مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

12 خطرناک ترین سگ دنیا (قوی ترین و وحشی ترین)

چرب زبان

با اینکه سگ به وفاداری و مهربانی معروف است و خیلیها آن را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند؛ ولی باید این را هم یادتان باشد که سگها از نسل گرگها هستند. بنابراین شاید اهلی و رام شود ولی در هر حال سگ یک حیوان است و احتمال بروز هر نوع خشونتی از سمت آن وجود دارد. علاوه بر این، خیلی از سگها برای مواردی مثل شکار یا دفاع و نگهبانی از خانه پرورش داده می شوند؛ پس اصلا جای تعجب نیست که هر سال 4 میلیون نفر در کشور آمریکا توسط سگها گاز گرفته می شوند.

سگهای پرخاشگر و خطرناک رفتار مهربانانه ای با صاحبشان و اعضای خانواده او دارند؛ اما در برابر بیگانگان حالت تهاجمی به خود می گیرند. برای همین ما لیستی از خطرناکترین و مرگبارترین سگهای وحشی دنیا تهیه کرده ایم که حتما برایتان جالب خواهد بود.

خطرناکترین سگهای دنیا

خطرناکترین سگهای دنیا همیشه آن دسته از سگهایی نیستند که بیشتر حمله می کنند؛ بلکه آنهایی هستند که می توانند به انسانها و سگهای دیگر آسیبهای جدی برسانند. برای اینکه بفهمیم کدام نوع سگ از همه خطرناکتر است باید میزان کشندگی گاز سگها در یک دوره زمانی را مورد بررسی قرار بدهیم. ما بر اساس مجموعه اطلاعاتی که از سال 2005 تا 2017 جمع آوری کرده ایم و با مقایسه آنها با داده های مربوط به حملات مرگبار سگها در سال 2021 لیستی از خطرناکترین و مرگبارترین سگها در سال 2023 را تهیه کرده ایم.

1- پیت بول (Pit Bull)

پیت بول (Pit Bull)

با اینکه سگهای پیت بول دوست داشتنی هستند، اما در مقایسه با نژادهای دیگر سگ بالاترین میزان تلفات مرگبار را هم دارند. پیت بول در واقع یک نژاد خاص نیست، بلکه به جای یک نوع نژاد شامل نژادهای بولداگ (bulldog) و تریر (terrier) می شود. بررسی ها نشان می دهد سگ پیت بول طی یک دوره 13 ساله مسئول مرگ 284 نفر در کشور آمریکا بوده است و تقریبا دو سوم حملات مرگبار مربوط به سگها در ایالات متحده مختص سگ پیت بول است.

این آمار وقتی ناراحت کننده تر می شود که بدانیم فقط 6 درصد از کل سگها در کشور آمریکا از نژاد پیت بول هستند! نژاد پیت بول نسلها به عنوان سگ نبرد و برای شکار و جنگ پرورش داده شده اند و اصلا جای تعجب ندارد که بگوییم پیت بول خطرناکترین سگ دنیاست.

یکی دیگر از دلایل مرگبار بودن این نوع سگ جثه بزرگ با وزن حدود 36 کیلوگرم، آرواره های قدرتمند و غریزه کشندگی قوی آن است. با اینکه خیلی از انسانها و حیوانات از حملات پیت بول جان سالم به در نمی برند؛ اما این سگ هنوز هم جزو نژادهای محبوب به حساب می آید و خیلیها اصرار دارند که آن را به عنوان حیوان خانگی داشته باشند.

2- روتوایلر (Rottweiler)

روتوایلر (Rottweiler)

نژاد روتوایلر در اصل برای گله داری و کشیدن گاری پرورش داده می شد و قبل از سگ پیت بول عنوان خطرناکترین نژاد سگ هم به روتوایلر تعلق داشت. قد این سگ می تواند تا 65 سانتیمتر و وزنش تا 54 کیلوگرم برسد. روتوایلر جثه بزرگی دارد و گاهی اوقات خلق و خوی پرخاشگرانه ای پیدا می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

این سگ نسبت به افراد و حیواناتی که با آنها بزرگ شده رفتار خوب و مهربانانه ای دارد؛ اما میانه اش با غریبه ها خوب نیست. سگ روتوایلر به قوی، محافظ و وفادار بودن مشهور است و مزاحمان به سختی می توانند از چنگش فرار کنند. از بین حملات خطرناک سگها 45 موردشان که 10 درصد از کل حملات مرگبار سگها در ایالات متحده را شامل می شود مربوط به نژاد روتوایلر است.

عجیب ترین حیوانات دنیا: بیش از 14 موجود عجیب الخلقه کشف شده

3- ژرمن شپرد (German Shepherd)

ژرمن شپرد (German Shepherd)

نژاد ژرمن شپرد معمولا به عنوان سگ پلیس و نیروی ارتش به کار گرفته می شود و دلیلش هم قوی، باهوش، قدرتمند و خطرناک بودن این سگ است. ژرمن شپرد می تواند حملات مرگباری به سمت هدف داشته باشد و به خاطر استعداد آموزش پذیری بالایش جزو باهوشترین سگها محسوب می شود. این سگ به طور غریزی روحیه حفاظت و نگهبانی دارد و با داشتن وزنی حدود 40 کیلوگرم و قدی بیشتر از 60 سانتیمتر یکی دیگر از سگهای خطرناک لیست امروز ما به حساب می آید.

حدود 5 درصد از کل مرگهای ناشی از گاز گرفتگی سگها در آمریکا به خاطر حملات سگهای ژرمن شپرد بوده است.

4- بولداگ آمریکایی (American Bulldog)

بولداگ آمریکایی (American Bulldog)

نژاد بولداگ آمریکایی بسیار قویتر و پر انرژیتر از سگهای دیگر است. قد سگ بولداگ آمریکایی بین 50 تا 65 سانتیمتر است و وزنش به خاطر عضلانی بودنش می تواند تا 45 کیلوگرم هم برسد. این سگ بسیار قوی است و موقع حمله به شدت خطرناک ظاهر می شود.

با اینکه تعداد مرگ و میر ناشی از حمله بولداگ آمریکایی در ایالات متحده زیاد نیست و فقط حدود 4 درصد از حملات مرگبار سگها را شامل می شود، اما وقتی در نظر بگیریم که به ندرت این سگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود آمار و ارقام حملاتش نگران کننده می شود. سگ بولداگ توانایی گاز گرفتن قدرتمندی دارد و به اندازه ای که بتواند به یک انسان بالغ صدمه بزند می پرد.

بیشترین عمر حیوانات چقدر است؟ (10 حیوان برتر)

5- بول ماستیف (Bullmastiff)

بول ماستیف (Bullmastiff)

بول ماستیف ها سگهایی بزرگ، قوی، فداکار، هوشیار و نترس هستند و به خاطر همین صفاتشان جزو محبوبترین حیوانات خانگی به شمار می روند. این سگ نگهبان به خوبی می تواند از شما و خانه تان حفاظت کند اما رفتار خوبی با غریبه ها ندارد. برای همین باید از سنین پایین آموزش ببیند تا جلوی رفتار تهاجمی اش گرفته شود.

با اینکه حمله سگ بول ماستیف به ندرت اتفاق می افتد؛ اما در صورت حمله، به خاطر جثه بزرگ و قدرتمندی که دارد می تواند آسیب شدیدی به هدف وارد کند. وزن این سگ حدود 59 کیلوگرم است و قدش هم به 68 یا بیشتر می رسد.

با اینکه درصد حملات گزارش شده نژاد بول ماستیف در کشور آمریکا کم است؛ اما وقتی کمیاب بودن نسبی این سگ در ایالات متحده را در نظر بگیریم متوجه خطرناک بودنش می شویم.

6- هاسکی سیبری (Siberian Huskies)

هاسکی سیبری (Siberian Huskies)

هاسکی سیبری یا سگ سورتمه حیوانی قدرتمند با توانایی گاز گرفتن قوی است. ظاهر این سگ خیلی شبیه گرگ است و بنابراین جای تعجب ندارد که درست مثل گرگها خلق و خوی وحشی و خشنی هم داشته باشند. در گذشته از هاسکی برای راندن سورتمه در مناطق سردسیری کانادا و آمریکا استفاده می شد. با اینکه این سگ فقط 27 کیلو وزن دارد اما حیوانی بسیار قوی و مستقل است.

هاسکی ها شکارچیان غریزی ماهری هستند و حیواناتی که از آنها کوچکترند و همینطور انسانها را طعمه می دانند. با اینکه این نژاد سگ اغلب اوقات رفتار گرم و دوستانه ای با انسان دارد اما گزارشهایی مبنی بر حمله آنها به کودکان و بزرگسالان حتی بدون سابقه قبلی پرخاشگری وجود دارد.

15 تا از خطرناک ترین (و ترسناک ترین) شغل های دنیا

7- لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

لابرادور رتریور نوعی سگ شکاری است که برای همراهی و زندگی در کنار انسان تربیت شده می شود. این سگ با وزن 62 سانتیمتر و وزنی حدود 30 تا 62 کیلوگرم یکی از محبوبترین نژادهای سگ در آمریکاست. لابرادورها اغلب اوقات رفتار مهربانانه و دوستانه ای دارند و به خاطر خلق و خوی آرامشان معمولا به عنوان سگ نگهبان شناخته نمی شوند.

احتمالا الان می پرسید پس چرا لابرادور رتریور در فهرست خطرناکترین سگهای دنیا جا می گیرد؟ دلیلش دفاع جدی و خطرناک این سگ از قلمرو و حتی غذای خودش است. با اینکه لابرادور رتریور به طور کلی حیوان متهاجمی محسوب نمی شود، اما اگر احساس خطر کند حملات شدیدی می کند و گازهای مرگباری می گیرد.

8- باکسر (Boxer)

باکسر (Boxer)

باکسرها بر خلاف ظاهر کمی خنگشان سگهایی قوی هستند که اصلا از غریبه ها خوششان نمی آید. این نژاد که به خاطر وفاداری، محبت و زرنگی اش جزو محبوبترین نژاد سگها در آمریکا به حساب می آید انرژی زیادی دارد و عضلات قوی اش را در مواقعی که احساس تهدید و خطر کند به کار می گیرد.

ترکیب توانایی بدنی به همراه غریزه حفاظت و نگهبانی باکسر باعث می شود این سگ هم جزو خطرناکترین سگهای دنیا جا بگیرد. درست مثل بقیه نژادهای سگ، باکسر را هم فقط باید در صورتی به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید که با نحوه نگهداری و تربیت آن کاملا آشنا باشید، چون این نژاد تمایل زیادی به گاز گرفتن دارد.

حتما بخوانید: 44 مهارت که حتما باید بلد باشید

9- دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)

دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)

سگ دوبرمن پینچر بسیار باهوش، فعال و پر انرژی است و چون یک زمانی به عنوان سگهای پلیس و نگهبان به کار گرفته می شد به ترسناک و تهاجمی بودن مشهور است. این حیوان به عنوان سگ نگهبان بسیار عالی عمل می کند و از این لحاظ هم ردیف با ژرمن شپرد است.

کلمه “پینچر” از یک اصطلاح آلمانی گرفته شده و به عادت حمله کردن و گاز گرفتن این سگ اشاره می کند. از آنجایی که نژاد دوبرمن پینچر برای نسلها به عنوان سگ تهاجمی پرورش داده شده، پس اصلا جای تعجب ندارد که جزو خطرناکترین سگهای دنیا به حساب بیاید. با اینکه حملات این نژاد به اندازه سگهای دیگر مرگ و میر به دنبال نیاورده؛ اما در حال سگ دوبرمن پینچر می تواند صدمات جدی و شدیدی به انسانها وارد کند. نژاد دوبرمن پینچر بین 60 تا 90 سانتیمتر قد و بیشتر از 36 کیلوگرم وزن دارد.

10- آلاسکن مالاموت (Alaskan Malamute)

آلاسکن مالاموت (Alaskan Malamute)

آلاسکن مالاموت یا هاسکی مالاموت شباهت شگفت انگیزی به هاسکی سیبری دارد، با این تفاوت که بزرگتر، قوی تر و وحشی تر از آن است. وزن این نژاد تقریبا به 40 کیلو و قدش به 66 سانتیمتر می رسد. آلاسکن مالاموت سگی بزرگ، پر قدرت، پر انرژی و عاشق جست و خیز و شرارت است. این نژاد در سنین بالا رام شدنی نیست؛ بنابراین باید از همان سن کم آموزش داده و تربیت شود.

با وجود آمار مرگ و میر کم، توانایی گاز گرفتن شدید و روحیه تهاجمی این سگ باعث شده به عنوان یکی از مرگبارترین سگهای دنیا شناخته شود.

خطرناک ترین موجودات دریایی: 11 تا از مرگبارترین ها+ ویدیو

در مجموع باید گفت سگهایی که در این لیست معرفی شدند نه فقط به خاطر تعداد قربانیهایشان و تعداد دفعاتی که به انسانها حمله کرده اند جزو مرگبارترین و خطرناکترین سگها به حساب می آیند، بلکه به خاطر پتانسیلشان در ایجاد آسیب و صدمات وحشتناک هم تهدید کننده محسوب می شوند.

چه عواملی روی خطرناک بودن یک سگ اثر می گذارند؟

آموزش سگ و تربیت کردن آن می تواند خیلی از مشکلات مربوط به نژاد سگ را حل کند و مانع از تهاجمی شدن آن شود. البته این را هم باید در نظر داشت که شما می توانید سگتان را طوری تربیت کنید که مهربان و خوش رفتار باشد؛ اما نمی توانید تمام غرایز یک سگ را از بین ببرید. بعضی نژادها به طور غریزی روحیه جنگنده و تهاجمی دارند و شما نمی توانید این غریزه را در سگ خاموش کنید.

به جز نژاد، عوامل دیگری هم روی گاز گرفتن و حمله کردن سگ تاثیر می گذارد که شامل موارد زیر می شوند:

  • جنس سگ (نرها بیشتر گاز می گیرند)
  • عقیم شدن یا نشدن (سگهای عقیم نشده روحیه تهاجمی تری دارند و قلمرویی هستند)
  • مواجهه با خطر (اگر به سگهایی که از خانه نگهبانی می کنند نزدیک شوید خشن و حمله ور می شوند)
  • نزدیک شدن به سگ های ناآشنا

همه اینها عواملی هستند که باعث می شوند احتمال گاز گرفتن سگتان بالا برود. نژادهای سگی که ما در این مطلب به آنها اشاره کردیم جزو مواردی هستند که باید با احتیاط به عنوان حیوان خانگی انتخاب شوند؛ ولی معنی اش این نیست که همه این سگها حتما مرگ و میر به دنبال می آورند. هر سگی با دیگری متفاوت است و معمولا سگهایی که در محیطهای مناسب تربیت شده اند و کودکان کنجکاو یا حیوانات دیگر اذیتشان نمی کنند، آرام و بی خطر باقی می مانند.

این ترفند برای مواجه سگها بسیار کاربردی ست: هنگام حمله سگ چه کنیم؟ 10 ترفند موثر

چرا بعضی از نژادهای سگ تهاجمی تر هستند و احتمال حمله ور شدنشان بیشتر است؟

طبیعت خود سگ و نوع پرورش و تربیت آن در افزایش احتمال حمله حیوان به انسانها و سایر حیوانات نقش زیادی دارد. بعضی از نژادها ذاتا تهاجمی و حمله ور هستند چون در طول نسلهای متمادی برای شکار پرورش داده شده اند. برخی دیگر از موقعیتهایی مثل جنگ با سایر حیوانات زنده بیرون می آیند و خشن می شوند. از این گذشته، متاسفانه بعضی از سگها زیر دست صاحبانی که مشکلات روان پریشی دارند بزرگ می شوند و همین مساله باعث می شود سگ روحیه ای خشن و خطرناک پیدا کند.

اگر سگ خشن و تهاجمی با کودکان، حیوانات خانگی یا افراد دیگر مواجه شود احتمال بروز رفتارهای تهاجمی و ناخوشایند از او زیاد است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا