مهارت های فنی دیگر

تمام بیماری های بوقلمون که قبل از پرورش باید بشناسید!

چرب زبان

در این پست قصد داریم در مورد انواع بیماری هایی که ممکن است یک بوقلمون در طول مدت رشد و پرورش خود با آنها روبرو شود را به شما معرفی نماییم.

بوقلمون یکی از پرندگان خانگی محسوب می شود که از نظر ظاهری بزرگترین و سنگین ترین جثه را دارد. هدف از پرورش بوقلمون امکان دستیابی هر پرنده به وزن مطلوب و مورد نظر با حفظ ویژگیهای کیفی آن است. اما رعایت نکات اصولی و بهداشتی حرف اول را در پرورش تمام پرندگان می زند. به همین منظور در این پست بیماری های شایع بوقلمون را به شما معرفی می کنیم تا با آنها آشنا شوید و از بروز آنها در این پرنده زیبا جلوگیری به عمل آورید.

فیلم پرورش بوقلمون:

 

لینک دانلود این ویدئو

 


پرورش بوقلمون

توی این پک فوق العاده، روش پرورش بوقلمون رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش بوقلمون اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!


 

در این قسمت بیماریهای رایج در واحدهای پرورش بوقلمون آورده شده است:

نام بیماری:  نیوکاسل

سبب شناسی: پارامیکزوویروس
نشانه ها: علائم تنفسی، نفس نفس زدن ٬ترشحات بینی و گاهی صدای خس خس ٬وجود زخم در روی غدد پیش معده.علائم عصبی پس از چند روز ظاهر میشودنظیر پیچیدن گردن و سر٬ فلجی پا و بالها. علائم گوارشی مانند اسهال٬ خونریزی روی غدد و پیش معده و اسهال سبز.
درمان: بهتریت راه پیشگیری است. سویه های مختلف واکسن نیوکاسل موجود است که میتوان استفاده نمود .

علاقمندان بخوانند : هر آنچه درباره پرورش شترمرغ باید بدانید+ دستگاه، هزینه و درآمد

نام بیماری : مایکو پلاسموز بوقلمون

سبب شناسی: مایکو پلاسما مله آگریدیس(MM)
نشانیها: جوجه های جوان نشانیهای خفیف تنفسی و گاهی سینوزیت ٬ بعضی اوقات پیخ خوردگی همراه با استئومیلیت و گاهی نیز اختلالاتی در پاها دیده میشود ٬بی اشتهایی شدید نیز بروز میکند .
درمان: تهیه جوجه از گله ای که عاری از این میکروب باشد بهترین راه است ولی استفاده از لینکو مایسین یا جنتا مایسین میزان بروز تورم کیسه های هوایی را کاهش میدهد و وزن را افزایش میدهد .

نام بیماری: سینوزیت عفونی

سبب شناسی: مایکوپلاسما سینویه (MS)
نشانیها: ترشحات زرد تا خاکستری رنگ در اکثر ساختارهای دارای غشاء سینویال مخصوصاً در مفصل خرگوشی ٬لاغری و زمین گیر شدن و ایجاد تاول در ناحیه سینه به دلیل نشستن زیاد.
درمان: تهیه جوجه از گله مادر عاری از بیماری . تترا سایکلین ها ٬لینکو مایسین٬ لینکواسیکتین ٬تایلوزین در این بیماری تا حدی موثر است .

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نام بیماری: سینوزیت عفونی

سبب شناسی: مایکوپلاسماگالی سپتکوم(MG)
نشانیها: تورم یک یا هر دو سینه تحت حدقه ای ٬ترشحات زیاد بینی ٬ التهاب کیسه های هوایی٬ لاغری و کاهش وزن بدن
درمان: تهیه جوجه از گله های مادر عاری از بیماری و جلوگیری از استرس. تایلوزین و تتراسیکلین تا حدی موثر است.

نام بیماری: کلی باسیلوز

سبب شناسی: اشر شیاکلی
نشانیها: کیسه هایی هوایی ضخیم میشود و ترشحات پنیری شکل دیده میشود . اغلب همراه با آن پریکاردیت چسبنده ایجاد میشود . تشخیص با استفاده کشت میکروبی قطعی میشود .
درمان :رعایت بهداشت در گله و جلوگیری از استرس در پیشگیری موثر است .کلرامفنیکل ٬فورازولیدون در درمان آن موثر است ولی توصیه می گرددکشت میکروبی و آنتی بیوگرام انجام گردد .

نام بیماری: عفونت کیسه زرده

سبب شناسی: سانمونلاوکلی باسیل
درمان: توسط آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف . توصیه میگردد بعد از ورود جوجه درمان با فلومکوئین شروع گردد .

نام بیماری: سانمونلوز

سبب شناسی: باکتری سانونلاپولوروم
نشانیها: بیماری عفونی قابل انتقال از طریق تخم است . میزان ابتلا 4 تا 5 روز بعد از تولد افزایش می یابد ٬بی اشتهایی اسهال سفید چسبنده به اطراف مخرج٬ جمع شدن جوجه اطراف منبع حرارتی ٬جیک جیک کردن با صدای بلند ٬مشاهده میگردد .بعد از چند روز ممکن است پرندگانی که در ماشین جوجه کشی میکروب را استنشاق کرده باشند ٬نشانیهای تنفسی را بروز میدهند . ندولهای خاکستری در ریه ٬کبد ٬قلب و دیواره روده دیده میشود . در سطح مخاطی روده باریک پلاکتهای سفید بوجود می آیند . حالبها در اثر اورات اتساع می یابند .
درمان : بهترین راه تهیه جوجه از گله های مادر و کارخانه های جوجه کشی عاری از آلودگی است .

نام بیماری : کریزای بوقلمون

سبب شناسی: بروتلااویوم
نشانیها: خروج موکوئیدی شفاف از بینی و ترشحات کف آلود چشم همراه با عطسه سکردن ٬جیغ کشیدن و تکان دادن سر ٬ترشحات به مرور غلیظ میشوند و باعث بهم چسبیدن پلکها میشوند.
درمان: جهت پیشگیری باید در بین دو دوره جوجه ریزی سالن بدرستی ضد عفونی گردد . در گله مبتلا گرم کردن سالن و تهویه مطلوب بهمراه استفاده از جیره با کیفیت بالا و افزودن ویتامین و الکترولیت به آب در بعضی اوقات اسپری کردن تتراسیکلین میتواند موثر باشد .

نام بیماری: آریزونوز (عفونت پاراکولون)

سبب شناسی: باکتری آریزوناهیناشاوی
نشانیها: پژمردگی ٬اسهال٬چسبیدن اسهال به مخرج٬عدم تعادل٬لرزش٬پیچش گردن و مرگ ومیر زیاد مشاهده میگردد. عموماًدر سنین زیر 3 هفتگی دیده میشود . کبد زردرنگ ٬لکه لکه و بزرگ میشود . ناحیه دوازدهه روده پرخون میگردد. در اغلب موارد به کار بردن فورازولیدون در جیره برای چند هفته اول زندگی مفید است .

نام بیماری: آسپرژیلوز

سبب شناسی: آسپرژیلوس فو میگاتوس(قارچ)
نشانیها: آلودگی محیط جوجه کشی باعث ابتلاءجوجه های جوان به این بیماری میگردد. تنگی نفس٬ تنفس با دهان باز (دهنک زدن)٬ سیانوز و تنفس سریع از علائم اولیه این بیماری است. اکثر پرندگان مبتلا بعد از اینکه پاهایشان گرفته میشود میمیرند. نشانه های اختلال سیستم عصبی مرکزی شامل عدم تعادل٬ افتادن و فلجی مشاهده میگردد. معمولاً ندولهای زرد رنگی در ریه ها و کیسه های هوایی و نای دیده میشود. آسیت نیز بسیار مشاهده میشود.
درمان: درمان اقتصادی نمی باشد و بهترین روش پیشگیری است٬لذا باید جوجه از گله های مادر وجوجه کشیهای فاقد آلودگی تهیه شود. هنگام شستشو سالن از سولفات مس جهت ضد عفونی کردن سالن استفاده میگردد٬ زیر آبخوریها یا دانخوریها خیس نباشند. از نیستاتین در درمان این بیماری استفاده میشود .

نام بیماری: کوکسیدیوز

سبب شناسی: انواع آیمریا
نشانیها: اسهال٬کم اشتهایی ٬کم خونی ٬بیحالی ٬خواب آلودگی و گاهی نیز خون در مدفوع دیده میشود . خونریزی در روده مخصوصا ًدر ناحیه رکتوم مشاهده میشود. این بیماری انگلی در زمان پیشرفت مشاهده میگردد .
درمان: بهترین راه استفاده از کوکسیدیو استات در جیره جوجه ها ست که باید از هفته سوم در جیره استفاده گردد. لازم به ذکر است در طول دوره پرورش بهتر است از چند نوع کوکسیدیواستات استفاده شود. از آمپرولیوم٬سوفاکینوکسالین در درمان کوکوکسیدیوزاستفاده میشود.افزودن ویتامینهای AوKدر دان نیز در کاهش مرگ و میر موثر است .

نام بیماری: ریکتز

سبب شناسی: کمبود دیتامین D3 و فسفر
نشانیها: لنگش پرنده مبتلا٬استخوان نرمی ٬چمباتمه زدن جوجه بیمار مشاهده میگردد.
درمان: در آغاز باید جیره اصلاح شود و تعادل بین کلسیم و فسفر برقرار گردد و میزان ویتامینd3 جیره کنترل شود. در صورت ابتلا میتوان بعد از انجام موارد مذکور ٬به مدت دو هفته به جیره گله حدودسه برابر مقدار عادی ویتامین D3اضافه گردد .

حتما بخوانید: همه آنچه که در مورد پرورش بوقلمون باید بدانید! +فیلم آموزشی

نام بیماری : پروزیس

سبب شناسی: کمبود منگنز و گاهی کمبود بیوتین
نشانیها: مفصل خرگوش پای مبتلا پهن و کمی بزرگ میشود . در مراحل پیشرفته معمولاًپا در قسمت پایین مفصل خرگوشی از وضعیت عادی خود کاملاًبه طور جانبی منحرف میشود . در کالبد گشایی معمولاًمشخص میشود که وترآشیل در مفصل خرگوشی از محل خود خارج شده است .
درمان: افزودن مکملهای حاوی منگنز ٬کولین و ویتامینهای B به جیره میتواند باعث جلوگیری از شیوع بیماری گردد .

نام بیماری: کانی بالیسم

سبب شناسی: عوامل متعدد میتوانند در بروز این بیماری دخیل باشند . کاهش پروتئین جیره ٬بالا بودن حرارت سالن ٬تراکم زیاد ٬ شدت زیاد نور ٬ در برابر این بیماری موثر هستند در واقع این بیماری یک بیماری مدیریتی است .
نشانیها: جوجه ها با نوک زدن به یکدیگر ٬ایجاد زخم و جراحت می نمایند و این مسئله گاهاًموجب مرگ و میر جوجه آسیب دیده میشود .
درمان: تنظیم صحیح جیره٬کاهش شدت نور و نوک چینی میتوانند در درمان این بیماری موثر باشند. لازم به ذکر است جوجه های مجروح را باید از گله جدا نمود و توسط اسپری حاوی آنتی بیوتیک محل زخم را ضد عفونی نمود .

نام بیماری: تاول سینه

سبب شناسی: وجود بستر نا مناسب و رطوبت زیاد بستر ٬زمین گیر شدن پرنده در اثر بیماریهای مختلف
نشانیها: در آغاز محل زخم بصورت آبسه ظاهر میشود و در نهایت به منطقه ای از بافت دلمه ای مبدل میشود و باعث افت کیفیت لاشه میشود .
درمان: وجود بستر مناسب در سالن پرورش و جداکردن پرنده هایی که بعللی بیش از حد روی سینه می نشینند .

نام بیماری: آسیت

سبب شناسی: تهویه نامناسب ٬دمای پائین ٬نمک زیاد در جیره ٬بعضی از بیماریها و مسمومیتها در ایجاد آسیت موثرند.
نشانیها: تجمع مایع آسیتی کاهش رنگ در محوطه سینه ای شکمی و بزرگ شدن قلب راست از علائم آسیت است.
درمان : جهت پیشگیری باید تهویه سالن را مناسب کرد و به دمای سالن و میزان نمک در جیره توجه نمود.

کاربران گرامی ! لطفاً پیشنهادات و سؤالات خود را با ما در بخش نظرات مطرح نمایید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام نشانه های ورم کردن پاها و زدن لکه های شبیه به کپک سبز وتورم در کیسه بیرونی بو قلمون نشانه ازچه بیماری دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا