آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

14 کلیپ آموزش دفاع شخصی که شما را از هر چیز دیگر بی نیاز می کند! +توضیحات

چرب زبان

در این مطلب 14 تا از کاربردی ترین فنون برای دفاع شخصی (برگرفته از ورزش جوجیتسو هم برای زنان و هم آقایان) که در هر حالتی به کارتان می آید را به صورت ویدیو در اختیارتان قرارر داده ایم. لینک هر ویدیو در یوتیوب وجود دارد و برای دانلود و مشاهده باید از وی پی ان استفاده کنید.

 • از این تکنیک ها معمولا در موقعیت های اصلی مبارزه استفاده می شود.
 • یادگیری این تکنیک ها مهارت هایی ایجاد می کند که بعدها می توانید از طریق این مهارتها تکنیک ها را تغییر بدهید.
 • از این تکنیک ها می توانید در هر رده و درجه ای، از کمربند سفید گرفته تا کمربند مشکی استفاده کنید.
 • این تکنیک ها نسبتا ساده هستند (فراموش نکنید که پیچیده بودن یک تکنیک لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست).

1- تعویض گارد با خلاص کردن هیپ از چنگ حریف

چرا این تکنیک به درد می خورد؟ این روش فرار بیشتر از هر روش دیگری به دردتان می خورد. از کمربند سفید تا کمربند مشکی، همه می توانند با استفاده از این تکنیک به راحتی خودشان را از چنگ حریف خلاص کنند.

در همه روش های فرار، باید یاد بگیرید که چطور باسن تان را به سمت پایین و به شکل صحیح حرکت بدهید. این اولین مورد برای یاد گرفتن تکنیک فرار است. به طور کلی باید دو مورد را موقع اجرای این تکنیک رعایت کنید:

 


دفاع شخصی بانواندفاع-شخصی

توی این پک فوق العاده، دفاع شخصی رو جوری یاد میگیری که همزمان می تونی با چند نفر مبارزه کنی و خودتو از هر شرایطی نجات بدی. ویژه خانم ها و آقایون. بدون نیاز به هیچ کلاسی!


 

 • پل زدن
 • خلاص کردن باسن از چنگ حریف

وقتی حریف از گارد شما عبور کرد و موفق شد شما را بگیرد باید گاردتان را سریع عوض کنید. اگر روی این حرکت بی جی جی تسلط پیدا کنید خیلی از تکنیک های دیگر را هم زود و راحت یاد می گیرید.

اشتباه رایج موقع اجرای تکنیک این است که به جای استفاده از بازوها و محاصره کردن حریف سعی کنید با دوست او را از سمت سینه به زمین بزنید.

2- قیچی رفت و برگشت

این تکنیک همه عناصری که برای دفاع و محافظت از خودتان نیاز دارید را به شما می آموزد. این عناصر عبارتند از:

 • برهم زدن تعادل حریف
 • حرکت دادن باسن و پایین تنه برای ایجاد زاویه مناسب
 • چنگ زدن و محکم گرفتن حریف به طوری که نتواند گارد بگیرد یا از دستانش استفاده کند.
 • استفاده از قدرت پاها به جای تکیه بر نیروی بالا تنه

تکنیک قیچی می تواند به راحتی با سایر روش های دفاعی مثل کراس کلار چوک (collar choke) ترکیب شود و حملات ترکیبی بسیار خوبی ایجاد کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اشتباه رایج هنگام انجام این تمرین است که خیلی از هنرجوها موقع اجرای فن قیچی، قادر به کشیدن و بر هم زدن تعادل حریف نیستند.

3- خفه کردن مثلثی از گارد

این تکنیک به چه کار میآید؟ خفه کردن مثلثی یکی از حرکات اصلی در ورزش جوجیتسوی برزیلی (BJJ) به شمار میرود. این حرکت از کمربند سفید تا بالاترین سطوح هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) و رقابتهای بینالمللی، هم gi و هم no-gi، کاربرد دارد.

خفه کردن مثلثی به شما میآموزد که چگونه از پاهایتان برای حمله کردن و خفت کردن حریف خود استفاده کنید. این یک روش اولیه تهدید از پایین به شمار میرود و برای مواقعی مناسب است که با حریفی قویتر و بزرگتر یا یک کشتیگیر حرفهای مواجه هستید، و هنگامی که قادر به حرکت معکوس و به دست آوردن یک موقعیت در بالای حریف خود نیستید.

خفه کردن مثلثی بسیار متنوع است و میتواند به شیوههای بسیار متنوعی از گاردهای مختلف تنظیم شود. در ابتدا شما یاد میگیرید که چگونه به شکل صحیحی مکانیک یک حرکت خفه کردن مثلثی پایهای را انجام دهید و پس از آن به تدریج راههای مختلفی را برای انجام این حرکت کشف خواهید نمود.

یک اشتباه متداول: حمله کردن به شکل مثلثی هنگامی که حریف شما دارای یک وضعیت قوی است، کار اشتباهی است. طرز ایستادن بهترین دفاع در مقابل مثلث به شمار میرود و اگر شما در وضعیتی حریف را مورد حمله مثلثی قرار میدهید که حریفتان یک دفاع بسیاری قوی دارد، در این صورت احتمال موفقیت شما ناچیز خواهد بود.

4- خفه کردن با یقه از گارد

این تکنیک به چه کار میآید؟ گرفتن یقه به صورت متقاطع نقطه شروع رفت و برگشتها و سایر حملاتی است که از گارد انجام میدهید. گرفتن یقه و آستین در واقع تعیینکننده پایه استراتژی گارد بسته شما به شمار میآید. این در حقیقت نقطه آغاز سایر ترکیبهای حمله گارد، از جمله دو تکنیک قبلی به شمار میرود. این حمله به شما میآموزد که چگونه از گرفتن یقه برای کنترل سر حریف خود استفاده کنید و کل موضعگیری او را در هم بشکنید.

این روش حمله از گارد، روش مورد علاقهی هلیو گراتیسه بوده است و در یک نبرد کاملا برتر و به یاد ماندنی، با استفاده از این تکنیک رقیب ژاپنی خود را با یک ضربه بیهوش کرد.

یک اشتباه متداول: دست نخست خود را هرگز به میزان زیادی در یقه حریف فرو نبرید. به جای آن تگ موجود در پشت گردن حریف را بچسبید.

حتما بخوانید: دانلود 8 اپلیکیشن کاربردی برای آموزش دفاع شخصی و افزایش امنیت

5- «Upa» / پل و فرار رول برای مقابله با سوار شدن حریف

این تکنیک به چه کار میآید؟ پل قوی از روی باسن یک نقطه آغاز تقریبا برای همه فرارها به شمار میرود. یادگیری نحوه استفاده از نیروی باسن و ایجاد یک پل برای گریز از سوار شدن حریف یک مهارت بسیار ضروری است. نحوه به کارگیری قویترین گروههای ماهیچهای یکی از اصول BJJ است. برای این فرار، به جای استفاده از قدرت دستها برای هل دادن حریف، از همسترها و قسمت پایینی پشت خود استفاده کنید. انجام حرکت بنچ پرس سبب میشود به صورت اتوماتیک یکی از بازوهای شما در اختیار حریف قرار گیرد. هل دادن با استفاده از بازو عادتی است که نوآموزان BJJ میبایست تا حد امکان از انجام آن اجتناب کنند. پل و رول امکان یک فرار از پایین را برای نوآموز فراهم میسازند که بدون آن اغلب نوآموزان نقش زمین میشوند یا اینکه بدتر از آن به عقب رانده میشوند.

یک مشکل متداول: نگرفتن دست حریف در هنگام پل زدن یکی از اشتباهات رایج است. در این حالت حریف میتواند دست خود را به صورت دفاعی ارسال کرده و موقعیت برتر خود را حفظ کند.

6- از آرنج خود برای فرار از قفل زانو و مقابله با سوار شدن حریف استفاده کنید

این تکنیک به چه کار میآید؟ هنگامی که آرنج را برای فرار از زانو با پل و فرار رول ترکیب میکنید، یاد میگیرید که حرکات پل زدن و میگو زدن را برای فرار از موقعیتهای پایینی ترکیب کنید.

و هنگامی که این حرکات را با تکنیک #1 (جایگزینی گارد با فرار باسن برای مقابله با سوار شدن از کنار) ترکیب کردید خواهید آموخت که چگونه با دستهای خود یک چارچوب ایجاد کنید و پل بزنید تا بتوانید فضایی را برای خود و حرکت دادن باسن ایجاد کنید.

وقتی از این فرار در کلاس پایهای BJJ استفاده میکنید، خواهید دید که از آن درUFC نیز استفاده میشود. این تکنیکها در همه سطوح حائز اهمیت هستند و به ویژه در دو سال نخست آموزش BJJ شما قطعا به استفاده از این تکنیکهای فرار نیاز خواهید داشت، بنابراین آنها را زیاد تمرین کنید!

یک اشتباه متداول: حرکت ندادن باسن به اندازه مورد نیاز برای ایجاد فضای کافی برای استفاده از زانوها یکی از اشتباهات رایج در این تکنیک فرار است. در بسیاری از مواقع از حرکت میگو برای گرم کردن استفاده میشود و این تکنیک یک نمونه عالی برای استفاده از آن در نبرد حقیقی است.

7- گرفتن و فشار آوردن مستقیم به آرنج از حالت سوار بر حریف (مونت)

این تکنیک به چه کار میآید؟ این تکنیک یکی از بهترین تکنیکها برای موقعیت مونت است. این حرکت به ویژه در رقابتهای راندا روزی در قهرمانی UFC بسیار بااهمیت بوده است. رقبای او میدانند که او میآید اما نمیتوانند مانع او شوند.

این تکنیک به شما میآموزد که چگونه اندامهای حریف خود را گرفته و سپس با استفاده از نیروی کل بدن خود به مفصل آرنج او ضربه وارد کنید. این تکنیک در سوار شدن در هر دو نوع رقابت gi و no-gi میتواند به کار رود.

یک اشتباه متداول: هنگامی که شما بازوی حریفتان را میچسبید، بدون قرار دادن پایتان بر روی سر حریف به سمت عقب حرکت نکنید. بدون استفاده از پاهایتان برای کنترل سر حریف او ممکن است بتواند بنشیند و سپس به سمت بالا بیاید و در نتیجه راحتتر خواهد توانست با نیروی وارده از طرف دست شما مقابله کند.

8- خفه کردن گردن از پشت

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ این یک حرکت تسلیمی در BJJ است. سوار شدن از عقب یکی از غالبترین پوزیشنها در سلسله مراتب حرکتی در جوجیتسو است و بهترین موضع قرارگیری از پشت به شمار میرود.

حرکت خفه کردن از پشت یا «ماتا لئون/شیر کشنده» بهترین تکنیک برای مقابله با حریفی است که برزگتر و قویتر از شماست، خصوصا در شرایطی که حریف در یک موقعیت دفاع ار خود قرار دارد. علاوه بر این، RNC به لحاظ آماری موفقترین حرکت در تاریخچه UFC به شمار میرود.

هلیو گراتیسه معتقد است که یک حریف بسیار قوی ممکن است حتی با یک دست شکسته نیز میتواند به نبرد خود ادامه دهد، بنابراین او همواره ترجیح میدهد از تکنیک خفه کردن به عنوان حرکت محبوب و مورد علاقه خود استفاده کند. مارسلو گارسیا یکی از بهترین جنگجویان زمان حاضر، به طور تخصصی این حرکت را پیشنهاد میکند. اگر این حرکت برای او مفید و کارآمد است در نتیجه برای شما نیز مفید و مناسب خواهد بود.

یک اشتباه متداول: سعی کنید حریف را از ناحیه چانه خفه کنید. باید دست خفه کننده خود را در زیر چانه حریف قرار داده و سپس آن را به پشت گردن حریف ببرید.

حتما بخوانید: 9 ترفند دفاع شخصی که شما را از هر شرایط زورگیری نجات می دهند

9- عبور از رو یا زیر گارد

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ این یک عبور عالی از گارد است تا شما یا بگیرید از وزن خود برای ایجاد فشار در طی عبور از گارد استفاده کنید. نیازی نیست که خیلی سریع یا فوق العاده ورزشکار باشید، یک حرکت آرام و بر اساس متدولوژی برای برنده شدن در این حرکت کافی است.

در حرکت عبور از رو یا زیر گارد از یک وضعیت بدنی قرار گرفته در پایین برای جلوگیری از ضربات حریف استفاده میشود، از جمله این وضعیتهای بدنی میتوان به بیشتر حالتهای خفه کردن، قفلهای دست و حرکات رفت و برگشت اشاره کرد. هنگامی که حریفتان شما را در یک گارد بسته به دام میاندازد، این حرکت یک حرکت «اصلی» در عبور از گارد به شمار میرود.

یک اشتباه متداول: تلاش برای مجبور کردن برای عبور از سمت مورد علاقه شما یکی از اشتباهات رایج در این حرکت است. هنگامی که حریف شما 100% از عملیات دفاعی خود را از یک سمت خود انجام میدهد، تغییر جهت و عبور از سمت مخالف معمولا کاری راحتتر است.

10- عبور از گارد گاوباز («تورنادو»)

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ دو نوع تکنیک عبور از گارد وجود دارند، تکنیک عبور از گارد برپایه وارد آوردن فشار و تکنیکهای عبور از گارد برپایه سرعت. تکنیک «تورنادو» به شما میآموزد که چگونه از سرعت استفاده کنید و صحنه را برای یادگیری سایر عبورهای پیشرفتهتر، و با فاصله طولانی آمادهسازی کنید.

بسیاری از قهرمانان جهانی کمربند سیاه وجود دارند که در این نوع عبور از گارد در مقابل بسیاری از انواع گاردها تخصص دارند. با این وجود این نحوه عبور از گارد یکی از نخستین عبورهایی است که یک نوآموز کمربند سفید BJJ آن را میآموزد و این به دلیل تطبیقپذیری زیاد این حرکت است.

عبور از گارد گاوباز به شما میآموزد تا:

 • از چنگالهای خود برای کنترل پاها/مچ پای حریف خود استفاده کنید
 • از حرکت پهلو به پهلو برای دوری کردن از دفاع حریف خود استفاده کنید
 • اینکه شما چگونه این گارد را دفع میکنید به آماده شدن شما برای عبور از گارد بستگی دارد
 • از گارد در هر دو حالت gi و gi no عبور کنید

یک اشتباه متداول: اغلب نوآموزان تنها بر عبور از سمت چپشان تمرکز میکنند. با اینکار حریف میتواند عبور شما را پیشبینی کرده و خود را برای مقابله با آن آماده کند. بهترین عبورکنندگان به شیوه عبور گاوباز، به صورت بیامان از یک سمت به سمت دیگر حرکت میکنند تازمانیکه از حریف خود جلو بیفتند.

11- هیپ بامپ سوئیپ

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ تکنیک هیپ بامپ سوئیپ یکی از تکنیکهای پایهای است که با و بدون gi در MMA، و در هر استایلی از گلاویز شدن میتواند به کار رود. من شاهد کاربرد موفقیتآمیز این تکنیک در UFC بودهام اما همین تکنیک در گروه ورزشهای BJJ در مقابل حریفهایی به کار میرود که دارای وضعیت قوی و مناسبی برای عبور از گارد بسته هستند. هر کسی که این مقاله را مطالعه میکند احتمالا با این تکنیک پایهای مواجه شده است.

تکنیک هیپ بامپ به دلائل زیر حائز اهمیت است:

 • به خوبی با گیوتین و کیمورا ترکیب میشود تا ترکیبهای حملهای مؤثری ایجاد شود.
 • هنگامی که نمیتوانید موضع حریف خود در یک گارد بسته را بشکنید، یک گزینه در اختیار شما قرار میدهد
 • از هیپ (باسن) برای انجام سوئیپ استفاده کنید به جای آنکه از دستهای خود استفاده کنید که ضعیفتر هستند.

یک اشتباه متدوال: عدم کنترل دست حریف به آنها امکان جلو آمدن و خنثی کردن سوئیپ شما را میدهد. اطمینان داشته باشید که بعد از اتخاذ این تکنیک میتوانید به حرکت کیمورا تغییر موضع دهید، اما اجازه بدهید که نخست به مکانیک حرکت نخست بپردازیم.

حتما بخوانید: آموزش تصویری نقاط حساس بدن مردان در دفاع شخصی

12- خفه کردن گیوتین از پوزیشنهای مختلف

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ گیوتین را معمولا یک روشِ به چنگ انداختن معادل «مشت ضربه فنی» مینامند. یک گراپلر با یک قدرت «چلاندن یا فشردن» عالی همواره خطرناک است و میتواند سر حریف را به چنگ بیندازد.

به لحاظ آماری نیز تکنیک گیوتین عاملی است که سبب شده است تعداد حرکات این ورزش در تاریخچه UFC در مقام دوم قرار داشته باشد (مقاوم دوم پس از RNC که قبلا در این لیست در مورد آن صحبت شده بود).

گیوتین یک تکنیک جوجیتسوی «جهانی» است که میتواند در BJJ از نوع gi، non-gi و در MMA مورد استفاده قرار گیرد.

از پوزیشنهای مختلفی میتوان تکنیک خفه کردن گیوتین را انجام داد و روشهای مختلفی برای آن وجود دارند …

 • از حالت ایستاده و هنگامی که حریف جفت پا میآید
 • از گارد و در ترکیب با هیپ بامپ سوئیپ
 • از حالت سوار بر رقیب
 • هنگامی که یک رقیب از کنترل کناری گریز میرود و وارد پوزیشن لاکپشت (ویدئوی مربوطه را ملاحظه بفرمائید).

یک اشتباه رایج: برای آنکه بتوانید از فشار بر روی گردن حریف خود استفاده کنید، میبایست پاهای شما نیز بدن حریف را کنترل کنند. تلاش برای گرفتن و فشردن دستهای حریف به او این اجازه را میدهد که بتواند به کنارهها بپرد.

13- حرکت پرش هر دو پا رو به عقب

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ به لحاظ آماری، حرکت پرش هر دو پا رو به عقب متداولترین حرکت پرش رو به عقب در تاریخچه UFC است.

مبارزهای بسیار خبره UFC همانند جورج سنت پیر، رندی کوچار و کین ولاسکز همگی از تکنیک جفت پا برای به زمین زدن حریف خود استفاده میکردهاند.

یک جایجایی به موقع پا در جودو یک حرکت زیبا به شمار میرود، اما کارایی بسیار زیاد یک حرکت پرش جفت پا به سمت عقب غیر قابل انکار است.

ترکیبها و تنوعهای بسیار زیادی در پرش جفت پای پایه وجود دارند اما بیشتر آنها از عناصر متداول زیر ساخته شدهاند:

 • سطوحی با تغییر سریع برای اینکه بتوانید به زیر مشتها و ضربات حریف دست پیدا کنید و در یک موقعیت دفاعی قرار بگیرید
 • برداشتن یک قدم به جلو و نزدیک شدن به حریف. برخی گراپلرها با زانوی جلویی خود از روی تشک میپرند، برخی دیگر بر روی پاهای خود میمانند، اما همه افرادی که از تکنیک پرش جفت پا استفاده میکنند زمانی موفق هستند که روشهایی را برای تزدیک شدن سریع به حریف بیابند.
 • از کارهایی همانند بلند کردن، به عقب راندن یا چرخاندن استفاده میشود. همه این تغییرات سبب میشوند حفظ توازن برای حریف شما به کار دشواری تبدیل شود و هیچ گزینهای جز ضربه زدن به تشک برای آنها باقی نمیماند.

یک اشتباه متدوال: هنگامی که وارد حرکتی همانند جفت پا میشوید لازم است وضعیت بدن شما به صورت راست و گردن در وضعیتی محکم قرار داشته باشد. خم شدن سبب میشود حریف شما راحتتر بتواند با دست یا بدتر از آن با گیوتین شما را خفه کند.

14- استفاده از تکنیک قفل آرنج از گارد

چرا از این تکنیک استفاده میکنیم؟ اگر شما با تکنیک قفل آرنج آشنایی ندارید پس شما اصلا چیزی در مورد BJJ نمیدانید!

یکی از ویژگیهای منحصر به فردی که جوجیتسوی برزیلی را از سایر استایلهای گراپلینگ مجزا میسازد، تاکید بر روی گارد و توسعه توانایی برای تسلیم کردن حریف از پایین است.

از نخستین رویدادهای نیروهای ضربه ای UFC تا آخرین مورد آنها، از رقابتهای جوجیتسوی منطقه ای تا آخرین مسابقات، شما بارها و بارها شاهد تکرار تکنیک قفل آرنج بوده اید.

حتما بخوانید: ساده ترین تکنیک های دفاع شخصی که هر کسی می تواند انجام دهد! (حرکات ضروری)

جالب است که هنگامی که نوآموزان با یک BJJ خانم باتجربه به مبارزه میپردازند، معمولا با یک ضربه قفل آرنج از سوی او سورپرایز میشوند. در دوجو های بسیار زیادی در سرتاسر جهان این اتفاق بارها تکرار شده است.

دفاع-شخصی-بانوان

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا