تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

به چه کسانی خلاق می گویند؟ چه چیزی مانع خلاقیت می شود؟

مهارت های خلاقانه: تعریف، نکات، مثال ها

چرب زبان

خلاقیت یک مهارت با ارزش در محل کار است زیرا می تواند ابزاری مفید برای خلق ایده های جدید، افزایش کارایی افراد و ارائه راه حل برای مشکلات پیچیده باشد. ممکن است که شما به صورت طبیعی و ذاتی در امور خاصی خلاقیت داشته باشید، اما آن چیزی که باید در طول زمان آموخت و توسعه داد مهارت است. در این مقاله، ما در این باره صحبت می کنیم که خلاقیت چیست و چگونه می توانید از مهارت های خلاقانه در زندگی روزمره خود استفاده کنید. (منبع1)

خلاقیت چیست؟

خلاقیت عبارت است از توانایی تفکر در مورد یک کار یا مشکل به روش جدید یا متفاوت، یا توانایی استفاده از تخیل برای خلق ایده های جدید. خلاقیت شما را قادر می سازد تا مشکلات پیچیده را حل کنید و راه های جالبی برای انجام وظایف خود پیدا کنید . اگر خلاق باشید، از یک دیدگاه منحصر به فرد به مسائل نگاه خواهید کرد. می توانید الگو های اطراف خود را پیدا کرده و بین آن ها ارتباط برقرار کنید تا به یک فرصت تبدیل شوند. خلاق بودن گاهی اوقات میتواند خطر آفرین باشد، اما شما می توانید به همه ثابت کنید که از قدرت خلاقیت خود در جهت مثبت و برای خلق چیزهایی که قبلا وجود نداشتند استفاده می کنید. (منبع)

مثال هایی برای مهارت های خلاقانه

چندین نوع مهارت خلاقانه وجود دارد که میتوانید برای خلاق تر بودن در محل کار، آن ها را تمرین کنید . اگر این مهارت ها به صورت ترکیبی استفاده شوند، می توانند به شما کمک کنند که با یک دید متفاوت به مشکلات و کار های خود بنگرید. آن ها عبارتند از:

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

 • ایجاد ارتباطات
 • سوال پرسیدن
 • مشاهده کردن
 • تعامل
 • امتحان کردن

ایجاد ارتباطات

اگر فرد خلاقی باشید، بین ایده های مختلف ارتباط برقرار می کنید و از این ارتباطات برای حل مشکلات استفاده می کنید. همیشه این ارتباط ها را زمانی که عمیقا به مشکل یا کار فکر می کنید، پیدا نخواهید کرد. بلکه ممکن است در حال خواندن مطلبی باشید یا این که شخصی چیزی بگوید که به مشکل شما ربط داشته باشد و این گونه ناگهان در ذهن شما جرقه ای برای پیدا کردن راه حل زده شود. قرار گرفتن در محیطی متفاوت یا تجربه چیزی برای اولین بار نیز می تواند جرقه هایی در ذهن شما ایجاد کند که به شما کمک می کند مشکلات را با دید جدیدی پشت سر بگذارید.

سوال پرسیدن

خلاق بودن گاهی اوقات به شما این امکان را می دهد که باور های پذیرفته شده یا متعارف را به چالش بکشید. ممکن است تعجب کنید که چرا یک کار را همیشه با روش خاصی انجام می دهید یا این که اصلا چرا باید از روش های خاصی پیروی کنید. ممکن است گاهی اوقات مردم به دلیل کاری که انجام می دهند توجه نکنند و طبق عادت پیش بروند. اما خلاقیت به شما این امکان را می دهد که به دنبال راهکار های بهتری برای انجام امور باشید و روی رویه های خود تجدید نظر کنید. تا بین مشکل و راه حل ارتباط بهتری برقرار کنید.

افراد خلاق

مشاهده کردن

شما می توانید با مشاهده جهان پیرامون خود روش های جدیدی برای انجام کار ها کشف کنید. تماشای نحوه کار افراد به شما انگیزه می دهد تا به راهکار های کارآمد و موثر تری بیندیشید. نحوه عملکرد شخصی در مواجهه با مشکل یا در محل کار به شما ایده می دهد که چگونه به شخص دیگری که همین کار را انجام می دهد کمک کنید. توجه دقیق به نحوه استفاده مردم از محصولات و خدمات، به شما کمک می کند که امتیازات و نکات منفی را ببینید و راه های بهتری برای بهبود وضعیت پیدا کنید.

تعامل

وقتی خلاق باشیم، می توانیم از همکاری کردن با افرادی که دیدگاه متفاوتی دارند، لذت ببریم . قرار گرفتن در کنار افرادی با تجربیات مختلف ما را در معرض ایده های جدید قرار می دهد و به ما تفکر خلاقانه القا می کند. مشارکت با افرادی که جهان را متفاوت می بیند، می تواند به شما در دستیابی به دیدگاه های جدید هنگام کار کردن کمک کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

آزمایش کردن

شکوفایی خلاقیت می تواند به شما در آزمایش ایده ها کمک کند. مهم نیست که یک ایده چقدر غیر عادی باشد، اگر خلاق باشید آن را آزمایش می کنید تا ببینید کار می کند یا نه . افراد خلاق شکست را فرصتی برای یادگیری و پیشرفت می دانند. برای توسعه مهارت های خود، به کار کردن بر روی یک مشکل ادامه دهید. ایده های خود را اصلاح و بازبینی کنید تا راه حلی پیدا کنید.

برای تقویت مغز خود این ۱۰۰ کار را انجام دهید

۵ عامل اصلی مانع خلاقیت

۱- بیش از حد فکر کردن

در این حالت، مغز شما مانع خلاق بودن شما می شود و درباره همه چیز بیش از اندازه فکر می کنید. مثلا شما به فکر طراحی سگ خود هستید در حالی که قبلا این کار را انجام داده اید. به طراحی کردن پرنده ای که رو به روی پنجره بر شاخه درخت نشسته می اندیشید، اما ناگهان پشیمان می شوید زیرا خسته کننده است. در واقع این گونه برای خود یک محدوده آسایش ساخته اید تا در آن هیچ کاری انجام ندهید و به خودتان می گویید که بهتر است ریسک نکنید و چیز جدیدی خلق نکنید. انرژی منفی درون شما در حال پیشرفت است و مدام باعث می شود از خودتان انتقاد کنید. از هر ایده ای که دارید ایراد میگیرید و از امتحان کردن آنها سر باز میزنید. بهتر است هر چه زودتر این حجم از منفی بافی را برطرف کنید و از سرتان دور بیندازید.

راه حل: دور ریختن افکار

برای رهایی از این مانع، باید افکار خود را از سرتان بیرون بیندازید. در ادامه چند ایده برای جلوگیری از زیادی فکر کردن و ساکت کردن منتقد درونی خود، آورده شده است:

 • رفتن به جایی جدید  به موزه هنر محل خود ، کافی شاپ یا پارک عمومی بروید. بیرون آمدن از خانه و قرار گرفتن در محیطی جدید می تواند شما را شگفت زده کند، طرز فکر ما را دوباره تقویت کند و افکار تازه به ذهن مان برسد؛ به جای این که مدام تصاویر تکراری رو به روی مغز خود قرار دهید، اجازه بدهید تصاویر جدید را امتحان کند .
 • کتاب خواندن  کتاب جدیدی بخوانید، کتاب مورد علاقه خود را جدا کنید، یا به کتابفروشی بروید و چند کتاب را ورق بزنید. هر کتاب پر از ایده است و می توانید ایده های آن را جذب کرده و به هم وصل کنید تا از آن ها الهام بگیرید و دوباره چیز جدیدی خلق کنید.
 • دیدن یک فیلم الهام بخش  یک فیلم تحریک کننده از نظر بصری مانند Spirited Away یا یک مستند درباره خلاقیت های دیگران مانند میز سرآشپز را تماشا کنید. دیدن این برنامه های خلاقانه و اصیل می تواند بسیار الهام بخش باشد.
 • پیاده روی و دویدن  حرکت دادن بدن به پمپاژ خون و وارد شدن هوای تازه به ریه ها و پاک سازی ذهن و تقویت مجدد بدن کمک می کند.
 • یادداشت برداشتن  اگر احساس می کنید به سختی ایده های خود را مطرح می کنید، در طول روز چیز هایی را که فکر می کنید انجام دادن آن ها برای تان جالب است را بنویسید . فعلا لازم نیست که ایده های خود را طراحی کنید، نوشتن آن ها کافی است. دفعه بعد آن ها را طراحی کنید.

فرد عصبانی

۲- احساسات بیش از حد

در اینجا، احساسات و دنیای درونی شما مانع خلاقیت تان می شود. اینجاست که شما خواهید ترسید و از خلق چیز های وحشتناک هراس دارید. شما از آنچه که مردم فکر می کنند می ترسید، می ترسید که در نقطه اوج خود باشید و با این کار افول کنید، یا می ترسید که هیچ وقت چیز بدرد بخوری خلق نکنید. و به همین خاطر شما عملی کردن اید های خود را به تعویق می اندازید و در زمان حال هیچ کاری انجام نمی دهید.

راه حل: رو به رو شدن با ترس ها

برای رهایی از این مانع باید با ترس خود روبرو شوید و احساس ناامنی های خود را فراموش کنید. در اینجا چند ایده در مورد چگونگی خروج از این وضعیت آمده است :

 • یادآوری اهمیت خلاق بودن  اینکه چرا یک چیز هایی خلق می کنید، یک انگیزه قوی است. آیا فراموش کرده اید که چرا از همان ابتدا نقاشی را شروع کردید؟ این کار برای شهرت یا پول نبود نه ؟ و برای تأیید دیگران هم نبود، این طور نیست؟ به خودتان یادآوری کنید که چرا شروع کرده اید و چرا باید ادامه دهید. ” من هنرمند هستم زیرا فرایند خلق آثار هنری مرا خوشحال می کند. ” امیلی بارلتا
 • از چه چیزی لذت می برید؟  آیا گاهی اوقات آنقدر یک کار را با اجبار انجام داده اید که فراموش کرده اید زمانی از آن لذت می بردید ؟ سعی کنید با بازگشت به چیزی که دوست دارید آن احساس را به خودتان یادآوری کنید . آیا چیزی وجود دارد که راحت تر آن را نقاشی کنید یا از کشیدن آن لذت ببرید ؟ مدتی به نقاشی آن چیز برگردید تا دوباره احساس لذت کنید و به خود یادآوری کنید که از نقاشی کشیدن لذت می برید.
 • یک کار تکراری و غیر خلاقانه انجام دهید  از تلاش بسیار برای خلاقیت خسته شده اید؟ استراحت کنید و یک کار تکراری را انجام دهید که می دانید در آن مهارت دارید. شاید از باغبانی، دویدن یا هم زدن یک قابلمه ریزوتو لذت ببرید. چیزی را انتخاب کنید که مدتی طول می کشد و تکراری است تا بتوانید کمی در عمل و رویا پردازی گم شوید و به ذهن خود اجازه دهید تعجب کند و احساسات شما آرام شود.
 • یه چیز بد درست کن  به خود اجازه دهید چیزی ترسناک ترسیم کنید. این کار را سریع انجام دهید، بدون در نظر گرفتن تکنیک یا “خوب شدن”. فقط آن را روی صفحه رسم کنید . این کار به شکستن مانع خلاقیت کمک می کند.

حتما بخوانید: 34 روش تقویت حافظه برای مطالعه

۳- خلاقانه نبودن روال زندگی

این مانع بدین صورت است که روند زندگی، به شما اجازه نمی دهد که خلاق باشید. به طور مثال دیگر در برنامه های هنری شرکت نمی کنید؛ انرژی کافی برای خلق چیزی ندارید، شما درگیر کار های خود می شوید و دیگر وقتی برای خلاقیت به خرج دادن ندارید. اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که در زمان تنهایی خلاقیت تان گل می کند، و اطرافیان از جمله همسر، بچه ها، و همکاران مانع ایجاد این فضا می شوند؛ مسلما خلاق بودن برای شما دشوار است.

راه حل: تغییر دادن نحوه کار

برای خروج از این وضعیت باید انتظارات و برنامه خود را تغییر دهید ، در ادامه راه حل هایی ارائه شده است:

 • بهترین زمان خود را برای خلاقیت پیدا کنید  آیا سعی کرده اید اول صبح چیزی را طراحی کنید، زیرا این چیزی است که همه می گویند انجام دهید . اما این روش برای شما کار نمی کند؟ زمانهای مختلف روز را امتحان کنید تا ببینید چه زمانی بیشترین خلاقیت را احساس می کنید و چه زمانی برای شما راحت تر است. بهترین کاری را که برای شما مفید است انجام دهید.
 • روال/برنامه ای را تنظیم کنید و به آن پایبند باشید  هنگامی که زمانی را پیدا کردید که احساس خلاقیت می کنید ، آن را بخشی از برنامه خود قرار دهید و به آن پایبند باشید. داشتن یک برنامه معمول به شما کمک می کند تا هر روز نقاشی کنید.
 • یک عادت ایجاد کنید  اگر بتوانید برنامه ای را پیدا کنید و به اندازه کافی به آن پایبند باشید ، نقاشی تبدیل به یک عادت می شود و اشتیاق زیادی برای انجام آن خواهید داشت. بدن تان زمان مقرر را به شما یادآوری می کند، درست مانند شکم شما هنگام غذا خوردن. اما برای رسیدن به آن جا، باید تلاش اولیه را انجام دهید و متعهد شوید حتی زمانی که دل تان نمی خواهد نقاشی کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید + خوب غذا بخورید  اگر احساس می کنید در پایان هر روز برای نقاشی کشیدن بسیار خسته هستید و همچنین در ابتدای روز نیز خیلی خسته هستید ، باید سطح انرژی خود را دوباره ارزیابی کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید، خوب غذا می خورید و سالم هستید. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ذهن و بدن ما خلاق باشد وقتی از آن ها مراقبت نمی کنیم.
 • انتظارات خود را به گونه ای تنطیم کنید که کسی نتواند تمرکز شما را بهم بزند  اگر احساس می کنید دائماً توسط افراد دیگر مانند همسر و بچه ها دچار اذیت می شوید، باید روال کاری خود را به آنها توصیح دهید. وقتی ” وقت خلاقانه ” ای دارید و دوست دارید برای مدتی تنها بمانید، به آن ها اطلاع دهید. اگر نیاز های خود را واضح بیان کرده و از دیگران کمک بخواهید ، می توانید هر روز کمی وقت بگذارید. شما نمی توانید هم زمان همه کار ها را انجام دهید و مطابق میل دیگران نیز باشید . شما هم باید کارهایی را برای خودتان انجام دهید. دوستان و خانواده شما به آن احترام خواهند گذاشت.

در حال نوشتن ایده های خلاقانه

۴-وجود مشکل یا تغییر مختل کننده ای در زندگی

در این مورد، وجود یک مسئله بزرگ شخصی در زندگی شما مانع توانایی شما در خلاقیت به خرج دادن میشود.شاید این مشکل مربوط به روابط، مشکلات سلامتی، مرگ در خانواده یا مهاجرت به خارج از کشور باشد. به هر حال، تغییرات عمده می توانند برنامه زندگی شما را مختل کرده و توانایی تمرکز شما را کاهش دهند .

راه حل: سعی کنید مشکل خود را از طریق خلاقیت حل کنید و با آن کنار بیایید.

برای کنار گذاشتن این مانع باید مشکلات خود را تجزیه و تحلیل کنید تا راه حلی پیدا کنید ، یا با آن ها کنار بیایید. در اینجا چند ایده برای حل این مشکل آمده است:

 • سعی کنید مشکل شخصی را حل کنید  آیا مشکلی که دارید قابل حل است؟ آیا با یک دوست مشاجره دارید و نمی توانید آن را حل کنید ، اگر هر دو با هم صحبت کنید ، از بین می رود؟ یا اگر عذرخواهی کنید؟ سعی کنید راه حلی پیدا کنید تا دیگر به آن فکر نکنید و دوباره به کار خود ادامه دهید.شاید برای کنار آمدن با این مشکل به یک استراحت کوتاه احتیاج داشته باشید. اصلا اشکالی ندارد، این زمان را به خودتان بدهید. فقط این استراحت تا ابد ادامه پیدا نکند!
 • برای مقابله با مشکل از خلاقیت استفاده کنید  یکی از دلایلی که باید زودتر دست به کار شوید این است که خلاقیت می تواند در مواقع ناراحتی های احساسی بسیار کمک کننده باشد. خلاقیت می تواند به ترسیم احساسات شما یا نوشتن در مورد آنچه تجربه می کنید کمک کند. شما می توانید از احساسات خود به عنوان محرک خلاقیت خود استفاده کنید تا مشکل حل شود. بدون این که کسی شما را قضاوت کند یا به شما بگوید که چه کاری باید بکنید.
 • به کار خود به عنوان پناهگاهی در مقابل نگرانی ها نگاه کنید  طراحی و ساخت می تواند راه حلی شگفت انگیز برای زمانی باشد که احساس می کنیم دچار مشکلات و نگرانی های زیادی شده ایم . سعی کنید زمان خلاقیت خود را مکانی برای فرار از مسائل دنیای بیرون یا راهی برای حل آن بدانید.
 • حرف بزنید  گاهی اوقات شما باید بیشتر از کنار آمدن با تنهایی به از بین آن فکر کنید . اگر واقعاً مشکل بزرگی در زندگی خود دارید، فردی را پیدا کنید که با او صحبت کنید، اعم از اعضای خانواده، دوستان ، مربی یا تراپیست. شاید لازم باشد قبل از دوباره خلاق بودن، بر این مسئله غلبه کنید . وقت بگذارید و در این راه تلاش کنید.

راهنمای کامل ایده پردازی و خلاقیت گروهی (متد طوفان فکری)

۵-بیش از حد کار کردن

این مانع بدین صورت است که شما آنقدر خود را درگیر برنامه های مختلف کرده اید که گیج و سردرگم شده اید. شاید شما درخواست های کاری زیادی را پذیرفته باشید، پروژه های زیادی انجام داده باشید و در دوره های زیادی شرکت کرده باشید، اما اکنون در دریای بی کرانی از کار هایی که باید انجام دهید و کار هایی که می خواهید در آینده انجام دهید، گم شده اید.

راه حل: سر خود را خلوت کنید.

برای رهایی از این مانع باید یک سری از مسئولیت ها و وظایف خود را کنار بگذارید، در ادامه راه حل هایی پیشنهاد کرده ایم:

مدتی نه بگویید  اگر احساس می کنید از همه کار هایی که باید انجام دهید خسته شده اید، شروع به نه گفتن کنید. شما نمی توانید همه کار ها را انجام دهید، و مجبور هم نیستید. قبل از افزودن موارد بیشتر، مدتی بر آنچه در حال انجام هستید تمرکز کنید. روش نه گفتن در اینجا

لیستی از اولویت های خود تهیه کنید  لیستی از همه کار هایی که باید انجام دهید تهیه کنید و سعی کنید آن ها را در اولویت قرار دهید. کدام کار ها را ابتدا می خواهید / باید انجام دهید؟ کدامیک را می توانید بعدا انجام دهید ؟ آیا آن ها مهلت یا سررسید دارند؟ هنگامی که برنامه ای دارید آرامش بیشتری خواهید داشت.

کار هایی که دیگر نمی خواهید انجام دهید را کنار بگذارید  آیا چیزی در فهرست کار های شما وجود دارد که واقعاً نیازی به انجام آن نیست یا توسط شخص دیگری قابل انجام است ؟ آیا فردا بعد از ظهر باید به آن جلسه 4 ساعته بروید؟ آیا باید هر شب یک غذای خانگی بپزید؟ فشار و مسئولیت زیادی روی خود وارد نکنید. از دیگران کمک بخواهید تا زمان بیشتری در روز داشته باشید.

به خودتان زمانی برای آرامش بدهید  هنگامی که کمی بیشتر در روز وقت دارید، به طور خودکار آن را با کارهای بیشتر و کار های شلوغ پر نکنید. اطمینان حاصل کنید که برای مراقبت از خود سرمایه گذاری می کنید و به خود زمان می دهید تا آرام شوید. ببینید چه چیزی به شما کمک می کند تا زمانی که استرس دارید آرام شوید. حمام گرم ؟ یک فنجان چای؟ مطالعه زیر پتو؟ امیدوارم زمان کشیدن بتواند راهی برای آرامش شما نیز باشد.

کامپیوتر و تلفن خود را خاموش کنید

و در نهایت، گاهی اوقات خود را از فضای مجازی دور کنید. از رسانه های اجتماعی خارج شوید ، بررسی ایمیل را متوقف کنید و پیام های متنی و تماس های تلفنی خود را سایلنت کنید. هر از گاهی از جهان جدا شوید، از اینترنت خارج شوید و اجازه دهید در ذهنی آزاد تر و خلاق تر غرق شوید.

11 تا از بهترین راه های افزایش خلاقیت (تحقیقات جدید)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا