آموزش طرز تهیه انواع دسر و گلاسه

2 روش طرز تهیه بستنی وانیلی خوشمزه (بدون نیاز به دستگاه)

چرب زبان

بستنی درست کردن در خانه یکی از راحتترین و سرگرم کننده ترین کارهاست که هم خودتان و هم بچه ها را خوشحال میکند. اگر فکر میکنید برای تهیه یک بستنی خانگی خوب و خوشمزه حتما باید بستنی ساز داشته باشید سخت در اشتباهید! برای درست کردن بستنی میتوانید از روش کیسه های پلاستیکی هم استفاده کنید و به این ترتیب یک میان وعده خوشمزه و خنک داشته باشید. برای اینکار فقط کافیست ترفندها و راهنماییهای ما در این مطلب را به دقت دنبال کنید. ما اینجا دو روش راحت و سریع برای درست کردن بستنی را در اختیارتان می گذاریم.

روش اول: بستنی خانگی در کیسه پلاستیکی

مواد لازم برای تهیه بستنی خانگی در کیسه پلاستیکی (برای 1 نفر)

 • 1 پیمانه (240 میلی لیتر) شیر، خامه شیر یا خامه سنگین
 • نصف قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) عصاره وانیل
 • 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) شکر
 • حدود 4 پیمانه (960 میلی لیتر) یخ
 • 6 قاشق غذا خوری (90 میلی لیتر) سنگ نمک

word image 135

1-این دستور العمل یکی از راحتترین و سریعترین دستورهای تهیه بستنی است. همانطور که در مواد لازم هم دیدید این نوع بستنی نیازی به زرده تخم مرغ ندارد و بنابراین بستنیتان در نهایت چربی کمتری دارد و شکل خامه ای آن هم در مقایسه با بقیه بستنیها کمتر است. در عوض، این نوع بستنی خیلی زود و سریع آماده میشود و اکثر بچه ها هم آن را دوست دارند.

 


تهیه و سرو بستنی

توی این پک فوق العاده، تهیه و سرو بستنی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با هنرت بدرخش یا اصلا پول در بیار!


 

word image 136

2- یخ ها را خرد کنید. میتوانید از یخهای قالبی استفاده کنید یا یک یخ درسته را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. برای خرد کردن یخ، آن را در یک نایلون قرار بدهید و بعد با یک جسم سنگین روی آن بکوبید تا کاملا خرد شود.

word image 137

3- حالا نصف یک ظرف بزرگ درب دار را از یخ پر کنید. حتما از ظرف بزرگ استفاده کنید چون در این روش قرار است ظرفتان را مدام تکان بدهید. به جای ظرف بزرگ میتوانید از کیسه های پلاستیکی زیپدار بزرگ هم استفاده کنید.

 • یادتان باشد ظرفتان باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مخلوط یخ و بستنی در آن جا شود. اگر قرار است مواد گفته شده برای این نوع بستنی را دو برابر کنید، اندازه ظرفتان را هم باید بزرگتر کنید.

word image 138

4- سنگ نمک را در یخها بریزید. 6 قاشق غذاخوری نمک را مستقیما روی یخها بریزید و بعد در ظرف را ببندید و آن را تکان بدهید تا کاملا با هم مخلوط شوند. شاید به نظرتان عجیب بیاید؛ اما نمک سرمای یخ را بیشتر میکند. در واقع بستنی در ظرفی که سرمای معمولی داشته باشد یخ نمیبندد؛ بنابراین از نمک استفاده میکنیم تا دمای لازم برای یخ بستن آن فراهم شود.

 • سنگ نمک گاهی اوقات با نام نمک بستنی هم به فروش میرسد.
 • میتوانید از نمک معمولی هم برای اینکار استفاده کنید اما دانه های ریز این نمک ها خیلی زود مخلوط بستنی تان را سرد می کنند و بنابراین بافت بستنی در نهایت ناهموار می شود.

word image 139

5- شیر، شکر و عصاره وانیل را در یک کیسه زیپ دار جداگانه با هم مخلوط کنید. 1 پیمانه شیر، 2 قاشق غذا خوری شکر و نصف قاشق چایخوری عصاره وانیل را اول دقیق اندازه گیری کنید و بعد آنها را با هم مخلوط کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • اگر دوست دارید بستنیتان چرب باشد به جای شیر از شیر خامه یا خامه سنگین استفاده کنید.
 • اگر از بستنی ساز استفاده می کنید، این مخلوط را بدون یخ داخل دستگاه بریزید و مرحله تکان دادن را هم حذف کنید.

word image 140

6- بعد از اینکه هوای اضافی داخل کیسه را کاملا خالی کردید در آن را محکم ببندید. برای خالی کردن هوا از کیسه، از قسمت پایین شروع کنید و دستتان را به سمت بالا روی کیسه بکشید تا هوا از مخلوطتان بیرون بیاید و بعد هم زیپ کیسه را محکم ببندید.

 • هر چه هوای بیشتری داخل کیسه باشد، احتمال اینکه موقع تکان دادن بستنی در کیسه ناگهان باز شود هم بیشتر است.

word image 141

7- یک کیسه زیپ دار دیگر بردارید و کیسه اول را در آن بگذارید. بعد در کیسه دوم را محکم ببندید. این کار باعث میشود که موقع تکان دادن بستنی موادتان بیرون ریخته نشوند.

word image 142

8- حالا هر دو کیسه را در ظرف پر از یخ قرار بدهید. در این حالت ظرف شما باید حاوی یخ، سنگ نمک و کیسه های بستنی باشد.

word image 143

9- در این مرحله باید ظرف بستنی را انقدر تکان بدهید تا بستنی خودش را بگیرد. حواستان باشد خیلی تند و محکم اینکار را نکنید. اول در ظرف را محکم ببندید و بعد دو دستی شروع به تکان دادن آن کنید. بسته به درجه حرارت یختان، معمولا این کار بین 20 تا 25 دقیقه طول میکشد. اگر مقدار بستنیتان بیشتر باشد طبیعتا مدت بیشتری هم باید آن را تکان بدهید تا بافت بستنی کاملا شکل بگیرد.

 • قبل از اینکه ظرف را تکان بدهید دور آن را با حوله بپوشانید یا دستکش دست کنید.
 • اگر بعد از 20 تا 25 دقیقه بستنیتان آماده نشد یخ و نمک بیشتری در ظرف بریزید و دوباره آن را تکان بدهید یا میتوانید 5 دقیقه ظرفتان را در فریزر قرار بدهید.

word image 144

10- قبل از باز کردن کیسه دور آن را با دستمال پاک کنید. وقتی بستنی کاملا آماده شد در ظرف را باز کنید و کیسه را بیرون بیاورید. بعد با یک دستمال کاغذی آب و نمکی که از کیسه خارج شده را کاملا پاک کنید یا برای چند ثانیه کیسه را زیر آب سرد بگیرید. بعد از اینکار می توانید در کیسه را باز کنید و بستنی را در ظرف بریزید. اگر خیلی عجله داشتید می توانید قاشقتان را بردارید و از همان کیسه پلاستیکی بستنی را نوش جان کنید!

روش دوم: بستنی کاستارد

مواد لازم برای تهیه بستنی کاستارد

 • 5 تا 8 عدد زرده تخم مرغ بزرگ
 • یک چهارم قاشق سوپخوری (1 میلی لیتر) نمک
 • 1 پیمانه (240 میلی لیتر) شکر
 • 2 قاشق چایخوری (10 میلی لیتر) عصاره وانیل یا یک عدد غلاف وانیل
 • 1 پیمانه (240 میلی لیتر) شیر یا شیر خشک
 • 2 پیمانه (480 میلی لیتر) خامه سنگین یا شیر خامه

word image 145

1-این دستورالعمل در نهایت به شما یک بستنی چرب و خامه ای بسیار خوشمزه خواهد داد. اگر دلتان بستنی وانیلی با طعم فوق العاده میخواهد این روش بیشتر و بهتر به شما کمک میکند. البته باید یادتان باشد که در این روش، بستنیتان چند ساعت باید در فریزر بماند تا آماده شود؛ پس اگر میخواهید آن را برای عصر یا شب درست کنید باید از چند ساعت قبل دست به کار شوید.

word image 146

2- برای تهیه بستنی کاستارد، حداقل به 5 عدد زرده تخم مرغ بزرگ نیاز دارید؛ پس 5 تا 8 عدد تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و زرده ها را جدا کنید. اگر دوست داشتید بستنی تان چربی بیشتری داشته باشد میتوانید 6، 7 یا 8 عدد زرده تخم مرغ به آن اضافه کنید.

 • اگر تخم مرغتان کوچک بود یک زرده بیشتر به موادتان اضافه کنید؛ اما اگر درباره سایز تخم مرغتان شک داشتید طبق همین دستور عمل کنید.
 • سفیدههای تخم مرغ را فریز کنید تا بعدا در غذاهای دیگر از آنها استفاده کنید.

word image 147

3- زرده های تخم مرغ، شکر و نمک را در یک ظرف بریزید و با همزن برقی آنها را مخلوط کنید. مواد را آنقدر هم بزنید تا به رنگ زرد کمرنگ دربیایند و هیچ ماده خشکی در آنها دیده نشود. وقتی کارتان تمام شد با همزن غلظت مواد را بررسی کنید. مخلوطتان باید موقع بلند کردن همزن به شکل یک نوار غلیظ پایین بیاید. اگر لازم بود بیشتر مواد را هم بزنید تا به غلظت مورد نظر برسید.

 • اگر دوست داشتید میتوانید مقدار شکر را به سه چهارم پیمانه یا 180 میلی لیتر کاهش بدهید تا بستنی کم شیرین شود؛ اما یادتان باشد که اینکار ممکن است باعث شود بستنی موقع یخ بستن تکه های درشت تری به خودش بگیرد.

word image 148

4- حالا باید ظرف بستنی را آماده کنید. برای اینکار یک کاسه بزرگ را با یخ یا آب یخ پر کنید ولی جا برای قرار دادن یک کاسه دیگر در آن هم بگذارید. از این ظرف بعدا برای یخ بستن بستنی استفاده میکنیم.

 • در صورت تمایل میتوانید 2 پیمانه خامه سنگین یا شیر خامهتان را در ظرف کوچک و تمیزی بریزید و بعد آن را در کاسه یختان قرار بدهید تا یخ ببندد؛ در غیر اینصورت آن را در یخچال بگذارید.

word image 149

5- یک پیمانه (240 میلی لیتر) شیر را روی حرارت بگذارید تا کاملا جوش بیاید. بهتر است به جای شیر از شیر خشک استفاده کنید؛ اما قبل از حرارت دادن با مقداری آب آن را مخلوط کنید. شیر خشک باعث میشود تا کریستالهای یخی کمتری در بستنی ایجاد شود و به این ترتیب، بافت بستنی کاملا نرم و یکدست باشد.

 • اگر شیر خشک نداشتید از شیر پرچرب استفاده کنید. شیرهای کم چرب عطر و طعم کمتری دارند و چربی بستنی را هم کاهش میدهند.

word image 150

6- حالا دو قاشق چایخوری عصاره وانیل را به شیر اضافه کنید و آن را هم بزنید. اگر از غلاف وانیل استفاده می کنید باید دانه های چسبیده به آن را جدا و سپس آنها را در شیر بریزید. برای اینکه بستنیتان طعم و عطر بیشتری بگیرد میتوانید خود غلاف وانیل را هم مدتی در شیر بگذارید و یک ساعت بعد از مزه گرفتن شیر آن را بیرون بیاورید.

 • اگر از عصاره وانیل استفاده می کنید نیازی نیست یک ساعت صبر کنید.

word image 151

7- حالا خیلی آرام شیر گرم را به مخلوط تخم مرغها اضافه کنید. یادتان باشد که شیر را کم کم اضافه کنید و در همین حین هم مدام مخلوطتان را هم بزنید. نکته مهم دیگر این است که شیر در این مرحله نباید خیلی گرم باشد چون گرمای بیش از حد باعث پخته شدن زرده های تخم مرغ میشود.

word image 152

8- مخلوطتان را دوباره روی حرارت بگذارید تا کاملا به غلظت برسد. شعله را کم کنید و مدام مواد را روی حرارت هم بزنید تا غلیظ شود. وقتی مخلوط قوام گرفت آن را از روی حرارت بردارید.

 • حواستان باشد موادتان نباید خیلی گرم شوند چون در اینصورت زرده های تخم مرغ پخته می شوند.

word image 153

9- الان وقت سرد کردن مخلوط بستنی است. برای اینکار باید موادتان را در یک کاسه تمیز بریزید و کاسه را در ظرفی که از قبل پر از یخ کرده بودید قرار بدهید.

 • اگر قبلا خامه را در ظرف یخ قرار داده بودید آن را خارج کنید و بعد مخلوط بستنی را در ظرف بگذارید.

word image 154

10- در یک کاسه جداگانه، خامه سنگین یا شیر خامه را هم بزنید. اگر دوست دارید بستنیتان چرب باشد از خامه سنگین استفاده کنید. چند دقیقه خامه را با همزن برقی یا دستی هم بزنید تا بافت کاملا نرم و کرکی پیدا کند و حجم آن دو برابر شود. نباید خامه را خیلی هم بزنید چون در این صورت شکل خامه زده شده قنادی پیدا میکند و به کارتان نمی آید.

word image 155

11- حالا خامه را به مخلوط تخم مرغها اضافه کنید. این کار را باید وقتی انجام بدهید که مخلوط شیر و تخم مرغ کاملا سرد شده. مواد را کامل هم بزنید و مطمئن بشوید که هیچ گلوله ای در آن وجود ندارد و کاملا صاف و یکدست است.

word image 156

12- در این مرحله باید بستنی را در قالب بریزید و آن را در فریزر بگذارید. این قالبها برای بستنی خیلی مناسنبد چون وقتی مواد را در آنها می ریزید تقریبا همه سطح بستنی در معرض هوای سرد قرار میگیرد و خیلی زود یخ میزند. تقریبا 4 ساعت طول میکشد تا بستنی کاملا شکل بگیرد.

 • برای اینکه بستنی شکل بهتر و معمولتری به خودش بگیرد می توانید همه مواد را در یک ظرف بزرگ بریزید و بعد در فریزر قرار بدهید.

word image 157

13- روش سنتی تر و قدیمی تر تهیه بستنی خانگی ریختن آن در یک ظرف بزرگ و سپس منجمد کردنش است. یادتان باشد اگر از شیر معمولی برای درست کردن بستنی استفاده کنید، کریستالهای بزرگ یخ در بستنی تان ایجاد میشود که بافت آن را خراب میکنند. علاوه بر این، شیر معمولی طعم و عطر کمتری هم به بستنی میدهد. اگر متوجه وجود کریستالهای یخ در بستنی شدید، باید آن را با همزن کاملا هم بزنید یا با تکان دادن مخلوط، کریستالها را کاملا از بین ببرید.

 • بعد از حدود نیم ساعت، کناره های بستنی شروع به یخ زدن میکنند. در این زمان شما باید آن را هم بزنید تا دوباره شکل خامه ای و نرمی به خود بگیرد.
 • هر نیم ساعت یکبار به همین روش یخها را کاملا در بستنی مخلوط کنید و بستنی را هم بزنید.
 • بعد از 2 تا 3 ساعت، اجازه بدهید بستنی داخل فریزر بماند تا کاملا یخ بزند.

word image 158

نوش جان!

3 دستور تهیه بستنی عالی دیگه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا