تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

یک تست برای اینکه بفهمید چپ مغزید یا راست مغز؟

چرب زبان

آیا تا به حال برای تان این سوال پیش آمده که چرا دوست شما بعضی از کار ها را بدون دلیل منطقی و ظاهری راحت ‌تر انجام می‌ دهد و شما در انجام آن کار ها به سختی می افتید؟ یا این که شما فقط می توانید به تماشای نقاشی پیکاسو یا ویلیام شکسپیر بپردازید اما دوستتان خیلی راحت هم زمان بیوی اینستا نیز می‌ نویسد ؟

خب. پاسخ به این سوال ساده است . . .شما راست مغز هستید، در صورتی که دوست شما چپ مغز می باشد.

اگر دوست دارید که تفاوت های تئوری راست مغز و چپ مغز را بررسی کنید ، به خواندن این مقاله ادامه دهید …

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

*یادتان نرود که حتماً دو تست سرگرم کننده را انجام دهید تا بفهمید که راست مغز هستید یا چپ مغز*

همه ما می دانیم که مغز انسان ها به دو بخش نیمکره چپ و نیمکره راست ( تئوری جانبی ) تقسیم شده است که در حالت ایده آل هر طرف از مغز انواع مختلفی از الگو های فکری را کنترل می کند. اگر چه گاهی اوقات یک قسمت از مغز می‌ تواند روی دیگری تسلط پیدا کند و یک الگوی فکری خاص را در فرد ایجاد کند.

اما صبر کنید. آیا این موضوع به این معناست که فقط یک طرف مغز شما عملکرد های بدن تان را کنترل می کند؟

پاسخ این سوال خیر است . . .

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت

همان طور که بالا تر هم گفتیم ، یک طرف از مغز می‌ تواند طرف دیگر را رهبری کند. بنابراین شما به یک فرد راست مغز یا چپ مغز دسته بندی می شوید اما به این معنا نیست که فقط یه طرف مغز شما همیشه دست به کار است. یک دانشمند و نویسنده به نام کارل این گونه نوشته است:

” فرقی ندارد که تقسیم بندی مغز شما چگونه است. در هر صورت هر دو طرف مغز در کنار یکدیگر کار می‌ کنند . “

برای این که این موضوع را ساده تر بیان کنیم، این گونه بگوییم که یعنی یک طرف مغز شما کار برجسته تری نسبت به طرف دیگر دارد و می‌ تواند روی کل مغز شما اثرگذار باشد.

یک حقیقت کلی : مهارت های ریاضی معمولاً در افرادی در قوی ترین حالت هستند که هر دو نیمکره مغز آن ها به اندازه یکسان کار کنند.

بنابراین آیا ویژگی خاصی در مورد هر کدام از نیمکره های مغز وجود دارد؟

بله. این جاست که ماهیت مغز شما وارد بازی می شود. تفاوت های راست مغز و چپ مغز را با یکدیگر مقایسه کنید.

تفاوت های بین راست مغز و چپ مغز

1-ویژگی های مربوط به افراد چپ مغز

این نوع از مغز یک مغز تحلیلی می باشد . افراد چپ مغز عموماً هدفمند ، منظم و دارای فکر انتقادی هستند و ویژگی های زیر در ذهن آن ها وجود خواهد داشت:

 • درک مطلب و زبان بسیار قدرتمند
 • استفاده از منطق
 • مهارت های محاسباتی
 • آنالیز اطلاعات
 • حقیقت گرا و جزئی نگر

2- ویژگی های افراد راست مغز

افراد راست مغز جزء افرادی هستند که خلاقیت بالایی دارند . الگو های فکری در آن ها به احساسات وابسته است. این افراد انسان های خوب و فیلسوفی هستند. بعضی از ویژگی های کلیدی این افراد شامل موارد زیر است:

 • توانایی در انجام وظایف خلاقانه و ابرازی
 • دارای فکر آزاد
 • نگاه به تصویری وسیع تر از زندگی
 • اعتماد به استعداد های خود
 • افکار خیالی

شما راست مغز هستید یا چپ مغز؟

برای این که متوجه شوید راست مغز یا چپ مغز هستید، دو فعالیت را به شما معرفی می‌ کنیم. پس اجازه دهید که آن ها را برای شما شرح دهیم:

1-اول چه چیزی را می بینید؟

در این فعالیت سرگرم کننده باید مراحل ساده ای را دنبال کنید و بفهمید که آیا چپ مغز هستید یا راست مغز.

 • در زیر یک مجموعه ای از ۷ تصویر با ۳ گزینه برای هر قسمت مشاهده می کنید.
 • باید گزینه ای را انتخاب کنید که در نگاه اول روی تصویر مشاهده می کنید.
 • زمانی که همه ۷ پاسخ را پیدا کردید ، و انجام دادید ، باید ببینید که راست مغز هستید یا چپ مغز . همچنین می توانید حقایق خوبی را در این باره متوجه شوید.

خب، بیایید شروع کنیم …

word image 227

word image 228

word image 229

word image 230

word image 231

امیدواریم که برای انجام این آزمایش آمادگی داشته باشید و از انجام آن لذت ببرید. می‌ توانید نتایج را ببینید:

بیشتر بودن گزینه های A = شما راست مغز هستید

شما فردی هستید که از قلب خود اطاعت می کنید. انجام این کار نه تنها یک عمل غیر ارادی می باشد، بلکه به شما انرژی هم می دهد. هیچ شکی نیست که افراد دیگر عاشق شخصیت شما هستند . شما بیشتر به عمل کردن معتقدید تا به صحبت کردن. انجام کار های فیزیکی را به راه حل های تجربی ترجیح می دهید و این دو برایتان کاملاً متفاوت است. توصیه ما به شما این است که از انجام کار هایی که عاشقش هستید، دست نکشید. ما در آینده یک آرتیست بزرگ را در شما خواهیم دید.

بیشتر بودن گزینه های B = شما چپ مغز هستید

سلام دوستان باهوش ! آیا می توانیم شما را افراد منطقی صدا کنیم ؟ شما به شدت جزئی نگر هستید. هر کس در اطراف شما واقعاً به شما به دلیل برنامه‌ریزی و سازماندهی امور اعتماد می کند. بنابراین آیا دوست دارید یک روز خوب را برای خوشگذرانی هم برنامه ریزی کنید؟ شما بیشتر به حقایق اعتماد می کنید و دوست دارید که راهبرد های تجربی و عملی را به کار ببندید‌. حافظه شما به  قدری قوی است که حتی دلفین‌ ها هم می‌ توانند از شما چیز های زیادی یاد بگیرند.

بیشتر بودن پاسخ C یا مساوی بودن A و B = شما دو نیمکره ای هستید

تبریک! شما روح بسیار بزرگوار و غنی دارید و از هر دو نیمکره به طرز قدرتمندی برخوردار هستید. شما می توانید با این منطق و افکار خلاقانه بستگی به شرایط موجود ، یکی را انتخاب کنید. بنابراین مشکل خاصی برای شما ایجاد نخواهد شد و همیشه پاسخ های منحصر به فردی به مشکلات می دهید اما همیشه در جمع دیگران به عنوان یک فرد باهوش برای حل مشکلات شناخته می‌ شوید. به همین روند ادامه دهید.

چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟

2- تیک زدن چک لیست

در این قسمت ویژگی‌ هایی را به شما معرفی می کنیم که برای افراد چپ مغز و راست مغز و الگوهای فکری آن ها منحصر به فرد است و هر کدام را که به خودتان نزدیک تر می دانید ، آن را تیک بزنید .

ویژگی های شخصیت های راست مغز ویژگی های شخصیت های چپ مغز
احساسی فکر کردن در شرایط منطقی فکر کردن در شرایط
علاقمند به موضوعات و شغل هایی که روی همدلی و دلسوزی تمرکز دارند علاقمند به موضوعات و شغل هایی که روی علم و اکادمیک تمرکز دارند
لذت بردن از انجام وظایف بصری و هنری استفاده تاثیرگزار از زبان
باور به حس جرات به دنبال نتایج واضح ( که قبلا تست شده اند )
توانایی در شناسایی اعداد رابطه خوب با اعداد

اگر در قسمت راست مغز، بیشتر تیک زده بودید، یعنی شما راست مغز هستید اما اگر در قسمت چپ مغز تیک های بیشتری داشتید، یعنی الگو فکری شما چپ مغز است .

3- رنگ یا کلمه

شاید این بازی برایتان کمی عجیب باشد؟ اما این تست مورد علاقه من است!

همه کاری که باید انجام دهید، این است که به تصاویر زیر نگاه کنید. رنگی را که می‌ بینید، به جای کلمه نوشته شده بخوانید. موفق باشید! ! !

خب، اگر در گفتن رنگ ها نسبت به خواندن کلمه بهتر عمل کردید، یعنی شما راست مغز هستید و برعکس. تفاوت بین چپ مغز و راست مغز ، این است که فرد چپ مغز بیشتر روی زبان تمرکز می کند اما فرد راست مغز به چیز هایی که می بیند اعتماد می کند.

برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

آیا جالب نبود؟ در نهایت ممکن است که مسئله راست و چپ مغز شما را گیج کرده باشد. فراموش نکنید که این کار را با دوستانتان هم انجام دهید و ببینید که آن ها چه الگوی فکری دارند.

سوالات رایج اما جالب

1آیا شخصی می تواند هم چپ مغز و هم راست مغز باشد؟

بله! یک فرد می‌تواند هم چپ مغز و هم راست مغز باشد. حتی در تستی که عکس های مختلف را به شما نشان دادیم دیدید که بعضی از افراد هم راست مغز هستند و هم چپ مغز و همچنین بستگی به شرایط استفاده از نیمکره های مختلف مغز دچار تغییر خواهد شد .

2- آیا افراد راست مغز و چپ مغز رنگ ها را متفاوت از یکدیگر می بینند؟

خب، بستگی به شرایط دارد! درک های مختلفی از تصاویر و رنگ‌ ها در افراد مختلف وجود دارد و مغز هم در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند . اگر چه هیچ کس نمی تواند این مسئله را تایید یا تکذیب کند.

3- چه شغل هایی برای افراد راست مغز مناسب است؟

شغل هایی که برای افراد راست مغز مناسب است ، شامل موارد زیر است:

 • مدیر
 • هنرمند
 • طراح گرافیک
 • طراح داخلی
 • روان شناسی و مشاور
 • معلم
 • شغل های بصری مانند نمایش ، تلویزیون یا بازاریابی

4- چه شغل هایی برای چپ مغز ها مناسب است؟

بعضی از شغل های مناسب برای چپ مغز ها شامل موارد زیر است:

 • وکیل
 • مهندس امنیت و سلامت
 • علوم پزشکی
 • تحلیل گر اجرای تحقیقات
 • تخمین زن هزینه
 • علوم یادگیری ماشین
 • برنامه ریزی کامپیوتر

5- کدام یک بهتر است؟

از آن جا که افراد راست مغز می توانند کار های خلاقانه و ابرازی را به خوبی انجام دهند اما از طرف دیگر افراد چپ مغز در انجام جنبه‌ های شفاهی زندگی بهتر عمل می کنند. در نتیجه هر دو مغز و هر دو فرد می توانند کار های مهمی را به انجام برسانند. بنابراین نمی‌ توان گفت که کدام یک بهتر است. هیچ خوب ، بهتر و یا بهترینی در این مقایسه وجود نخواهد داشت.

علائم هشدار دهنده

تئوری چپ مغز و راست مغز تاکید می کند که به وسعت و اندازه هم فکر کنیم! تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیدند که این تئوری ممکن است در حد یک راز باقی مانده باشد.

مطالعه روی اسکن‌ های مغزی در 1000 نفر نشان داد که کدام یک از بخش مغز قوی تر از دیگری است اما تفاوتی در عملکرد آن نشان داده نشد. اگرچه بعضی از نواحی مغز در انجام وظایف خاصی نسبت به افراد دیگر فعال تر بود.

به طور کلی مفهوم چپ مغز و راست مغز به طور مقایسه ای راحت تر از توضیحات آناتومیک عمل می‌ کند. بنابراین شما نیز باید به عنوان یک کاربر باهوش از اطلاعات آنلاین و موجود در این مقاله استفاده کنید و این تست ها را به کار ببندید و بتوانید یک تصویر کلی از شخصیت خود را به دست بیاورید. به یاد داشته باشید که مغز شما چیزی فراتر از دو نیمکره عمل خواهد کرد و آن را دست کم نگیرید.

14 گام ساده برای تقویت قدرت مغز تا 120 درصد

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا