درمان بیماری های شایع روانی

فنگ شویی ذهن: 6 نکته برای اینکه به سلامت روحی برسید

چرب زبان

با اینکه خیلی ها تمایلی به پذیرش فلسفه های شرقی و قدرت شفابخشی خودشان ندارند؛ اما واقعیت این است که مزایای زیادی در چنین مفاهیم نهفته است. خوشبختانه این روزها مفاهیمی مثل فنگ شویی، چی (Qi) و سایر مفاهیم مرتبط با آنها آنقدرها هم ناشناخته نیستند. با این حال هنوز خیلی چیزها در این مورد وجود دارد که از آنها بی خبریم. ما در این مطلب سعی می کنیم بهترین و موثرترین نکات مربوط به فنگ شویی ذهن را در اختیارتان بگذاریم.

چرا فنگ شویی موثر و کارآمد است؟

فلسفه باستانی فنگ شویی که منشا چینی دارد اساسا به این موضوع می پردازد که چطور رابطه یک فرد با محیط اطرافش روی رفاه و راحتی او تاثیر می گذارد و علاوه بر این راه های بهبود و افزایش این تاثیر را هم نشان می دهد. این مساله به طور طبیعی حوزه سلامت روان را هم در برمی گیرد و باور کنید یا نه، این روش زندگی واقعا می تواند زندگی تان را تحت تاثیر قرار بدهد.

شش دلیل برای موثر و کارامد بودن فنگ شویی وجود دارد:

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

1- در هم ریختگی و آشفتگی کمتر به معنای استرس کمتر است

ما به عنوان عضوی از یک جامعه مصرف کننده، تمایل مسمومی به سمت جمع کردن چیزهای بیشتر داریم؛ حتی اگر خانه مان به اندازه کافی پر باشد! این مکانیسم روانشناختی با نیاز به داشتن چیزهایی که کمتر برایمان جذاب است تشدید می شود و نتایج آن روی روح و روان ما ویران کننده است.

تحقیقات پزشکی هم از این ادعاها حمایت می کنند. طبق تحقیق انجام شده در U.C.L.A که روی 32 خانواده متوسط ساکن لس انجلس انجام شد و با استناد به نیویورک تایمز، همه مادران شرکت کننده در تحقیق زمانی که با وسایل مادی شان سر و کار داشتند هورمون های استرس بیشتری تولید می کردند. احتمالا این مساله برای شما هم آشنا بنظر می رسد و آن را تجربه کرده اید.

حتما بخوانید: فنگ شویی ازدواج: 14 نکته بسیار قدرتمند برای خوشبختی

علاوه بر این، سه چهارم خانواده های شرکت کننده در این مطالعه فضای خیلی کمی در گاراژشان باقی مانده، به طوری که حتی نمی توانند اتومبیلشان را آنجا پارک کنند. این اتفاق به این دلیل افتاده که گاراژ را با وسایلی که قبلا خریده اند و الان نیازی به آنها ندارند و استفاده شان نمی کنند پر کرده اند. با اینکه این فقط یک نمونه کوچک تحقیقی بود؛ اما در واقع برای اکثر مردم دنیا اوضاع به همین روال است.

اگر هر روز با این منظره یعنی یک حیاط یا گاراژ یا حیاط خلوت پر و شلوغ روبرو شوید چه حسی پیدا می کنید؟ آیا خانه رفتن برایتان جذابیت کمتری پیدا نمی کند؟

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

متاسفانه این رفتار پیامدهای بد و شدیدی روی سلامت روح و روان شما می گذارد. تراکم عوامل استرس زا که دور و بر شما را شلوغ می کند در نهایت باعث بروز اضطراب می شود و اگر به این اضطراب توجه نشود در نهایت به یک مشکل جدید روحی تبدیل می گردد. حالا سوال اینجاست که نقش فنگ شویی در این میان چیست و چطور می تواند به حال چنین مشکلی کمک کند؟

حتما بخوانید: 26 عادت مثبت برای یک زندگی سالم (و رسیدن به موفقیت)

اول از همه بگذارید خاطر نشان کنیم که درهم و برهمی و شلوغی به فنگ شویی کلاسیک مربوط نمی شود. در واقع رفع این درهم و برهمی ها بخشی از فنگ شویی جدید است که به خاطر افزایش مصرف گرایی ظهور کرده و برای حل مشکلات زندگی معاصر طراحی شده است.

یکی از مهم ترین نکاتی که فنگ شویی عصر جدید ارائه می دهد این است که هر چه اطرافمان خلوت تر باشد و شلوغی کمتری در زندگی داشته باشیم احساس بهتری هم خواهیم داشت. اگر محیط اطرافتان مرتب و منظم باشد روزتان را با احساس آرامش شروع می کنید و همین مساله باعث کاهش اضطراب در شما می شود و ه شما کمک می کند تا تعادل درونی خود را بازیابی کنید.

2- اتاق خواب مطابق فنگ شویی، باعث خواب بهتر می شود

می دانستید کم خوابی هم می تواند نشانه بیماری های روحی باشد و هم دلیل آن؟ آمارهای منتشر شده توسط دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد بیمارانی که از مشکلاتی مثل اضطراب، افسردگی یا اختلال دو قطبی رنج می برند، همزمان با این مشکلشان بی خوابی را هم تجربه می کنند. اما مطالعه توصیفی منتشر شده در این مقاله مورد دیگری را هم نشان می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 1989، به اثبات رسیده افرادی که از بیماری های روانی رنج می برند و دچار مشکل کم خوابی هستند چهار برابر بیشتر در معرض افسردگی هستند. در مقابل کسانی که خواب کافی دارند هیچ مشکلی در این زمینه نداشته اند.

اتاق خواب مطابق فنگ شویی

انتخاب مکان مناسب برای خوابیدن از مهمترین اصول فنگ شویی است. قبل از هر چیز باید اتاقی را انتخاب کنید که در قسمت پشتی خانه باشد تا از سر و صداها و آشفتگی های بیرون دور باشید. علاوه بر این تخت خوابتان را باید روبروی یک دیوار خالی که هیچ در و آینه ای روی آن نیست قرار بدهید.

یک اتاق خواب با فنگ شویی مناسب باعث خواب بهتر و آرام تر شما می شود که هم برای سلامت جسمتان ضروریست و هم سلامتی روحتان. اتاق خوابی که فنگ شویی مناسب و خوبی داشته باشد این امکان را فراهم می کند که انرژی های مثبت یا چی (Qi) در اتاق جریان پیدا کند و شما به خواب عمیق بروید. اگر از اصول فنگ شویی پیروی کنید، سلامت روانی شما افزایش می یابد. از همه مهمتر اینکه فردی که خوب بخوابد و استراحت کافی داشته باشد سرحال تر و شادتر است.

3- تقویت سلامت روح و روان از طریق طبیعت

فلسفه فنگ شویی حاوی یک مفهوم مهم یعنی اصل باستانی تائو است که به ارتباط انسان با طبیعت اشاره می کند. این ارتباط را می توان از استنشاق اول هوای تازه موقع رسیدن به ساحل تا فرو بردن پاها در شن و ماسه، آرامش گرفتن در میان درختان جنگل و هر چیز دیگری در طبیعت پیدا کرد.

وقتی پای فنگ شویی وسط می آید شما باید تلاش کنید به هر نحوی که شده طبیعت را وارد زندگی تان کنید. اگر دچار مشکلات روحی و روانی هستید، انس گرفتن با طبیعت می تواند کمک زیادی به شما کند. تحقیقات اخیر انجام شده توسط دکتر گرگوری برتمن از دانشگاه استنفورد روی گروه کوچکی از داوطلبان نشان داده است که طبیعت درمانی در کاهش بیماری های روحی موثر است.

حتما بخوانید: 13 گام برای اینکه منفی ‌باف (بدبین) نباشیم (روش علمی)

شرکت کنندگان در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه به طور مرتب در خیابان های شلوغ شهر قدم می زدند و گروه دوم در طبیعت چشم نواز و دلپذیر پیاده روی می کردند. تحقیقات نشان داد اضطراب و احساسات منفی در گروه دوم کاهش پیدا کرده است. بله، طبیعت به همین شکل به بهبودی و تقویت روحیه شما کمک می کند. از لذت بردن از طبیعت و فضاهای دلپذیر و فوق العاده و قدرت های درمانگر آن نترسید.

واقعیت جالب: جنگل درمانی یکی از روش های مبتنی بر تحقیقات علمی است که از طریق آن می توان به بهبود و تقویت روحیه و حل مشکلات روحی روانی کمک کرد.

علاوه بر همه اینها، داشتن گل و گیاه در خانه هم می تواند به شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهند گیاهان خانگی تراکم و بهره وری را افزایش می دهند و باعث ایجاد شادی، کاهش استرس، ایجاد حس شفقت و مهربانی، افزایش میزان انرژی و بهبود توانایی های یادگیری می شوند. داشتن گل و گیاه در خانه با اصول فنگ شویی بسیار هماهنگ است.

4- حفظ چشم انداز مثبت

وقتی مجبورید با یک بیماری روحی زندگی کنید هر روز برایتان مثل یک نبرد و جنگ خواهد بود. متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به مشکلات روحی، نسبت به خودشان، همسالانشان و به طور کلی جهان پیرامونشان احساس و درک منفی دارند. این مساله باعث اعتماد بنفس و عزت نفس بسیار پایین می شود که تاثیرات نامطلوبی روی زندگی فرد می گذارد.

نیازی به گفتن نیست؛ همه می دانند وقتی چیزی به عادت تبدیل شود کنار زدن و تغییر دادن آن تا چه اندازه سخت و دشوار است. خوشبختانه حکمت باستانی فلسفه فنگ شویی به شدت روی ایجاد انرژی های مثبت در وجود فرد متمرکز شده است. پیروی از نکات کلی فنگ شویی و صرف وقت برای بهینه سازی محیط خانه روشی شگفت انگیز برای بازیایی نشاط و شادی از دست رفته تان است.

حتما بخوانید: 15 روش ثابت شده برای رسیدن به آرامش در زندگی

وقتی زمان و تلاشتان را صرف استقبال از افکار و مسائل مثبت می کنید، کم کم متوجه تغییراتی در نحوه نگرشتان می شوید. ممکن است کلیشه ای به نظر برسد اما ایمان و باور به آینده ای شادتر و بهتر واقعا می تواند باعث شگفتی شود. اگر می خواهید با اختلالات روحی تان مبارزه کنید اول باید به این باور برسید که چنین کاری امکان پذیر است. این اتفاق فقط با صرف وقت و تلاش برای دعوت از انرژی های مثبت رخ می دهد و باعث می شود هر روز قوی تر و مثبت تر از روز قبل باشید.

5- رنگ درمانی برای احساسات

یکی از اساسی ترین آموزه های فنگ شویی اصل پنج عنصر موجود در جهان است. این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، آب و فلز هستند و هر کدام رنگ منحصر به فرد و متفاوتی دارند. با یک طراحی کروماتیک مناسب می توانید تعادل بین این عناصر و رنگ هایشان را در خانه تان ایجاد کنید. اعتقاد بر این است که دستیابی به چنین تعادلی باعث ایجاد هارمونی در زندگی تان می شود. علاوه بر این، مفهوم پنج عنصر در مورد عملکرد مغز هم صدق می کند. ثابت شده که استفاده صحیح از رنگ ها در محیط اطراف باعث تقویت روحیه و تاثیر مثبت روی احساسات ما می شود. به همین دلیل تعادل مناسب در این بخش می تواند برای کسانی که از بیماری های روحی رنچ می برند تاثیرات بسیار مفیدی به همراه داشته باشد.

Feng-Shui-Five-Elements-with-Colors-min

پنج عنصر ، رنگ های مربوطه و رابطه آنها

چوب با رنگ سبز و قهوه ای همراه است، در حالی که زمین یا خاک رنگ زرد روشن، قهوه ای و یا سایر رنگ های شنی و خاکی دارد. آتش قرمز، نارنجی، زرد روشن ، بنفش و صورتی است و آب هم رنگ آبی و سیاه دارد. در نهایت فلز به رنگ سفید یا خاکستری است. ترکیب مناسب این رنگ ها در مکان های مناسب باعث ایجاد شگفتی در طیف احساسات شما می شود.

6- فنگ شویی و افزایش قدرت تمرکز

یکی از روش های مهم به کارگیری فنگ شویی که برای عموم مردم قابل استفاده است ادغام چند شئ کلیدی با هم است که موضوع مشترکی دارند. تا زمانی که دستورالعمل های مربوط به جایگذاری رعایت شود این اشیاء موظفند جریان انرژی در فضای زندگی را افزایش بدهند که این مساله به نوبه خود باعث کیفیت بهتر سطح زندگی می شود.

وسایل فنگ شویی شامل چیزهایی مثل سکه، کریستال، درختان بامبو یا درخت پول (پاچیرا) می باشد که طراحی آنها با الهام از شیوه کهن انجام گرفته است. با اینکه این وسایل اثرات محدودی دارند و بیشتر شبیه یک نوع آداب و رسوم بنظر می رسند؛ اما قرار دادن این موارد در محل زندگی به افراد کمک می کند تا بیشتر با نیروهای غیبی که زندگی شان را هدایت می کنند ارتباط بگیرند و احساس امنیت کنند. اما سوال اینجاست این موارد چطور می توانند به فردی که از مشکلات روحی رنج می برد کمک کنند؟

حتما بخوانید: چگونه عادات خوب در خودمان ایجاد کنیم (و جایگزین عادات بد کنیم)

جواب این سوال ساده است. تمرکز روی بهبود جسم و فیزیک ما از این طریق می تواند آرامش خاطر ایجاد کند و باعث ظهور دیدگاه و نگرش مثبت در ما شود. علاوه بر این، این مساله باعث می شود کسانی که با اختلالات روحی دست و پنجه نرم می کنند دوباره روی روح و روانشان کنترل و تسلط پیدا کنند. به عبارت دیگر، زمانی که همه چیز دست به دست هم می دهد تا شما را زمین بزند، احساس بهره مندی از یک انرژی بزرگ و قوی واقعا کمک دهنده است.

نتیجه گیری

اینکه در مورد اثربخشی و قدرت فنگ شویی شک کنید طبیعی است و خیلی راحت به ذهن می آید. با این وجود باید بدانید رعایت اصول فنگ شویی سبب می شود هم از نظر جسمی و هم از لحاظ روحی تاثیرات مثبتی دریافت کنید.

دستیابی به تعادل فرایند پیچیده ایست اما دستیابی به نتایج آن در دراز مدت واقعا ارزشش را دارد. پس منتظر چه هستید؟ دست بکار شوید!

از دست ندهید: چرا و چگونه باید خودمان را بشناسیم؟ (13 روش عملی)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا