سایر هنرهای مهم

۱۷ پیشنهاد ساده برای ایجاد اعتماد به نفس و عزت ‌نفس در کمتر از 2 هفته!

وب سایت معروف و معتبر روانشناسی امروز، نتیجه جدیدترین تحقیقات انجام شده را با عنوان ۱۷ پیشنهاد ساده جهت افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در کمتر از دو هفته ارائه داده است که ما آن را برای شما در وب سایت هنر فردی قرار داده ایم.

عزت نفس پایین می‌تواند عمیقا ریشه داشته باشد و ریشه در تجربیات مربوط به دوران کودکی از قبیل جدایی طولانی از شخصیت های والدین، بی‌توجهی، یا سو استفاده احساسی، فیزیکی و یا جنسی داشته باشد. در زندگی بعدی، عز ت نفس می‌تواند توسط سلامت بیمار، رویداده‌ای منفی زندگی مانند از دست دادن شغل، طلاق گرفتن ، روابط ضعیف و ناامیدانه، و حس عمومی عدم کنترل تضعیف شود. این حس فقدان کنترل ممکن است به ویژه در قربانیان تجاوز عاطفی، فیزیکی، یا جنسی و یا قربانیان تبعیض در زمینه مذهب، فرهنگ، نژاد، جنسیت و یا گرایش جنسی علامت‌گذاری شود.

رابطه بین عزت‌نفس پایین و اختلال ذهنی و پریشانی ذهنی بسیار پیچیده است. عزت‌نفس پایین به اختلال ذهنی بستگی دارد که به نوبه خود عزت‌نفس را به خود جلب می‌کند. در برخی موارد عزت‌نفس پایین یک ویژگی اصلی اختلال ذهنی است، به عنوان مثال، در افسردگی یا اختلال شخصیت مرزی.

افراد با عزت‌نفس پایین تمایل دارند دنیا را به عنوان محل متخاصم و خود را به عنوان قربانی آن ببینند. در نتیجه، آن‌ها تمایلی به بیان و ابراز خود، از دست دادن تجربیات و فرصت‌ها ندارند و احساس ناتوانی می‌کنند که چیزها را تغییر دهند . همه اینها عزت‌نفس شان را بیشتر کاهش می‌دهند و آن‌ها را به یک مارپیچ رو به پایین هدایت می‌کنند.

این نکته را هم شاید دوست داشته باشید! آموزش کامل نظریه‌ها و اصطلاحات روانشناسی شخصیت (به زبان ساده)

اگر احساس می‌کنید که از عز ت نفس ضعیف رنج می‌برید، برخی چیزهای ساده وجود دارند که می‌توانید برای بالا بردن خودتان انجام دهید و امیدواریم که از این مارپیچ رو به پایین رها شوید. شما ممکن است از قبل برخی از این کارها را انجام داده اید و قطعا نیازی نیست که همه آن‌ها را انجام دهید. فقط آن‌هایی را که با آن‌ها احساس راحتی بیشتری دارید ، انجام دهید.

۱- دو لیست درست کنید: یکی از نقاط قوت تان و یکی از دستاوردهایتان. سعی کنید یک دوست حامی و یا خویشاوند داشته باشید تا با این فهرست‌ها به شما کمک کند، چون افراد با عزت‌نفس پایین معمولا در قوی‌ترین چارچوب ذهن نیستند. لیست را در یک مکان امن نگه دارید و هر روز صبح آن‌ها را مطالعه کنید.

۲- به طرز مثبتی درباره خودتان فکر کنید. به خودتان یادآوری کنید که با وجود مشکلات شما ، شما فردی منحصر به فرد، خاص و با ارزش هستید و مستحق این هستید که در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید. از همه مهم‌تر، معجزه هوشیاری، آگاهی از جهان هستی. هر گونه افکار منفی را در مورد خودتان به چالش بکشید مانند ” من بازنده هستم “، ” هرگز کار درستی نمی‌کنم “، یا ” هیچ‌کس واقعا مرا دوست ندارد .”

۳- توجه ویژه‌ای به بهداشت فردی خود داشته باشید: دوش بگیرید، موهای خود را برس بزنید، ناخن‌های خود را صاف کنید ، و غیره.

۴- لباس‌های تمیز بپوشید که باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. همه چیز برابر باشد ، یک پیراهن اتو شده بهتر بپوشید تا یک تی‌شرت مچاله شده، این ایده را به دست آورید.

۵- غذای خوب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید. غذا درست کنید، حتی اگر تنها غذا بخورید. تلویزیون را خاموش کنید، میز را تنظیم کنید ، یک شمع روشن کنید، و یک دقیقه وقت بگذارید تا احساس سپاسگزاری داشته باشید .

۶- به طور منظم ورزش کنید. هر روز پیاده‌روی کنید، حتی اگر سرد یا بارانی باشد ، و سه بار در هفته ورزش کنید (تمریناتی که باعث عرق کردن شما می شود).

۷- مطمئن شوید که به اندازه کافی خواب دارید.

۸- میزان استرس خود را کاهش دهید. در صورت امکان، با یکی از دوستان یا بستگان خود توافق کنید که به نوبت هم دیگر را ماساژ دهید. برای پیشنهادها دیگر، مقاله مدیریت استرس من را ببینید.

۹- فضای زندگی خود را تمیز، راحت و جذاب کنید. هر وقت که پنجره ها را تمیز می‌کنم و یا فقط گیاهان را آب می‌کنم، حالم بهتر می‌شود.مواردی را نمایش دهید که موفقیت‌ها شما و زمان‌های خاص و افراد در زندگی‌تان را به یادتات می‌آورد.

۱۰-از چیزهای بیشتری استفاده کنید که از آن لذت می‌برید. برو و خودت را لوس کن. حداقل کاری را بکنید که هر روز از آن لذت می‌برید.

۱۱-هنری را انتخاب کنید. فعالیت‌هایی مانند نقاشی، موسیقی، شعر و رقص به شما این امکان را می‌دهد که خودتان را بیان کنید، به طور مثبت با دیگران تعامل داشته باشید و سطوح استرس خود را کاهش دهید. حتی ممکن است خودتان را تحت‌تاثیر قرار دهید. یک کلاس را از طریق خدمات آموزش بزرگسالان محلی و یا مرکز اجتماعی پیدا کنید.

۱۲- برای خود چالشی قرار دهید که بتوانید به طور واقع‌بینانه تکمیل کنید. برای مثال، یوگا را بردارید، یاد بگیرید آواز بخوانید یا یک مهمانی شام کوچک را برای برخی از دوستان خود ترتیب دهید. فقط برو دنبالش !

۱۳- برخی از چیزهایی را که عقب انداخته اید انجام دهید، مانند انجام کاره‌ای اداری، تغییر رنگ آشپزخانه، یا هرس کردن گیاهان.

۱۴- با مردم مهربان باشید و کاره‌ای خوبی برای آن‌ها انجام دهید. مثلا، یک مکالمه با پستچی یا مغازه دار . همسایه را برای چای دعوت کنید،دیدن دوستی که بیمار است،یا با یک موسسه خیریه محلی سروکار داشته باشید. یک لبخند روی صورت کسی بگذارید که باید یکی از آن‌ها را روی صورت شما بگذارد.

۱۵- دیگران را در سر میز غذا ملاقات کنید. به دوستان و بستگان خود بگویید که چه چیزی در حال حاضر انجام می دهید و از آن‌ها مشاوره و پشتیبانی بگیرید. شاید آن‌ها هم مشکلات مشابهی داشته باشند ، که در آن ممکن است شما بتوانید با هم متحد شوید و یک گروه پشتیبانی تشکیل دهید. بیش از حد خجالتی یا تودار فکر نکنید: مردم اغلب می‌خواهند کمک کنند !

۱۶- زمان بیشتری را با کسانی که نزدیکشان هستید سپری کنید. همزمان، سعی کنید دایره روابط اجتماعی خود را با تلاش برای ملاقات و دوست داشتن افراد افزایش دهید.

۱۷- از مردم و مکان‌هایی که شما را بد رفتار می‌کنند و یا در مورد خودتان احساس بدی بکنید دوری کنید. اگر قاطعیت برای شما یک مشکل است، از یک متخصص سلامت در مورد آموزش قاطعیت بپرسید.

در نهایت، این کلمات عاقلانه ” لائوتسه ” را به خاطر داشته باشید : سلامتی بزرگترین دارایی است. قناعت بزرگ‌ترین گنج است. اعتماد بزرگ‌ترین دوست من است.

۲ ویدیوی مهم در زمینه اعتماد بنفس (حتما ببینید!)

 

هر گونه سوالی در زمینه افزایش اعتماد بنفس دارید یا مشکلی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا