تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

6 راهکار جلوگیری از فراموشکاری و گم کردن وسایل (و تقویت حافظه)

چرب زبان

درصد میانگین مردم به دلیل گم کردن اجسام شخصی خود در طول زندگی حدود 5 ونیم دلار به خودشان ضرر می زنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، بهتر است که این لوازم مهم را داخل کیف و کیف پول خود قرار ندهید و حتماً 6 راهکار زیر را تمرین کنید تا بتوانید در جلوگیری از این اتفاق موفق باشید.

اگر شما و یا همسرتان همیشه در حال فراموش کردن کلید خانه، سوئیچ ماشین، کیف پول، تلفن همراه، کنترل ریموت و غیره هستید ، پس بهتر است که هر چه زودتر راهکارهای زیر را در پیش بگیرید.

حتما بخوانید: 14 گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا 120 درصد (تحقیقات جدید)

۶ روش برای وقتی که فراموشکار هستید

1-چه چیزی را بیشتر از همه گم می کنید؟ روی آن بیشتر تمرکز کنید.

اول از همه باید روی چیزهایی تمرکز کنید که بیشتر از همه آن ها را گم می کنید.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

حتماً در ذهن تان یادآوری کنید که ممکن است فلان چیز را جا بگذارید. این لوازم ممکن است کلید ها، کنترل تلویزیون، عینک، گوشواره و هر چیز دیگری باشد. زمانی که لیست کوچکی از آن ها را تهیه کرده و روی آن ها تمرکز کنید، مدام آن ها را در ذهن خود مرور می‌ کنید و احتمال فراموش کردنشان بسیار کاهش پیدا می کند.

فراموش کردن سوییچ و کلید

این لوازم می تواند چیزهای بزرگتر را نیز شامل شود و اصلا فرقی ندارد.

2-هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید.

معمولاً افراد یک جای عمومی برای لوازم شخصی و مهم خود انتخاب می ‌کنند. کم تر کسی هست که برای همه آنها یک جای مشخص در نظر بگیرد.

انجام این کار بسیار ساده می باشد. اگر برای تمام لوازم خود یک جای دقیق در نظر بگیرید، پس احتمال جا گذاشتن آن ها بسیار کاهش پیدا می کند زیرا فقط یک جا وجود دارد که باید به دنبال آن بگردید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

قرار دادن وسایل در سرجای خودش

مثلاً به جای اینکه کلیدهای خود را روی مکان هایی مثل میز کنار در قرار دهید، بهتر است آن ها را در یک کاسه آبی رنگ گذاشته و بعد روی میز کنار در بگذارید. به جای این که حلقه ازدواج خود را داخل کشو قرار دهید، یک جعبه کوچک برای آن در نظر بگیرید و آن را بالای دراور بگذارید.

حتما بخوانید: 3 گام علمی برای معکوس کردن روند نابودی حافظه کوتاه مدت

3-همیشه مرتب باشید.

شلوغی و هرج و مرج دشمن شما می باشد.

یکی از اصلی ترین دلیل اینکه افراد لوازم خود را گم می ‌کنند یا در پیدا کردن آن ها مشکل دارند، همین به هم ریختگی ها می باشد. مثلاً اگر کوهی از برگه و کاغذ روی میز شما وجود داشته باشد، پس قطعاً در پیدا کردن اسناد و مدارک خود دچار مشکل خواهید شد. پس باید زمان بگذارید و آن ها را مرتب کنید تا هر چیزی را به راحتی پیدا کنید.

میز نامرتب

اگر میز، قفسه، دراور یا حتی قفسه کتاب ها یا کمد شما و هر محل دیگر به هم ریخته باشد، قطعا سردرگم می شوید. اما اگر همه این ها را مرتب کنار هم بچینید، قطعاً می ‌توانید جای دقیق هر کدام را به خاطر بسپارید. محل دقیق اجسام از روسری گرفته تا کمربند و قبوض خانه می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

4-همه چیز را سر جای خودش بر گردانید.

مرتب بودن فقط به این معنا نیست که یک روز همه چیز را مرتب کنید و دیگر کاری به آن نداشته باشید.

مرتب بودن یعنی هر زمان که هر چیزی را برداشتید، دقیقاً در جای اصلی خود قرار دهید. بعد از یک روز طولانی که از محل کار برمی گردید، باید از کودکان خود مراقبت کنید و وظایف مربوط به امور خانه را انجام دهید. به همین دلیل ممکن است که فراموش کنید وسایل را جای خودش بگذارید اما هرگز نباید مقاومت کنید. سیستمی برای قوانین منزل برای خودتان تعیین کنید و خودتان را الزام کنید که سریعاً هر چیز را سر جای خودش قرار دهید.

با این کار در آینده وقت شما نیز کمتر گرفته خواهد شد و مجبور نیستید دنبال چیزی بگردید.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

انجام این کار فقط چند لحظه طول می کشد. در نتیجه می تواند از تلف شدن زمان شما در آینده جلوگیری کند. در واقع با چند ثانیه می توانید به اندازه 10 دقیقه زمان ذخیره کنید. همچنین اعصاب خوردی و سردرد نیز نداشته باشید.

5-ذهنتان را با بازی های ذهنی تمرین بدهید.

احتمالاً قبلاً در مورد بصری بودن چیزهایی شنیده باشید. این اقدامات نه تنها می ‌توانند جادو کنند، بلکه تمرینات پیچیده ای برای ذهن محسوب می ‌شوند. پس می ‌توانید با در پیش گرفتن راهکارهای ساده‌ ای، آن ها را انجام دهید. قرار دادن اجسام سر جای خود می تواند جزء همین تمرین های ذهنی محسوب شود.

زمانی که محل دقیق کلید های خود که با آن راحت بودید را پیدا کردید، تصویر محل کلید ها را در ذهن خودتان مرور کنید. این کار تنها به یادآوری مکان دقیق اجسام شما کمک می کند، همچنین به شما یاد می دهد که چگونه به صورت اتوماتیک همه چیز را به یاد بیاورید. قبل از انجام دادن این تمرین های ذهنی، باید یاد بگیرید که مرتب باشید.

6-قبل از اینکه از خانه خارج شوید برای خودتان یک یادآوری کننده تنظیم کنید.

اگر به طور مداوم چیزهایی مثل کیف پول یا کلید ها را گم می ‌کنید، حتماً از خودتان ناامید شده اید. زیرا این اجسام هر روز مورد نیاز ما هستند و مدام در حال جابجایی آن ها می باشیم. پس مرتب نگه داشتن آن ها و هم قرار دادنشان در جای دقیق خود کمی چالش برانگیز است.

در کنار تمرین های تصویر سازی برای مرتب کردن ذهنتان باید همیشه محل دقیق آن ها را یک جای ثابت در نظر بگیرید. همچنین می توانید یک تصویر ذهنی به صورت روزانه برای خودتان تعیین کنید و راحت علاقه خود را پیدا کنید. مثلاً یک لیست آماده کنید و داخل آن بنویسید کلیدها، کیف پول و تلفن همراه شما در کجای خانه قرار گرفته است. همچنین می توانید عینک، کنترل یا هر وسیله دیگری را که گمان می کنید گم خواهید کرد را داخل این لیست بنویسید و آن را جلوی چشمتان قرار دهید تا کم کم آن ها را حفظ شوید.

حتما بخوانید: چطور حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟ (19 روش عجیب اما موثر)

در کنار مرتب بودن و تمرین های ذهنی می ‌توانید از ثبت کننده های بلوتوثی در تلفن همراه خود استفاده کنید که معمولاً به کلید و کیف پول شما و یا تلفن همراه وصل می شود و می توانید از آن ها برای پیدا کردن اجسام استفاده کنید. اگر دوباره چیزهای دیگری را گم کردید، برنامه chipolo را روی تلفن همراه خود نصب کنید . این برنامه در صورت جا گذاشتن و گم کردن کلید یا کیف پول به شما اطلاع رسانی خواهد کرد.

روش تقویت حافظه و معکوس کردن نابودی آن

گام اول

1-مغزتان را فعال کنید اگر در طول روز فعالیت‌های ذهنی مثل حل پازل، معما، جدول و یادگیری موسیقی داشته باشید به تقویت عملکرد مغزتان به شدت کمک می‌کند.

 • در روز سعی کنید جدول حل کنید.
 • می‌توانید به سرغ یادگیری یک ابزار موسیقی بروید.

2- اجتماعی شوید افسردگی و استرس می‌تواند به شدت بر روی حافظه کوتاه مدت اثر منفی بگذارد. شما می‌توانید برای دوری از این دو با خانواده یا دوستان‌تان بیشتر معاشرت کنید. وقت گذاشتن با افرادی که به آن‌ها علاقه دارید می‌تواند استرس و افسردگی را از شما دور کند.

 • دوستان‌تان برای ناهار دعوت کنید یا به آن‌ها تلفن بزنید و جویای حال‌شان شوید.

3- تمرکز کنید اگر فکر می‌کنید که در هنگام مطالعه تمرکز کافی ندارید، سعی کنید از تمام چیزهایی که باعث حواس پرتی‌تان می‌شود دوری کنید. فضای آرام را برای کار خود انتخاب کنید و تلفن را از خود دور کنید.

 • هرچه بیشتر تمرکز کنید کمتر دچار ضعف در حافظه کوتاه مدت‌تان می‌شوید.

4- آدامس بجوید گرچه هنوز دلیل آن مشخص نیست ولی آدامس باعث افزایش عملکرد مغز و تقویت حافظه می‌شود. هنگامی که در حال مطالعه یا انجام دادن یک پروژه هستید می توانید آدامس بجوید.

 • هر بار که مطالعه می‌کنید، آدامسی با یک طعم و اسانس بجوید.

حتما بخوانید: چطور حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟ (19 روش عجیب اما موثر)

5- طراحی کنید اگر نمی‌توانید بر روی صحبت‌هایی که دیگران با شما می‌کنند تمرکز کنید، طراحی کنید. طراحی کردن به شما کمک می‌کند که هم زمان بر روی دو چیز تمرکز کنید. هنگامی که افراد در حال صحبت کردن هستند شما می‌توانید طراحی کنید. این کار باعث می‌شود روی مطالبی که می‌شنوید تمرکز کنید و کمتر آن‌ها را فراموش کنید. از اینجا شروع کنید!

 • شما می‌توانید قبل از انجام این کار برای دیگران توضیح بدهید؛ زیرا ممکن است برای برخی افراد مودبانه نباشد.

در حال صحبت با دیگری

گام دوم

6- خواب کافی خواب کافی می‌تواند باعث تقویت حافظه کوتاه مدت شود. شما باید هر شب حداقل 8 ساعت بخوابید. حتما سعی کنید یک خواب حداقل 15 دقیقه ای در میانه روز داشته باشید. این خواب برای حافظه بسیار مفید است.

 • از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار 30 دقیقه قبل از خواب خودداری کنید.
 • 2 یا 3 ساعت قبل خواب از خوردن غذاهای سنگین خودداری کنید زیرا خواب شما را مختل می‌کنند.
 • در تخت خواب از وسایل اکترونیکی مثل موبایل یا لپ تاپ استفاده نکنید زیرا نور این دستگاه‌ها باعث بی‌خوابی می‌شوند.

7- ورزش کنید ورزش کردن باعث سلامت کلی بدن می‌شود. 30 دقیقه ورزش روزانه باعث بهبود عملکرد حافظه می‌شود.

 • یک برنامه ثابت برای ورزش خود در نظر بگیرید.

8- رژیم غذایی سالم میوه‌ها، سبزیجات و غلات باعث تقویت عملکرد مغز شما می‌شوند. همچنین مصرف آب کافی حافظه شما را قوی می‌کند.

 • برای صبحانه یک کاسه میوه مخلوط و یک عدد تخم مرغ پخته شده بخورید.
 • برای ناهار و شام نیز سبزیجات مصرف کنید.
 • از مصرف چربی هایی که در غذاهای فست فود وجود دارد اجتناب کنید.
 • قند و نمک را به حداقل برسانید.
 • از مصرف الکل دوری کنید.

9- مرتب معاینه شوید بسیاری از عوامل باعث ضعف حافظه کوتاه مدت می‌شوند. افسردگی، فشار خون بالا و مشکلات تیروئیدی باعث کاهش حافظه کوتاه مدت می‌شوند. این عوامل باید درمان شوند تا روند نابودی حافظه متوقف شود.

 • بعضی داروها می‌توانند باعث تداخل در حافظه کوتاه مدت شوند. چنان چه بعد از استفاده از دارویی این نشانه را در خود دیدید با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مصرفی را تغییر دهد.

10- مدیتیشن کنید نحوه مدیتیشن کردن را یاد بگیرید و روزانه حداقل 10 دقیقه در محیطی آرام و ساکت مدیتیشن کنید. مدیتیشن باعث افزایش تمرکز و تقویت حافظه می‌شود. از اینجا شروع کنید!

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. من گوشیمو فراموش کردم😐تازه خریدم چیکار کنم یادم نره 🤦‍♀️🤦‍♀️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا