آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

انواع پرسپکتیو کدامند؟ در هر موقعیت از کدام استفاده کنیم؟

چرب زبان

در این جا از چندین نوع پرسپکتیو صحبت شده است – از هر کدام از آن ها و در چه زمانی استفاده می شود؟

در این مقاله، می توانید یک نمای کلی از انواع پرسپکتیو خطی و منحنی دریافت کنید و نمونه هایی را برای هر یک از آن ها به شما نشان خواهم داد. در نهایت متوجه خواهید شد که هر پرسپکتیو برای چه مواردی مناسب است و چه زمانی از آن استفاده می شود. بیایید شروع کنیم!

پرسپکتیو چیست؟

روشی که ما جهان را می بینیم توسط قواعد پرسپکتیو هدایت می شود. پرسپکتیو در طراحی، ابزاری است که به وسیله آن می توان یک توهم واقع بینانه از فضای 3 بعدی ایجاد کرد. برای هر چیزی که ترسیم می کنیم، از یک سیب تا یک سفینه فضایی، برای این که واقع بینانه به نظر برسند باید از قواعد پرسپکتیو پیروی کنیم.

پرسپکتیو مانند یک شبکه نامرئی به ما کمک می کند تا اشیا را در ترکیب مکانی خود قرار دهیم. در واقع روشی است که چگونگی فضای سه ‌بعدی را توصیف کرده و عمق را در یک صفحه دو بعدی بیان می کند.

پرسپکتیو خطی

از منظر خطی، 4 نوع پرسپکتیو اصلی وجود دارد که توسط تعداد نقاط ناپدید شونده اولیه که در خط افق قرار دارند، تعریف می ‌شود:

 • پرسپکتیو 1 نقطه ای
 • پرسپکتیو 2 نقطه ای
 • پرسپکتیو 3 نقطه ای
 • پرسپکتیو چند نقطه ای

بیایید نگاهی به چند مثال از هر کدام از این موارد بیندازیم.

پرسپکتیو 1 نقطه ای

پرسپکتیو یک نقطه ای

در پرسپکتیو 1 نقطه ای (با نام مستعار فرونتال یا مرکزی) تنها یک نقطه ناپدید شونده در خط افق قرار دارد که در صفحه تصویر است و تمام خطوط عمودی به سمت آن همگرا هستند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

چه زمانی از این نوع پرسپکتیو استفاده می شود:

 • وقتی می خواهید یک نقطه کانونی قوی در طرح خود ایجاد کنید (با خطوط عمودی که توجه ما را به آن جلب می کند)
 • برای نزدیک شدن به نمای جلو، دیدن یک طرف یک شی (تقریبا) مسطح
 • برای مشاهده مستقیم در نقاط قابل دید
 • برای نمایش خطوط عمود بر صحنه ای که ترسیم می کنیم

نمونه های متداول چنین پرسپکتیو منظره ای از خیابان، راه آهن یا نمای داخلی اتاق (پرسپکتیو مرکزی) را به تصویر می کشد.

پرسپکتیو 2 نقطه ای

پرسپکتیو 2 نقطه ای

پرسپکتیو 2 نقطه ای (پرسپکتیو زاویه ای) دارای دو نقطه ناپدید شونده در خط افق است که لزوما نیازی نیست داخل صفحه تصویر باشند.

چه زمانی از این نوع پرسپکتیو استفاده می شود:

 • زمانی که دو طرف عمود بر یک جسم را می ‌بینید، هر دو تحریف شده و پیش بینی شده است
 • برای دیدن نقاط غیر عمودی

در پرسپکتیو 2 نقطه ای، نقطه کانونی صحنه معمولا در نزدیکی نقاط ناپدید شونده قرار ندارد، بلکه به دنبال پیروی از قانون یک سوم است.

نمونه های متداول چنین پرسپکتیو نمای گوشه خیابان یا نمایی از گوشه داخلی یک شی غالب (به عنوان مثال یک تختخواب یا یک مبل) می باشد.

پرسپکتیو 2 نقطه ای عمودی

پرسپکتیو 2 نقطه ای عمودی

این طرح هنوز یک پرسپکتیو 2 نقطه ای است – فقط با کمی پیچ و تاب. خط افق در این جا عمودی است که به ما امکان می دهد پویایی پرسپکتیو 3 نقطه ای را تنها با دو نقطه ناپدید شونده شبیه سازی کنیم. آن چه در این جا مهم است این است که که درک کنیم خط افق در دورنما همیشه افق فیزیکی واقعی را نشان نمی‌ دهد.

پرسپکتیو 3 نقطه ای

پرسپکتیو 3 نقطه ای

پرسپکتیو 3 نقطه ای از سه نقطه ناپدید شونده استفاده می کند که دو مورد از آن ها در خط افق قرار دارند و مورد سوم نیز بالاتر از خط افق یا زیر آن قرار دارد. بر اساس موقعیت خط افق دو نوع پرسپکتیو 3 نقطه ای اساسی وجود دارد:

 • نمای دید کرم – خودتان را تصور کنید که به سمت بالا نگاه می کنید. خط افق بسیار پایین است.
 • نمای دید پرنده – خودتان را سوپرمن تصور کنید که در فراز یک شهر پرواز می کند و به پایین نگاه می کند.

توضیحات فوق و توضیحات نموداری این دو نوع را مشاهده می کنید.

پرسپکتیو 3 نقطه ای به لطف هر سه جهت مکانی که به سمت نقاط ناپدید شونده خودشان گرایش می یابند و ایجاد خطوط مورب بیش تر در صحنه، نمای پویاتری ارائه می دهد.

پرسپکتیو چند نقطه ای

پرسپکتیو چند نقطه ای

آخرین نوع پرسپکتیو خطی، پرسپکتیو چند نقطه ای است – این نوع در مواردی است که بیش از دو نقطه ناپدید شونده اصلی در خط افق وجود دارد. با کمال تعجب، این مدل رایج ترین نوع پرسپکتیو است که می توانیم در دنیای واقعی مشاهده کنیم. در موارد زیر باید از پرسپکتیو چند نقطه ای استفاده کنید:

 • وقتی اشیاء موجود در صحنه در یک شبکه خطوط عمودی قرار ندارند
 • هنگام طراحی جاده های منحنی
 • وقتی می خواهید تنوع بصری اضافه کنید، تفکیک از یک شبکه با خطوط عمودی
 • هنگام ترسیم اشیاء غیر عمود (مانند شکل پنج ضلعی)

مثال هایی از طرح های پرسپکتیو چند نقطه ای را مشاهده کردید. حتی اگر نمونه راه پله ها می تواند مانند یک پرسپکتیو 1 نقطه ای به نظر برسد، منتها در واقع یک نمونه چند نقطه ای است زیرا هر یک از مراحل در نقطه ناپدید شدن خود، در خط افق همگرا می شوند.

پرسپکتیو منحنی

پرسپکتیو منحنی

پرسپکتیو منحنی نوع دیگری از تصویر سازی متفاوت از همه دیدگاه های خطی با معرفی منحنی ها به سیستم شبکه ای است. شبکه های پرسپکتیو منحنی با 4، 5 و حتی 6 نقطه ناپدید شونده اولیه کار می کنند. هم چنین می توان آن ها را بر اساس نوع دید خود به این دسته ها تقسیم کرد:

 • میدان دید استوانه ای (4 نقطه ناپدید شونده)
 • میدان دید نیم کره (5 نقطه ناپدید شونده)
 • میدان دید کروی (6 نقطه ناپدید شونده)

نمونه هایی از پرسپکتیو 4 و 5 نقطه ای را در تصویر بالا مشاهده می کنید. پرسپکتیو منحنی نشان دهنده روش های پیشرفته تر (مانند اثر چشم ماهی) است که برای امتحان کردن جالب به نظر می رسند، اما برای تصویر های کمیک مناسب تر از اهداف معماری هستند. با این وجود همیشه ایده خوبی است که دانش خود را با گسترش مرزهای معمول و یادگیری سایر نقاط بصری، گسترش دهیم.

نقاشی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا