آموزش آشپزی (بهترین غذاهای ایرانی و خارجی)

چه چیزی تندی غذا را میگیرد؟ 6 روش کاهش تندی غذا

چرب زبان

گاهی اوقات پیش می آید که بعد از صرف کلی وقت و تلاش برای درست کردن غذا، وقتی آن را می چشید چهره تان در هم می رود، چون این چیزی نبود که می خواستید! فرقی نمی کند عمدا فلفل زیادی به غذا بزنید یا اشتباهی فلفل پاش را در غذا خالی کنید؛ بهرحال کمتر کسی پیدا می شود که بتواند غذای خیلی تند را راحت بخورد!

اما قبل از اینکه غذایتان را دور بریزید چند لحظه دست نگه دارید! چند نفس عمیق بکشید و با ما همراه شوید تا بگوییم چطور باید تندی بیش از حد غذا را بگیرید. خوشبختانه چندین روش موثر برای ایجاد تعادل در عطر و طعم غذا و کاهش یا خنثی کردن اثر فلفل در آن وجود دارد. پس قبل از اینکه تسلیم شوید و فکر کنید دیگر کاری از شما برنمی آید و این غذا اصلا درست بشو نیست، روش های گفته شده در این مطلب را امتحان کنید.

1- برای خلاصی از فلفل اضافه، غذا را آبکش کنید

اگر در حال درست کردن سوپ یا سس هستید و متوجه می شوید بیش از حد تند شده می توانید آن را از صافی عبور بدهید و دوباره در یک قابلمه جدید با مواد باقی مانده در صافی ادامه بدهید. این کار یکی از روش های خیلی خوب برای از بین بردن فلفل اضافی غذاست و به درد کسانی می خورد که اشتباهی فلفل زیادی در غذا ریخته اند.

 


غذاهای سنتی

توی این پک های فوق العاده، آشپزی رو طوری یاد می گیری که توی هیچ کلاس آشپزی، پیج یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! همه رو انگشت به دهان کن!


 

بعد از آبکش کردن غذا، دوباره آن را بچشید. گاهی اوقات این روش تنها راه حل ممکن برای خنثی کردن اثر فلفل است. اگر باز هم غذایتان شور بود سراغ روش های دیگر بروید. در هر صورت اول می توانید این راه را امتحان کنید و با ریختن مایعات درون غذا تندی آن را بگیرید.

2- غذایتان را رقیق کنید

رقیق کردن غذا راحت ترین کاریست که می توانید برای گرفتن تندی آن بکنید و فلفل اضافی را کاهش بدهید. بهترین کار این است که از موادی که داخل غذا استفاده کرده اید دوباره در غذا بریزید. مثلا اگر سوپ یا خورش درست می کنید و خیلی تند شده، عصاره گوشت یا مرغ بیشتری داخل آن بریزید. علاوه بر این می توانید کمی گوشت یا سبزیجات هم به خورش ها و سوپ ها اضافه کنید تا طعم فلفل کمتر شود.

یک راه دیگر برای گرفتن تندی غذا استفاده از تکه های سیب زمینی است. سیب زمینی نشاسته دارد و فلفل اضافی را به خودش جذب می کند. برای کم کردن فلفل در غذاهای دیگر مثل خوراک گوشت یا غذاهایی که با آرد سوخاری و رشته فرنگی درست می شوند می توانید در صورت امکان یک تخم مرغ بیشتر به آنها اضافه کنید. نشاسته و آرد ذرت هم گزینه های خوب دیگری برای گرفتن تندی غذا هستند و می توانید در برخی موارد از آنها استفاده کنید.

3- مواد شیرین به غذا اضافه کنید

زبان ما قبل از هر مزه ای، طعم شیرینی را حس می کند و تشخیص می دهد؛ بنابراین با اضافه کردن یک ماده شیرین به غذا می توانید حواس جوانه های چشایی را به مزه شیرین غذا پرت کنید تا فلفل کمتری در دهان احساس شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مواد شیرینی که می توانید به غذایتان اضافه کنید مختلف هستند. پس قبل از اینکه یکراست سراغ شکر بروید، اول فکر کنید و ببینید چه ماده ای که طعم شیرین دارد و مناسب غذای شماست به کارتان می آید. هویج، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات شیرین برای اضافه کردن شیرینی طبیعی به سوپ ها و انواع دلمه ها ایده آل هستند.

در حال اضافه کردن چاشنی به غذا

برای گوشت هایی که بیش از حد فلفلی شده اند می توانید از سس کباب، لعاب عسل یا انواع دیگر چاشنی های شیرین استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از شربت افرا، عسل و یا شیرین کننده ملاس هم برای اضافه کردن طعم شیرینی به غذا استفاده کنید. با این کار هم طعم غذا را بهتر می کنید و هم تندی آن را می گیرید.

اگر هیچ شیرین کننده ای در اختیار ندارید می توانید از شکر دانه ریز هم استفاده کنید. این گزینه هم ساده است و هم در دسترس. فقط یادتان باشد از هر نوع شیرین کننده ای که استفاده می کنید آن را کم کم به غذا اضافه کنید و هر بار مزه غذا را بچشید تا بیش از حد شیرین نشود. به این ترتیب وقتی غذا آماده شد هم تندی فلفل بیش از حد را ندارد و هم زیاد شیرین نیست.

4- مواد چرب به غذایتان اضافه کنید

چربی خنثی کننده فلفل است و طعم آن را کم می کند. این کار را می توانید به سادگی و با اضافه کردن مقداری پنیر به غذا انجام بدهید. برای غذاهای سرخ شده، شیر نارگیل یکی از بهترین مواد برای خنثی کردن تندی فلفل است، چون هم مزه فلفل را از بین می برد و هم غذایتان را آبدار می کند.

برای سوپ هایی که با عصاره گوشت تهیه می شوند و غذاهای دیگر هم می توانید از خامه استفاده کنید. خامه یا پنیر پر چرب هم غذایتان را خوشمزه می کند و هم تندی فلفل را می گیرد.

نکات آشپزی خوب (32 ترفند که از شما آشپز بهتری می سازند)

برای غذاهایی مثل لازانیا، اسپاگتی سایر غذاهای ایتالیایی با اضافه کردن کمی روغن زیتون می توانید مزه فلفل را کم کنید. از روغن زیتون در غذاهای دیگر هم می توانید استفاده کنید چون در کاهش مزه تند غذا خیلی موثر است.

5- فلفل را با استفاده از یک اسید خنثی کنید

از نظر شیمیایی، فلفل یک عنصر است؛ بنابراین می توانید با اضافه کردن یک ماده اسیدی می تواند عطر و طعم فلفل را خنثی کند. به این ترتیب می توانید غذایی که انقدر برایش زحمت کشیده اید را نجات بدهید!

فقط یادتان باشد همیشه قبل از اضافه کردن ماده اضافی جدید به غذا، با خودتان فکر کنید و سعی کنید بهترین مکمل را برای غذایتان پیدا کنید. آب لیموترش یکی از بهترین گزینه ها برای کم کم تندی غذاهای آسیایی است. آب لیمو هم برای غذاهای لعابی، سس ها، ماهی یا گوشت کبابی بسیار مناسبی است و تندی فلفل را می گیرد.

تندی بیش از حد غذاهای گوشتی نیز به طور شگفت انگیزی با کمی سرکه سیب گرفته می شود. برای کم کردن مزه زیاد فلفل در سوپ یا سس ماکارونی هم می توانید از سرکه بالزامیک استفاده کنید.

6- طعم ها و مزه های غذا را با استفاده از ادویه های مختلف متعادل کنید

در غذاهایی که به جز فلفل هیچ چاشنی یا ادویه دیگری ندارند، اغلب اوقات می توانید با اضافه کردن ادویه های جدید طعم غذایتان را متعادل کنید. فقط یادتان باشد هر بار که ادویه جدیدی اضافه می کنید طعم غذا را بچشید تا به چیزی که می خواهید برسید. با استفاده از گیاهان و ادویه های مختلف می توانید طعم های متفاوت و بی نظیری خلق کنید.

به عنوان مثال، ترکیب پودر کاری، زیره و سیر برای غذاهای هندی و اسپانیایی، ریحان و پونه کوهی برای غذاهای ایتالیایی و ترخون مخصوص ماهی یا سبزیجات است.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

فرقی نمی کند از چه روشی برای کم کردن تندی و مزه فلفل غذا استفاده می کنید؛ فقط یادتان باشد مهمترین کار این است که مواد جدید را کم کم اضافه کنید. هر بار کمی از ماده جدید اضافه کنید و بعد طعم غذا را بچشید و تا وقتی که به مزه دلخواهتان برسید ادامه بدهید.

آشپزی-پایین

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا