آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟ (و چه چیزهایی نیست؟)

self-confid

تعریف ساده اعتماد به نفس، همان باور داشتن به خود است. تا زمانی که به خودتان ایمان و باور نداشته باشید دیگران هم نمی توانند شما را باور کنند؛ پس در درجه اول باید خودتان به این باور برسید. وقتی می گوییم باید به خودتان باور داشته باشید منظورمان این است که اگر تصمیمی می گیرید یا قول می دهید که به کسی تعهدی داشته باشید، باور کنید که از عهده تحقق آن تصمیم یا تعهد بر می آیید.

این قدرت نشان می دهد که شما چقدر اعتماد به نفس دارید و می توانید در زندگی تان به چه دستاوردهایی برسید. در واقع موفقیت و شکست شما به این قدرت بستگی دارد. اگر شما تصمیمی بگیرید و قادر به انجام آن تصمیم نباشید یا به کسی قولی بدهید و نتوانید از عهده آن بربیایید، اعتماد به نفس کافی را ندارید. حالا حتی اگر خودتان را هم گول بزنید، دیگران نمی توانند شما را باور داشته باشند.

آیا اینها اعتماد به نفس هستند؟

1-آیا اعتماد به نفس با برقراری تماس چشمی مرتبط است؟

اینکه موقع صحبت کردن همیشه با طرف مقابلتان تماس چشمی داشته باشید خیلی خوب است، چون باعث می شود توجه شما و مخاطبتان روی همان موضوع متمرکز بماند. اما اگر قادر به برقراری تماس و ارتباط چشمی نیستید، معنی اش این نیست که اعتماد به نفس ندارید، صادق نیستید، عزت نفس ندارید یا نمی توانید عملکرد خوبی داشته باشید.

ممکن است فرصت این نوع صحبت کردن را پیدا نکنید یا برقراری تماس چشمی را به خوبی بلد نباشید. این اتفاق ممکن است به هر دلیلی بیفتد و اینکه بگوییم قطعا به خاطر کمبود اعتماد بنفس است کاملا فکر غلطیست. شما با 3 تا 6 ماه تمرین کردن می توانید یاد بگیرید که موقع صحبت کردن با طرف مقابلتان تماس چشمی داشته باشید.

2-آیا اعتماد به نفس داشتن به معنی توانایی سخنرانی کردن است؟

اگر می توانید با دیگران صحبت کنید یعنی اعتماد به نفس دارید. بدون اعتماد به نفس شما نمی توانید با کسی حرف بزنید. با اینکه سخنرانی کردن در جمع های بزرگ اعتماد به نفس بالایی می خواهد؛ اما اگر موقع این کار احساس استرس و اضطراب کردید یا دست و پاهایتان لرزید نگران نباشید. این اتفاقات به معنی این نیست که شما اعتماد به نفس ندارید.

در واقع شما و کسی که در یک جمع بزرگ سخنرانی می کند اعتماد به نفس یکسانی دارید. تنها تفاوت شما در این است که شما برای صحبت کردن پشت تریبون و جلوی یک جمعیت بزرگ تمرین نمی کنید ولی آن شخص برای این کار تلاش و تمرین زیادی کرده است. توانایی سخنرانی کردن جلوی یک جمعیت بزرگ را می شود با 3 تا 6 ماه تمرین بدست آورد و اصلا کار مشکلی نیست. پس خودتان را دست کم نگیرید. شما هم همان اعتماد به نفسی را دارید که فکر می کنید در وجود دیگران است.

3-آیا اعتماد به نفس داشتن به معنی پولدار بودن است؟

پولدار بودن یا نبودن به خود شما بستگی دارد. اگر به خودتان باور و اعتقاد داشته باشید، هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند مانع از پولدار شدن شما بشود. مهم نیست گذشته تان چطور بوده؛ اعتماد به نفس داشتن به پول ربطی ندارد بلکه اتفاقا قضیه برعکس است.

اگر اعتماد به نفس و قدرت یادگیری داشته باشید، مطمئن باشید بالاخره به پول می رسید. اعتماد به نفس هیچ ربطی به فقیر یا ثروتمند بودن ندارد. اگر اینطور بود افراد فقیر دنیا هیچ وقت ثروتمند نمی شدند. اگر سری به گوگل و یوتیوب بزنید هزاران نمونه از افراد فقیری را پیدا می کنید که به خاطر داشتن اعتماد به نفس به ثروتی که می خواسته اند رسیده اند. این فقط به خود شما بستگی دارد که چقدر خودتان را قبول داشته باشید، چطور با مشکلات روبرو شوید و آنها را حل کنید، چطور برنامه ریزی کنید و به سمت هدف پیش بروید.

4-آیا افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند اعتماد به نفس بیشتری دارند؟

ما از طریق زبان افکارمان را به دیگران منتقل می کنیم. انگلیسی زبان بین المللی و جهانی است و با آن می توانید به راحتی در هر نقطه ای از دنیا با دیگران ارتباط برقرار کنید. اما این مساله به معنی این نیست که اگر انگلیسی بلد نباشید یعنی اعتماد به نفس ندارید. هزاران هزار مثال عینی در گوگل وجود دارد که می توانید آنها را مشاهده کنید. در سراسر دنیا افرادی را پیدا می کنید که با وجود اینکه انگلیسی را خیلی خوب بلد نیستند ولی در کسب و کارهای آفلاین یا آنلاین و زندگی شخصی شان بسیار موفق عمل می کنند.

هیچ چیز مهمتر از این نیست که زبان مادری تان را به خوبی بلد باشید. علاوه بر این شما می توانید افکار و نظراتتان را با استفاده از حرکات و اشاره هم به دیگران منتقل کنید. برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیازی به دانستن زبان انگلیسی نیست. اگر می خواهید تجارت و کسب و کارتان را گسترش بدهید بلد بودن این زبان بسیار مهم است و به شما کمک می کند؛ اما باز هم ضروری نیست.

بهترین روشهای کنترل صددرصدی استرس

زبان انگلیسی وسیله ای برای تبادل گفتگو یا انتقال افکار است. با 2 تا 6 ماه تمرین می توانید این زبان را یاد بگیرید. بهترین وسیله برای یادگیری زبان انگلیسی یوتیوب است. اصلا جای نگرانی نیست، شما هم می توانید خیلی زود روی این زبان مسلط شوید.

5-آیا برای داشتن اعتماد به نفس حتما باید ماشین های لوکس و خانه های گران قیمت داشته باشیم؟

اتومبیل های گران قیمت و خانه های بزرگ و مجلل محصول و زاده ذهن شما هستند. در واقع بدون اینها هم می شود زندگی خوبی داشت. بله، هیچ کس منکر این نمی شود که زندگی با چنین وسایلی راحت تر است؛ اما ماشین و خانه ربطی به اعتماد به نفس ندارند. همه این موارد را می توانید برای بهتر شدن اوضاع زندگی تان بخرید ولی برای افزایش اعتماد به نفس لازم نیست حتما خانه و ماشین گران قیمتی داشته باشید.

ممکن است یک نفر خیلی زود به این امکانات رفاهی دست پیدا کند و شخص دیگری مدتها در تلاش برای رسیدن به آنها باشد. ولی اینکه بگوییم فقط کسانی که ماشین های لوکس و خانه های گران قیمت دارند از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند کاملا غلط است. اگر اینطور بود افراد متوسط یا حتی فقیر هیچ وقت در کارهایشان موفق نمی شدند. پس خودتان را دست کم نگیرید و سطحی نگر نباشید. شما باید روی یادگیری و پیشرفت خود تمرکز کنید. رمز موفقیت شما در زندگی همین تمرکز روی تلاش و یادگیری است.

6-آیا اعتماد به نفس از لباس های شیک و گران قیمت می آید؟

کسی که لباس های گران قسمت می پوشد به این سبک پوشش علاقه دارد و هیچ مشکلی هم نیست؛ اما ربط دادن این موضوع به اعتماد به نفس کاملا اشتباه است. این موضوع که افراد با اعتماد به نفس حتما باید لباس های شیک و گران بپوشند یا این مدل لباس ها اعتماد به نفس را بالا می برد محصول تفکر شماست که باعث می شود خصوصیات افراد کاملا نفی شوند و فاصله فقیر و غنی بیشتر شود. هیچ ارتباطی بین نحوه پوشش و اعتماد به نفس وجود ندارد.

اگر اینطور بود هیچ کس به صحبت های افراد مذهبی یا راهبه ها گوش نمی داد یا در هیچ جای جهان هیچ فقیری موفق نمیشد. اگر در گوگل جستجو کنید می توانید متکدیانی را پیدا کنید که با اعتماد به نفس و باوری که به خودشان داشتند توانستند ثروتمند شوند. لباس شما نقشی در موفقیتتان ندارد.

7-آیا اعتماد به نفس با پست و مقام ارتباط دارد؟

فردی که با سخت کوشی، پشتکار، کوشش و تلاش خودش را به موقعیت و جایگاه بهتری می رساند اعتماد به نفس دارد. شما با اعتماد به نفستان می توانید به جایگاه بهتری برسید ولی عکس این قضیه اشتباه است. اگر توانایی سخت کوشی، پشتکار و تلاش دارید حتما می توانید خودتان را به موقعیت بهتری برسانید. کار دشواری نیست؛ در واقع همه چیز به توانایی و کار شما بستگی دارد.

شما هم می توانید مثل خیلی های دیگر از همین لحظه شروع کنید و زندگی جدیدی برای خودتان بسازید. خدا به همه ما قدرت و توانایی رسیدن به هدف هایمان را داده است. برای رسیدن به اهدافتان باید مهارت های لازم را بیاموزید و سخت تلاش کنید. فرقی نمی کند در چه سنی هستید؛ اگر واقعا بخواهید به هر چیزی می رسید. این اعتماد به نفس شماست که شما را به جایگاه بهتری می رساند نه اینکه موقعیت ها و پست و مقام ها عامل ایجاد اعتماد به نفس و باور در شما بشوند.

8-آیا فردی که اعتماد به نفس دارد همیشه موفق است؟

هر کسی در زندگی اش بارها و بارها شکست می خورد. در مسیر رسیدن به یک هدف موانع و مشکلات زیادی وجود دارند که باید آنها را از سر راه برداشت. اگر شکست نخورید موفق چه لذتی خواهد داشت؟ بدون وجود شکست چطور می توان ارزش موفقیت را فهمید؟ پس یادتان باشد که شکست خوردن به معنی کمبود اعتماد به نفس نیست.

زمانی می توان گفت فردی اعتماد به نفس دارد که بعد از شکست و زمین خوردن باز هم ادامه می دهد و دست از تلاش برنمی دارد. موفقیت یعنی لذت بردن واقعی از زندگی و رضایت درونی شما. اگر سخت و زیاد کار کنید می توانید به پول و موقعیت های بهتر برسید اما زمانی که اعتماد به نفس داشته باشید از موفقیت ها و لذت های زندگی رضایت خواهید داشت.

15 تا از مهم ترین راههای رسیدن به خودباوری

اگر بارها و بارها شکست خوردید ناامید و دلسرد نشوید، چون هر شکستی درس جدیدی به شما می دهد. از شکست نترسید، صبور باشید و برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت باز هم تلاش کنید. بالاخره روزی شما هم کار بزرگی برای این جهان خواهید کرد. مطمئنا اهداف بزرگ مشکلات بزرگی هم در مسیر رسیدن دارند؛ اما اینکه شما قادر به مقابله با این مشکلات هستید یا نه میزان اعتماد به نفس و باورتان به خود را تعیین می کند.

9-آیا اعتماد به نفس داشتن همان تحقق بخشیدن به آرزوها و رویاهاست؟

اینکه به هدف هایتان برسید واقعا خوب و رضایت بخش است ولی رسیدن به آرزوها اصلا به معنی اعتماد به نفس داشتن نیست. این اتفاق نتیجه صداقت، برنامه ریزی و مدیریت صحیح شماست. شما می توانید به همه آرزوها و خواسته هایتان برسید اما برای این کار باید سخت کار کنید، مسئولیت را بپذیرید و برنامه ریزی مناسبی انجام دهید. همه ما آرزوهای بزرگ و کوچکی داریم. بعضی هایمان به این آرزوها می رسیم و بعضی ها هم نه. اگر به خواسته تان نرسیدید دلیل این نمی شود که شما فرد کم اعتماد به نفسی هستید. برای رسیدن به اهداف باید با صبر و حوصله به یادگیری ادامه بدهید، سخت کار کنید تا به خواسته خودتان برسید.

اعتماد به نفس چیست؟

 • اعتماد به نفس یعنی باور داشتن به خودمان.
 • اعتماد به نفس یعنی آرامش داشتن.
 • اعتماد به نفس یعنی رضایت درونی.
 • اعتماد به نفس یعنی سالم و سلامت بودن.
 • اعتماد به نفس یعنی قدرت کلامی و گفتاری.
 • اعتماد به نفس یعنی صادق بودن.
 • اعتماد به نفس یعنی داشتن قدرت یادگیری.
 • اعتماد به نفس یعنی داشتن دانش و آگاهی.
 • اعتماد به نفس یعنی قدرت شما در مواجهه با مشکلات.
 • اعتماد به نفس یعنی صبر و شکیبایی.
 • اعتماد به نفس یعنی خلوص ذهن.
 • اعتماد به نفس یعنی تصمیم گیری آگاهانه.

حالا شاید پیش خودتان بگویید من این خصوصیات را دارم اما باز هم احساس می کنم به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارم. یا فکر می کنید حتی با وجود داشتن این صفات باز هم عملکرد خوبی ندارید و احساس درماندگی می کنید. باید این را بدانید که شما به طور بالقوه همه ویژگی هایی که یک فرد موفق دارد را در وجود خودتان دارید و فقط باید از آنها استفاده کنید. شما پر از اعتماد به نفس هستید و می توانید کارهای زیادی برای خودتان و دنیا انجام بدهید.

29 علامت واضح کمبود اعتماد به نفس در همه سنین

قدرت تفکر و ایده های تجاری شما می تواند تغییر بزرگی در سبک زندگی خودتان ایجاد کند و روی جهان هم تاثیر بگذارد. شما باید خودتان را بیدار کنید، دست به کار شوید و به سمت تغییرات بزرگ حرکت کنید.

چگونه اعتماد به نفسمان را افزایش بدهیم؟

حقیقت این است که اعتماد به نفس از بدو تولد در درون همه ما وجود دارد؛ اما این احساس همزمان با بزرگ شدن افراد سرکوب می شود. محیط پیرامون شما یا اطرافیانی که مدام ذهنتان را با موارد منفی پر می کنند مسئول سرکوب کردن این حس و پایین آوردن اعتماد به نفس شما هستند. برای افزایش اعتماد به نفستان نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • سلامتی: زندگی به معنی وجود شماست و وجود شما به معنی اعتماد به نفس. شما فقط وقتی می توانید مفید واقع شوید و به خودتان و دیگران خدمت کنید که سالم باشید؛ بنابراین حفظ سلامتی بسیار مهم است. بدون داشتن سلامتی احساس استرس می کنید و اعتماد به نفستان پایین می آید.
 • صبر: صبر سلاح قدرتمند فردیست که اعتماد به نفس دارد. چنین شخصی مطمئن است که با صبر و شکیبایی می تواند هر ناممکنی را ممکن سازد. در یک مقطع خاص، صبر تعیین کننده موفقیت و شکست شماست. اگر عقب نشینی کنید زحماتتان به هدر می رود و به موفقیت نمی رسید. صبر شما نشانه ترس و بزدلی تان نیست؛ بلکه نشانه اعتماد به نفس شماست. همه نمی توانند صبور باشند، فقط کسی که اعتماد به نفس داشته باشد می تواند صبور باشد.
 • آرامش و رضایت ذهن: فردی که اعتماد به نفس ندارد آرامش و رضایت درونی هم ندارد. یک فرد با اعتماد به نفس از درون آرام و راضی است، چون می داند هر کاری که بخواهد می تواند انجام بدهد یا آن را یاد بگیرد. بدون داشتن ذهنی آرام، شما همیشه در کارهایتان با شتاب و عجله عمل می کنید و مسیر را اشتباه می روید. پس آرام باشید و عجله به خرج ندهید.
 • قدرت یادگیری: فرد با اعتماد به نفس همیشه آماده یادگیریست چون می داند بدون یادگیری و افزایش آگاهی و دانش نمی تواند کاری از پیش ببرد. پس به یادگیری ادامه بدهید، دانشتان را بالا ببرید و موفقیت کسب کنید.
 • مقابله با مشکلات پیش رو: همه ما در مسیر رسیدن به خواسته هایمان با مشکلات مختلفی روبرو می شویم. مواجهه با این مشکلات یا حل این مشکلات به روشی جدید اعتماد به نفس نامیده می شود. از موانع و مشکلات نترسید، با آنها روبرو شوید، رو به جلو حرکت کنید و مطمئن باشید که روزی موفق خواهید شد.
 • درس گرفتن از اشتباهات: همه ما اشتباه می کنیم ولی اعتماد به نفس به معنی درس گرفتن از این اشتباهات و عدم تکرار آنهاست. از اشتباه کردن نترسید بلکه از آنها تجربه کسب کنید و رشد و پیشرفتتان ادامه بدهید.
 • صداقت: فردی که اعتماد به نفس ندارد نمی تواند صادق باشد. وقتی صداقت دارید یعنی اعتماد به نفس هم دارید، فقط باید خودتان را بیدار کنید. بسیاری از موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ نتیجه صداقت هستند. صادق باشید، در مورد دیگران خوب فکر کنید، به پیشرفت خودتان ادامه بدهید و رشد کنید.
 • ارتباط با مردم: طرز فکر یک فرد با اعتماد به نفس درباره دیگران همیشه مثبت است. او هرگز در مورد مردم بد فکر نمی کند و برایش هم مهم نیست دیگران چه افکاری درباره او دارند. حالا آیا شما مثبت اندیش هستید؟ آیا ارتباط خوبی با دیگران دارید؟ آیا دلتان می خواهد برای دیگران کاری بکنید؟ اگر پاسختان مثبت است پس اعتماد به نفس کاملی دارید.
 • قدرت تصمیم گیری: اگر تصمیم هایتان را با دقت می گیرید پس اعتماد به نفس دارید. بدون اعتماد به نفس، شما نمی توانید هیچ تصمیمی بگیرید یا دست به کار جدیدی بزنید چون قدرت انجامش را ندارید.
 • قدرت شروع: بین تصمیم گیری و شروع تفاوت های زیادی وجود دارد. خیلی ها تصمیم می گیرند اما نمی توانند شروع کنند. برای اینکه به هدف برسید و کارتان را شروع کنید باید اعتماد به نفس داشته باشید. پس اهداف صحیح و مناسبی انتخاب کنید، تصمیم بگیرید و بعد شروع کنید. تا وقتی کاری را شروع نکنید نمی توانید هیچ تغییری ایجاد کنید.

9 ویژگی افراد خودشیفته (و تفاوت آن با اعتماد به نفس)

تفاوت بین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس بیش از حد

اعتماد به نفس بیش از حد هم درست مثل اعتماد به نفس، نوعی حالت و احساس شخصی است. هر دوی این احساسات به باور و یقین شخص نسبت به خودش مربوطند. علاوه بر این مورد دیگری که بینشان مشترک است انگیزه های آنهاست. افراد با اعتماد به نفس و کسانی که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند معمولا پر از باورهای مثبت نسبت به خودشان هستند. با این حال بین این دو حالت تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

اعتماد به نفس بیش از حد چیست؟

اغلب اوقات اعتماد به نفس بیش از حد در واقع نوعی تکبر، غرور و گستاخی است. افرادی که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند به درجه ای از خودباوری رسیده اند که احساس می کنند به کمک هیچ کسی نیاز ندارند و فکر می کنند تنها کسانی که مفید هستند و توانایی کافی دارند خودشان هستند. از آنجایی که واقعیت با تفکرات ذهنی این افراد بسیار متفاوت است، معمولا افراد با اعتماد به نفس بیش از حد از خود راضی و غیر منطقی به نظر می رسند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

نتیجه گیری

همه بصورت ذاتی دارای اعتماد به نفس مشابهی هستند اما چرا بعضی موفق می شوند و برخی خیر؟ جواب این سوال در نوع پرورش و تربیت شما نهفته است. اینکه چطور و در چه محیطی بزرگ شوید و پرورش پیدا کنید تاثیر بسیار زیادی روی اعتماد به نفستان دارد. به اطرافتان نگاه کنید؛ با چه افرادی سر و کار دارید؟ این افراد مثبت اندیش هستند یا منفی نگر؟ همه این مسائل با هم روی قلب و ذهن شما تاثیر می گذارند.

بین اعتماد به نفس و تحصیلات رابطه ای وجود ندارد. تحصیلات فقط دانش شما را بالا می برد و مسیر درست را به شما نشان می دهد. هزاران نمونه از افراد بی سواد در دنیا پیدا می کنید که کارهای بزرگی انجام داده اند. تحصیلات و آموزش شما را در جهت درستی قرار می دهد و دانش شما را افزایش می دهد؛ اما این اعتماد به نفس است که برای شروع موفقیت لازم دارید. باید دانش و آگاهی تان را افزایش بدهید و صبور باشید.

تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس در چیست؟

علاوه بر این از نقش والدین در پرورش و افزایش اعتماد به نفس کودکانشان نمی توان چشم پوشی کرد. تربیت فرزندان در محیطی که اعتماد به نفسشان را شکوفا کند و افزایش بدهد راه موثری برای رسیدن آنها به موفقیت های بزرگ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا