در این مطلب بهترین و جدیدترین روش تکثیر و پرورش فنچ نر وماده در خانه با بالاترین درصد موفقیت و کارایی سود را به شما آموزش می دهیم.

فنچ ها پرندگانی بسیار زیبا هستند که می توان آن ها را در خانه نیز پرورش داد. قدرت بدنی و مقاومت این پرنده بسیار بالاست و پرورش آن مناسب افرادی است که برای اولین بار می خواهند این پرنده را پرورش دهند.
زادگاه این پرنده ها استرالیا است و از برخی کشورها مانند مصر ، پاکستان و هند به ایران نیز وارد کشور شده اند. این پرنده در طبیعت در دشت های سرسبز که دارای درختان و گیاهان باشد زندگی می کند. هر چند که به راحتی با دخالت های انسان کنار آمده و می تواند در محیط هایی که انسان در آنجا وجود دارد نیز زندگی کند.

بخش اول– فیلم

۱- نمونه ای از پرورش فنچ در قفس

۲- سالن پرورش فنچ

بخش دوم– نکات مهم در پرورش فنچ

۱- انواع پرورش فنچ

به طور کلی بسته به هدف از پرورش فنچ و مکان نگه داری آن ها ، پرورش فنچ ها به دو روش اصلی زیر صورت می پذیرد :

۱- پرورش فنچ به عنوان پرنده خانگی: در این روش یک جفت پرنده در یک قفس و یا حداکثر چند جفت پرنده در یک پرنده خانه در حیاط، پاسیو یا گلخانه منزل نگه داری و پرورش می یابند.

۲- پرورش فنچ و تکثیر اقتصادی آن به عنوان یک شغل سودآور: در این روش به منظور تکثیر انبوه فنچ ، تعداد زیادی فنچ در قالب گله های مجزا به عنوان پرنده مولد در تعدادی پرنده خانه که در یک سالن مناسب تعبیه شده اند ، نگه داری می شوند.

که البته در هر دو روش با توجه به سایز تخم پرنده استفاده از دستگاه جوجه کشی امکان پذیر نیست.

۲- قفس فنچ

صرف نظر از هدف و شیوه نگه داری و پرورش فنچ ، قفس یا پرنده خانه محل زندگی و زیست گاه پرنده بوده و تمام مراحل زندگی پرنده در داخل آن سپری می شود . از این رو پرورش دهنده فنچ باید با درک نیازها و اصول نگه داری صحیح این پرندگان ، قفس یا پرنده خانه مناسب را طراحی و اجرا نموده و بهترین و مناسب ترین شرایط محیطی را برای پرورش فنچ ها فراهم نماید . بر خلاف طراحی قفس بلدرچین که می توان در ساخت آن از توری های مشبک با ابعاد بزرگ تر استفاده کرد در ساخت قفس فنچ باید توری مناسب تهیه شود به طوری که پرنده یا جوجه های آن نتوانند از قفس خارج شوند.

پرورش فنچ 1

هنگام پرورش فنچ برای احساس راحتی فنچ ها در قفس یا پرنده خانه می بایست شرایط محیط داخل آن ها طوری طراحی و ساخته شود که راحتی و آرامش پرنده تامین شود . فنچ ها برخلاف طوطی سانان نمی توانند بر روی دیواره های قفس بخزند و بازی کنند . از این رو پرواز ، تنها وسیله ورزش موثر آن ها است . بنابراین طول قفس نگه داری فنچ ها بایستی حتی الامکان زیاد باشد تا امکان پرواز مناسب را برای آن ها فراهم کند.

شکل و ابعاد قفس یا پرنده خانه باید به گونه ای باشد که تمام جاهای آن در دسترس و قابل نظافت باشد. درهای قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد که امکان وارد کردن دست و گرفتن پرنده ها فراهم باشد و در حدی بزرگ نباشد که باعث فرار پرنده از قفس شود . در یک قفس به هیچ وجه نباید کم تر از یک جفت پرنده نگه داری شود و نگه داری تعداد بیشتر با رعایت تراکم مناسب پرنده در واحد سطح ، امکان پذیر است و بستگی به میزان بزرگی قفس دارد. در هر صورت بهتر است در یک قفس بیش از سه جفت فنچ نگه داری نشود و برای پرورش فنچ در تعداد بیشتر ( تا حداکثر ۴۰ جفت ) باید از پرنده خانه هایی با ابعاد مناسب ( حدودا ۸ متر مربع مساحت و با ارتفاع ۲ متر ) استفاده شود . در هنگام آماده سازی قفس یا پرنده خانه برای فنچ ها سعی شود بزرگ ترین قفس ممکن تهیه و در صورت امکان پرنده خانه مناسب ساخته شود.

در ساخت قفس یا پرنده خانه رعایت موارد ذیل الزامی است:

 • اجتناب از طراحی های تزئیناتی پیچیده و ایجاد فضاهایی که نظافت آن ها سخت است.
 • اجتناب از ساخت ساختارهای استوانه ای کوتاه یا بلند در قفس های کوچک.
 • ممانعت از وجود شکاف هایی که ممکن است انگشتان پای پرنده در آن گیر کند.
 • عدم تعبیه وسایلی از جنس فلزات سمی مثل برنز یا مس
 • عدم تعبیه وسایلی که رنگ آن ها در حال جدا شدن است.
 • عدم استفاده از چوب های سمی ( چوب برخی گیاهان برای فنچ ها سمی است ) به عنوان چوب نشیمن

مطلب مشابه: بهترین روش تکثیر و پرورش قناری نر و ماده با بیشترین بهره وری +فیلم

۳- بهترین غذا برای فنچ

نمیتوان گفت غذا های مورد علاقه، به دلیل اینکه بنچ ها به هیچ غذایی نه نگفته و مصرف غذایی آنها بسار بالاست! از ماده سبزیجات و پوست میوه ها گرفته تا ارزن و شاه دانه و حبوبات.همگی غذای فنچ محسوب میشود.

 • گردو ، بادام ، خیار و کاهو به صورت هفتگی
 • ارزن و شاهدانه و هفت تخم و سیب به صورت روزانه
 • سبزیجات و پوست میوه ها حتما شسته شده باشد و دچار پوسیدگی نباشند.

قابل ذکره است که ارزن (ریز) غذای اصلی فنچ ها رو تشکیل میده و موارد دیگر فقط یه حالت مکمل غذایی هستش و نباید بجای غذای اصلی استفاده بشه. البته تخم مرغ هم من توصیه میکنم هر هفته یکبار بدین. طریقه مصرف تخم مرغ هم باید اول آب پز کنین بعدش زردشو رنده کنین بدین به فنچ ها برای هر یک جفت فنچ تقریبا ۱/۸ از زرده تخم مرغ بسه.یعنی یک نخم مرغ رو بعد از رنده کردن به ۸ قسمت میکنین. مخصوصا موقع تخم گذاری تخم مرغ رو فراموش نکنین.هفته ای یک بار.

پرورش فنچ 2

۳- تولید مثل فنچ

فنچ ها برای لانه سازی از چوب جارو و برگ درختان استفاده می کنند. فنچ ها دوست دارند لانه هایی را به اندازه سیب یا پرتقال برای خود درست کنند. لانه ای که فنچ ها می سازند باید در کنار ظرف غذا و چوبی که فنچ بر روی آن می نشیند باشد. در طول دوران تخم گذاری فنچ ها ترجیح می دهند که بالای لانه بنشینند.
فنچ ها در هر دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۱۲ تخم می گذارند. جوجه ها به ترتیب تخم گذاری از تخم ها خارج می شوند. فنچ ها والدین بسیار خوبی برای جوجه ها هستند. فنچ های نر و ماده به نوبت بر روی تخم ها می خوابند و به نوبت در کنار جوجه ها قرار می گیرند.

۴- جوجه کشی فنچ

طول مدت جوجه کشی از فنچ ۱۴ روز است که ۱۱ روز آن مربوط به مرحله ستر و ۳ روز آن مربوط به مرحله هچر است. بنابراین باید از روز ۱۲ ام چرخاندن تخم ها را متوقف کرد. دمای مناسب برای مراحل ستر و هچر ۳۷٫۵ و ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد و رطوبت مناسب نیز ۵۸ تا ۶۳ درصد است.
برای جوجه کشی مصنوعی از فنچ باید از دستگاه های جوجه کشی استفاده کنید. این دستگاه ها با توجه به ظرفیتشان به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند. ظرفیت نوع خانگی معمولا کمتر از ۱۵۰ عدد تخم و ظرفیت نوع صنعتی بیشتر از ۱۵۰ عدد تخم است. شما باید با توجه به فضا و بودجه ای که در اختیار دارید دستگاه مورد نظرتان را خریداری کنید.

پرورش فنچ

۵- نژادهای مختلف فنچ

فنچ ها دارای نژادهای متفاوتی هستند اما نژادهای قفسی آن ها شامل فنچ کامل سفید و فنچ گورخری یا زبرا هستند. تفاوت های ظاهری اصلی ترین نقطه تمایز این دو نژاد از همدیگر است. جنس ماده گونه زبرا به رنگ خاکستری است ولی در سفید بال ها به رنگ سفید هستند. در میان گونه های دیگر فنچ می توان به فنچ مصری یا جاوا یا نرگسی ، فنچ طوطی وار ، فنچ بنگالی ، فنچ نواری ، فنچ جاوه ، فنچ بلوطی ، فنچ چاشنی ، فنچ مونیای سرسفید ، فنچ مونیای ملوکان ، فنچ آوازه خوان ، و فنچ سرخ اشاره کرد.

بخش سوم– نکات دیگر

 • موقع خرید دقت کنید که: فنچ باید پر جنب و جوش باشه و به اینورو اونور بپره. نوکش باید سالم باشه. پراش باید تمیز وسالم باشه. پراشو نباید پف کرده باشه. سرشو نباید توی پراش کرده باشه. پاهاش باید سالم باشه چون باید به اینورو اونور بپره.
 • تشخیص فنچ نر: فنچ نر نوکش قرمزه قرمزه.رنگ زیر بالاش مثل پوست آهو میمونه. رنگ زیر گردنش مثل رنگ گوره خر میمونه.لپاش رنگیه.آواز ریتمی داره.
 • تشخیص فنچ ماده: فنچ نر نوکش قرمزه قرمزه.رنگ زیر بالاش مثل پوست آهو میمونه. رنگ زیر گردنش مثل رنگ گوره خر میمونه.لپاش رنگیه.آواز ریتمی داره.
 • اوایل رشد جوجه ها: جوجه ها وقتی به دنیا میان خیلی کوچولو هستن و فقط کرک دارن تو ۲روز اول از مایع زرد رنگ داخل چینه دان مادر وپدرشون تغذیه میکنن.
 • طول عمر فنچ ها به عوامل ژنتیکی بستگی دارد: اما به طور معمول این پرندگان بین ۵ تا ۱۰ سال زندگی می کنند. هر چند که بعضا مشاهده شده که برخی افراد توانسته اند این پرنده را تا ۱۱ تا ۱۲ سالگی نیز پرورش دهند. در نگهداری فنچ باید توجه کنید که این پرندگان نسبت به دود سیگار و بوی تند مواد غذایی بسیار حساس هستند. بنابراین باید آن ها را از این گونه موارد محافظت کرد.
 • همه ی پرنده های مولد و حتی تک برای تقویت و همچینین جلوگیری از چربی آوردن باید پرواز کنن.ضمن اینکه قفس کوچک در صورت نگه داری گله ای باعث درگیری بین نرها برسر قلمرو میشه. تحت هیچ شرایطی جفت رو برای تقویت یا استراحت از هم جدا نمیکنن.پروسه ی تکثیر در سری های بعدی جفت انداختن به تاخیر میفته،ممکنه جفت همدیگرو مجدد نپذیرن،به ازای هر جفت باید حداقل دوتا قفس باشه که اون وقت باید برای ۵۰ جفت فقط ۱۰۰ تا قفس داشته باشیم!هرچند که این کار اصلا صحیح نیست که بخواد انجام بشه.
 • محل پرورش فنچ تاریک نباشد و محیطی روشن داشته باشد تا فنچ ها سر حال و بازیگوش باشند. اما توصیه می شود که فنچها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • برای جوجه گیری در فصل سرد از فنچ حتما باید قفس در اتاق گرم نگهداری شود.

اگر سوالی در زمینه پرورش فنچ دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید