مهارت های فنی دیگر

همه چیزدرباره نحوه پرورش پرسود قرقاول بومی به روش سنتی (درآمد+هزینه)

چرب زبان

در ادامه آموزش های تصویری پرورش قرقاول، در این پست همه چیز را درباره قرقاول یاد می گیرید. از شروع کار تا تخم گذاری و جوجه کشی قرقاول بصورت کاملا اصولی و با جدیدترین روش ها که در منزل یا مزرعه پرورش قرقاول گوشتی و تخم گذار به کارتان می آید.

مقدمه

تولید قرقاول به‌طور قابل توجهی سخت‌تر از سایر پرندگان اهلی است. بسیاری از ماده‌ها حاضر نیستند تا قرقاول‌های جوان را در خانه رشد و پرورش دهند تا سر از تخم درآورند و حتی بازدهی تخم‌هایی که با ماشین جوجه کشی پرورده شده‌اند هم معمولاً درصد بازدهی زیر ۵۰ درصد داشته‌اند با این حال پرورش قرقاول با اطلاعات و ابزار درست قطعاً ممکن است. فقط تمام مزرعه‌ی خانوادگی ر در گروی قرقاول‌ها نگذارید.

بخش اول-کلیات

1- مواظب فصل پرورش قرقاول‌های خود باشید

زاد و ولد قرقاول‌ها در ایران بطور کلی از اواخر اسفند تا اوایل اردیبهشت شروع می‌شود. برای بهترین نتایج باید تاریخ دقیق را برای گونه‌ی قرقاول‌هایتان بیابید و حدود یک ماه قبل از آغاز فصل قرقاول‌هایتان را به قفس پرورششان منتقل کنید.

word image

2- قفس پرورش را بسازید

قرقاول‌ها در محیط‌های بزرگ با علف‌های ریز زیاد بهتر رشد می‌کنند. محیط‌هایی با شکل غیرعادی از محیط‌هایی با شکل مستطیل یا دایره‌ای بهتر کار می‌کنند زیرا برای پرندگان آشیان گرفته گوشه و شکاف‌های بیشتری فراهم می‌کنند.

این فاکتورها بسیار مهم است بخصوص اگر که تصمیم دارید که مادر تخم‌ها را پرورش دهد؛ اما این موارد همه مهم هستند حتی اگر که شما فقط به فرآوری و تولید تخم اهمیت می‌دهید. محیط ایده آل درخت‌ها و بوته‌های کاملاً رشد کرده را شامل می‌شود.

word image 1

3- درباره‌ی نسبت نر و مادگی تصمیم بگیرید

در قفس مخصوص پرورش به‌طورکلی باید به نسبت هر ۷ یا ۸ ماده، یک نر وجود داشته باشد. نرها معمولاً در طول فصل تولید مثل با یکدیگر درگیر می‌شوند پس تغییر دادن این نسبت ممکن است خطرناک باشد.

اگر فضای کافی در اختیار دارید، تغییر دادن قفس به گروه‌های تولید مثلی جدا، خشونت و تخم‌های شکسته را کاهش می‌دهد. اگر یک نر بمیرد یا لازم باشد که حذف شود سعی نکنید که آن را در طی فصل جفت‌گیری جایگزین کنید. نرهای باقی مانده ممکن است که کسی که سرزده وارد شده است را بکشند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

word image 2

4- کلسیم فراهم کنید

در اختیار قرقاول‌ها قرار دهید. همه‌ی پرنده‌های تخم‌گذار نیاز به منبع کلسیم دارند تا تخم‌های محکم بسازند. پوسته‌ی صدف، سنگ آهک ساییده شده یا موارد دیگر در فروشگاه‌های تأمین ملزومات مزرعه داری در دسترس هستند.

word image 3

5- نورهای مصنوعی نصب کنید- اختیاری

اگر یک مزرعه‌ی بازرگانی را مدیریت می‌کنید، نورهای مصنوعی برای افزایش تخم توصیه می‌شود. این چراغ هارا به یک تایمر متصل کنید تا روزهای ۱۵ ساعته بسازید. اضافه کردن نورهای مصنوعی را از غروب آفتاب شروع کنید. نور ناگهانی قبل از سپیده دم ممکن است قرقاول‌ها را وحشت زده کند.

word image 4

6-یک روش برای جوجه کشی تخم‌ها انتخاب کنید

۳ روش برای جوجه کشی تخم‌ها وجود دارد:

۱-ماشین‌های جوجه کشی:

این ماشین‌ها تقریباً همیشه در بهره برداری‌های بازرگانی استفاده می‌شوند زیرا می‌توانند تخم‌های بیشتری را در یک بازه زمانی پرورش دهند. این ماشین همچنین اجازه کنترل مختصری روی محیط را می‌دهد که می‌تواند به‌طور فوق‌العاده‌ای درصد موفقیت آمیز بودن جوجه دهی را افزایش دهد.

۲- قرقاول‌های ماده:

این ارزان‌ترین راه است و می‌تواند برای کسی که در حیاط پشتی قرقاول پرورش می‌دهد جالب‌تر باشد. کسی که می‌خواهد رفتارهای قرقاول‌ها را ببیند. به‌هرحال همان‌طور که در قبل گفته شد این کار مستلزم فضای کافی و پوشش گیاهی کافی است.

جوجه دهی، تولید تخم را متوقف می‌کند پس در این روش نسبت به روش جوجه کسی ماشینی تخم‌های لقاح یافته‌ی کمتری وجود خواهد داشت

۳-ماده‌های دیگر گونه‌ها:

حتی در شرایط خوب هم بعضی انواع قرقاول‌ها یا ماده‌های مشخص موفق به پرورش تخم‌ها نمی‌شوند. شما می‌توانید از ماکیان اهلی استفاده کنید تا تخم‌های آن‌ها را پرورش دهند اما خطر انتقال بیماری یا مادری کردن ضعیف آن‌ها وجود دارد.

یادداشت: یک روش مفید برای حل کردن این موضوع این است که به قرقاول اجازه دهید که برای ۷ تا ۱۰ روز تخم را پرورش دهد. تخم‌ها را به دستگاه جوجه کشی بسپارید سپس به ماده اجازه دهید تا تخم‌های دیگر بگذارد و آن‌ها را خودش پرورش دهد.

بخش دوم– دستگاه جوجه کشی

1-یک دستگاه جوجه کشی خریداری کنید.

2-نحوه استفاده یا دفترچه راهنمای آن را به دقت بخوانید

3-هر روز اول صبح، تخم های جدید را بردارید و اگر دستگاه جوجه کشی تان هنوز خالی نشده، تخم ها را روی ماسه تمیز در دمای 12.7 درجه سلسیوس و رطوبت 65-70 درصد قرار دهید و روزی یک بار روی ماسه بچرخانید.

4-بطور مرتب تخم های داخل دستگاه جوجه کشی را بچرخانید و گهگاه اجازه دهید هوا داخل دستگاه شود. (بستگی به نوع دستگاه دارد، دقت کنید که داخل دفترچه راهنمای جوجه کشی نحوه دقیق انجام این کار را توضیح داده است)

5- معمولا بین 20 تا 27 روز طول می کشد تا قرقاول ها از تخم بیرون بیایند.

6- دو سه روز قبل از بیرون آمدن جوجه ها، میزان تهویه دستگاه را افزایش دهید و رطوبت را به 65 درصد برسانید.

بخش سوم– بعد از بیرون آمدن از تخم

1-مطمئن شوید که جوجه ها از تخم بیرون می آیند و داخل آن نمی مانند.

2-حتما یک جا برای مخفی ماندن مادر از قرقاول های نر پیدا کنید وگرنه نرها، تخم ها را می شکنند یا مادر را اذیت می کنند.

3-ورودی های محل خوابیدن جوجه ها را با ماسه شیب دار درست کنید تا جوجه ها براحتی وارد یا از کلبه شان خارج شوند.

4-جوجه قرقاول ها خیلی راحت در آب غرق می شوند. باید مواظب این قضیه باشید.

حتما بخوانید! 5 نکته بسیار مهم برای شروع پرورش قرقاول که باید بدانید +فیلم آموزشی

باز هم هرگونه سوالی درباره پرورش قرقاول دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا