مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

آموزش فنگ شویی در طراحی داخلی از صفر تا صد (و بایدها و نبایدها)

چرب زبان

فنگ شویی (Feng shui) علمی است که به ما یاد میدهد چطور با محیط اطرافمان هماهنگ شویم. کلمه فنگ شویی چینی است و از دو قسمت Feng به معنی “باد” و shui به معنی “آب” تشکیل شده. باد همان هواییست که تنفس می کنیم و آب هم ماده حیات بخشی است که تقریبا 60 درصد بدن انسانها را تشکیل می دهد. پس در واقع باد و آب عناصر حیاتی زندگی همه ما هستند.

فنگ شویی از لحاظ تاریخی در آیین های تائوئیسم (Taoism) و بودیسم (Buddhism) ریشه دارد؛ اما به تدریج در فرهنگ زندگی مردم مختلف سراسر دنیا جای گرفت. به عنوان مثال، همه ما این روزها می توانیم تفاوت یک آپارتمان در شهرهای شلوغ را با یک کلبه دنج و آرام جنگلی متوجه شویم و می دانیم که محیط اطرافمان به شدت روی انرژی ما تاثیر می گذارد. در این مطلب با فنگ شویی و بایدها و نبایدهای آن آشنا می شوید.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی (“آب باد”) نوعی جهان بینی سنتی چینی است که به هم ترازی و تاثیر چیدمان فضا روی انرژی انسان و رابطه بین افراد و محیط اطرافشان می پردازد. این علم باستانی روی مسائلی مثل سلامتی، خوش شانسی و رفاه تمرکز می کند.

فوق العاده کاربردی: 20 نکته روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند

بایدها در فنگ شویی

1- تخت، میز و اجاق گازتان را در موقعیت فرماندهی قرار بدهید

یکی از موثرترین و اساسی ترین اصول فنگ شویی «موقعیت فرماندهی» نام دارد و به این معناست که برخی از اشیاء خاص باید رو به سمت در ورودی قرار بگیرند. تخت، میز و اجاق گاز مهمترین وسایلی هستند که باید در موقعیت فرماندهی چیده شوند.

در فنگ شویی به در اصلی اتاق یا فضای مورد نظر “mouth of chi” یا “دهانه انرژی” گفته می شود. در واقع ورودی منزل شما شبیه دریچه ایست که از طریق آن انرژی وارد خانه و زندگیتان می شود. وقتی پشت اجاق گاز مشغول غذا درست کردن هستید یا در رختخواب و یا پشت میز هستید بهتر است بتوانید در ورودی اتاق را ببینید. اما یادتان باشد که وسایل نباید مستقیما در یک راستا با در قرار بگیرند. بهتر است آنها را در عین حال که روبروی در هستند به حالت مورب بچینید.

تخت، میز و اجاق گازتان را در موقعیت فرماندهی قرار بدهید

البته این امکان همیشه وجود ندارد و این نوع چینش برای همه میسر نیست. هیچ اشکالی ندارد، می توانید از آینه استفاده کنید و آن را طوری نصب کنید که وقتی در تخت، پشت میز و یا پای اجاق گاز هستید تصویر در ورودی را در آینه ببینید.

2- به قسمت ورودی خانه توجه ویژه ای داشته باشید

در و قسمت ورودی خانه شما نمایانگر نحوه مواجهه شما با محیط بیرون است. این قسمت همان جاییست که جهان بیرون از روی آن اولین برداشتش از شما را شکل می دهد. بنابراین خیلی مهم است که فضای ورودی خانه شما همیشه تمیز و دور از شلختگی و در هم برهمی باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

منظورمان این نیست که ورودی خانه را کاملا خالی نگه دارید، بلکه فقط باید چیزهایی که لازم و ضروری اند در این قسمت جا داده شوند. مثلا اگر زمستان است، کاملا طبیعی و منطقیست که شال گردن، کلاه و کت خودتان را روی چوب لباسی کنار در ورودی بگذارید و هیچ اشکالی هم ندارد.

10 نکته کوتاه ولی کاربردی روانشناسی شخصیت

علاوه بر این، قسمت داخلی و خارجی ورودی خانه باید کاملا روشن باشند. پس اگر لامپ جلوی در آپارتمانتان سوخته حتما آن را عوض کنید تا همیشه چیز روشن و واضح به نظر بیاید. بهتر است برای جذب انرژی مثبت از یک پادری مستطیل شکل مشکی که رویش نوشته “خوش آمدید” هم جلوی در ورودی استفاده کنید.

3- انرژی ورودی خانه تان را فعال کنید

در ورودی منزل شما واقعا جای مهمیست و مکانیست که از آنجا انرژی وارد سراسر خانه شما می شود. پس باید آن را به یک بخش فرخنده و مبارک تبدیل کنید تا انرژی مثبت وارد جریان زندگیتان شود. برای فعال کردن شانس و انرژی مثبت یک روز مبارک مثل تولد یا نو شدن ماه بین ساعت 11 صبح تا 1 بعد از ظهر ( زمانی که بیشترین یانگ در ساعات روز وجود دارد) را انتخاب کنید. بعد با استفاده از یک خودکار مشکی تازه و نو، 9 تا آرزوی خود را لیست کنید.

انرژی ورودی خانه تان را فعال کنید

لیستتان را با صدای بلند بخوانید و بعد با احترام و دقت آن را امضا کنید. بعد برگه را تا کنید و آن را در پاکت قرمز رنگی بگذارید. سپس این پاکت را بالای در ورودی خانه تان در جای امنی قرار بدهید.

به این ترتیب هر بار که از در ورودی خانه عبور می کنید انرژی این آرزوها را فرا می خوانید تا در زندگیتان ظهور پیدا کنند. اگر در خانه تنها نیستید و با چند نفر زندگی می کنید می توانید پاکت آرزوها را بالای در اتاق خودتان نصب کنید.

4- اتاق خوابتان را متعادل کنید

ما ساعتهای زیادی را در اتاق خوابمان سپری می کنیم، بنابراین فنگ شویی اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. برای به تعادل رساندن انرژی اتاق خواب باید تخت خوابتان را در حالت فرماندهی قرار بدهید، رنگ آرامبخشی برای فضای اتاق انتخاب کنید و فضای دو طرف تخت را هم به طور موثری بچینید. بهتر است زیر پنجره نخوابید و وسایلی مثل آباژور، کوسن یا پاتختی را به صورت جفت در دو طرف تخت بچینید.

کناره تختتان را به دیوار نچسبانید و در صورت امکان حدود 60 سانتیمتر آن را از دیوار فاصله بدهید تا جای رفت و آمد باشد. در ضمن، تاج تخت را به دیوار بچسبانید تا به شما احساس حمایت و پشتیبانی بدهد.

روانشناسی رنگها (9 رنگ اصلی و محبوب ترین آنها)

5- حواستان به انتخاب رنگ باشد

رنگها در فنگ شویی نشان دهنده پنج عنصر زمین، فلز، آب، چوب و آتش هستند. این پنج عنصر در طبیعت یافت می شوند و برای کسب انرژی و ایجاد تعادل به کار می روند. پس اگر احساس می کنید در زندگیتان به عنصری بیشتر از بقیه نیاز دارید می توانید رنگ مربوط به آن را با اکسسوری یا حتی لباس به فضای خودتان اضافه کنید.

عنصر زمین: اگر خودمراقبتی و ثبات ندارید باید عنصر زمین را بیشتر وارد زندگیتان کنید. رنگهای مربوط به عنصر زمین شامل زرد، نارنجی و قهوه ای می شوند. فقط کافیست یک هدبورد یا همان تاج بالای تخت قهوه ای تیره به اتاق خوابتان اضافه کنید تا همه چیز متعادل شود.

عنصر فلز: عنصر فلز به رنگهای خاکستری، سفید و رنگهای متالیک است و می تواند وضوح و دقت بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد. گذاشتن یک قاب فلزی نقره ای رنگ در اتاق می تواند به شما کمک کند.

عنصر آب: اگر می خواهید خرد یا وضعیت فلو (Flow) بیشتری وارد زندگیتان کنید باید بدانید که رنگ مشکی عنصر آب را فرامی خواند. وضعیت فلو حالت غرق شدن در یک کار فیزیکی یا فکریست به طوری که گذر زمان حس نشود. پس موقع مطالعه روی یک صندلی مشکی یا آبی تیره بنشینید تا کاملا غرق در کتاب خواندن شوید.

عنصر چوب: انرژی چوب به شروع تازه و جدید کمک می کند و روح زندگی را با خودش به ارمغان می آورد. استفاده از بالشهای سبز رنگ روی مبل می تواند به زندگی شما روح ببخشد.

عنصر آتش: رنگ قرمز نشانه انرژی آتش است و زمانی که به احساس شور و شوق یا شناخت بیشتری نیاز دارید به کمکتان می آید. یکی از بهترین راهها برای وارد کردن عنصر آتش در زندگی استفاده از گلهای قرمز رنگ است.

نکته نهایی این است که هر روز زمان کمی را صرف مرتب کردن رختخوابتان کنید و از اینکه شبها شما را در بر می گیرد و حمایت می کند از آن تشکر کنید. وقتی صبحتان را با نظم و آرامش شروع می کنید انرژی مثبت آن در طول روز در زندگیتان طنین انداز می شود.

نبایدها در فنگ شویی

1- درها را مسدود نکنید

همانطور که قبلا هم گفتیم، درها در فنگ شویی اهمیت زیادی دارند چون ورودی انرژی هستند. به درهای منزلتان نگاه کنید و مطمئن شوید که مبلمان یا اثاثیه منزل جلوی باز شدن آنها را نمی گیرند. درهای اتاقها و در خانه باید حداقل تا 90 درجه باز شوند.

اگر دری مسدود باشد معنی اش این است که انرژی مثبتی که وارد زندگی شما می شود تحت فشار است و نمی توانید به طور کامل از مزایای آن بهره مند شوید. علاوه بر این، وقتی دری کامل باز نشود ورود و خروج شما هم از آن سخت می شود و به جای حس گستردگی و بزرگی، احساس در مخمصه بودن به شما القا می کند.

بلد باشید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

در نهایت اینکه از آنجایی که درها نشان دهنده صدای شما در جهان هستند، مسدود بودن آنها می تواند این معنی باشد که صدای شما به طور کامل شنیده یا مخابره نمی شود.

نکات چیدمان خانه در فنگشویی

2- از اشیاء شکسته استفاده نکنید

اشیاء شکسته در خانه موانع انرژی هستند و می توانند باعث ایجاد احساس استرس و اضطراب در شما بشوند. اگر زنگ در خانه تان شکسته حتما آن را تعمیر کنید چون ممکن است جلوی ملاقات شما با یک فرد مهم و اثربخش را بگیرد. گیاهان پژمرده و در حال مرگ هم در فنگ شویی ممنوعند و نباید در خانه نگهداری شوند.

3- کمدهایتان را بیش از حد پر نکنید

خیلیها خوششان می آید که همه چیز را یکجا جمع کنند و درش را ببندند! اما یادتان باشد رها کردن لباسها و وسایلی که دیگر به آنها نیازی نداریم به مغز ما سرنخ می دهد تا بقیه چیزهای غیر ضروری مثل آدمهای مضر یا استرسهای غیرضروری را هم رها کنیم.

از این گذشته، وقتی کمدتان پر از لباس و وسیله باشد این پیغام را به کائنات ارسال می کنید که زندگی شما کامل است و دیگر نیازی به چیزی ندارید. خالی کردن یک فضای کوچک در کمد لباس می تواند نتایج جادویی و حیرت انگیزی برایتان به ارمغان بیاورد که شگفت زده تان می کند. این را بدانید که هر وقت به چیزی نیاز دارید اول باید فضای خالی آن را در زندگیتان باز کنید.

9 فواید ثابت شده دوش آب سرد (و کسانی که برایشان ممنوع است)

4- از اشیاء و قسمتهای مختلف خانه غافل نشوید

وسایل یا قسمتهای گرد و غبار گرفته در خانه نماد رکود و نادیده گرفتن شدن هستند. اگر به وسیله ای نیاز ندارید و مدتهاست گوشه انباری خاک می خورد وقتش رسیده که آن به کسی اهدا کنید. اگر اتاقی دارید که پا در آن نمی گذارید و تمیزش نمی کنید بهتر است دست به کار شوید و تمیز و مرتبش کنید. همین جابجایی ها و تغییرات ساده می تواند انرژی مثبت جدیدی وارد زندگیتان کند.

5- اجازه ندهید پنجره ها بیش از حد کثیف شوند

پنجره در فنگ شویی نماد چشمان ساکنان خانه است. وقتی پنجره ها کثیف باشند نمی توانیم دنیای اطراف را به وضوح ببینیم و در تفکرات و حدس و گمانهای خودمان حبس می شویم. حتما زمانی را به تمیز کردن پنجره ها اختصاص بدهید تا ببینید چقدر نور و شادی وارد زندگیتان می شود.

6- قابها و تابلوها را خیلی پایین آویزان نکنید

باور کنید یا نه، یکی از دلایلی که باعث احساس ناراحتی یا کمبود انرژی می شود آویزان کردن قابها، آینه ها و تابلوها در فاصله خیلی پایین است. این کار باعث باعث کاهش انرژی چی (chi) می شود. حتی تختی که خیلی پایین باشد هم روی خلق و خو تاثیر منفی می گذارد. از تابلوهای نقاشی جنگ و نبرد یا تصاویر غمگین استفاده نکنید و در عوض عکس اعضای خانواده را با فاصله مناسب به دیوارها بیاویزید.

7- زیر تختتان وسیله جمع نکنید

خیلیها از فضای زیر تخت برای نگهداری وسایل کوچک و بزرگ مختلف استفاده می کنند ولی زیر تخت جای این چیزها نیست! اگر می خواهید طبق اصول فنگ شویی جلو بروید بهتر است زیر تختتان کاملا خالی باشد تا هوا از هر دو طرف تخت جریان پیدا کند و به مانع نخورد. نگهداری وسایل مختلف به خصوص اشیاء تیز و خطرناک زیر تخت اصلا کار درستی نیست.

چیزهای دیگری که باید حواستان به آنها باشد نگهداری کفش، کتاب یا هر چیزیست که با انرژی بسیار فعال مرتبط است. اگر یادگاریهای گذشته تان را زیر تخت خوابتان نگه می دارید این پیام را انتقال می دهید که آن رابطه مانع رشد و پیشرفتتان شده. اگر هم قرار است چیزی زیر تخت بگذارید بهتر است نرم باشد مثل بالش یا ملحفه های اضافی.

 

حتما بلد باشید: فنگ شویی ذهن: 6 نکته برای اینکه به سلامت روحی برسید

جمع بندی و ایده های جذاب دکوراسیون داخلی خانه با فنگ شویی

 

حتما بخوانید: فنگ شویی ازدواج: 14 نکته بسیار قدرتمند برای خوشبختی

شاید برایتان تعجب آور باشد اما این ترفندها و نکات ساده به شما کمک می کنند تا خانه ای مطابق با فنگ شویی داشته باشید و شادی و انرژی مثبت را به زندگیتان بیاورید. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا