سایر هنرهای مهم

آموزش mba از صفر تا صد با 8 درس رایگان+ انواع آن و نکات دیگر

چرب زبان

MBA مخفف “Master of Business Administration” و به معنای کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار نام یک مدرک تحصیلات تکمیلی است که نشاندهنده مهارت بالای دارندگان این مدرک در زمینه مدیریت کسب و کار است. مدرک MBA معادل مدرک کارشناسی ارشد است و اهمیت زیادی هم دارد.

دوره MBA در بردارنده فرایندهای کلیدی کسب و کار مثل حسابداری، امور مالی، بازاریابی و منابع انسانی است که شما را برای پذیرش نقشهای مدیریتی یا کارآفرینی آماده می کند.

این دوره برای دانشجویانی طراحی شده که تجربه چشمگیری در سطح مدیریت شغلی کسب کرده اند، ولی مایلند مهارت های مدیریتی و رهبری خودشان را گسترده تر کنند. دلایل زیادی از جمله امکان دستیابی به حقوق و مزایای بالاتر، افزایش مهارت های کارآفرینی و گسترش فرصتهای شغلی باعث شده خیلیها جذب این رشته شوند. از طرف دیگر، مدرک MBA در سراسر دنیا به رسمیت شناخته می شود و بنا به گفته دانشگاه اسکس (Essex)، در حال حاضر معروفترین مدرک حرفه ای در جهان همین مدرک MBA است.

 


مدیریت و رهبری

توی این پک فوق العاده، مدیریت و رهبری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با مدیریت، فکر و راه حل دهی، همه رو انگشت به دهان کن!


 

حتما بخوانید: آموزش ارتباط با مشتری از صفر تا صد (8 روش+ 3 ویدیو)

اگر از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و چشم انداز شغلی بلند پروازانه ای برای خودتان ترسیم کرده اید، مدرک MBA می تواند به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک کند. در این مطلب هر چیزی که باید درباره ارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) بدانید را در اختیارتان می گذاریم.

انواع MBA

دوره MBA انواع مختلفی دارد که هر کدام از این دوره ها برای تجارب، شرایط و اهداف شغلی مختلفی ارائه می شوند. به طور کلی دوره های MBA به صورتهای زیر ارائه می شوند:

انواع MBA تعریف
ام بی ای عمومی

General MBA

دوره عمومی دوره استاندارد و رایجترین دوره MBA به حساب می آید. این دوره معمولا به 3 سال تجربه حرفه ای قبل از تحصیل نیاز دارد و در تسریع روند شغلی شما و حرکت به سمت کسب یک نقش مدیریتی به شما کمک می کند. این دوره به صورت تمام وقت یا پاره وقت ارائه می شود.
ام بی ای مدیریت اجرایی

Executive MBA (EMBA)

این دوره به طور کلی به صورت پاره وقت ارائه می شود و برای افرادی که در حال حاضر در موقعیت های مدیریتی هستند ولی میخواهند جایگاه شغلیشان را ارتقا ببخشند مناسب است.
ام بی ای تخصصی

Specialist MBA

دوره ام بی ای تخصصی مدرک حرفه ای مرتبط با یک صنعت خاص را ارائه می دهد. این دوره برای کسانی مناسب است که تجربه مدیریتی دارند و به دنبال ورود به یک بخش حرفه ای متفاوت هستند.
ام بی ای آموزش از راه دور

Distance learning MBA (online MBA)

این دوره به صورت آنلاین ارائه می شود و به شما امکان می دهد مطالب دوره را بدون تحصیل تمام وقت وحضوری فرا بگیرید. دوره آنلاین ام بی ای برای کسانی که در منزل کار می کنند بسیار مناسب است.
ام بی ای بدون سابقه کار

MBA without work experience

بعضی از دانشگاهها دوره های ام بی ای بدون سابقه کار ارائه می کنند که برای شرکت در آنها نیازی به تجربه کاری حرفه ای نیست. این دوره برای کسانی که تازه فارغ التحصیل شده اند و یا افرادی که دنبال مشاغل مدیریتی می گردند مناسب است.

شرایط تحصیل در دوره های MBA

برای شرکت در دوره های استاندارد MBA باید تجربه کاری مرتبط داشته باشید. دوره ام بی ای معمولی به حداقل سه سال تجربه کاری نیاز دارد. دوره ام بی ای اجرایی- که در درجه اول برای مدیران طراحی شده- به حداقل پنج تا ده سال تجربه حرفه ای نیاز دارد.

علاوه بر این داوطلبان شرکت در دوره های ام بی ای معمولا باید مدرک کارشناسی سطح 2:1 داشته باشند. در برخی موارد هم ممکن است دانشگاه مقصد از شما درخواست مدرک کارشناسی سطح 2:2 و به خصوص سابقه کاری خوب و قابل قبول داشته باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

به طور معمول دانشگاه از شما می خواهد که برای شرکت در دوره های ام بی ای مدرک پذیرش در آزمون GMAT را هم ارائه کنید. GMAT فرصتی را برای داوطلبان فراهم می کند تا مهارت های کسب و کار و تواناییهای علمی خودشان را به نمایش بگذارند.

دوره MBA چطور برگزار می شود؟

شما می توانید دوره MBA را به صورت تمام وقت، پاره وقت یا آنلاین بگذرانید. دوره ام بی ای تمام وقت از سپتامبر به بعد و معمولاً 12 تا 15 ماه طول می کشد. البته بعضی از دوره ها هم ممکن است در ماه ژانویه آغاز شوند. دوره ام بی ای پاره وقت نیز 2 تا 3 سال طول می کشد.

از آنجایی که دوره پاره وقت به دانشجوها امکان می دهد در کنار تحصیل به شغلشان هم برسند، معمولا دوره های پاره وقت ام بی ای پرطرفدارتر هستند. در واقع اکثر دانشجوها ترجیح می دهند در حین تحصیل در دوره ام بی ای، به کارشان هم ادامه بدهند.

معرفی و دانلود 10 تااز بهترین پادکست های انگیزشی (زبان فارسی)

تحصیل در دوره ام بی ای سخت و پیچیده است و به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد. این دوره شامل ماژول های اصلی، ماژول های اختیاری و تکمیل و ارائه پایان نامه یا پروژه عملی اشتغال محور می شود. ارزیابی دانشجویان نیز از طریق آزمونهای مختلف، ارائه مقالات، پروژه های گروهی و موارد دیگر بسته به دوره انجام می گیرد.

تحصیل در دوره های ام بی ای می تواند فرصت استخدام یا تحصیل در خارج کشور هم برای شما فراهم کند و مهارت های مدیریت کسب و کار شما در دنیای واقعی را نیز افزایش بدهد. تفاوت اصلی بین مدرک MBA با سایر مدارک تحصیلات تکمیلی این است که MBA به جای افزایش دانش آکادمیک، روی افزایش تجربه عملی و حرفه ای تمرکز دارد. برخلاف کلاسهای تدریس معمولی و سخنرانیهای دانشگاهی، تدریس ام بی ای به صورت کار عملی، پروژه‌ های گروهی و پروژه های واقعی انجام می شود.

ماژولهای تحصیلی MBA

ماژولهای تحصیلی ام بی ای بسته به دوره آن با دوره های دیگر متفاوت است؛ اما معمولا یک دوره ام بی ای شامل ماژولهای اصلی اجباری، ماژولهای اختیاری و حداقل یک پروژه یا پایان‌ نامه اصلی در ارتباط با کار با مراجعه کننده در دنیای واقعی می شود.

خیلی از دوره های ام بی ای با برنامه هایی مثل بازدید از شرکتها و موقعیتهای کاری همراه هستند، اما ارزیابیها به صورت امتحان، مقاله و فعالیت‌های گروهی انجام می‌ شود.

دوره Dba چیست؟ فواید آن و مراکزی که مدرک dba ارائه می دهند

ماژولهای اصلی

ماژولهای اصلی دوره های ام بی ای با همدیگر متفاوتند؛ ولی به طور کلی شامل حوزه های زیر می شوند:

 • مدیریت عملیاتی (Operational management)
 • مدیریت کسب و کار (Business management)
 • استراتژی بازاریابی (Marketing strategy)
 • برنامه ریزی استراتژیک (Strategic planning)
 • رهبری تیم (Team leadership)
 • امور مالی و حسابداری (Finances and accounting)
 • اقتصاد (Economics)
 • بازاریابی (Marketing)
 • مدیریت منابع انسانی (Human resources management)

ماژولهای اختیاری

دوره های ام بی ای شامل طیف وسیعی از ماژولهای اختیاری می شوند. این ماژولها به دانشجویان فرصت می دهد تا در زمینه های متناسب با اهداف شغلی خودشان تخصص پیدا کنند. این ماژولها شامل زمینه های زیر می شوند:

 • کارآموزی اختیاری (Optional internships)
 • تجارت بین المللی (International business)
 • حسابداری پیشرفته (Advanced accounting)
 • سیستم های بهداشت و درمان (Healthcare systems)
 • مذاکره (Negotiation)
 • مدیریت تعارض (Conflict management)
 • بازاریابی کارآفرینانه (Entrepreneurial marketing)
 • تجارت الکترونیک (E-commerce)
 • و موارد بیشتر…

حتما بخوانید: هوش مالی چیست و جدیدترین روشهای تقویت آن

از دوره MBA خودتان بهترین استفاده را ببرید

با توجه به شهریه بالای دوره ام بی ای، خیلی مهم است که دانشجویان حداکثر استفاده خودشان را از این دوره ببرند. با اینکه گذراندن این دوره مفید فرصتهای شغلی و حرفه ای زیادی در آینده پیش پای شما می گذارد، اما صرفا شرکت در این دوره کافی نیست. برای اینکه بازگشت سرمایه (ROI) داشته باشید و بتوانید از شهریه کلانی که می پردازید نهایت استفاده را ببرید، به چیزهای دیگری هم نیاز است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

1- شبکه های ارتباطی را دست کم نگیرید!

هیچ کس منکر دانش و آگاهی زیادی که دوره های ام بی ای به شما می دهد نیست؛ اما ارزش واقعی دوره MBA در فرصت های ارتباطی مهمیست که پیش روی شما می گذارد. دانشجویانی که در دوره ام بی ای مشغول به تحصیلند به شبکه وسیعی از فارغ التحصیلان، کارآفرینان، مدیران اجرایی و سرمایه گذاران موفق دسترسی دارند. ارتباط برقرار کردن با افراد ارشد، فارغ‌ التحصیلان و اساتید درهای جدیدی به رویتان باز می کند و به شما امکان دسترسی به مشاغل، سرمایه‌ گذاری و منتورینگ (mentoring) را می دهد که قبلا در دسترستان نبودند.

2- اجتماعی باشید

حالا این سوال پیش می آید که چطور شبکه سازی کنیم و ارتباطاتمان را وسعت بدهیم؟ خوشبختانه دوره های ام بی ای حتی برای درونگراترین دانشجوها هم فرصت های ارتباطی زیادی فراهم می کند. اکثر دانشگاهها کلوبهایی دارند که در آنها می توانید با دانشجویان، اساتید، فارغ التحصیلان و گروههای مختلف تعامل داشته باشید. علاوه بر این، می توانید از طریق شبکه های اجتماعی مثل لینکدین (LinkedIn) فرصتهای شغلی و ارتباطات خودتان را افزایش بدهید. از این گذشته می توانید به خودتان جرات بدهید و سراغ دانشجویان و فارغ التحصیلان بروید و خودتان را به آنها معرفی کنید!

3- خارج از کلاسهای درس هم مهارتهایتان را افزایش بدهید

درست است که کلاسهای درس چیزهای خیلی زیادی به شما یاد می دهند؛ اما مهارتهای مهمی هم وجود دارند که خارج از کلاس درس منتظر شما هستند تا یادشان بگیرید. این مهارتها شامل مهارتهای فنی و همینطور مهارتهای بین فردی می شوند. MBA فرصتی عالی به شما می دهد تا روی مهارتهای ارتباطی خودتان مثل صحبت کردن در جمع و خوب گوش دادن کار کنید. در اصل شما باید از دوره ام بی ای به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد فردی خودتان استفاده کنید. این یعنی وقتی کلاس تمام شد، شروع به استفاده از مهارتهای مختلف در دنیای بیرون از کلاس کنید.

4- تا حد امکان کارآموزی کنید

MBA یک مدرک عملی است؛ یعنی شما را به دانش عملی مجهز می کند تا بتوانید از همان روز اول در یک کسب و کار واقعی خوش بدرخشید. پس هر چه بیشتر کارآموزی بگذرانید، تجربیات عملی بیشتری هم کسب خواهید کرد. کارآموزی بینش لازم برای اداره یک کسب و کار و اینکه چطور MBA می تواند به پیشبرد بهتر کسب و کارتان کمک کند را در اختیارتان می گذارد.

7 بهترین آموزشگاههای برگزارکننده کلاسهای MBA ایران (آنلاین+ حضوری)

5- فعال باشید

در نهایت اینکه استفاده حداکثری از دوره MBA به معنای فعال بودن و فعالیت کردن است. فرقی نمی کند این فعالیت ارتباط برقرار کردن با فارغ التحصیلان باشد یا تعامل با همکلاسی ها؛ در هر صورت فعال و اکتیو بودن فرصتهای جدیدی پیش رویتان می گذارد و شما را به کاندیدایی عالی برای کسب بهترین مشاغل تبدیل می کند.

دروس آموزش MBA

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم (به زودی)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام ممنون از محوای خوبتون
  درمورد سابقه کاری به عنوان دانشجو لیسانس اقتصاد یا فارغ التحصیل چه کارآموزی هایی بهتره شرکت کنیم؟
  و در کل چجوری سابقه کاری ایجاد کنیم تا بتونیم تو این دوره ها شرکت کنیم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا