگ فو تو آ کار میکنم ، همه فک میکنن کونگ فو ورزش خشونتی نیست و فقط خط دارع « همون فرم شما» اما کونگ فو علاوه به مباره ، دفاع شخصی ، سلاح سرد ، ژیمناستیک ، بدن سازی و ….. کونگ فو کامل ترین ورزش رزمیه

  1. ببین تو ایران هم وجود داره ولی بری معبد شائولین بهتره چون تو مطالب گفته بود کونگ فو از اونجا شروع شده و فک کنم اونجا بهتر باشه

  2. اکثر باشگاه های ورزشی رزمی ، آموزش میدن . من توی قم باشگاه اطلس هستم رییس این باشگاه آقای ابوالفضل احمدی است که حدود 30 سال توی کنگفو و نیو کنگ فو کار کرده پیش کسوت این ورزش در قم می باشد مدیر باشگاه هم آقای کریمی هست کسانی که مایل هستن میتونن براحتی با ماهی 200هزار تومان وارد این رشته ورزشی بشن و تا زمانی که می خواهند ادامه دهند .

  1. شائولین است دوست من که بعید میدونم بتونید تو ایران سبک اصلیشو پیدا کنید
   توی گوگل سرچ کن و فیلم تمرینات شائولین رو ببین

 4. سلام کونگفو شائولینی که تو ایران تدریس میشه با کونگفو معبد شائولین متفاوته کلا یا انشعاباتی ازون فقط آموزش داده میشه لطفا پاسخ بدید مچکرم

  1. خیر نکات بسیار ظریفی در تمرینات و تکنیک های کونگ فو وجود داره که صد درصد زیر نظر استاد باید یاد بگیرید ، در واقع حالتهای اجرای ضربات پا و حالت بدن و زاویه اجرای تکنیکها بسیار مهم هست که بدون مربی در هیج سی دی آموزشی پیدا نمیشه . همچنین بودن در باشگاه و زمان تمرین پرفشار بسار لازمه و همچنین حریف تمرینی لازم هست برای اجرا نمودن ضربات و تکنیک ها و تاکتیکها. بدون مربی اصلاً تمرین نکنید ضمن اینکه منابع خوب و معتبری هم در این زمینه در هیچ سی دی آموزشی و یوتوب ندیدم. ممنونم

 5. با سلام میخاستم بدونم‌آیا ورزش کونگ فو بهتر از سایر ورزش ها هست مثلا کیک بوکس یا موتای آیا ورزش کونگ فو میتواند با ورزش بوکس مقابله کند و دفاع و حمله بکند؟؟

 6. ای کاش کمی مطالب بیشتری در بارش میداشتید مثلا در باره کمربنداش و …
  ولی بازم ممنون مطالب خوبی داشت

   1. سلام شما شالبندتون رو از کی گرفتین تنها کسی که بعد از دکتر فرخزاد تو ایران به عنوان استاد شاءولین کنگ فو هست استاد شیبانی هستن که الان تدریس ندارن

 7. سلام بله صدرصد میتونه چون محدودیت تکنیک نداره من به شما پیشنهاد میکنم کانگ فو توآ رو انتخاب کنید چون معرکست

 8. سلام . من ١٥ سال دارم و به شدت نيازمند و علاقه مند به ورزش هاي رزمي از جمله كنگ فو ، دفاع شخصي و كيك بوكسينگ هستم و طي تحقيقاتي كه داشتم ، نسبت به كنگ فو علاقه بيشتري نشون دادم . اما مركز تدريسي در غرب تهران براي آموزش بانوان پيدا نكردم . سپاسگذار ميشم اگه بتونيد كمكم كنيد .

  1. کونگ فو تو آ توسط استاد ایرانی هست و سبک اش ایرانیع واسه ولی بر گرفته از کونگ فو چینی واسه همینه میگم عالیه چون واسه آناتومی بدن ایرانی ها هست

 9. ببخشید اگه بخوایم کونگ فو میشه فقط در بخش اجرای فرم کار کرد و مبارزه نباشه!؟

 10. یک حقیقتی رو که متاسفانه خیلی از جوونا تو ایران نمیدونن اینه که کونگ فو توا اصلا و به هیچ وجهی کونگ فو نیست و دارای شجره ثبت شده یکی از سبکهای کونگ فو نیست. توا در اصل کاراته گوجوریو بود که میرزایی دقلباز اسمش رو به کونگفو تغییر داد برای جلب طرفدار.
  من بیش از هفت سال توا کار کردم در ایران بعد وقتی به امریکا اومدم و با سبکهای مختلف اشنا شدم پی به حقیقت بردم. اگه کونگ فو دوست دارید یک سبک واقعی چینی مثل شائولین، چوئ لئ فت، وینگ چون و …. یاد بگیرید و دنبال توا مزخرف نرید.

  1. سلام من تازه میخوام به رشته رزمی برم ولی می ترسم ضربه تو صورتم بخوره داغون شم و اینکه چه سبکی باید برم ؟

 11. سلام دوستان. من اگه بخوام یه ورزش رزمی رو انتخاب کنم که همه جوره کامل باشه مثلا ضربات دست و پا و ….. همچنین برای دفاع شخصی و… آیا کونگ فو رو انتخاب کنم یا ووشو رو؟

  1. سلام من خودم کیوکوشین رومیپسندم هم ضربات دست داره هم پاودفاع شخصی هم جزءتمریناتشونه من دان یک کیوکوشین دارم وخیلی هم این رشته رودوست دارم

  2. کانگ فو (توآ) کامل ترین حالت ورزشی هست ک میتونید پیدا کنید چونکه هم حرکات دست دارد و پا و روی خیلی چیزا کار میکنن مثال( تمامی سلاح های سرد از نانچیکو و سانچیکو و سای و چاقو و شمشیر گرفته تا پون و سلاح های دیگه) به علاوه سلاح ها روی مبارزه و حرکات کششی و آکربات مثل فیله کمر و ۱۸۰ و از این قبیل آکربات ها ب صورت کامل کار میکنه و همچنین دفاع شخصی کاملی داره و مبارزات هم نوع های مختلفی داره (آزاد ، نیمه ازاد و ساده) ک هر کدام قوانین خاص خودشون رو دارند مثلا توی آزد بیشتر بوکس کار میشه خلاصه….
   اگ بخوام از کانگفو توآ بگم تا صبح طول میکشه چونکه ب طور خلاصه میشه گفت تمااااامی ورزش ها به غیر از ورزش های توپی رو شما بعد از کانگ فو حریفی💪🏻🙂

   1. یه سوال چجوری به ابراهیم میرزایی کونگ فو شائولین یاد دادن مگه به چینی هایاد نمیدادن

 12. سلام من دخترم ۱۲ سالشه کونگ فو رو دوست داره میشه فقط سه ماه تابستان هرسال بزارم فاصله افتادن اشکال نداره

  1. سلام چرا می‌تونه به بدن آسیب برسه چون یک مدت کار نکنه و بعد بیاد دوباره یک سال بعد

  2. برای شروع خوبه. ولی باید ادامه دار باشه چون فقط بین ۳ الی ۶ ماه فقط تمرینات بدنسازی کونگ فو هست تا بدن دختر تون آماده بشه ، مثل حرکات انعطاف پذیری برای ۱۸۰ درجه باز کردن پا . دراز نشست. شنای سوئدی . تقویت عضلات پا و شکم و کمر برای اجرای دقیق و حرفه ای تکنیک ها و ضربات کونگ فو .

 13. سلام ممنون میشم پاسخ بدین! من تازه کار هستم و بین کونگ فو و ووشو نمیدانم کدام را انتخاب کنم؟؟

  1. سلام کونگ فو نه علاوه بر ترکیب هزاران تکنیک و عکس العمل بهتره بعد ووشو همون کونگ فو است و فقط بیشتر حالت مبارزه ای داره اما کونگ فو با ترکیب یوگا تمرینات کششی گزینه بهتری است و خیلی از سبک های رزمی از جمله کاراته از کونگ فو الهام گرفته شده

  2. صد درصد کونگ فو توآ رو انتخاب کن. ووشو یک سبک بسیار سوسولی و ضعیف هست و فقط به انعطاف میپردازه و به اجرای تکنیکهای ساده و کار با سلاح مثل چوب و نانچیکو و شمشیر آلومینیومی نرم و آموزشی. در صورتیکه در کونگ فو توآ که بسیار قدیمی تر و ریشه دار هست تمام این نکات هست و بسیار قدرت بدنی بالایی پیدا میکنید و به راحتی میتونید با چند نفر مبارزه کنید و تمام تکنیکهای کونگ فو واقعی هست و دفاع شخصی های بی نظیری داره و مردان و زنان قدرتمندی تحویل جامعه داده . و اصلا قابل مقایسه با ووشو نیست. شک نکنید فقط کونگ فو اونم سبکِ توآ

 14. کنگ فو و ووشو یکیه
  در شمال چین به دلیل زبان و لحجه ای که دارن میگن ووشو
  اما در جنوب چین به دلیل لحجه و زبان میگن کنگ فو
  در اصل ووشو همون ووشوعه

  1. سلام به نظر من کنگفو سبک پرتوما کامل است چون در سبک پرتوما ضربات بوکس و ضربات پا کامل و کشتی و گیر پرتاب داره و تازه سلاح سردم یاد میدن هر کی خواست تو بجنورد زیر نظر استاد ولی حصاری با ۳۰ سال سابقه میتونه یاد بگیره

 15. گفته کهنی در شائولین هست به این مضمون که : کسی نمیتواند چیزی را که ندارد بدهد ؛ کسی نمیتواند چیزی را که به او نداده اند داشته باشد .

  1. سلام ببخشید من یه سوال خیلی مهم داشتم میخواستم بدونم کونگ فو ورزش سنگینی است ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. کونگ فو رو از هر سنی میشه شروع کرد و هیچ آسیبی نداره استاد بزرگ کونگ فو توآ همه شاگردانش ۵۰ سال به بالا داشتن و میخواست نشون بده هیچ وقت واسه کونگ فو دیر نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا