مهارت های فنی دیگر

بهترین غذای بوقلمون برای گرفتن بیشترین سود چیست؟

چرب زبان

در تغذیه بوقلمونها همانند سایر پرندگان دیگر، نباید از یک نوع ماده غذایی استفاده کرد چون نیازهای غذایی وی مهیا نمی شود و این امر باعث کاهش رشد آنها می گردد. آنچه دراین پست به بحث در مورد آن می پردازیم، در مورد معرفی بهترین غذای بوقلمون برای گرفتن بیشترین سود می باشد. پس چنانچه شما هم بدنبال یافتن پاسخ مناسبی برای این سؤال هستید این مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

بوقلمون یکی از زیباترین پرندگان اهلی است. در ادامه اطلاعات ارزشمندی را به شما ارائه می دهیم که شما را یاری می دهد تا بهترین تغذیه را برای پرورش بوقلمون آشنا شوید و با کاربرد آن بصورت اصولی و صحیح برای این پرندگان بی نظیر در پرورش آنها موفقتر عمل نمایید.

فیلم پرورش بوقلمون :

 

مطلب کاربردی : همه چیز درباره نحوه پرورش پرسود بوقلمون بومی به روش سنتی (درآمد+هزینه)

اصولا بوقلمون حیوانی است که بعلت دارا بودن گوشت مرغوب و با کیفیت، مخصوص گوشت پرورش داده می شود از اینرو بیشتر انتخاب در بوقلمون از نظر تبدیل غذائی صورت می گیرد. بدین ترتیب که هر چه بوقلمون در ازا غذای کمتر گوشت بیشتری تولید کند بهتر است. بوقلمون از نظر ضریب تبدیل پرنده خوبی به شمار می رود. زیرا به طور متوسط میزان ضریب تبدیل غذائی در آن در اوائل زندگی حدود ۱ به ۳ است. ۴ هفته پیش از رسیدن بوقلمونها به بازار باید مواد بودار مانند روغن ماهی یا پودر ماهی را حذف کرد تا گوشت بوی نا مطبوع نگیرد. غذای بوقلمونهای تخمگذار شبیه مرغهای تخمگذار است ولی باید توجه داشت که بوقلمونهای تخمی را نباید بیش از حد غذا داد زیرا سبب چربی گرفتن آنها می گردد و تولید تخم را پائین می آورد.

 


پرورش بوقلمون

توی این پک فوق العاده، روش پرورش بوقلمون رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش بوقلمون اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!


 

برنامه غذایی جوجه بوقلمون ها:

جوجه-بوقلمون

جوجه های بوقلمون به مدت ۲۴ ساعت پس از بدنیا آمدن میلی به خوردن آب و یا غذا ندارند ولی بعد از این مدت باید غذا و آب کافی در اختیار آنها قرار داد. مقدار غذائی که توسط جوجه بوقلمون های در حال رشد خورده می شود در اولین ماه زندگی ۴۶۰-۴۵۰ گرم است. جوجه ها را پس از خارج شدن از تخم به مدت ۲۴ ساعت باید در استراحت غذائی قرار داد و سپس به تغذیه آنها در ۲۰-۱۵ روز اول توجه کرد. برای فربه ساختن بوقلمون باید همه روزه خوراک دانه به آنها داد و هرچه هنگام بردن به بازار و کشتن بوقلمون نزدیکتر شود باید بر خوراک دانه آنها افزود.

ترکیبات کلی جیره را ذرت، گندم، جو و یولاف تشکیل می دهد. ذرت را نباید تنها به بوقلمونهای پرورشی داد زیرا پرنده را بیش از حد فربه می کند. می توان در زمستان از برگ چغندر و یولاف نیز در ترکیبات جیره استفاده کرد. در اختیار گزاردن ذغال چوب، شن و آهک هم مناسب است. همچنین در موقع جفتگیری باید خوراک قویتری هم مانند آرد ماهی، پودر خون و … در اختیار پرنده قرار داد. در برخی مزارع از غذای تمام آردی و در برخی دیگر از غذای آردی – دانه ای استفاده می شود اما در گروهی از مزارع نیز تا ۸ هفتگی غذای تمام آردی و از ۸ هفتگی به بعد غذای دانه ای – آردی در اختیار پرنده قرار می دهند. اگر بوقلمون به طریقه محدود نگهداری شود، اضافه نمودن علف سبز به جیره غذائی جوجه ها سبب بهتر شدن رشد می شود.

شاید به مطالعه این کتاب علاقمند باشید : دانلود بهترین کتاب پرورش بوقلمون به زبان ساده

برنامه غذایی بوقلمون های درحال رشد:

بوقلمون1

مزیتی که بوقلمون های درحال رشد دارند این است که می توان آنها را علاوه بر سالن یا محوطه بسته در مراتع و چراگاه ها تغذیه نمود. سن در حال رشد برای بوقلمون ها 8 تا 10 هفتگی میباشد. تغذیه در محوطه بسته باعث رشد سریعتر حیوان میشود. علاوه بر این تغذیه بر روی مرتع نیز سبب ذخیره بیش از 10% غذا ذخیره و کاهش هدر رفتن غذا میشود. یک مرتع خوب حاوی علوفه یا محصولات غله ای و دانه ای است . تعداد گله بوقلمون که در مرتع پرورش داده میشوند بین 100 تا 250 بوقلمون در هر ایکر ( واحد سطح معادل 4047 مترمربع ) میباشد .

بوقلمونهای درحال رشد را باید براساس جنس جدا نمود زیرا بوقلمونهای نر نسبت به ماده،به پروتئین بیشتری بناز دارد . بوقلمونها عموما وقتیکه جیره های کامل مصرف مینمایند ضریب تبدیل غذایی بهتری دارند . تغذیه جیره پلت شده بهترین نتایج رادربردارد . هرچه سن بوقلمون بالاتر میرود ،سطح انرژی جیره افزایش و سطح پروتئین کاهش میابد. اب و هوای گرم سبب افزایش مصرف اب میشود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

همچنین مصرف اب در بوقلمونها در اب هوای معتدل ( 20 تا 25 درجه سانتی گراد ) در سن یک هفتگی در نر و ماده به ترتیب به ازای هر 1000 راس در هر روز 55 لیتر و تا سن 17 هفتگی در نر و ماده به ترتیب 3/994 لیتر و 680 لیتر میباشد . جیره بوقلمونهای نر در سن 8 تا 12 هفتگی و ماده 8 تا 11 هفتگی حاوی 22% پروتئین ،جیره نر 12 تا 16 هفتگی و ماده 11 تا 14 هفتگی حاوی 19%پروتئین،جیره نر 16 تا 20 هفتگی و ماده 14 تا 17 هفتگی حاوی 5/16% پروتئین و جیره نر 20 تا 24 هفتگی و ماده 17 تا 20 هفتگی باید حاوی 14% پروتئین باشد . بوقلمونهای نر در حدود 24 هفتگی و بوقلمونهای ماده در حدود 20 هفتگی سن از خود به بازار عرضه میشوند.

برنامه غذایی بوقلمونهای اصلاح نژادی:

بوقلمونها هنگامی که به سن 16هفتگی برسند برای گله داشتی انتخاب می شوند. جیره گله داشتی برای اصلاح نژاد حاوی 14% پروتئین میباشد (12% جیره نگهداری و 14% جیره جفت گیری برای اصلاح نژاد). نرهای گله اصلاح نژادی باید از سن 26 هفتگی مصرف جیره جفت گیری برای اصلاح نژاد خود را شروع نماید جهت کنترل وزن در گله بهتر است نرها با جیره محدود تغذیه شوند،ولی ماده های گله به طور عادی تغذیه می شوند .

نکات کاربردی :

 1. گاهی اوقات در آب آشامیدنی پرنده از یک قاشق چایخوری سولفات مس دو سود در یک لیتر آب استفاده کنید.
 2. چنانچه از علوفه در برنامه غذایی این پرندگان استفاده می کنید باید آنها را به اندازه کافی خرد کنید تا در گلوی آنها گیر نکند و باعث خفگی آنها نشود.
 3. در تغذیه و محل نگهداری این پرندگاه به بهداشت آنها اهمیت دهید و در صورت استفاده از چراگاه باید آنها را به مکانهای تمیز برای تغذیه ببرید.

سپاس از اینکه نظرات با ارزشتون را با ما در میان می گذارید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید.من برای ابتدای توان مالی برای خرید زیاد و غذاهای بسیار مقوی ندارم.میخوام بدونم به جوجه های تازه بدنیا اومده چ نوع غذاهایی میتونم بدم.من مازندران هستم.و زمین مرتع برای چرا در سنین بزرگتر هم دارم.تعداد ۳۰۰عدد درحال بدنیا اومدن هستن‌‌.با دستگاه جوجه کشی.دارم دنبال این میگردم ک ب جوجه ها چ غذاهایی میتونم بدم.ممنون میشم کمکم کنید.و البته درمورد فروش و وجود بازار برای فروش هم کمکم کنید لطف زیادی کردید.میخوام نژاد برنز امریکایی پرورش بدم.فقط سر خوراکشون نمدونم چیا میتونم بدم.یکی میگفت من تخم مرغ اب پز کرده میدادم و دونه مرغی

  1. دوست عزیز ارزان ترین وبهترین غذا برای بوقلمون جوجه ذرت را اب پز کن و با چرخ گوشتی یا چیزی لح کن با سبزی و شیر قاطی کن عالی تر ازین ندیدم

  2. با این شماره دکتر آرتان رضوی تماس بگیرید. بُرد پزشگیه ماکیان رو داره.
   09129483626

 2. آره راست میگه همون تخم مرغ آب‌پز خوبه بهترین روششه هم بیشتر میخورن هم بیشتر مقویه البته از یه ماه چهل روز که گذشتن بایدامپول نیوکاسل بشون تزریق کنی ودوسه دفعه هم کپسول تتراسایکلین بشون بدی. و اگه ابله گرفتن پماد جنتامایسین به سرشون بمالی که آبله هاشون بریزن وگرنه 90درصدشون میمیرن

 3. سلام خسته نباشید من ۳۰بوقلمون برنز بالغ دارم و بازار گوشت خیلی عالی دارم ولی می‌خوام زنده بفروشم چون کسی اگر بخره نون بهتری می‌بره حالا می‌خوام ببینم چطور بفروشم

 4. سلام من دوتا جوجه بوقلمون دارم اولش همه چی میخوردن الان سه هفتگی شدن به جز گوشت چیزی نمیخورن چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا