سایر هنرهای مهم

موقع زلزله و بعد از آن چه کنیم؟ 3 ترفند برای سالم ماندن

چرب زبان

زمین لرزه در پوسته ی زمین اتفاق می افتد و باعث ایجاد امواج لرزه ای می شود. وقتی این امواج به سطح زمین می رسند می توانند موجب لرزش های شدید بشوند. انرژی آزاد شده از زلزله با وسیله ای به نام زلزله سنج اندازه گیری می شود. زلزله سنج بزرگی زمین لرزه را تعیین می کند.

واقعیاتی راجب زلزله

زلزله های با قدرت 3 ریشتر و کم تر معمولا محسوس نیستند، اما زلزله های 6.5 ریشتر و بالاتر می توانند خسارات زیادی در سطح وسیع ایجاد کنند.

هر سال حدود 500000 زلزله اتفاق می افتد که ازهر 5 مورد 1 مورد احساس می شود.

دانشمندان می گویند سال ها پیش زلزله های کوچک خیلی بیشتر از زلزله های بزرگ اتفاق می افتادند.

زلزله 3 ریشتر 10 برابر بیشتر از زلزله 4 ریشتر احتمال دارد اتفاق بیفتد. و زلزله 4 ریشتر 10 برابر بیشتر از زلزله 5 ریشتر. با این گفته ، هر سال حدود 18 زلزله 7 تا 7.9 ریشتر، و 1 زلزله 8 ریشتر و بالاتر در جهان اتفاق می افتد.

از دست ندهید: نحوه برخورد با افراد عصبانی (آموزش تنش‌زدایی در موقعیتهای پرتنش)

زلزله ها را نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد، اما داده های تاریخی به لرزه شناسان اجازه می دهند فراوانی و قدرت زلزله را در طول یک دوره طولانی تر و در یک ناحیه مشخص تعیین کنند. مثلا می توانند بگویند که در فلان شهر در طول 30 سال آینده زلزله 8 ریشتری اتفاق خواهد افتاد.

زلزله می تواند خسارات زیادی به ساختمان ها و ساختارهای مدنی وارد کند، اما بسیاری از تلفات و جراحات انسانی به طور غیر مستقیم به زلزله مربوط می شوند. بیشتر تلفات و جراحات به علت آتش سوزی، ریزش آوار و ساختمان هاست. معماری و شرایط زمین شناختی بر میزان خسارات زلزله تاثیر زیادی دارد. در بعضی کشورها ، در نواحی مستعد زلزله که معماری مستحکم اجرا می شود، در نتیجه در این نواحی نرخ بازماندگان زلزله بسیار بالا و تعداد مجروحان بسیار پایین است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

word image 35

زلزله می تواند به تاسیسات ( آب، گاز، برق و. . .) و دیگر زیرساخت های شهری (جاده ها و . . .) آسیب برساند. کسب و کارهای محلی مثل سوپرمارکت ها و بانک ها بعد از یک زلزله مهیب خیلی احتمال دارد بسته یا غیر قابل دسترس شوند. وقتی تمهیدات مناسب اعمال شوند، تلفات زلزله می تواند به شدت کاهش یابد.

مردم باید آماده باشند که حداقل تا 3 روز بعد از فاجعه از خودشان مراقبت کنند. این مدت زمانی است که طول می کشد تا خدمات اوژانسی برسند و کمک کنند.

از دست ندهید: هوشمندانه مطالعه کنید نه زیاد: بهترین روشهای مطالعه طبق تحقیقات جدید

نکات سالم ماندن در زلزله

ایمن کردن خانه یک گام حیاتی در آمادگی برای زلزله است. گام های آمادگی زیر خطر مرگ و جراحت را تا حد زیادی کاهش خواهند داد :

 • مکان های امن داخل و اطراف خانه را شناسایی کنید ( مثلا زیر مبل های محکم، زیر چهارچوب در اما دور از پنجره، کنار دیوار به دور از پنجره یا جاهایی که وسایل سنگین ممکن است بیفتند). هنگام زلزله این مکان ها بهترین جا برای پناه گرفتن هستند. این مکان ها را همه ی اعضای خانواده باید بشناسند.
 • برای هر یک از اعضای خانواده باید یک راه در رو ایجاد کرد. این راه دررو باید آن ها را از محل خوابشان تا امن ترین خروجی هدایت کند و به دور از جاهایی باشد که خرده شیشه یا وسایل سنگین می ریزند.
 • قفسه ها را به دیوار محکم کنید. مطمئن شوید بدنه ی قفسه ها با پیچ های محکم و مخصوص به دیوار وصل شده اند.
 • وسایل سنگین را با تسمه های مخصوص زلزله به دیوار محکم کنید.
 • اشیای بزرگ و سنگین را در قفسه های پایین تر قرار دهید. این امر باعث می شود هنگام زلزله قفسه ها باثبات تر باشند.
 • اقلام شکستنی مثل لیوان ها، چینی ها و . . . را در طبقات پایین کابینت هایی که چفت دارند قرار دهید. این باعث می شود که همیشه سالم بمانند و هم این که موقع زلزله دست و پای کسی را زخمی نکنند.
 • چیزهای سنگین مثل آینه، تابلوی عکس و قفسه ها را دور از تخت و صندلی ها نصب کنید.
 • اثاثیه ی ثابت سبک بالای سر را با بست به دیوار محکم کنید.
 • کابل های الکتریکی معیوب و اتصالات لوله های گازی که نشتی دارند را تعمیر کنید. این ها در هنگام زلزله باعث آتش سوزی می شوند.
 • آب گرمکن یا کتری های برقی را با تسمه ی مخصوص به دیوار محکم کنید و پایه ی آن ها را به زمین پیچ کنید.
 • ترک های عمیق سقف ها و پی ساختمان را بازسازی کنید. اگر عیب ها ساختاری هستند از متخصص مشورت بگیرید.
 • علف کش ها، حشره کش ها ، وسایل قابل اشتعال و هر نوع مواد شیمیایی دیگر را در طبقه پایین کابینت هایی که چفت دارند قرار دهید.

آمادگی برای زلزله

آمادگی برای زلزله و فجایع دیگر نیازمند یک سری آماده سازی های قبلی است.

در آمادگی برای زلزله سه گام مهم وجود دارد.

 • یک جعبه ابزار تهیه کنید
 • برنامه ریزی کنید
 • آگاهی کسب کنید

انجام این سه گام شانس شما و خانوادتان را برای سالم ماندن درهنگام زلزله تا حد زیادی بالا می برد.

از دست ندهید: عادات ذهن ثروتمند و ذهن فقیر: عادت های ضروری برای ثروتمند شدن

1-یک جعبه بقا در هنگام زلزله تهیه کنید

از این جعبه ها برای خانه، محل کار و ماشینتان تهیه کنید. این جعبه شامل اقلامی است که نیازهای شما را برای زنده ماندن تا سه روز تامین می کند.

جعبه های لوکس بسته های حیاتی شامل اقلام مهمی من جمله: غذاهای ضروری و آب آشامیدنی، چراغ قوه، رادیو ، وسایل کمک های اولیه، مواد بهداشتی، پتوی اضطراری، کت بارانی، و چیزهای دیگر است.

2-برنامه ریزی کنید

برای این که بدانید هنگام زلزله چه کار باید کرد، باید یک برنامه اضطراری خانوادگی داشته باشید. با خانواده بشینید و تصمیم بگیرید که هنگام بروز فاجعه چطور با هم در ارتباط خواهید بود، به کجا می روید و چه کار می کنید.

باید برنامه ی اضطراری تان را هر شش ماه به روز کنید. مواردی مثل شماره تلفن، محل کار و اطلاعات مهم دیگری که ممکن است تغییر کنند.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

3-آگاه باشید (و این Pdf 3 صفحه ای ترفندهای زلزله را حتما بخوانید)

گام آخر این است که بدانید قبل، هنگام و بعد از زلزله چه کار هایی باید انجام داد. این Pdf را دانلود کنید (کلیک کنید). بطور خلاصه اقدامات لازم در آن در قالب 3 صفحه توضیح داده شده است. (هر چیزی که نیاز دارید بدانید)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا