آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

آموزش گام به گام مفاهیم اولیه برای یادگیری راحت ترسیم پرسپکتیو

چرب زبان

در این بخش قصد داریم اطلاعات مفیدی درباره ترسیم پرسپکتیو در اختیارتان قرار بدهیم. علاوه بر این در این مطلب به بیان نمونههایی درباره این نوع از تصاویر خواهیم پرداخت و مجموعه لغات اصلی درباره پرسپکتیو را هم آموزش میدهیم تا در درک نحوه ترسیم درست انواع مختلف پرسپکتیو به شما کمک کنیم. با ما همراه باشید.

انواع پرسپکتیو

انواع مختلفی از پرسپکتیو وجود دارد که ما در اینجا فقط به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

  • پرسپکتیو صفرنقطه ای: این نوع از پرسپکتیوها که به آن “نما” هم گفته میشود در واقع فقط یک تصویر دوبعدی از یک وجه یا سمت شیء مورد نظر شماست.
  • پرسپکتیو تک نقطه ای: این نوع از پرسپکتیو سریعترین ابزار برای نشان دادن یک شیء سه بعدی در یک صفحه دو بعدی است که شامل یک نقطه گریز است و به همین دلیل پرسپکتیو تک نقطه ای نامیده میشود.
  • پرسپکتیو دو نقطها ی: این نوع پرسپکتیو هم درست مثل پرسپکتیو تک نقطه ای است با این تفاوت که پرسپکتیو دو نقطه ای شامل دو نقطه گریز است.
  • پرسپکتیو سه نقطه ای: در اینجا هم پرسپکتیو شامل سه نقطه گریز است.
  • اگزنومتریک (پارالاین): این نوع از تصاویر، تصاویر سه بعدی در امتداد یک محور هستند. مثال خوبی از این نوع تصاویر گرافیکهای ایزومتریک است.

توجه اصلی ما در این مقاله آموزشی برروی پرسپکتیو تک نقطه ای، دو نقطها ی و سه نقطه ای است.

 


نقاشی

توی این پک های فوق العاده، انواع نقاشی رو با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد می گیری، طوری که توی هیچ کلاس دیگه ای یاد نخواهی گرفت! با هنرت حسابی بدرخش!


 

حتما 3 مطلب زیر را هم بخوانید!

آموزش گام به گام ترسیم پرسپکتیو سه نقطه ای به زبان ساده

آموزش گام به گام ترسیم پرسپکتیو دو نقطه ای به زبان ساده

آموزش گام به گام ترسیم پرسپکتیو یک نقطه ای به زبان ساده

ترمینولوژی پرسپکتیو (مجموعه لغات علمی و فنی درباره پرسپکتیو)

خط افق

خط افق خطیست که میزان محدوده بصری و دید شما نسبت به یک شیء را مشخص میکند که همیشه 100 درصد مستقیم است اما به زاویه و موقعیت دوربین شما هم بستگی دارد و میتواند به صورت مایل یا مورب هم باشد (از سمت چپ تصویر به سمت بالا)، که به آن تاثیر چرخش دوربین یا تغییر زاویه و موقعیت دوربین نسبت به شیء هم گفته میشود. همچنین در صورت تقلید از تصاویر ایجادشده توسط لنزهای چشم ماهی میتوانید تصویر را کمی انحنادار ترسیم کنید ولی در حال حاضر تمرکز اصلی ما روی گزینه تصاویر مستقیم است نه انحنادار.

موقعیت و زاویه عمودی نیز کاملا مهم است چون روی دیده شدن بخشهایی از شیء (بالا و پایین شیء) تاثیر میگذارد. این زاویه دید با افزایش نقاط گریز اهمیت بیشتری پیدا میکند برای اینکه روی تغییر شکل شیء کاملا تاثیر می گذارد؛ در نتیجه موقعیت شما نسبت به خط افق، میتواند به دو زاویه تقسیم میشود که در هریک از آنها دید شخص نسبت به شیء، متفاوت است:

  • بالای خط افق
  • زیر خط افق

Horizon Line

نقطه گریز

نقطه کانونی اصلی که به آن نقطه گریز میگویند نشان دهنده نقطهای برروی صفحه تصویر شماست که تمامی خطوط به آن میل یا گریز پیدا میکنند و دقیقا به همین خاطر است که به آن نقطه گریز میگویند. از آنجایی که خط افق معرف بیشترین فاصله محدوده بصری شما از شیء است و تمامی خطوط در تصویر شما در یک نقطه قابل مشاهده روی این خط میل پیدا میکنند، هرچیزی که روی آن وجود دارد کم کم کوچکتر می شود تا اینکه کاملا ناپدید بشود. نقطه سیاه تقریبا در مرکز تصویر قرار دارد. تعداد نقاط گریز بسته به نوع پرسپکتیو انتخابی شما متفاوت است و میتواند روی خط افق یا هرجای دیگری از صفحه قرار بگیرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

Horizon Line

خطوط افقی و عمود

از این خطوط میتوان برای ساخت ضلع روبرویی شیء استفاده کرد. یادتان باشد که با استفاده از این سبک پرسپکتیو زمانی که شیء مورد نظر روبروی شما قرار دارد باید تمام خطوط عمودی و افقی موازی با یکدیگر نگه داشته شوند. این خطوط به صورت خطوط آبی رنگ (عمودی) و طلایی رنگ (افقی) ترسیم میشوند. در هر صورت این دستورالعمل تنها برای پرسپکتیوهای تک و دونقطهای به کار میرود.

Horizontal and Vertical Lines

خطوط عمود بر هم یا راست گوشه

این خطوط خطوطی هستند که از نقطه گریز شما به حاشیه تصویر یا حتی فراتر از آن کشیده میشوند. این خطوط با رنگ بنفش کشیده و فقط در پرسپکتیو تک نقطه ای استفاده می شوند.

Orthogonal Lines

زمانی که سه خط از خطوط بالا همدیگر را قطع کنند یعنی شما با موفقیت اولین گوشه شیء موردنظرتان ( مثلا یک جعبه) را کشیده اید.

Boxes in one point perspective

نکات مهمی که باید بخاطر بسپارید

پیش بینی و حفظ تناسب درست

با نزدیکتر شدن اشیاء به نقطه گریز آنها کوچکتر دیده خواهند شد. این تناسب برای تمامی انواع پرسپکتیوها استفاده میشود. برای همین زمانی که میخواهید نسبتهای مناسب را حفظ کنید این موضوع ممکن است کمی پیچیده شود. برای کمک به این فرایند تا جایی که میتوانید خطوط عمود برهم یا راستگوشه بکشید. اگر به صورت دیجیتالی کار میکنید لایه اختصاصی (یا مجموعهای از لایهها) برای داشتن فضای کافی برای تمرین با خطوط مختلف ساخت ایجاد کنید که بعدا در صورت درهمریختگی زیاد بتوانید آنها را حذف کنید.

پیشبینی تناسب فرایندیست که از طریق آن اشیایی که به بیننده نزدیکتر هستند بزرگتر از اشیایی که در نزدیکی نقطه گریز قرار دارند نشان داده میشوند و این مساله باعث میشود تا بیننده عمق تصویر را به خوبی درک کند. به این ترتیب کسی که دست خود را به طرف شما دراز کرده و پشتش به سمت نقطه گریز است اینطور بنظر می رسد که دستانی بسیار بزرگ، بازویی بسیار کوتاه و بدن نسبتا کوچکتری دارد.

یا مثلا مکعبی که در یک پرسپکتیو کشیده شده است میتواند بسته به حد پرسپکتیو انتخابی شما یک شیء کاملا بزرگ بنظر برسد.

میتوانید مثل تصویر زیر با کشیدن خطوطتان به نقطه تلاقی با نزدیکترین پلان ضلع روبرو میزان تناسب را اندازه گیری کنید:

Boxes in one point perspective size comparison

ارتفاع جعبه سمت راست تصویر کمتر است؛ اما پهنای آن برابر با پهنای جعبه سمت چپ تصویر است. با کشیدن خطوط ساخت میتوانیم براحتی این موضوع را مشاهده کنیم.

این روش را میتوان برای تمامی انواع پرسپکتیوها استفاده کرد. هر وقت مطمئن شدید که دو نقطه واقع شده در پلان مشابه به صورت صحیح در پرسپکتیو قرار گرفتهاند تنها کاری که باید بکنید این است که آنها را با نقطه گریز مربوطه به هم وصل کنید.

خطوط عمود بر هم

اگر خواستید نقطه مرکزی واقعی را پیدا کنید یا بخش میانی هر یک از خطوط موجود در پرسپکتیو را شناسایی کنید میتوانید از خطوط عمود بر هم در نمای مربوطه استفاده کنید. محل تلاقی این خطوط عمود بر هم و نقطه حاصله نشان دهنده مرکز دقیق هندسی است. این نقطه را بااستفاده از خطوط ساخت تهیه کنید. به این ترتیب براحتی میتوانید نمای مورد نظر را تقسیم کنید.

مدادهایتان را آماده کنید!

یادتان باشد پرسپکتیو یک نقطه ای اغلب برای سرعت بخشیدن به فرایند نقشه کشی یا طراحی به کار می رود. اندازه گیریهای کاملا دقیق فراتر از استفاده از پرسپکتیو یک نقطه ای است و می توان گفت پرسپکیتو دو و سه نقطهای دقیقتر هستند اما زمان بیشتری هم باید برای آنها صرف شود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا