آموزش آشپزی (بهترین غذاهای ایرانی و خارجی)

چگونه تخم مرغ آب پز عالی درست کنیم که پوست آن راحت جدا شود؟

چرب زبان

فرقی ندارد که تخم مرغ پخته نسبتاً شل و یا سفت را ترجیح می دهید. در این قسمت از سایت راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که تخم مرغ به خوبی بپزد.

چطور تخم مرغی می خواهید؟

اگر می خواهید تخم مرغ پخته شما زرده نرم و سفیده سفتی داشته باشند و زرده آن شبیه به حالت مربا و ژله مانند باشد (تخم مرغ عسلی) ، بهتر است که تخم مرغ را حدود 6 دقیقه آب پز کنید.

معمولا بسیاری از ما صبح ها تخم مرغ می خوریم. در بسیاری از وعده های روزانه مثل ناهار و شام نیز از آن ها استفاده می‌ کنیم و بسیار راحت هم تهیه می شود.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

 


غذاهای سنتی

توی این پک های فوق العاده، آشپزی رو طوری یاد می گیری که توی هیچ کلاس آشپزی، پیج یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! همه رو انگشت به دهان کن!


 

همه ما دوست داریم که به نوع خاصی تخم‌ مرغ خود را مصرف کنیم. تخم مرغ پخته یکی از انواع مورد علاقه بسیاری از افراد می باشد اما همین تخم مرغ پخته نیز انواع مختلفی دارد. بعضی از افراد ترجیح می دهند که از تخم مرغ پخته ای استفاده کنند که زرده آن روشن تر باشد و حالت مربا پیدا کند تا بتوانند به راحتی آن را روی نان تست بمالند.

بعضی از افراد ترجیح می دهند که تخم مرغ پخته را سفت مصرف کنند، به طوری که زرده آن ها کاملاً سفت باشد. در این قسمت روش هایی را به شما معرفی می کنیم تا یک تخم مرغ پخته عالی نوش جان کنید.

چگونه یک تخم مرغ عالی انتخاب کنیم؟

  • رنگ: رنگ پوست تخم مرغ یا رنگ زرده آن، در ارزش غذایی، کیفیت و طعم آن فرقی ندارد. تخم مرغ های سفید یا تخم مرغ های قهوه ای معمولا با یکدیگر متفاوت نیستند.
  • سایز: معمولا سایز تخم‌ مرغ زیاد حائز اهمیت نیست. بیشتر رسپی ها به گونه ای طراحی شده است که استفاده از تخم مرغ بزرگ را در نظر می گیرد اما مثلاً می توانید به جای یک عدد تخم مرغ خیلی بزرگ از پنج عدد تخم مرغ خیلی کوچک استفاده کنید یا مثلاً برای پنج عدد تخم مرغ بزرگ از چهار عدد تخم مرغ خیلی بزرگ یا به جای شش عدد تخم مرغ بزرگ از پنج عدد تخم مرغ خیلی بزرگ استفاده کنید.
  • خرید: کارتون ها یا شانه تخم مرغ ها ساخته شده از گیاهان مخصوص بسته بندی دارای درجه بندی های مختلف می باشند. دپارتمان مخصوص محصولات کشاورزی و دامپروری جهانی، تاریخی را روی این ها ثبت می ‌کنند و این تاریخ مربوط به زمان بسته بندی شدن تخم مرغ می باشد.
  • البته خود شانه تخم مرغ ها نیز دارای تاریخ انقضا می باشند: پس بهتر است کارتون های تخم مرغتان را نیز از لحاظ تاریخی مورد بررسی قرار دهید. زمانی که تاریخ انقضای کارتون تخم مرغ شما گذشته باشد، پس باید مطمئن شوید که مدت زمان طولانی، هوای آزاد به تخم مرغ ها نخورده است. اگرچه تخم مرغ ها می توانند دو الی سه هفته داخل بسته بندی بمانند و بعد از گذشت تاریخ انقضای کارتون بسته بندی نیز دوام می آورند اما بهتر است که ریسک نکنید.
  • ذخیره و نگهداری: تخم مرغ ها را در دمای طبیعی بین 35 تا 40 درجه فارنهایت قرار دهید. می توانید تقریبا از چهار الی پنج هفته بعد از خرید ، تخم مرغ ها را نگهداری کنید. بهتر است که تخم مرغ ها را داخل کارتون یا همان شانه تخم مرغ گذاشته و بعد داخل یخچال قرار دهید. متاسفانه تخم ‌مرغ‌ ها دارای 7 الی 17 هزار حفره و سوراخ هستند که باعث می ‌شود بوهای داخل یخچال را به خود جذب کنند.
  • آزمایشی برای سنجش تازگی تخم مرغ : در حالی که زرده تخم مرغ مرکزی ترین قسمت می باشد اما کیفیت آلبومین موجود در اطراف آن تازگی تخم مرغ را تعیین می‌ کند .آلبومین ضخیم باعث نگهداری بهتر و گرد نگه داشتن زرده تخم مرغ می شود اما اگر آلبومین اطراف آن آبکی باشد، نشان دهنده این است که تخم مرغ تازه نیست .

چگونه بهترین تخم مرغ پخته را درست کنیم؟

1-روش آب نمک

 How to boil an egg

در آب جوش مخصوص پختن تخم مرغ مقداری نمک اضافه کنید. پوست تخم مرغ های تازه در صورت سفت شدن، بازهم به راحتی می ‌توانند جدا شوند اما گاهی اوقات پوسته تخم مرغ به شدت به سفیده می چسبد. در نتیجه هنگام پوست کندن آن به خود سفیده تخم مرغ آسیب وارد می شود. حدود یک هفته قبل از جوشاندن و پختن تخم مرغ ها، آنها را داخل یخچال قرار دهید. این کار شما باعث می شود که تخم مرغ تازگی خود را حفظ کند و پوست آن راحت ‌تر کنده شود.

البته یک روش دیگر برای راحت پوست کندن تخم مرغ پخته نیز وجود دارد. کافی است که یک سوم یا یک دوم فنجان را از نمک پر کنید و آن را داخل 6 الی 8 فنجان آب قرار دهید و اجازه دهید که تخم‌ مرغ آب پز شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2-آب جوش

Image: How to boil an egg

انداختن تخم مرغ در آب جوش می تواند راهی برای تعیین میزان پخت تخم مرغ باشد و همچنین باعث می ‌شود که پوست کندن آن ها راحت تر انجام شود. پس منتظر باشید که آب، جوش بیاید و آرام تخم ‌مرغ را داخل آن بیاندازید. حداقل باید 2.5 سانتیمتر آب روی سطح تخم‌ مرغ را پوشانده باشد.

3-آب سرد

Image: How to boil an egg

اگر می خواهید زرده تخم مرغ شما نرم شود، بعد از این که زمان مورد نظر را داخل آب جوش سپری کرد، آن ها را در بیاورید و سپس به سرعت زیر آب سرد بگیرید. به طوری که به راحتی بتوانید آن ها را لمس کنید و دستتان نسوزد.

4-پوست کندن تخم مرغ

Image: How to boil an egg

تخم مرغ را روی یک سطح سفت ضربه بزنید. سپس این شکاف پوست تخم مرغ را به جاهای دیگر نیز منتقل کنید. پوست آن را جدا کنید. اگر می‌ خواهید پوست تخم مرغ راحت ‌تر جدا شود، آن را زیر آب سرد بگیرید. در غیر این صورت می توانید 4 ساعت صبر کنید یا آن را داخل یخچال قرار دهید.

پخت تخم مرغ نرم 5 دقیقه ای

Image: How to boil an egg

بهترین تخم مرغ را باید از لحاظ مزه تعیین کرد. میزان سفتی و نرمی تخم مرغ بستگی به سلیقه شما دارد. زمانی که قاشق را داخل آن می کنید، متوجه نرمی و سفتی و میزان پخته شدنش خوهید شد . زمانی که یک تخم مرغ نسبتاً بزرگ را مستقیم از داخل یخچال در می‌آورید و داخل آب جوش بیندازید، بعد از 5 دقیقه می توانید آن را دربیاورید که باعث می شوید زرده آن نرم و سفیده آن سفت شود. زرده طوری خواهد بود که ممکن است بیرون بریزد.

تخم مرغ پخته نرم 6 دقیقه ای

Image: How to boil an egg

اگر می خواهید تخم مرغ سفیده سفتی داشته باشد و زرده آن شبیه به مربا شود و کمی هم رونده باشد، قطعاً از زمانی که آن را داخل آب جوش می اندازید و در می ‌آورید، باید 6 دقیقه سپری شود. این تخم مرغ مزه بسیار عالی خواهد داشت.

تخم مرغ آب پز سفت 11 دقیقه ای

همه ما بافت و طعم تخم مرغ پخته را با زرده سفت و کمی رطوبت در اطراف آن دوست داریم. آب پز کردن تخم مرغ های بزرگ در 11 دقیقه می تواند چنین تخم مرغ سفتی را به ما بدهد.

تخم مرغ آب پز 12 دقیقه ای

Image: How to boil an egg

زمانی که می خواهیم تخم مرغ کاملاً سفت و زرده آن خشک شود، باید آن را به مدت 12 دقیقه آبپز کنیم. با چنین کاری زرده تخم مرغ به صورت قالبی از سفیده جدا می شود.

یک روش دیگر: طرز تهیه تخم مرغ آب پز عسلی

 

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

آشپزی-پایین

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا