مهارت های فنی دیگر

بهترین روش تکثیر و پرورش فنچ نر و ماده در منزل با بیشترین سود ممکن +فیلم

چرب زبان

در این مطلب بهترین و جدیدترین روش تکثیر و پرورش فنچ نر وماده در خانه با بالاترین درصد موفقیت و کارایی سود را به شما آموزش می دهیم.

فنچ ها پرندگانی بسیار زیبا هستند که می توان آن ها را در خانه نیز پرورش داد. قدرت بدنی و مقاومت این پرنده بسیار بالاست و پرورش آن مناسب افرادی است که برای اولین بار می خواهند این پرنده را پرورش دهند.
زادگاه این پرنده ها استرالیا است و از برخی کشورها مانند مصر ، پاکستان و هند به ایران نیز وارد کشور شده اند. این پرنده در طبیعت در دشت های سرسبز که دارای درختان و گیاهان باشد زندگی می کند. هر چند که به راحتی با دخالت های انسان کنار آمده و می تواند در محیط هایی که انسان در آنجا وجود دارد نیز زندگی کند.

بخش اول– فیلم

1- نمونه ای از پرورش فنچ در قفس

 

2- سالن پرورش فنچ

 

بخش دوم– نکات مهم در پرورش فنچ

1- انواع پرورش فنچ

به طور کلی بسته به هدف از پرورش فنچ و مکان نگه داری آن ها ، پرورش فنچ ها به دو روش اصلی زیر صورت می پذیرد :

1- پرورش فنچ به عنوان پرنده خانگی: در این روش یک جفت پرنده در یک قفس و یا حداکثر چند جفت پرنده در یک پرنده خانه در حیاط، پاسیو یا گلخانه منزل نگه داری و پرورش می یابند.

2- پرورش فنچ و تکثیر اقتصادی آن به عنوان یک شغل سودآور: در این روش به منظور تکثیر انبوه فنچ ، تعداد زیادی فنچ در قالب گله های مجزا به عنوان پرنده مولد در تعدادی پرنده خانه که در یک سالن مناسب تعبیه شده اند ، نگه داری می شوند.

که البته در هر دو روش با توجه به سایز تخم پرنده استفاده از دستگاه جوجه کشی امکان پذیر نیست.

2- قفس فنچ

صرف نظر از هدف و شیوه نگه داری و پرورش فنچ ، قفس یا پرنده خانه محل زندگی و زیست گاه پرنده بوده و تمام مراحل زندگی پرنده در داخل آن سپری می شود . از این رو پرورش دهنده فنچ باید با درک نیازها و اصول نگه داری صحیح این پرندگان ، قفس یا پرنده خانه مناسب را طراحی و اجرا نموده و بهترین و مناسب ترین شرایط محیطی را برای پرورش فنچ ها فراهم نماید . بر خلاف طراحی قفس بلدرچین که می توان در ساخت آن از توری های مشبک با ابعاد بزرگ تر استفاده کرد در ساخت قفس فنچ باید توری مناسب تهیه شود به طوری که پرنده یا جوجه های آن نتوانند از قفس خارج شوند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پرورش فنچ 1

هنگام پرورش فنچ برای احساس راحتی فنچ ها در قفس یا پرنده خانه می بایست شرایط محیط داخل آن ها طوری طراحی و ساخته شود که راحتی و آرامش پرنده تامین شود . فنچ ها برخلاف طوطی سانان نمی توانند بر روی دیواره های قفس بخزند و بازی کنند . از این رو پرواز ، تنها وسیله ورزش موثر آن ها است . بنابراین طول قفس نگه داری فنچ ها بایستی حتی الامکان زیاد باشد تا امکان پرواز مناسب را برای آن ها فراهم کند.

شکل و ابعاد قفس یا پرنده خانه باید به گونه ای باشد که تمام جاهای آن در دسترس و قابل نظافت باشد. درهای قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد که امکان وارد کردن دست و گرفتن پرنده ها فراهم باشد و در حدی بزرگ نباشد که باعث فرار پرنده از قفس شود . در یک قفس به هیچ وجه نباید کم تر از یک جفت پرنده نگه داری شود و نگه داری تعداد بیشتر با رعایت تراکم مناسب پرنده در واحد سطح ، امکان پذیر است و بستگی به میزان بزرگی قفس دارد. در هر صورت بهتر است در یک قفس بیش از سه جفت فنچ نگه داری نشود و برای پرورش فنچ در تعداد بیشتر ( تا حداکثر ۴۰ جفت ) باید از پرنده خانه هایی با ابعاد مناسب ( حدودا ۸ متر مربع مساحت و با ارتفاع ۲ متر ) استفاده شود . در هنگام آماده سازی قفس یا پرنده خانه برای فنچ ها سعی شود بزرگ ترین قفس ممکن تهیه و در صورت امکان پرنده خانه مناسب ساخته شود.

در ساخت قفس یا پرنده خانه رعایت موارد ذیل الزامی است:

 • اجتناب از طراحی های تزئیناتی پیچیده و ایجاد فضاهایی که نظافت آن ها سخت است.
 • اجتناب از ساخت ساختارهای استوانه ای کوتاه یا بلند در قفس های کوچک.
 • ممانعت از وجود شکاف هایی که ممکن است انگشتان پای پرنده در آن گیر کند.
 • عدم تعبیه وسایلی از جنس فلزات سمی مثل برنز یا مس
 • عدم تعبیه وسایلی که رنگ آن ها در حال جدا شدن است.
 • عدم استفاده از چوب های سمی ( چوب برخی گیاهان برای فنچ ها سمی است ) به عنوان چوب نشیمن

مطلب مشابه: بهترین روش تکثیر و پرورش قناری نر و ماده با بیشترین بهره وری +فیلم

3- بهترین غذا برای فنچ

نمیتوان گفت غذا های مورد علاقه، به دلیل اینکه بنچ ها به هیچ غذایی نه نگفته و مصرف غذایی آنها بسار بالاست! از ماده سبزیجات و پوست میوه ها گرفته تا ارزن و شاه دانه و حبوبات.همگی غذای فنچ محسوب میشود.

 • گردو ، بادام ، خیار و کاهو به صورت هفتگی
 • ارزن و شاهدانه و هفت تخم و سیب به صورت روزانه
 • سبزیجات و پوست میوه ها حتما شسته شده باشد و دچار پوسیدگی نباشند.

قابل ذکره است که ارزن (ریز) غذای اصلی فنچ ها رو تشکیل میده و موارد دیگر فقط یه حالت مکمل غذایی هستش و نباید بجای غذای اصلی استفاده بشه. البته تخم مرغ هم من توصیه میکنم هر هفته یکبار بدین. طریقه مصرف تخم مرغ هم باید اول آب پز کنین بعدش زردشو رنده کنین بدین به فنچ ها برای هر یک جفت فنچ تقریبا 1/8 از زرده تخم مرغ بسه.یعنی یک نخم مرغ رو بعد از رنده کردن به 8 قسمت میکنین. مخصوصا موقع تخم گذاری تخم مرغ رو فراموش نکنین.هفته ای یک بار.

پرورش فنچ 2

3- تولید مثل فنچ

فنچ ها برای لانه سازی از چوب جارو و برگ درختان استفاده می کنند. فنچ ها دوست دارند لانه هایی را به اندازه سیب یا پرتقال برای خود درست کنند. لانه ای که فنچ ها می سازند باید در کنار ظرف غذا و چوبی که فنچ بر روی آن می نشیند باشد. در طول دوران تخم گذاری فنچ ها ترجیح می دهند که بالای لانه بنشینند.
فنچ ها در هر دوره تخم گذاری بین 3 تا 12 تخم می گذارند. جوجه ها به ترتیب تخم گذاری از تخم ها خارج می شوند. فنچ ها والدین بسیار خوبی برای جوجه ها هستند. فنچ های نر و ماده به نوبت بر روی تخم ها می خوابند و به نوبت در کنار جوجه ها قرار می گیرند.

4- جوجه کشی فنچ

طول مدت جوجه کشی از فنچ 14 روز است که 11 روز آن مربوط به مرحله ستر و 3 روز آن مربوط به مرحله هچر است. بنابراین باید از روز 12 ام چرخاندن تخم ها را متوقف کرد. دمای مناسب برای مراحل ستر و هچر 37.5 و 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت مناسب نیز 58 تا 63 درصد است.
برای جوجه کشی مصنوعی از فنچ باید از دستگاه های جوجه کشی استفاده کنید. این دستگاه ها با توجه به ظرفیتشان به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند. ظرفیت نوع خانگی معمولا کمتر از 150 عدد تخم و ظرفیت نوع صنعتی بیشتر از 150 عدد تخم است. شما باید با توجه به فضا و بودجه ای که در اختیار دارید دستگاه مورد نظرتان را خریداری کنید.

پرورش فنچ

5- نژادهای مختلف فنچ

فنچ ها دارای نژادهای متفاوتی هستند اما نژادهای قفسی آن ها شامل فنچ کامل سفید و فنچ گورخری یا زبرا هستند. تفاوت های ظاهری اصلی ترین نقطه تمایز این دو نژاد از همدیگر است. جنس ماده گونه زبرا به رنگ خاکستری است ولی در سفید بال ها به رنگ سفید هستند. در میان گونه های دیگر فنچ می توان به فنچ مصری یا جاوا یا نرگسی ، فنچ طوطی وار ، فنچ بنگالی ، فنچ نواری ، فنچ جاوه ، فنچ بلوطی ، فنچ چاشنی ، فنچ مونیای سرسفید ، فنچ مونیای ملوکان ، فنچ آوازه خوان ، و فنچ سرخ اشاره کرد.

بخش سوم– نکات دیگر

 • موقع خرید دقت کنید که: فنچ باید پر جنب و جوش باشه و به اینورو اونور بپره. نوکش باید سالم باشه. پراش باید تمیز وسالم باشه. پراشو نباید پف کرده باشه. سرشو نباید توی پراش کرده باشه. پاهاش باید سالم باشه چون باید به اینورو اونور بپره.
 • تشخیص فنچ نر: فنچ نر نوکش قرمزه قرمزه.رنگ زیر بالاش مثل پوست آهو میمونه. رنگ زیر گردنش مثل رنگ گوره خر میمونه.لپاش رنگیه.آواز ریتمی داره.
 • تشخیص فنچ ماده: فنچ نر نوکش قرمزه قرمزه.رنگ زیر بالاش مثل پوست آهو میمونه. رنگ زیر گردنش مثل رنگ گوره خر میمونه.لپاش رنگیه.آواز ریتمی داره.
 • اوایل رشد جوجه ها: جوجه ها وقتی به دنیا میان خیلی کوچولو هستن و فقط کرک دارن تو 2روز اول از مایع زرد رنگ داخل چینه دان مادر وپدرشون تغذیه میکنن.
 • طول عمر فنچ ها به عوامل ژنتیکی بستگی دارد: اما به طور معمول این پرندگان بین 5 تا 10 سال زندگی می کنند. هر چند که بعضا مشاهده شده که برخی افراد توانسته اند این پرنده را تا 11 تا 12 سالگی نیز پرورش دهند. در نگهداری فنچ باید توجه کنید که این پرندگان نسبت به دود سیگار و بوی تند مواد غذایی بسیار حساس هستند. بنابراین باید آن ها را از این گونه موارد محافظت کرد.
 • همه ی پرنده های مولد و حتی تک برای تقویت و همچینین جلوگیری از چربی آوردن باید پرواز کنن.ضمن اینکه قفس کوچک در صورت نگه داری گله ای باعث درگیری بین نرها برسر قلمرو میشه. تحت هیچ شرایطی جفت رو برای تقویت یا استراحت از هم جدا نمیکنن.پروسه ی تکثیر در سری های بعدی جفت انداختن به تاخیر میفته،ممکنه جفت همدیگرو مجدد نپذیرن،به ازای هر جفت باید حداقل دوتا قفس باشه که اون وقت باید برای 50 جفت فقط 100 تا قفس داشته باشیم!هرچند که این کار اصلا صحیح نیست که بخواد انجام بشه.
 • محل پرورش فنچ تاریک نباشد و محیطی روشن داشته باشد تا فنچ ها سر حال و بازیگوش باشند. اما توصیه می شود که فنچها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • برای جوجه گیری در فصل سرد از فنچ حتما باید قفس در اتاق گرم نگهداری شود.

اگر سوالی در زمینه پرورش فنچ دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫112 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من دو جفت فنچ دارم که دوبار جوجه گرفتم ازشون اما هر دفعه فقط 3 تا تخم گذاشتت!
  من باسه اینکه بیشتر فنچ هام تخم بزارن و جوجه بگیرم باید چیکار کنم؟
  من تا الان هم شنیده بودم که باید سفیده تخم مرغ رو بدید و فقط ارزن و کمی کتان بدم
  اما در این پست شما گفتین که باید زرده تخم مرغ رو بدید و شاهدانه و هفت تخم !

  1. عزیز فقط سفیده تخم مرغ بدید چون سفیده تخم مرغ که حاوی پروتئین فراوان

    1. وقتی دو بار جوجه کشیدید دو هفته الی سه هفته استراحت بدین تا دچار پرریزی و ضعف بدن نشن

   1. سلام من تو یه منطقه سرد هستم یه جفت فنچ دارم و محییط فنچ هارو گرم نگه میدارم و الان فنچ هام دوتا جوجه دارن که پر ندارن ولی زیاد روشون نمیخوابن شبام ننیخوابن روشون چرا

    1. فنچ جوجه من ۴ تا جوجه آخری انقدر از سرش نوک زدن خونی شد جداشون کردم الان نمیدونم دون خور شدن یا از کجا بدونم و علت خونی کردن سر جوجه چیه

   1. فنچ نر لپ هاش رنگیه و نوکش قرمزه و رویه سینه اش یه خطه سیاه بین دوتا بالش داره … ماده نوکش نارنجیه و لپ هاش رنگی نیست و رویه سینه اش خط سیاه نداره … در کل از لپ ها و خط سینه میشه فهمید در کل … نوک هم معلومه ولی امکان خطا داره

  1. عرض ادب. متاسفانه در این مورد اطلاع دقیقی نداریم. منتها این متن برگردانی از یک مجله معتبر پرندگان می باشد.

   1. فنچ هاتون ضعیف شدن لانه هارو بردارید یک دوره فقط به تقویت انها بپردازید.

   2. عرض سلام و ادب..بنده دوجفت فنچ دارم..یه جفت زبرا..یه جفت سفید..جفت سفید روزپیش خریدم..من یکم عجله دارم…صبورنیستم..جفت زبرا دوماه پیش ۵تاتخم گذاشتن…ولی هیچ کدوم جوجه نشدن..ریختمشون بیرون..ولی دیگه داخل لانه شان نرفتن…ازهم جداشون کردم..سه روز..رفتم یه جفت سفیدخریدم..قفس بازکردم…یه لانه دیگه هم گذاشتم..جفت سفیدم اضافه کردم..جفت زبرا لانه جدیدبرداشتن…جفت سفیدرفتن سراغ لانه قبلی زبرا…ماده زبرابایکی ازسفیدادرگیری داره…خوب میشن باهم…نرزبراهم هوس بازه…رفت سراغ ماده سفید..ولی بازم ماده زبرا نمیذاره…مدام پهلوی نرزیراست..

 2. سلام خسته نباشید من فنچ حدود 130 جفت دارم
  دیگه از تخم باز کردن افتادن
  من از اولی که فنچ هارو ریختم حدود 10 جفت بودن
  نمیدونم چرا تخم هاشونو باز نمیکنن و از جوجه کشی افتادن
  لطفا ب ایمیلم پاسخ بدید patmat193@yahoo.com

   1. سلام
    من فنج هام ۲ یا ۳ بار تخم گزاشتن
    ولی جوجه نشده چگونه نطفه دارش کنم؟؟

 3. خخخخخخخخ همشو اشتباه نوشته خخخخخخ زده تخم مرغ؟؟؟تفاوتی بین نرو ماده شما نبود؟؟همشون زیر بالهاشون آهویی هست؟؟؟

  1. سلام من یک جفت فنج دارم که باهم خوبن ولی ندیدنم جفت گیری کنند احتمال داره من ندیده باشم جفت گیری کرده باشن

   1. سلام من یک جفت فنچ خریدم بعداً یک فنچ ماده دیگه خریدم و انداختم پبششون اون یک جفت اول همدیگرو دوست داشتن بعد از اینکه ماده دومی اومد ماده ها شروع به دعوا باهم کردند و پر های همدیگر را کشیدند و حالا فنچ نر به هیچ کدوم محل نمیزاره من باید چیکار کنم

   1. سلام.من برای فنچ هام کل تخم مرغ ابپز شده رو درسته رنده میکنم.ینی هم پوستش هم سفیده و هم زرده.چون هم کلسیم و ویتامین و پروتوئین داره.پیشنهاد میکنم شمام همین کارو انجام بدین

  1. سلام من دوجفت فنچ دارم تخم میزارن اما باز نمیشه باید چی کار کنم
   اون جفت دیگم تخم گذاشتن ولی تخم هاشون باز نشد ولی الان دیگه تخم نمیزارن واسه چی

  1. با سلام شما تقریبا ۱۵۰ نر و ۱۷۰ ماده نیاز داردید که با حذف مخارج ۳ میلیون براتون بمونه

  2. دسلام دوستان مهربون
   کسایی که از حیوانات نگهداری میکنن همه دلهایی پر محبت دارن مثل همه شما حقیقتش دوتا جوجه فنچ از آخرین جوجه کشی دارم هردو نر هستن رفتم دوتا ماده براشون گرفتم بعد از دوماه یکی از ماده ها مثل فنچ نر آواز میخونه وهردوتا نر ویه ماده دیگه رو میزنه البته جفت خودش وزیاد نه چکار کنم نمیذاره بقیه نه چیزی بخورن نه برن لونه خودشون

 4. سلام آیا ممکنه یه فنچ نر با دو تا فنچ ماده جفت گیری کنه؟!
  لطف کنید به ایمیلم جواب بدید
  تشکرaboobakri1393@gmail.com

   1. سلام یک نر دارم و دو ماده
    که نر با یکی ماده ها جفته و جوجه دارن ولی وقتی نرو میندازم پیش اون یکی ماده باهم جفت گیری میکنن
    خاستم بدونم تخمش نطفه دار میشه ؟؟
    یا اگر نمیشه برای نطفه دار شدم روزی چنبار نر رو بندازم پیش ماده ی تک

 5. سلام خواهشا جواب منو بدید من یک جفت فنچ دارم خداروشکر تخم هم میزارن اما تخم به دنیا نمیاد من شمردم تا ۲۰ روز هم اون تو هستن میدونم نطفه نداهر باید چی کار کنم خواهشا به ایدی تلگرامم پیام بدید خواهشاamirreza0512@با تشکر خیلی لازم دارم

  1. سلام یکیاز جفتهای شما احتمالا مشکل داره یا دراثر سو تغذیه تخمهاشون ضعیف هست

   1. سلام یکی از فنچ هام پف کرره بی حاله خودشو میخارونه . فک کنم مریض شره باید چیکارش کنم ؟؟ همین الان جاشو جدا کردم ازبقیه فنچ ها…
    لطفا راهنماییم کنین برا درمانش چیکارکنم؟؟

 6. سلام خسته نباشید ، ببخشید میتونم یک فنچ نر رو با دوتا ماده در یک قفس جفت کنم؟
  من دیدم دوستم توی پاسیو یک نر رو با پنج تا ماده جفت کرده بود.

 7. سلام من 1 جفت فنچ خریدم لونه رو درست کردن شبا هم با هم تو لونه میخوابن ولی تخم نمیکنن علت چیه؟

 8. سلام من سه جفت فنچ دارم که ازبرج ۱۱ خریداری کردم ولی هنوزتخمی نگذاشتندغذاهم برنج وارزن وآب دادم لطفاراهنمایی کنیدچه کاری انجام دهم

  1. در هفته ۲ بار سفیده تخمه مرغ رو بزار داخل قفس که بخورن
   یک مقدار هم بهشون کتان بده

  1. سلام من یک جفت فنج دارم که باهم خوبن ولی ندیدنم جفت گیری کنند احتمال داره من ندیده باشم جفت گیری کرده باشن

 9. سلام یه ماهه یه جفت فنچ گرفتم نره داخل لونه میخوابه ولی ماده دم لونه چیکار کنم ؟ چیکار کنم زود تر ازشون جوجه بگیرم؟ لطفل کمک کنید ممنون

  1. منم این مشکل داشتم..نر میرفت داخل لونه..ماده میموند بیرون..اماحالا که چوب گذاشتم..ماده داخل داره میچین نر بیرون چوب میاره…حالاهم بیشتروقتها ماده داخل لونه ست..

 10. سلام خسته نباشید من ۲جفت فنچ در قفس مجزا دارم ک یه ماهی میشه خریدم از اول تا الان کنار هم می خوابن نروماده ها یکی از جفت هام یه هفته پیش چند روزی بود که فنچ نر هی میرفت تو لونه و به کف لونه و پنبه نوک می زد ولی الان از اینا خبری نیست جفت دیگه هم اصلا داخل لونه نمیرن فنچ ها همشون یه دوره جوجه دادن ولی با نر یا ماده های دیگه ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم زود تخم گذاری کنند؟

 11. دو جفت فنچ نر در یک قفس دارم دوتاشون جفتن ولی شبا بعضی وقتا پیش هم نمیرن تو لونه
  دوتاشونم اصلا تو لونه نمیرن و فنچ نر اصلا صر و صدایی نداره اواز نمیخونه.و سفید رنگه چیکارشون کنم

 12. سلام من یه جفت فنچ دارم تقریبا۲ماهی هست خریدم باهم جفت شدن ولی تخم نمی زارن لونه هم گرم کردن

 13. من یه جفت فنچ دارم که یه ماه پیش چهارتا تخم گذاشتن، دوتاش بعد از 16 روز جوجه شده اما هنوز دوتای دیگه اش سالم توی لونه اس،میخواستم بپرسم اگه این تخمها خراب شده پس چرا بیرونش نمیندازن یا مثلا چرا نمیخورنش؟یعنی امکان داره بعد از یک ماه جوجه بشه؟

  1. باسلام.نه دوست من تخمها قطعا دیگه جوجه نمیشن ولی چون ممکنه والدین دراثر استرس به جوجه هاشون غذا ندهند شما دست به تخمها نزن.اجازه بده جوجه ها ازلانه بیرون بیان بعدا تخمها روبردار

  2. دوستان گلم ازاین به بعدسعی میکنم تمامی سوالاتتون رو دررابطه بافنچ یاقناری با اندکی تاخیر پاسخگو باشم.

  3. ‌سلام و خسته نباشید .ممنون میشم سوالم را جواب دهید.یک جفت فنچ خریدم فنچ ماده هنگام خوابیدن سرشو میکنه زیر بالش ولی فقط موقع خوابش تو طول روز سر حاله. بعد اگه سفیده تخم مرغ نخورد بزور بدم یا نه؟؟ممنونم

 14. سلام من تو عید امسال یه جفت فنچ فلوریدا خریدم با سه تا مرغ عشق دستی دوتا ماده یه نر تا یک هفته پیش تو یک قفس بودن الان یک هفته اس جداشون کردم قفسارو هیچکدومشونم تا الان تخم نزاشته نه مرغ عشقا نه فنچا .چیکار کنم یه راهنمایی کنید؟!

  1. adcقطره بده تا ۵ روز ۵ قطره بریز تو جا آب و فقط سفیده تخم مرغ آب‌پز بده منم همین مشکل رو داشتم و اصلا سرک نکش استرس باعث میشه جفتگیری و تخم نکن

 15. سلام یک جفت فنچ دارم ولی اصلا داخل لونه نمیرن و بیشتر وقتشان را روی لانه می گذرانند و می پرن دلیلش چیع؟؟؟؟

 16. سلام ببخشید میخواستم ببینم کف لونه لازم هست چیزی بگذاریم یا نه .من یه جفت فنچ پاکستانی دارم ولی تحرک خیلی ندارند و یکیشون تولونه میرسه ولی یکیشون نمیره مشکلی دارند یا معمولیه .ممنون میشم ازتون اگه پاسخ منو بدید .مرسی از سایتتون

 17. سلام و خسته نباشید،
  من یک جفت فنچ نرگسی تازه خریدم جهت تکثیر،مغازه داره گفت باید جداشون کنید تا مست بشن،خواستم بدونم درسته یا روش های دیگه ای داره جفت گیریشون
  روزای اول که کنار هم بودن نره یه دهن کوچولو شبیه قناری میاد ولی جفت گیری نمیکردن

 18. سلام من یک جفت فنچ دارم 8 ماه دارمشون ولی لونه سازی نمی کنن هرکاری هم می کنم تو لونه نمی رن حتی برای اینکه تو لونه برن اونارو اون تو حبس کردم ولی نمی رن

 19. سلام.من یک جفت فنچ دارم حدودا یک هفتست که دارمشون ولی فقط نره تو لونه میره فنچ ماده بیرون لونه می خوابه لطفا کمک کنید و سریع جواب بدید

 20. سلام.من یه جفت فنچ زبرا دارم، نرا کاملا بالغه ولی ماده هنوز خط چشم نداره.۲ هفته هن هستش که پیش همن .جفت شدن چون وقتی برا تفریحشون تو اتاق ولشون میکنم وقتی پیش هم نبودنی سر و صدا میکننو دنبال هم میگردن. هفته ای سه بار تخم مرغ آبپز بدون زرده بهشون میدم مولتی ویتامین و کمپلکس هم هفته ای یک بار از هر کدوم میخورن کف دریا هم میخورن سیب هم همینطور.میخواستم ببینم مشکل از چیه!اگه میشه پاسخ بدید.با تشکر از اطلاعات خوب سایتتون🙏

 21. سلام و عرض خسته نباشید
  نزدیک به پنج ماهه که من از یک جفت فنچ نر و ماده نگهداری میکنم ، کار لانه سازی رو انجام دادند با هم نیز جفت شدن و در لانه کنار هم می‌خوابند از دو ماه پیش شروع به جفت گیری کردند تا ۱۵ روز قبل مرتب ادامه داشت ولی تخم نگذاشتن از ۱۵ روز پیش دیگه پرنده نر هیچ علاقه ای به جفت گیری نداره و بی تفاوت شده این درحالیست که پرنده ماده میره روی کمر پرنده نر و پایین میاد که پرنده نر رو ترغیب به جفت گیری کنه ولی بی فایده بود خواهشاً اگه دیدگاه و یا راه درمانی وجود داره در اختیارم قرار بدین . ممنون

 22. سلام من یه جفت فنچ سفید دارم تا الان 4 مرحله تخم گذاشتن و جوجه اوردن ولی به محض اینکه جوجه به دنیا میاد میزنن میکشن و هر دفعه این بلا سر جوجه های بعدی هم اتفاق می افته لطفان اگه میشه یه راهنمایی بکنید

  1. عزیزانم،هیچ حیوان عاقلی سالی بیش از یک بار و آنهم درفصل بهار تخم نمیذاره.فقط سالی یک بار،آنهم صرفا برای تولید مثل نه چیزی دیگر.این که گفتم قانون طبیعت وبرای حیوانات وحشی بود.اما انسان این وحشی ترین،خطرناکترین،مخرب‌تر وبدترین مخلوق گمراه خدا با دخالت در کارخدا وطبیعت خدا،نظم وقانون وزندگی طبیعی خود وحیوانات وگیاهان وهمه چیزرابهم ریخته ومشکلات بسیار زیادی برای مخلوقات خدا وکره زمین بوجود آورده.دریاها،آب وخاک وهواراآلوده کرده واگر به همین منوال پیش برود کره زمین وکلا زندگی در زمین را نابود خواهد کرد.

 23. سلام ، سال نو مبارک
  یه فنج ماده برای نر گلو بریده میخوام
  چه نژادی باهاش جفت میخور.
  متشکرم

 24. سلام.من یک جفت فنچ زبرا دارم حدود سه الی چهار هفته هست باهم میرن تو لونه میخوابن خیلی سرحال هستن مرتب سبزیجات و تخم مرغ هم بهشون میدم ولی هنوز تخم نگذاشتن.
  این ها مشکل دارن یا هنچز برای تخم گذاری زوده؟
  لطفا راهنمایی کنید.

 25. سلام ببخشید من یه جفت فنچ سفید دارم لطفا بگید باید چکار کنم که در هر دوره تخم گذاری همه تخم ها جوجه بشن الان هر دفعه 4 تا تخم میزارن ولی یدونه از آنها جوجه میشن لطفا جواب من رو بدید

 26. سلام وقت بخیر من چهار عدد فنچ نر و ماده دارم وقتی تخم گزاری شون تموم میشه دیگه نمیرن روی تخم ها علتش چیه راهنمایی کنید ممنون.

 27. سلام یه جفت فنچ امروز خریدم خودشون از قبل تخم گذاشته بودن می بینم فنچ نره شب میره بالای لونه میخوابه به جای اینکه تو لونه رو تخم ها پیش ماده بخوابه
  علتش چیه اشکال داره ؟ مشکلی برای تخم ها که جوجه بشن پیش نمیاد؟؟

 28. سلام من یه جفت فنچ دارم که خودم برای لونشون حالت پنبه مانند دارم خریدم ودر لانشان گذاشتم اما جفتا بعضی اوقات دوتای وارد لانه میشوند وبعضی موقع ها نرداخل لونه میرد وبعضی موقع ها ماده
  یعنی نشانه تخم گذاشتنه.

 29. سلام من فنچ خریدم یک نر و ماده یک هفته نمی دانم چرا جفت نمیشن باهام دلیلش چی

  1. سلام؛خسته نباشید
   من فنچ هام هر وقت سفیده تخم مرغ می‌گذارم نمی خورن مخصوصا الان که جوجه هم دارند…خواستم بدونم چیکار باید کرد…مشکل پیش میاد با زرده بگذارم…؟
   ممنون

 30. سلام.نوروزتون مبارک و به خوشی.
  گرامی من دو تا فنچ نر دارم که از یه ماه پیش یه ماده انداختم پیششون.هر سه تو یه قفسن.
  ایا ماده با یکی از نرها جفت میشه یا نه؟البته یه هفته میشه که شرو به لونه سازی کردن.
  لطفا جوابمو به ایمیلم هم بفرستید.ممنون

 31. سلام؛
  اینکه شروع به لانه سازی کردن نشانه خوبی هست و ممکن که دو نر با یک ماده هم جفت بخورند…اما معمولا فنچ ها پرندگان تک همسری هستند و باید این نکته را رعایت کرد.

 32. سلام ببخشید من فنج دارم تخم می‌کنه ولی متأسفانه بچه دار نمی شوند می خواستم بدونم چرا بچه دار نمی شوند

  1. سلام من حدود یک ماه یک جفت فنچ بنگالی گرفتم اما متاسفانه هیچ تخمی نکرد
   حالا باید چکار کنم واسه تخم کردنشون؟؟

  2. سلام خسته نباشید. من حدود 50 روز هست یه جفت فنچ گرفتم هنوز تخم نزاشته. فنچ ها از چند ماهگی دیگه شروع میکنن به تخم گذاری. ممنون

 33. سلام،
  من یک جفت فنج دارم کە الان سە بارە هربارم یازدە تخم میذارن اما هیچکدومشون باردار نمیشه.

  1. سلام من یک جفت فنج دارم اما هر بار که چهار تا تخم میزارن بعد از یک الا دو روز همه رو میخورن باید چه کاری انجام بدم
   اگه میشه جواب منو بدین

 34. سلام ببخشید اگه در قفس رو باز کنیم توی اتاق آزاد باشن و پرواز کنن بعد کثیفی نمیکنن یا بعدا ب میگردن توی قفس؟؟؟؟?

 35. سلام فنچ هارو ببر توی لانه بعد از چند وقت تخم گذاری میکننند و سفیده تخم مرغ بده ولی نه زیاد ک تخم گذاشتن تخم های خودشونم بخورن

 36. با سلام..یک جفت فنچ نروماده دارم که ماده هر وقت تخم میذاشت و جوجه میشد اونارو نوک میزد و مینداخت بیرون(تمام موارد تغذیه و استرس وپاکسازی غفونت قبل از جفتگیری رو انجام دادم اما بازم فایده نداشت) برای همین .یه ماده فنچ حدید گرفتم که به جفت نر و مادم اضافه کردم تا لااقل از این ماده جدیده بتونم جوجه بگیرم اما ماده قبلی ماده جدید رو میزنه دانخوری و آبخوری جدا براشون تو قفس بزرگ گذاشتم فایده ای نداشت چون ماده جدید هی به نره نزدیک میشه و ماده قبلی دنبالش میکنه..دیگه نمیدونم چکار کنم…ممنون میشم راهنمایی کنید

 37. من پروش انواع پرنده های زینتی هستم مخصوصا عروس و طوطي برزيلي و مرغ عشق سوالی هست آیدی اینستاگرام میزارم پیام بدید #amoreza2024

 38. سلام . من یه جفت فنچ دارم که به سن بلوغ رسیدن اما تخم گزاری نکردن . فنچ نر پر های گردنش کامل ریخته . چرا .

 39. سلام من دو دو جفت فنچ دارم یه جفت سفید و یک جفت زبرا باهم دعوا نمی‌کنند و دوتا نر همیشه پیش همن و دوتا ماده هم همینطور است مشکل برطرف میشه یا باید جدا شوند کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا