مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

10 مورد از بزرگترین زلزله های تاریخ +توصیف جزئیات

در این قسمت از سایت ۱۰ مورد از بزرگترین زلزله های دنیا را از زمانی که ثبت زلزله شروع شد آورده ایم.

زلزله های بزرگ در حال افزایش

دانشمندی می گوید لرزه نگاران زلزله های بزرگی را در دهه ی گذشته نشان داده اند، اما بعضی نظریه ها هستند که این امر را توضیح می دهند. او می گوید انرژی آزاد شده از زلزله ها در سطح جهان در دهه ی گذشته خیلی بیشتر از زلزله های ۲۵ تا ۳۰ سال گذشته است. هر چند دوره ی ۱۹۵۲ – ۱۹۶۵ انرژی زلزله به همان اندازه بود.

شاید زمین لرزه های بزرگ الگوهای گردشی دارند که حدود یک دهه طول می کشد، و در دوره های طولانی تر اما با فعالیت کم تر پخش می شوند. اما باز هم داده های قطعی کافی وجود ندارد.

حتما بخوانید: ۲۰ نکته جالب روانشناسی که در ۹۹ درصد شرایط زندگی مفیدند

مشکل جست و جوی الگوها این است که ما در زمان های قبل (دهه ۱۹۵۰) تجهیزات لرزه نگاری نداشتیم که زلزله ها را درست ثبت کنند… پس خیلی زود است که این نوع روندها را به طور قطعی شناسایی کنیم.

۱۰ زلزله ی بزرگ ثبت شده در تاریخ

۱ -والدیویا، شیلی، ۲۲ اردیبهشت ۱۹۶۰ (۹٫۵)

این زلزله ۱۶۵۵ نفر را کشت، ۳۰۰۰ نفر را مجروح و دو میلیون نفر را بی خانمان کرد. ۵۵۰ میلیون دلار به شیلی خسارت زد، در حالی که سونامی حاصل از آن باعث تلفات و خسارات زیادی در ژاپن، هاوایی و جزایر فیلیپین نیز شد. طول منطقه ی زلزله بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بود. دو روز بعد از لرزه ی اولیه، آتشفشان نزدیک آن در “پویه او” فوران کرد و بیش از چند هفته بخار و خاکستر را تا ۶ کیلومتر به جو فرستاد.

۲- پرینس ویلیام سوند، آلاسکا ، ۲۸ اسفند ۱۹۶۴ (۹٫۲)

این زلزله در مقایسه با زلزله ی شیلی خسارت کمتری بر جای گذاشت: سونامی حاصل از آن جان ۱۲۸ نفر را گرفت و در مجموع ۳۱۱ میلیون دلار خسارت زد. این زلزله بیشتر در آلاسکا و بخش هایی از کانادا احساس شد، اما سونامی حاصل از آن خسارت هایی به هاوایی نیز وارد کرد. بیشترین خسارت به شهر انکریج، واقع در ۱۲۰ کیلومتری منشا زلزله وارد شد. طبق گزارشات این زلزله ۳ دقیقه طول کشیده است.

۳ -سوماترا، اندونزی ، ۲۶ آذر ۲۰۰۴ (۹٫۱)

این زلزله خسارات و تلفات زیادی داشت. در مجموع ۲۲۷٫۹۰۰ نفر کشته و مفقود و حدود ۱٫۷ میلیون نفر در ۱۴ کشور در جنوب آسیا و شرق آفریقا بی خانمان شدند. مرکز زلزله جنوب شرق بانداسه، اندونزی، در ۳۰ کیلومتری عمق زمین بود. دو روز بعد گلفشانی نزدیک باراتانگ، جزایر آندامار، فوران کرد که تصور می شود به این آتشفشان مربوط بوده است.

۴ -سندایی، ژاپن، ۱۱ اسفند ۲۰۱۱ (۹٫۰)

تاکنون آمار رسمی تلفات حاصل از زلزله های بزرگ، پس لرزه و سونامی چند هزار نفر می باشد. هرچند، با بعضی برآورد ها انتظار می رود آمار نهایی بیش از ۱۰۰۰۰ نفر باشد. با بستن راکتورهای هسته ای که بسیاری از صنایع به برق آن نیاز دارند، انتظار می رود ضربه ی اقتصادی این زلزله خیلی بزرگ باشد.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: ۴۴ توانایی برای هر مرد و زن

۵ -کامچاتکا، روسیه، ۴ آبان ۱۹۵۲ (۹٫۰)

این زلزله سونامی ای ایجاد کرد که باعث خسارات گسترده ای در جزایر هاوایی شد. خسارت به اموال حدود ۱۰۰۰۰۰۰ دلار برآورد شد. بعضی گزارشات امواج بیش از ۹ متر را در کائنا پوینت، اواهو، توصیف می کنند. یک کشاورز در اواهو گزارش داد که شش گاو در سونامی گم شدند، اما گزارشی از مرگ کسی اعلام نشد.

۶ -بیوبیو، شیلی، ۲۷ بهمن ۲۰۱۰ (۸٫۸)

این زلزله و سونامی بعد از آن حداقل ۵۲۱ نفر را کشت، ۵۶ نفر را مفقود، و ۱۲۰۰۰ نفر را مجروح کرد. بیش از ۸۰۰۰۰۰ نفر آواره شدند و در کل ۱٫۸ میلیون نفر در سرتاسر شیلی از این زلزله متاثر شدند. خسارات این زلزله ۳۰ میلیارد دلار برآورد شد. مرکز این زلزله در ۳۳۵ کیلومتری جنوب غرب سانتیاگو در عمق ۳۵ کیلومتری زمین بود. سونامی کوچکی هم اقیانوس آرام را طی کرد و به قایق هایی در سن-دیگو کالیفرنیا خساراتی وارد کرد.

۷ -ساحل اکوادور، ۳۱ دی ۱۹۰۶ (۸٫۸)

این زلزله سونامی ای ایجاد کرد که طبق گزارشات بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر را در اکوادور و کلمبیا کشته است. این سونامی از شمال تا سانفرانسیسکو در سواحل غربی آمریکا و از غرب تا هاوایی و ژاپن رفت و تقریبا ۱۲ ساعت طول کشید تا اقیانوس آرام را طی کند و به هیلو در هاوایی برسد.

از دست ندهید: هوشمندانه مطالعه کنید نه زیاد: بهترین روشهای مطالعه طبق تحقیقات جدید

۸ -جزایر موش، آلاسکا، ۲ فروردین ۱۹۶۵ (۸٫۷)

بد ترین خسارت مربوط به این زلزله توسط سونامی ایجاد شد، که گزارش می شود در جزیره ی شمیا امواج ۱۰ متری داشته است. این موج در جزیره ی آمچیتکا موجب جاری شدن سیل شد و ۱۰۰۰۰ دلار خسارت وارد کرد.

۹ -سوماترا، اندونزی، ۲۸ اسفند ۲۰۰۵ (۸٫۶)

این زلزله ۱۳۱۳ نفر را کشت و ۴۰۰ نفر را مجروح کرد و سونامی آن تا سریلانکا رسید. مرکز این زلزله ۲۰۵ کیلومتری شمال غرب سیبولگا، سوماترا، در عمق ۳۰ کیلومتری زمین بود. این منطقه از نظر زمین شناسی فعال است و ۳ مورد از ۱۵ زلزله ی بزرگ دنیا در آن اتفاق افتاده است.

حتما بخوانید: موقع زلزله و بعد از آن چه کنیم؟ ۳ ترفند برای سالم ماندن

۱۰ -آسام، تبت، ۱۵ مرداد ۱۹۵۰ (۸٫۶)

این زلزله ی درون مرزی خسارات زیادی به ساختمان ها وارد کرد و باعث رانش های بزرگی در زمین شد. ۷۸۰ نفر در شرق تبت کشته شدند و بسیاری از شهرها و روستا ها در آسام، چین، تبت و هند متاثر شدند. نوساناتی در سطح دریاچه های نروژ اتفاق افتاد. آمار تلفات احتمالا بیشتر است چون برآورد قطعی انجام نشد. این زلزله به زلزله ی آسام معروف است ، اما عقیده بر این است که مرکز آن ممکن است در تبت بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا