مهارت های فنی دیگر

هنر قالیبافی چیست و درآمد آن چگونه است؟

فرش-بافی

تا چه حد با هنر قالی بافی آشنا هستید؟ هنر قالی بافی که همواره به سبک سنتی (استاد و شاگردی) به نسل جوان تر آموزش داده می شده امروزه رونق بهتری پیدا کرده و به یک صنعت تبدیل شده است. در این مقاله در ادامه آموزش های قالی بافی، در مورد هنر قالیبافی و درآمد آن اطلاعاتی را برای شما تهیه کرده ایم. 

مقدمه :

همانطور که فرش های دستبافت انواع مختلفی دارند، فرش بافی هم انواع و اقسام مختلفی دارد. فرش‌های نخستین دارای طرحهای ساده و ابتدایی و شکسته و عمدتاً ذهنی باف بوده‌اند که جنبه استفاده روزمره داشته‌اند و محققان در مورد مهد فرش بافی در ابتدا به مصر به عنوان مهد این هنر فکر می‌کرده‌اند امّا با پیدایش اولین فرش به نام پازیریک که در کوههای سیبری در سال ۱۹۴۹ توسط پروفسور رودنکو کشف گردید ثابت کرد که مهد هنر فرش بافی در ایران بوده‌است.

کلیپ نحوه کسب درآمد از قالی بافی :

مطلب مشابه : 7 درس بسیار مهم آموزش تصویری قالی بافی در خانه (فیلم رایگان)

وسایل مورد نیاز برای بافت فرش:

این که برای بافت فرش چه لوازمی نیاز داریم بسیار اهمیت دارد. دار قالی، دفه، شانه، کاردک، قیچی، چله، کوجی، سک و سیخ پود کشی ، خامه قالی بافی ، پود و … از لوازم مورد نیاز بافت قالی است.

نحوه محاسبه دستمزد بافندگان فرش و تابلو فرش :

دستمزد یک بافننده فرش به 3 روش مختلف حساب میشود :

 1. دستمزد توافقی کلی : یعنی صاحب فرش و بافنده یک مبلغ کلی را توافق میکند که بافنده بعد ازاتمام فرش و یا تابلو فرش ان را دریافت کند.
 2. دستمزد بر اساس هر رج : صاحب فرش و بافنده برای هر از رج از فرش مبلغی را توافق میکند تا بعد از اتمام فرش بافنده ان را دریافت نماید.
 3. دستمزد بر اساس هر گره : صاحب فرش و بافنده توافق بر سر هر گرهی که بافنده میزند دستمزد دریافت کند.

قیمت معمول در بازار براساس هر رج میباشد که بر اساس ابعاد فرش و تابلو فرش متغییر میباشد. که به صورت کلی برای فرش های :

 • تا 300 گره قیمت هر گره 22 ریال
 • تا 500 گره قیمت هر گره 23 ریال
 • تا 700 گره قیمت هر گره 27 ریال
 • تا 800 گره قیمت هر گره 29 ریال
 • تا 1050 گره قیمت هر گره 34 ریال

فرش های بزرگتر از ذرع و نیم یعنی 3 متری 40 ریال و ابعاد بزرگتر 80 ریال برای هر گره محاسبه میشود.

مثال محاسبه : فرض کنید تابلو فرشی با تعداد گره 500 و تعداد رج 350 داریم. میخواهیم محاسبه کنیم برای اینکه بدانیم دستمزد بافنده چقدر خواهد بود برای بافت این فرش :

500 ضربدر 350 مساوی عدد بدست آمده از ضرب دو عدد . عدد بدست امده ضربدر قیمت هر گره یعنی 18 ریال .

350*500=175000

175000*18= ریال 3.150.000

قالی-بافی

فرش دستباف ایرانی به خاطر کیفیت بالایی که دارد نسبت به رقبای خودش، قیمت تمام شده بالاتری دارد و طبیعتا با قیمت بالاتری هم در بازارهای جهانی عرضه می شود اما چون فرش دستباف ایرانی، امتحان خودش را پس داده است . مشتریان آن حاضرند بهای قابل قبولی برای آن بپردازند. جالب است بدانید که میزان زیادی از هزینه نهایی فرش دستبافت در ایران، هزینه دستمزد است یعنی یک فرد با هزینه بسیار کمتری نسبت به سودآوری این حرفه، می تواند دار قالی بافی و نخ و نقشه و … را تهیه کند، بنابراین به نظر من با سرمایه گذاری بسیار کمی که در این صنعت نسبت به صنعت های پرخرج دیگر انجام می شود، سودآوری آن برگه برنده بزرگ و قابل اعتنایی است.

همچنین بخوانید : فرش ابریشم چیست و درآمد این شغل چقدر است؟

درآمد قالی بافی چقدر است؟

بافندگان فرش دست بافت از 800 هزار تومان در ماه تا 5 میلیون تومان درآمدشان متفاوت است و بسته به این که چقدر در کارشان حرفه ای هستند در آمد هم متغیر است. همچنین درآمد بافت فرش ابریشم، بسته به سرعت کار شما، هنر شما و … دارد و بطور متوسط می توانید سالیانه 35-60 میلیون تومان درآمد داشته باشید. البته مدتی است که به خاطر تحریم های اعمال شده، صنعت قالی بافی هم بازار مناسبی ندارد.

دوستانی که در مورد این مطلب سؤال دارند، می توانند در بخش نظرات آنرا ثبت نمایند تا به سؤال ها پاسخ داده شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام.
  لطفا راهنمایی فرمایید جهت قالی زدن در منزل باید به کجا مراجعه کنیم تا برایمان دار قالی احداث کنن.
  اصفهان_ برخوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا