تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

6 راهکار ساده برای جلوگیری از فراموشکاری و گم کردن وسایل تان

درصد میانگین مردم به دلیل گم کردن اجسام شخصی خود در طول زندگی حدود ۵ ونیم دلار به خودشان ضرر می زنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، بهتر است که این لوازم مهم را داخل کیف و کیف پول خود قرار ندهید و حتماً ۶ راهکار زیر را تمرین کنید تا بتوانید در جلوگیری از این اتفاق موفق باشید.

اگر شما و یا همسرتان همیشه در حال فراموش کردن کلید خانه، سوئیچ ماشین، کیف پول، تلفن همراه، کنترل ریموت و غیره هستید ، پس بهتر است که هر چه زودتر راهکارهای زیر را در پیش بگیرید.

حتما بخوانید: ۱۴ گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا ۱۲۰ درصد (تحقیقات جدید)

۱-چه چیزی را بیشتر از همه گم می کنید؟ روی آن بیشتر تمرکز کنید.

اول از همه باید روی چیزهایی تمرکز کنید که بیشتر از همه آن ها را گم می کنید.

حتماً در ذهن تان یادآوری کنید که ممکن است فلان چیز را جا بگذارید. این لوازم ممکن است کلید ها، کنترل تلویزیون، عینک، گوشواره و هر چیز دیگری باشد. زمانی که لیست کوچکی از آن ها را تهیه کرده و روی آن ها تمرکز کنید، مدام آن ها را در ذهن خود مرور می‌ کنید و احتمال فراموش کردنشان بسیار کاهش پیدا می کند.

این لوازم می تواند چیزهای بزرگتر را نیز شامل شود و اصلا فرقی ندارد.

۲-هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید.

معمولاً افراد یک جای عمومی برای لوازم شخصی و مهم خود انتخاب می ‌کنند. کم تر کسی هست که برای همه آنها یک جای مشخص در نظر بگیرد.

انجام این کار بسیار ساده می باشد. اگر برای تمام لوازم خود یک جای دقیق در نظر بگیرید، پس احتمال جا گذاشتن آن ها بسیار کاهش پیدا می کند زیرا فقط یک جا وجود دارد که باید به دنبال آن بگردید.

مثلاً به جای اینکه کلیدهای خود را روی مکان هایی مثل میز کنار در قرار دهید، بهتر است آن ها را در یک کاسه آبی رنگ گذاشته و بعد روی میز کنار در بگذارید. به جای این که حلقه ازدواج خود را داخل کشو قرار دهید، یک جعبه کوچک برای آن در نظر بگیرید و آن را بالای دراور بگذارید.

حتما بخوانید: ۳ گام علمی برای معکوس کردن روند نابودی حافظه کوتاه مدت

۳-همیشه مرتب باشید.

شلوغی و هرج و مرج دشمن شما می باشد.

یکی از اصلی ترین دلیل اینکه افراد لوازم خود را گم می ‌کنند یا در پیدا کردن آن ها مشکل دارند، همین به هم ریختگی ها می باشد. مثلاً اگر کوهی از برگه و کاغذ روی میز شما وجود داشته باشد، پس قطعاً در پیدا کردن اسناد و مدارک خود دچار مشکل خواهید شد. پس باید زمان بگذارید و آن ها را مرتب کنید تا هر چیزی را به راحتی پیدا کنید.

اگر میز، قفسه، دراور یا حتی قفسه کتاب ها یا کمد شما و هر محل دیگر به هم ریخته باشد، قطعا سردرگم می شوید. اما اگر همه این ها را مرتب کنار هم بچینید، قطعاً می ‌توانید جای دقیق هر کدام را به خاطر بسپارید. محل دقیق اجسام از روسری گرفته تا کمربند و قبوض خانه می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

۴-همه چیز را سر جای خودش بر گردانید.

مرتب بودن فقط به این معنا نیست که یک روز همه چیز را مرتب کنید و دیگر کاری به آن نداشته باشید.

مرتب بودن یعنی هر زمان که هر چیزی را برداشتید، دقیقاً در جای اصلی خود قرار دهید. بعد از یک روز طولانی که از محل کار برمی گردید، باید از کودکان خود مراقبت کنید و وظایف مربوط به امور خانه را انجام دهید. به همین دلیل ممکن است که فراموش کنید وسایل را جای خودش بگذارید اما هرگز نباید مقاومت کنید. سیستمی برای قوانین منزل برای خودتان تعیین کنید و خودتان را الزام کنید که سریعاً هر چیز را سر جای خودش قرار دهید.

با این کار در آینده وقت شما نیز کمتر گرفته خواهد شد و مجبور نیستید دنبال چیزی بگردید.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

انجام این کار فقط چند لحظه طول می کشد. در نتیجه می تواند از تلف شدن زمان شما در آینده جلوگیری کند. در واقع با چند ثانیه می توانید به اندازه ۱۰ دقیقه زمان ذخیره کنید. همچنین اعصاب خوردی و سردرد نیز نداشته باشید.

۵-ذهنتان را با بازی های ذهنی تمرین بدهید.

احتمالاً قبلاً در مورد بصری بودن چیزهایی شنیده باشید. این اقدامات نه تنها می ‌توانند جادو کنند، بلکه تمرینات پیچیده ای برای ذهن محسوب می ‌شوند. پس می ‌توانید با در پیش گرفتن راهکارهای ساده‌ ای، آن ها را انجام دهید. قرار دادن اجسام سر جای خود می تواند جزء همین تمرین های ذهنی محسوب شود.

زمانی که محل دقیق کلید های خود که با آن راحت بودید را پیدا کردید، تصویر محل کلید ها را در ذهن خودتان مرور کنید. این کار تنها به یادآوری مکان دقیق اجسام شما کمک می کند، همچنین به شما یاد می دهد که چگونه به صورت اتوماتیک همه چیز را به یاد بیاورید. قبل از انجام دادن این تمرین های ذهنی، باید یاد بگیرید که مرتب باشید.

۶-قبل از اینکه از خانه خارج شوید برای خودتان یک یادآوری کننده تنظیم کنید.

اگر به طور مداوم چیزهایی مثل کیف پول یا کلید ها را گم می ‌کنید، حتماً از خودتان ناامید شده اید. زیرا این اجسام هر روز مورد نیاز ما هستند و مدام در حال جابجایی آن ها می باشیم. پس مرتب نگه داشتن آن ها و هم قرار دادنشان در جای دقیق خود کمی چالش برانگیز است.

در کنار تمرین های تصویر سازی برای مرتب کردن ذهنتان باید همیشه محل دقیق آن ها را یک جای ثابت در نظر بگیرید. همچنین می توانید یک تصویر ذهنی به صورت روزانه برای خودتان تعیین کنید و راحت علاقه خود را پیدا کنید. مثلاً یک لیست آماده کنید و داخل آن بنویسید کلیدها، کیف پول و تلفن همراه شما در کجای خانه قرار گرفته است. همچنین می توانید عینک، کنترل یا هر وسیله دیگری را که گمان می کنید گم خواهید کرد را داخل این لیست بنویسید و آن را جلوی چشمتان قرار دهید تا کم کم آن ها را حفظ شوید.

حتما بخوانید: چطور حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟ (۱۹ روش عجیب اما موثر)

در کنار مرتب بودن و تمرین های ذهنی می ‌توانید از ثبت کننده های بلوتوثی در تلفن همراه خود استفاده کنید که معمولاً به کلید و کیف پول شما و یا تلفن همراه وصل می شود و می توانید از آن ها برای پیدا کردن اجسام استفاده کنید. اگر دوباره چیزهای دیگری را گم کردید، برنامه chipolo را روی تلفن همراه خود نصب کنید . این برنامه در صورت جا گذاشتن و گم کردن کلید یا کیف پول به شما اطلاع رسانی خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن