آموزش نکات روابط زناشویی موفق

نکته های کوتاه کاربردی روانشناسی زناشویی (روانشناسی عشق)

چرب زبان

شناخت اصول روانشناسی زناشویی در تداوم یک رابطه اهمیت زیادی دارد. اگر درک درستی از روانشناسی زناشویی داشته باشید، می توانید رابطه ی خود را بهبود بخشید و آن را شکوفا کنید. آیا می دانید مواد شیمیایی که هنگام عاشق شدن در بدن ما ترشح می شود، مشابه مواد شیمیایی آزاد شده هنگام استفاده از کوکائین است؟ این حقیقیت علمی بسیار جالب است!

حقیقت روانشناسی در مورد عشق این است: هربار که در مورد عشق مان فکر می کنیم و یا کنار او هستیم، تمام مسیرهای لذت مغز روشن می شود و تاثیر آن دقیقا مانند مصرف داروهای آرامبخش است.

اکسی توسین و دوپامین، پیام رسان های شیمیایی ترشح شده در مغز هستند که پس از عاشق شدن آزاد می شوند و اثر آن مانند زمانی ست که فرد کوکائین مصرف کرده است. احساس فوق العاده ای که پس از عاشق شدن در فرد ایجاد می شود نیز به دلیل ترشح این دو هورمون است.

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

درک روانشناسی عشق و روابط

شاید فکر کنید عشق و علم هیچ ارتباطی با هم ندارند و دو مقوله ی کاملا جدا هستند اما اینطور نیست. جالب اینجاست که حقایق علمی زیادی در مورد عاشق شدن و رابطه وجود دارد.

برای مثال قدرت بوسیدن را هیچگاه دست کم نگیرید. بسیاری از زوجین تنها در اوایل رابطه یکدیگر را می بوسند، در حالیکه قدرت بوسه در رابطه هیچگاه نباید دست کم گرفته شود. بسیاری از زوج های شاد و عاشق، به بوسیدن اهمیت زیادی می دهند و اینکار اهمیت بسیاری در ابراز احساسات آنها دارد.

حتما بخوانید: 50 حرفی که هرگز نباید به همسرمان بزنیم (برای حفظ رابطه سالم)

بنابراین حتی اگر ده یا بیست سال از زندگی زناشویی تان می گذرد، باز هم نباید قدرت بوسیدن را دست کم بگیرید. در اینجا حقایق جالبی از روانشناسی زناشویی آورده شده است.

1- زوجین باید بتوانند نیازهای خود را به راحتی ابراز کنند

آیا شما می توانید نیازهای خود را بدون ترس از انتقاد یا تمسخر توسط شریک زندگی تان بیان کنید؟ آیا شریک زندگی شما با احترام به نیازهای تان گوش می دهد و بازخورد معناداری به نیازهای تان ارائه می دهد؟ آیا شما هم همین کار را برای او انجام می دهید؟ این موارد نشان می دهد که شما و همسرتان با هم ارتباط خوبی برقرار کرده اید و به نیازهای یکدیگر اهمیت می دهید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2- موفقیت رابطه تان را بسنجید

نباید انتظار داشت که یک رابطه بتواند تمام نیازهای شما را برآورده کند، اما ازدواج شما باید به بهترین رابطه تان تبدیل شود و باعث پیشرفت و شکوفایی شود. همچنین در یک رابطه ی عاشقانه هر دو طرف باید احساس کنند که نقش مهمی در زندگی شخص مقابل دارند.

حتما بخوانید: 26 نکته مهم برای جذب مردان توسط همسر (رابطه های پایدار و طولانی)

3- به میزان صمیمیت عاطفی رابطه تان اهمیت دهید

طبق روانشناسی زناشویی، ازدواج شما باید صمیمی ترین رابطه ی زندگی تان باشد و فراتر از روابطی که با فرزندان، دوستان و همکاران خود دارید قرار بگیرد.

ازدواج باید بندرگاه و پناهگاه امن شما باشد، به گونه ای که در کنار همسرتان احساس آرامش کنید. اطمینان حاصل کنید که فاکتور صمیمیت عاطفی شما در جایگاه خوبی قرار گرفته باشد.

4- برای آینده برنامه ریزی داشته باشید

با توجه به اصول مهم روانشناسی رابطه، زوجینی که مدت طولانی در کنار هم هستند هم باید برای سال های آینده با یکدیگر برنامه ریزی کنند.

این برنامه ریزی باید از برنامه های کوچک مانند انتخاب محل تعطیلات، تا برنامه های بزرگ مانند رسیدن به اهداف مشخص تا ده سال دیگر متغیر باشد. تصور کردن آینده مشترک با شریک زندگی تان، یک تمرین مهم است که هر از گاهی باید انجام دهید.

حتما بخوانید: 10 تا از مهمترین نکات موفقیت در رابطه زناشویی (تحقیقات جدید)

5- فروکش شدن موقتی عشق در طول رابطه طبیعی است

روانشناسان زناشویی اعتقاد دارند که افزایش فاصله و سردی ذهنی و جسمی زوجین در طول رابطه و پس از ازدواج کاملا طبیعی است.

این فاصله ی موقتی در واقع می تواند برای سلامتی و تداوم رابطه مفید باشد به شرط آنكه زوجین، در ابراز عشق، احترام، تحسین و قدردانی از یكدیگر متعهد باشند.

word image 92

زمان هایی که زوجین به دلایل حرفه ای موظفند در مدت زمان مشخصی در شهرهای مختلف زندگی کنند و از هم دور باشند، نمونه ای از “فاصله ی طولانی مدت اجباری” است. در این زمان اگر دو طرف به رابطه شان متعهد باشند و باوجود اینکه از نظر فیزیکی از هم دورند، عشق و علاقه خود را نسبت به یکدیگر ابراز کنند، فاصله ی بوجود آمده می تواند باعث تقویت و تداوم رابطه شود.

شاید فاصله ای که منجر به تقویت رابطه می شود، شما را یاد جمله ی قدیمی “دوری و دوستی” بیندازد! استفاده از فاصله ها برای تقویت رابطه، به توانایی های ارتباطی دو فرد درگیر بستگی دارد.

6- فاصله عاطفی ممکن است در طول رابطه دیده شود

طبق اصول روانشناسی زناشویی، فاصله عاطفی در یک رابطه می تواند رخ دهد و ممکن است باعث نگرانی زوجین شود. مطابق این اصول، عواملی مانند تولد نوزاد یا استرس در محل کار اتفاقات معمولی ست که ممکن است به طور موقت باعث ایجاد فاصله عاطفی بین زوج شود.

این معمولاً کوتاه مدت است و با گذشت زمان و سازگاری با شرایط جدید از بین می رود. صحبت کردن در مورد چیزهایی که باعث نگرانی و ناراحتی شما می شود بسیار مهم است و ایجاد این فاصله را کمرنگ می کند.

حتما بخوانید: چگونه زندگی جنسی خود را در طول ازدواج سالم نگه داریم؟ (7 توصیه)

اما سوال اینجاست که آیا ایجاد فاصله ی عاطفی برای رابطه مفید است؟ گاهی اوقات شما می توانید از این لحظات درس بگیرید و تجربه کسب کنید، پس این به دیدگاه خودتان بستگی دارد. سعی کنید روانشناسی مثبت در مورد روابط را دنبال کنید. پس از ایجاد این فاصله سعی کنید همسرتان را بیشتر بشناسید و در مورد علایق، اولویت ها و کارهایی که به انجام آن تمایلی ندارد چیزهای بیشتری بدانید.

هنگامی که فاصله ای عاطفی را طی کرده اید و از آن خارج شدید، ممکن است رابطه تان عمیق تر شود و هر دوی شما خواهید دید که می توانید از این دوران با موفقیت عبور کنید و به شیوه ی صحیح بهره ببرید.

7- عشق همین چیزهای کوچک است!

وقتی صحبت از روانشناسی عشق می شود، غالباً فکر می کنیم انجام کارهای بزرگتر به معنای عشق بیشتر است، در حالیکه اینطور نیست! روانشناسان عشق دریافته اند که طبق اصول روانشناسی زناشویی، این چیزهای کوچک است که زوجین را برای مدت طولانی در کنار هم نگه می دارد.

همه ی ما فیلم ها و داستان های زیادی در مورد عشق های بزرگ دیده و شنیده ایم. مثلا مردی که صدها گل رز به محل کار همسرش می فرستد تا عشق خود را به او ابراز کند و یا مردی که یک ماشین لوکس و بسیار گرانبها برای تولد همسرش به او هدیه می دهد! این کارهای در ظاهر رمانتیک، بیشتر در فیلم ها دیده می شود، اما زوج هایی که سالیانه سال در کنار هم زندگی کرده اند می گویند که بهترین هدیه از طرف همسرشان جمله ی “من تو را دوست دارم” است. چیزهای کوچک مثل بیدار کردن همسر از خواب با یک بوسه، ستایش زیبایی های او، پیاده روی های دوتایی و یا حتی بیرون گذاشتن زباله ها بدون آنکه درخواست شود، بسیار مهمتر و با ارزش تر است.

حتما بخوانید: نکته های جنسی زندگی مشترک زناشویی (9 روش داشتن روابط موفق)

پس همین کارهای کوچک است که نشان می دهد همسرمان چقدر برای ما مهم است و چقدر دوستش داریم. اگر می خواهید عشق واقعی را تجربه کنید این را بخاطر بسپارید که” عشق همین چیزهای کوچک است”، نه انجام دادن کارهای بسیار بزرگ و خارق العاده!

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا