آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (رایگان)

عکاسی پرتره چیست؟ 10 نوع عکاسی پرتره که باید بشناسید

akasi

عکاسی پرتره یکی از سبک های پر طرفدار عکاسی است که علاقمندان بسیار زیادی دارد. در این تکنیک به طور خاص به چهره ی انسان توجه می شود و در زمینه های مختلفی مانند عکاسی از دوستان، نوزاد، خانواده و… مورد استفاده قرار می گیرد.

چه یک عکاس آماتور باشید و چه حرفه ای، به شما توصیه می کنیم که با عکاسی پرتره و انواع آن آشنا شوید. با خواندن این مطلب می توانید با عکاسی پرتره و سبک های مختلف آن آشنا شوید.

عکس پرتره چیست؟

عکاسی پرتره در حقیقت نوعی عکاسی است که در آن از چهره ی انسان عکس برداری می شود. پرتره نمای بزرگی از سوژه را نسبت به کل عکس در بر می گیرد تا امکان بررسی و توجه به موضوع اصلی برای مخاطب فراهم شود. برای عکس پرتره می توان از پس زمینه های مختلفی استفاده نمود که براساس ترجیح و علاقه ی شخصی هر فرد متفاوت است.

 


لایتروم

توی این پکهای فوق العاده، عکاسی و ویرایش عکس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! یه عکس عالی بگیر، با ویرایش زیباترش کن، همه رو انگشت به دهن کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

به خاطر داشته باشید که عکاسی پرتره انواع و سبک های مختلفی دارد که خلاقیت و تنوع گسترده ای را در هنگام عکسبرداری فراهم می نماید.

7 نکته تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره (عکاسی چهره) +فیلم

انواع عکس پرتره

1- سلف پرتره (عکاسی از خود)

word image 90

سلف پرتره یکی از ساده ترین انواع عکاسی پرتره بخصوص برای مبتدیان است. سلف پرتره در حقیقت تصویری از خود است.

سلف پرتره مقدمه خوبی برای شروع عکاسی پرتره است زیرا به مقدمات کمتری نیاز دارد و به هماهنگی و برنامه ریزی خاصی نیاز ندارد. با استفاده از این روش می توانید تصاویر ماندگاری از خود خلق کنید و آنها را در رسانه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید!

انواع سلف پرتره

  • سیلوئت: در این نوع سلف پرتره، سوژه بین عکاس و منبع نور قرار می گیرد و جزئیات چهره ی او نمایش داده نمی شود.
  • اکستریم کلوز آپ: به گرفتن نمای خیلی نزدیک و بزرگ از سوژه گفته می شود. اگرچه بسیاری از افراد به گرفتن عکس های نمای نزدیک علاقه ای ندارند اما این عکس ها می توانند شخصیت فرد را به خوبی نشان دهند.
  • افکت سورئال: یکی از خلاقانه ترین انواع عکس های سلف پرتره محسوب می شود. شما می توانید با اضافه کردن جلوه های ویژه ای مانند معلق بودن در هوا، حرکات انتزاعی و یا عناصر غیر طبیعی، به عکس های خود جلوه های ویژه ای ببخشید.
  • عکاسی روایی یا داستانی: هدف از این عکس برداری این است که یک داستان بیان کنیم یا شخصیت یک فرد را از طریق یک تصویر نشان دهیم. عکاسان این کار را با استفاده از ابزارهای خاطره برانگیز، عکسبرداری در مکان های خاص، استایل مد و غیره انجام می دهند.

بطور کلی سلف پرتره شما را از منطقه ی امن خود خارج می کند و موجب می شود که به دنبال تجربه ی دیگر سبک های پرتره باشید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2- پرتره سنتی یا معمولی

word image 91

پرتره های سنتی (Traditional portrait) یکی از مشهورترین انواع عکاسی پرتره است و یک گزینه عالی دیگر برای ورود به این سبک عکاسی می باشد.

این نوع عکاسی پرتره فقط شامل سر و شانه های سوژه است. بعبارت دیگر سوژه مستقیما به دوربین خیره می شود و تنها قسمت بالا تنه در عکس قرار می گیرد. عکاس معمولاً از یک پس زمینه یکدست و رنگی استفاده می کند و تأکید عکس عمدتا بر روی صورت سوژه است. ترکیبی از چراغ های استودیویی و یک پس زمینه ساده، بر ویژگی های عکاسی شما می افزاید و آن را به یکی از محبوب ترین انواع عکاسی پرتره در بین هنرمندان و مشتریان تبدیل می کند.

مطلبی که به کارتان می آید:  20 نکته بسیار مهم عکاسی که دنیای من را تغییر دادند!

3- پرتره محیطی

word image 92

پرتره محیطی (Environment portrait) به معنای عکاسی از سوژه در محیطی ست که معنا و مفهوم خاصی را بهمره دارد. این محیط می تواند رستوران مورد علاقه ی فرد یا دیوارهای حاوی نوشته ها باشد. در حقیقت هدف از این سبک عکاسی، معرفی سبک زندگی یا کار یک فرد و یا معرفی یک شهر یا روستا است. تنظیمات در این سبک پرتره تقریباً به اندازه موضوع عکس مهم است.

ما توصیه می کنیم که ابتدا با مشتری خود صحبت کنید تا به درک عمیق تری از محیط خود برسد زیرا این امر به شما کمک می کند تا ارتباط عاطفی او را ثبت کنید و یک عکس به یاد ماندنی بگیرید.

4- پرتره کاندید یا صادقانه

word image 93

در این نوع پرتره (Candid portrait)، هیچ نمایش، تنظیم و پرده ای موجود نیست و همه چیز همانطور که هست، نشان داده می شود. این نوع عکاسی پرتره بیشتر مربوط به ثبت لحظات واقعی بین مردم است و حقیقت را به بیننده نشان می دهد. علاوه بر این، به هیچ عکاس یا دوربین حرفه ای نیاز نیست و شما می توانید بدون آگاه کردن سوژه، با تلفن هوشمند خود عکس برداری کنید.

پرتره صادقانه اغلب نتیجه الهام گرفتن یک عکاس از محیط اطراف خود است. اگر شما هم به این سبک عکاسی علاقمند هستید، همیشه یک دوربین همراه خود داشته باشید حتی اگر قصد عکس برداری ندارید!

برای عکاسی چه چیزهایی لازم است؟ (12 وسیله ضروری)

5- پرتره پر زرق و برق و فریبنده

word image 94

در پرتره پر زرق و برق (glamor Portrait)، همه چیز در راستای جذب زیبایی و جذابیت سوژه است و به جزئیات اهمیت ویژه ای داده می شود. در نتیجه، این نوع عکاسی اغلب با برنامه ‌ریزی کاملی در مورد مو، آرایش و ظاهر انجام می ‌شود تا سوژه در عکس، بهترین حالت و ظاهر خود را داشته باشد. این نوع پرتره بیشتر از افراد مدل و مشهور گرفته می شود و یا برای تبلیغ لباس ها یا لوازم آرایشی برند مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجاییکه در این عکس برداری ادیت های زیادی لازم است، نیاز به استفاده از تجهیزات حرفه ای و یک عکاس با تجربه دارد.

فراموش نکنید که چون این نوع عکاسی روی زیبایی و جذابیت سوژه تمرکز دارد، ایجاد ارتباط خوب و قوی بین عکاس و سوژه امری مهم است. به این ترتیب سوژه می تواند در طول عکسبرداری احساس راحتی و آرامش کند.

راحت نبودن سوژه موجب می شود که عکس های خوب و رضایت بخشی گرفته نشود. به یاد داشته باشید که کار شما این است که زیبایی را در هر شکل و فرم خود حفظ کنید و به عکس ها، از دید مشتری و مخاطبان خود بنگرید.

پرتره پر زرق و برق، برای برجسته کردن زیبایی زنان استفاده می شود بنابراین می تواند با لباس زیر یا حتی برهنه گرفته شود. در این نوع عکاسی، احساس و نمایشی نهفته است که بیشتر روی شخص تمرکز می کند و عکس برداری می تواند در فضای خانه یا اتاق خواب انجام شود.

6- پرتره حیوانات خانگی

word image 95

اخیراً تقاضا برای عکاسی از حیوانات خانگی (Pet portrait) افزایش پیدا کرده است. صاحبان حیوانات خانگی مانند سگ ها، گربه سانان و حتی خزندگان، در سال های اخیر علاقه ی زیادی به عکس برداری حرفه ای از حیوانات نشان داده اند.

به خاطر داشته باشید که عکس برداری از حیوانات خانگی می تواند هم سرگرم کننده و هم چالش برانگیز باشد.

12 ترفند و ایده کاربردی عکاسی در خانه

اگر دوستدار حیوانات هستید، این نوع عکس برداری فرصتی برای تعامل با آنها فراهم می کند. از آنجاییکه بسیاری از حیوانات نمی توانند بی حرکت سر جای خود بنشینند یا با شما همکاری کنند، این عکسبرداری ممکن است چالش برانگیز باشد. بنابراین اگر با نحوه ی تعامل با حیوانات آشنا نیستید یا با برای جلب توجه آنها مشکل دارید، این سبک پرتره مناسب شما نیست.

7- پرتره عروسی

word image 96

بازار آتلیه ی عروسی همیشه به عکاسان ماهر نیاز دارد. عکس برداری از عروس و داماد، می تواند یک راه عالی برای کسب درآمد شما باشد. یک جشن عروسی، هیچگاه بدون حضور یک عکاس خوب کامل نمی شود. بنابراین اگر به دنبال کسب درآمد هستید، ورود به این سبک عکاسی را مد نظر قرار دهید.

برخی از زوج ها، عکاسی عروسی ساده و سنتی را ترجیح می دهند اما اخیرا عروس و دامادها به دنبال عکاسانی هستند که بتوانند لحظه های رویایی و به یادماندنی جشن آنها را ثبت کنند و در این راه خلاقیت زیادی داشته باشند.

حتی برای مشتریانی که عکس های سنتی تر را ترجیح می دهند هم ثبت لحظات صمیمی بین دو نفر، مستلزم داشتن استعداد و خلاقیت است. فراموش نکنید که عکس هایی که شما از عروس و داماد می گیرید، تا اخر عمر گنج ارزشمندی برای آنها محسوب می شود.

تکنیک و نکات اولیه عکاسی (21 روش برای حرفه ای شدن)

اگر بتوانید عملکرد خوبی در این زمینه داشته باشید، سفارش های بیشتر و بیشتری از سوی افراد دیگر خواهید داشت. علاوه بر این، اگر عروس و داماد از عکس ها راضی باشند، در آینده ای نه چندان دور از شما می خواهند که از فرزندشان نیز عکس برداری کنید!

8- پرتره نوزاد

word image 97

عکاسی از نوزاد تازه متولد شده یک راه عالی برای ثبت معجزه تولد است و چیزی ست که تا آخر عمر برای والدین و کودک به یادگار می ماند.

همانطور که می دانید، عکاسی از نوزاد تازه متولد شده با چالش های بسیار خاصی روبرو است چون احتمال گریه و بیقراری بی وقفه ی نوزاد وجود دارد.

بعضی از والدین دوست دارند لباس های زیبا و مجللی به فرزندشان بپوشند در حالی که دیگران فضای راحت تر و معمولی تر را ترجیح می دهند.

علاوه بر این عکس برداری از نوزاد، به دکوراسیون و برنامه ریزی های بخصوصی نیاز دارد که باید قبل از عکس برداری، آماده باشند. بنابراین سعی کنید که قبل از ورود نوزاد، همه چیز را آماده کنید.

9- پرتره های خانوادگی

word image 98

عکس های خانوادگی هم مانند عکس های عروسی و عکاسی از نوزاد، راهی عالی برای جشن گرفتن خانواده و ثبت خاطرات مادام العمر در قالب عکس هستند.

این توصیه را فراموش نکنید: گرفتن عکس های خانوادگی خشک و رسمی دیگر قدیمی و منسوخ است! عکاسی خانوادگی در دنیای امروزی بسیار متفاوت از گذشته است و اکنون روش های جدید زیادی برای جذابیت و خلاقانه ساختن این نوع عکاسی پرتره وجود دارد. سعی کنید با مشتری های خود ارتباط خوبی برقرار کنید و خصوصیات بارز و مشخص آنها را به نمایش بگذارید. این خصوصیات می تواند استفاده از حیوانات خانگی در عکس یا عکاسی در یک محیط خاطره انگیز باشد.

10- پرتره‌ پرسنلی

word image 99

عکس های پرسنلی (Headshot portrati) برای تمام افراد و در همه ی زمان ها، مورد تقاضا هستند. گرفتن این عکس ها، راهی عالی برای جذب مشتری های ثابت است. تقریبا تمام افراد از بازیگران و نوازندگان گرفته تا وکلا و پزشکان و افراد عادی، به این عکس ها نیاز دارند.

عکس های پرسنلی برای اهداف اداری، پروفایل های شخصی و رسانه های اجتماعی، مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که شما می توانید در گرفتن عکس های پرسنلی هم ابتکار به خرج دهید و یا تاکید بر حالات و چهره ی سوژه، عکس های خلاقانه ای ثبت کنید و شخصیت منحصر بفرد مشتری خود را به نمایش بگذارید.

5 تا از مهمترین اصول زیبایی شناسی در عکاسی و روش استفاده

نتیجه گیری

اگرچه سلیقه ی عکاسی افراد مختلف متفاوت است اما عکاسی پرتره، طرفداران بسیاری زیادی را به خود اختصاص داده است. برای متنوع کردن کارهای خود و افزایش خلاقیت، سعی کنید با انواع مختلف عکاسی پرتره (که در این مطلب به مهمترین آنها اشاره شد)، آشنا شوید. آشنایی با سبک های مختلف عکاسی پرتره به شما این امکان را می دهد که همگی آنها را امتحان کنید و مجموعه ای از عکس های بینظیر و به یاد ماندنی خلق کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا