آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (رایگان)

عکاسی خیابانی (روش انجام و همه ترفند های کاربردی)

akasi

عکاسی خیابانی یک ژانر چالش برانگیز است که به تجهیزات مناسب و آموزش های لازم نیاز دارد. شما باید خلاق، مصمم و همیشه آماده باشید تا بتوانید بهترین لحظه را شکار کنید.

کار در این ژانر عکاسی ممکن است دشوار باشد، اما اگر درست فکر کنید می بینید که بخش آسان هم دارد. شما می توانید از افراد و مکان های مختلف عکاسی کنید. خیابان ها و مردم همیشه سوژه های شگفت انگیزی برای این نوع عکاسی هستند. همچنین می توانید در حرکت مداوم از آن ها عکس بگیرید و انتظار ثبت لحظات غیر منتظره را داشته باشید.

حتما ذوق زده خواهید شد اگر بفهمید در این ژانر می توانید از منظر و جنبه های مختلف عکس بگیرید. اما بیایید ببینیم برای یک عکاس خیابانی موفق شدن به چه چیز هایی نیاز دارید.

 


لایتروم

توی این پکهای فوق العاده، عکاسی و ویرایش عکس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! یه عکس عالی بگیر، با ویرایش زیباترش کن، همه رو انگشت به دهن کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

شگفتی های زندگی روزمره هیجان انگیز و غافلگیر کننده هستند. هیچ کارگردان سینمایی نمی تواند چیز های غیرمنتظره ای که به صورت زنده و آنی در خیابان می بینید را به تصویر بکشد. -روبرت دوانو

در این مقاله به موارد زیر می پردازیم:

 • تعریف کامل از عکاسی خیابانی
 • بهترین دوربین و لنز
 • تجهیزات مناسب برای این نوع عکاسی
 • طریقه تغییر تنظیمات دوربین
 • و نکات دیگری که به شما در گرفتن عکس های خیره کننده از خیابان کمک می کند.

عکاسی خیابانی چیست؟

دنیا را آنطور که هست، عکاسی کنید. هیچ چیز جالب تر از واقعیت نیست. -مری الن مارک

عکاسی علاوه بر این که یک هنر تجسمی است، هنر بیان کلمات به وسیله یک تصویر هم هست. چرا؟ زیرا شما باید داستانی را با جنبه های مختلف خلاقیت بصری روایت کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بنابراین من قصد دارم تعریف عکاسی خیابانی را در عکاسی کاندید یا ناگهانی از انسان ها یا مکان هایی که دارای یک داستان معنادار هستند، خلاصه کنم. هیجان انگیزترین داستان ها آن هایی هستند که در خیابان اتفاق می افتند اما عکاسی خیابانی بر خلاف اسمش، فقط به معنای عکاسی در خیابان نیست.

شما می توانید در فرودگاه، ساحل، مترو یا هر مکان عمومی دیگری هم عکاسی کنید.

همانطور که قبلا هم گفتم، عکاسی خیابانی شباهت زیادی به عکاسی کاندید دارد. اما لازم نیست همیشه بی هوا باشد.

گاهی اوقات باید برای گرفتن عکس از مردم در خیابان از آن ها اجازه بگیرید. البته تنوع سوژه های این نوع عکاسی در عمل باعث می شود لحظات فوق العاده ای را ثبت کنید اما از طرفی ممکن است با تصاویر بد و ناخوشایندی هم روبرو شوید.

برخی از افراد هاله ای دارند که عواطف، احساسات و فقط حس و حال خوب را منتقل می کند. البته یک چیز دیگر هم هست که باید بدانید و آن اینست که عکاسی خیابانی فقط مربوط به مردم نیست. درباره عناصر کوچک جهان مثل حیوانات، گل ها، اشیاء مختلف و چیزهای دیگر هم هست.

شما می توانید از مردم در یک محیط با معماری خاصش عکس بگیرید و انسان را با عناصر طبیعی پیوند دهید. سوژه جالبی است، نه؟

قانون عکاسی در ملاء عام چیست؟

به عنوان یک مبتدی، ممکن است از خودتان بپرسید که قانون عکاسی در یک مکان عمومی چیست؟ خوب، هیچ قانونی مانع از عکس گرفتن افراد در مکان های عمومی نمی شود مگر این که تصاویری که گرفته می شود، ناپسند باشند.

شما فقط در صورتی می توانید از افراد عکس بگیرید که این امر در مکانی عمومی مثل کافه ها، رستوران ها، وسایل نقلیه عمومی و … اتفاق بیفتد.

عکاسی خیابانی عبارت است از گرفتن عکس یهویی از افراد، طوری که متوجه نشوند. با این حال، اگر کسی شما را بازخواست کرد، توصیه می کنم لبخند بزنید و بگویید عکاس هستید و روی پروژه ای کار می کنید که مستلزم عکاسی در خیابان است.

word image 254

سپس از این افراد بپرسید آیا اشکالی ندارد که از آن ها عکس بگیرید. بعد شاهکار ها و آثاری که قبلا خلق کرده اید را نشانشان دهید. آن ها وقتی ببینند دوربین شما چه عکس هایی گرفته است، با این واقعیت خیلی راحت کنار می آیند.

با این حال، می توانید یک فرم انتشار عکس تهیه کنید تا از پیامد های قانونی احتمالی جلوگیری شود.

تجهیزات دوربین

دوربین برای من یک دفترچه نقاشی است ؛ وسیله ای برای ثبت لحظه های ناگهانی و برداشت های ذهنی ام. – هانری کارتیه برسون

به عنوان یک مبتدی، ممکن است از خودتان بپرسید بهترین دوربین برای عکاسی خیابانی چه دوربینی است. خوب، امروزه به خاطر تنوع تنظیمات دوربین ها نیازی به تهیه دوربین های خاص نیست.

با این حال، من به شما استفاده از یک دوربین کوچک را توصیه می کنم. در این صورت باعث ناراحتی مردم نمی شوید و توجه شان را به سمت خودتان جلب نخواهید کرد.

در ضمن دوربین سنگین هم با خودتان حمل نکنید. دوربین های کوچک تر هنگام پیاده روی طولانی، راحت تر قابلیت حمل هستند و کاربرد راحت تری دارند. هرچه سوژه ها را ناگهانی تر ثبت کنید، عکس های تان تأثیرگذارتر خواهند بود.

از طرفی دوربین های کوچک دارای حالت شاتر بی صدا هستند که باعث می شود هنگام عکاسی سر دیگران به سمت تان بر نگردد! در این صورت مردم شما را مثل یک گردشگر ساده می بینند که از ساختمان ها عکس می گیرد و خیلی تهدیدکننده به حساب نمی آیید!

word image 255

هنگامی که ماجراجویی عکاسی خیابانی را آغاز می کنید، به چند لوازم جانبی دیگر نیاز خواهید داشت.

باتری های اضافی، کارت های حافظه و تمام لوازم جانبی که فکر می کنید به آنها نیاز دارید را با خود ببرید. همیشه برای ثبت رویدادهای مختلف آماده باشید.

علاوه بر این، کفش راحت برای عکاسی خیابانی به اندازه وسایل دیگر ضروری است. شما در جا های مختلفی قدم خواهید گذاشت، پس بهتر است کفش و لباس مناسب داشته باشید.

تنظیمات دوربین

و حالا وقت آنست که از دید فنی به قضیه نگاه کنیم! بهترین تنظیمات دوربین کدام اند؟

شناخت و تسلط بر دوربین عکاسی بخش مهمی از کار شماست. برای هر ژانری از عکاسی، شما باید تنظیمات دوربین را بسته به عوامل زیادی مثل نور، زاویه، زمانی از روز که عکس می گیرید و غیره تغییر دهید. اینجاست که پای مثلث نوردهی به میان می آید!

اگر عکاس باسابقه ای هستید، مطمئن هستم که با این مثلث آشنایی دارید. این تکنیک ترکیبی از دیافراگم، ISO و سرعت شاتر است که میزان مناسبی از نور را برای تصاویرتان فراهم می کند.

اگر می خواهید عکس کمی سایه داشته باشد و یک تصویر تاریک خلق کنید تا احساسات جدی را منتقل کند، از سرعت شاتر سریع و دیافراگم باریک استفاده کنید.

برای گرفتن عکس های باکیفیت بالا از کمترین ISO ممکن استفاده کنید.

word image 256

اگر صحنه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید، متحرک بود حتما برای ثابت و فریز کردن حرکت و حذف لرزش، سرعت شاتر بالا را انتخاب کنید.

اما وقتی که شما نور طبیعی مثل نور خورشید دارید، از دیافراگم پهن برای ایجاد عمق میدان کم کمک بگیرید. اگر سوژه ای دارید که توجه شما را به خودش جلب می کند، دوربین تان را روی آن متمرکز کنید.

بهترین لنز ها برای عکاسی خیابانی کدامند؟

ما باید به لنز به واسطه دنیایی که می بینیم و طریقه ای که به دنیا نگاه می کنیم، نگاه کنیم. خود لنز آن را آنطور که تفسیرش می کنیم به ما نشان می دهد. – استفان آر کاوی

بسیاری از عکاسان از لنز های پرایم یا ثابت استفاده می کنند زیرا کوچکتر از لنز های زوم هستند. این به شما کمک می کند تا لحظات یهویی را ثبت کرده و تمرکز بیشتری بر روی سوژه داشته باشید.

امروزه عکاسی خیابانی یکی از ژانر های محبوب است و بسیاری از افراد مایل به عکاسی در این سبک هستند. در این شرایط، من به شما توصیه می کنم از یک لنز با فاصله کانونی 35 میلی متری برای ثبت تمام صحنه استفاده کنید.

همچنین می توانید از لنز پنکیک استفاده کنید. لنز های پنکیک کاملا مناسب عکاسی خیابانی هستند زیرا سبک، جمع و جور و مسافرت با آن ها آسان است.

عکاسی خیابانی POV

همان طور که قبلا گفتم، عکاسی خیابانی به وسایل کم تری نیاز دارد. شما باید تا حد امکان به صورت نا محسوس عکس بگیرید و کارتان را با حمل تجهیزات سنگین مشکل نکنید.

اما اگر بخواهید برای یوتیوب ویدیوهای خیابانی POV یا زاویه دیدی بگیرید، قضیه فرق خواهد کرد و این قاعده نقض می شود.

word image 257

برای اجرای این تکنیک عکاسی خیابانی یک دوربین دیگر لازم است ، مثلا یک گوشی یا دوربین GoPro. ساختن ویدئوی از عکاسی خیابانی POV به شما این امکان را می دهد به سایر عکاسان نشان بدهید عکس های خیابانی تان را چطور گرفته اید.

همچنین، آن ها تکنیک های مختلف را از شما خواهند آموخت و امتحان خواهند کرد. عکاسی خیابانی POV هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند و مستلزم این است که شما دو دوربین همراه تان داشته باشید (یکی برای عکس و دیگری برای فیلم).

فرقی نمی کند مبتدی باشید یا حرفه ای، شما باید سبک ها و تکنیک های مختلف را تجربه کنید.

نکات عکاسی خیابانی

حالا که با این ژانر عکاسی آشنا شدید و تجهیزات و تنظیمات مناسب برای این کار را مهیا کرده اید، آماده عکس گرفتن هستید. کیف و یک جفت کفش راحت بردارید و برای شکار جستجوی چند لحظه فوق العاده راهی شوید.

هر چه بیشتر تمرین کنید، حرفه ای تر خواهید شد. در این بخش به بررسی و اضافه کردن برخی از تِرِندهای عکاسی خیابانی که امروزه خیلی مورد توجه هستند ، می پردازیم.

1-عواطف و احساسات

word image 258

مهم ترین چیزی که دوربین های شما باید ثبت کنند، احساسات است. انجام این کار چندان دشوار نیست زیرا در جمع مردم خیابان، افرادی را خواهید دید که شادی، غم، عشق، لذت و همه آن احساسات را بروز می دهند.

به زبان بدن و حالات چهره آن ها توجه کنید. هر کدام داستان تاثر برانگیزی را روایت می کنند. تنها چیزی که باید خیلی به آن توجه کنید، سرعت عمل است.

وقتی دیگران متوجه شما نیستند، تاثیرگذارترین احساسات را به تصویر می کشید. بنابراین در عکاسی مثل یک نینجا سریع باشید.

2-شکار لحظه

word image 259

عکاسی یعنی ثبت و شکار لحظه ها. لحظات بسیار سریع اتفاق می افتند و شما باید چشمان تان را باز کرده و دوربین تان آماده و مسلح عکاسی باشد.

لحظات نامحدود هستند، اما هر کدام از آن ها خاص هستند. اگر صحنه ای مناسب عکاسی خیابانی به چشم تان خورد، فورا چند تا عکس بگیرید.

سعی کنید از زوایای مختلف عکس بگیرید، اما مراقب باشید که توجه بقیه را به خودتان جلب نکنید. سپس تصاویری را انتخاب کنید که بیشتر لحظاتی که می خواستید را ثبت کرده باشند. از بین 20 تا عکس مطمئن هستم که حداقل 2 تا 3 مورد پیدا خواهید کرد.

3-تمرکز روی جزئیات

word image 262

عکاسی یعنی مشاهده جزئیات کوچک. اگر چشم با تجربه و تعلیم دیده ای داشته باشید، می توانید اشیا یا عناصر طبیعی که نقش مهمی در تصاویر شما دارند را مشاهده کنید.

اغلب جزئیات آن ها چیز هایی هستند که باعث می شوند عکس های شما فریبنده به نظر برسند. چشمان تان را بر روی اشیاء تصادفی متمرکز کنید تا کاملا با سوژه و لحظه ای که می خواهید ثبت کنید، هماهنگ باشند.

11 تا از بهترین راه های افزایش خلاقیت (تحقیقات جدید)

همچنین به ترکیب بندی، تقارن، رنگ ها، سایه ها، نورها و سایر عناصر توجه کنید . اگر می خواهید سوژه ها و جزئیات را ثبت کنید، از فاصله دور عکس بگیرید.

شما می توانید با کمی خلاقیت از این عناصر کمک گرفته و یک داستان روایت کنید .

4-عکاسی از پشت پنجره

word image 263

هنگامی که در خیابان ها هستید، کافه ها و ساختمان های زیادی دور و برتان وجود دارند. سعی کنید چند عکس از زوایای مختلف از افراد پشت پنجره بگیرید.

5-حیوانات خانگی

word image 265

از نظر انسان ها حیوانات خانگی محبوب ترین موجودات هستند. حیوانات خانگی همیشه روحیه خوبی دارند و با هر حرکتی که انجام می دهند، احساسات شما را تغییر دهند.

حیوانات خانگی در خیابان ها می توانند سوژه های خوبی برای عکاسی باشند ، فقط فراموش نکنید از پایین از آنها عکس بگیرید. شاید بتوانید لبخند یا حالتهای چهره شان را تشخیص داده و ثبت کنید. حیوانات خانگی در هر حالتی دوست داشتنی هستند.

6-سیلوئت و سایه ها

word image 267

گرفتن عکس به شیوه سیلوئت یا همان ضد نور باعث می شود سوژه شما به صورت سایه و به رنگ تیره روی زمینه روشن قرار بگیرد و صحنه های عرفانی خلق شود .

حتما سعی کنید نور پس زمینه قوی و با کنتراست بالا باشد طوری که سوژه با سایه کامل در دل نور قرار بگیرد.

این تکنیک را آنقدر تمرین کنید تا در آن مهارت کافی به دست بیاورید. همیشه منتظر باشید تا سوژه در جای مناسب قرار گیرد و سریع و بی معطلی عکس بگیرید.

7-عکاسی شهری

word image 270

عکاسی خیابانی همیشه در مورد انسان ها نیست. شما می توانید از اشیا، مناظر، عناصر، ساختمان ها و غیره عکس بگیرید.

تصویر برداری از مناظر شهری دشوار است زیرا شما باید تعادل خوبی بین ساختمان ها، اشیا و چیز هایی که هیجان و احساسات را منتقل می کنند، پیدا کنید.

آموزش صفر تا صد عکاسی با 20 درس رایگان

این کار سخت است اما غیر ممکن نیست. با نگاه درست و پیدا کردن زاویه مناسب، موقعیت های فوق العاده ای را خواهید یافت که تصاویری باشکوه را برای تان به ارمغان می آورد.

عکاسان خیابانی

الهام گرفتن از دیگران ایده خوبی است. البته شاید برخی از ما با حس بینایی خاصی متولد شده باشیم، اما باید آن را عمیق تر کنیم.

با جستجو در گوگل می توانید بهترین عکاسان خیابانی را پیدا کنید. به دنبال عکسهایی که گرفته اند و همینطور تکنیکهایشان باشید و تمرین را شروع کنید.

یکی از مشهورترین عکاسان خیابانی در تمام دوران، هنری کارتیه برسون است. او به خاطر ثبت “لحظه قطعی” که به شکار یک لحظه اشاره می کند، مشهور است.

word image 271

اگر می خواهید حرفه ای شوید، باید مثل یک حرفه ای هم کار کنید . اما از کجا می توان فهمید که چطور باید مثل یک عکاس ماهر رفتار کرد؟ خوب، عکاسان مختلف را در گوگل جستجو کنید و از کارهای شان الهام بگیرید.

وقتی به اندازه کافی تحقیق کردید، دست به کار شوید و خلاقیت به خرج بدهید!

تکنیک و نکات اولیه عکاسی (21 روش برای حرفه ای شدن)

به دوربین تان هم اطمینان داشته باشید. این وسیله بهترین دوست شما خواهد بود .

ویرایش عکس خیابانی

شما عکس نمی گیرید، بلکه آن را می سازید. – آنسل آدامز

کار روی تصاویر پردازش شده یک عملیات مهم در عکاسی به حساب می آید. دوربین شما همیشه نور کامل را ثبت نمی کند و ممکن است نقص هایی در عکس های شما ظاهر شود.

به همین دلیل هم شما باید به عنوان یک عکاس نحوه ویرایش تصاویر را هم یاد بگیرید. اکثر عکاسان عکس های شان را در Adobe photoshop و Adobe Lightroom ویرایش می کنند.

word image 274

این دو ابزار به شما کمک می کند تا عکسهایتان را به تصاویر دلخواهتان بدل کنید. علاوه بر این شما می توانید تنظیمات پیشفرض رایگان Lightroom برای عکاسی خیابانی را هم آپلود کنید. برخی از آن ها رنگ های اشباع شده تولید می کنند، برخی یک افکت مات به تصویر اضافه می کنند و یا روشنایی تصویر را افزایش می دهند. بنابراین بدون شک شما به نتایج فوق العاده ای خواهید رسید.

برای این ژانر عکاسی، باید به تعادل رنگ سفید، ترکیب بندی، شارپ کردن تصویر، نوردهی، کنتراست ، سایه ها و افکت ها توجه کنید. به طور خلاصه با این بسته آموزشی می توانید فتوشاپ عکاسی را به راحتی یاد بگیرید یک بار برای همیشه!

بسته به نوع عکسهای تان می توانید از همه این ویژگی ها استفاده کرده و تصاویرتان را ویرایش کنید تا به نتیجه ای بی عیب و نقص برسید.

گام بعدی چیست؟

خوب، وقتی همه این نکات و تکنیک های عکاسی خیابانی را رعایت کردید ، نوبت به خلق یک نمونه کار آنلاین شگفت انگیز و کسب درآمد از آن است.

همان طور که می بینید عکاسی یک سرگرمی و یک کار است. به حداقل ها بسنده نکنید. شما حتی می توانید عکس های چاپ شده تان را بفروشید. این کار به شما کمک می کند تا مبلغ مناسبی برای سرمایه گذاری روی وسایل و شاید ساخت استودیوی خانگی تان به دست بیاورید.

5 تا از مهمترین اصول زیبایی شناسی در عکاسی و روش استفاده

در ابتدا کارتان کمی دشوار خواهد بود زیرا زمان می برد تا شناخته شوید و مشتری پیدا کنید. شما باید از کم شروع کنید و به تدریج به رویاهای تان برسید.

علاوه بر این می توانید به عنوان دستیار شروع و درآمد و تجربه کسب کنید. یا می توانید عکاس مستقل شوید. برای رسیدن به همه این ها، ابتدا باید نمونه کار بسازید. این کار آنقدر ها هم که پیچیده به نظر می رسد، نیست.

نکات کلیدی

 • خلاق و مصمم و برای شکار لحظه ها هوشیار و آماده باشید.
 • از افراد، مکان ها و مناظر مختلف عکس بگیرید.
 • تصاویر شما باید داستانی را روایت کنند .
 • عکاسی خیابانی فقط مربوط به افراد نیست، بلکه شامل عناصر و جزئیات است.
 • جلب توجه نکنید و مثل یک نینجا سریع باشید .
 • هیچ قانونی مانع از عکس گرفتن شما در اماکن عمومی نمی شود.
 • برای استتار بیشتر، یک دوربین عکاسی کوچک با خودتان ببرید.
 • باتری اضافی ، کارت حافظه و کفش راحت همراه تان باشد.
 • تغییر تنظیمات دوربین برای هر ژانر عکاسی ضروری است.
 • برای ثبت بهترین لحظات و عکاسی از انسان ها، از لنز های پرایم استفاده کنید.
 • دو دوربین همراه تان داشته باشید، یکی برای ویدئو ها (POV) و دیگری برای عکاسی.
 • این خلاقیت و تمرین است که باعث می شوند عکس های فوق العاده خلق کنید.
 • حواستان به لحظات احساسی باشد و از آن ها پشت سر هم عکس بگیرید.
 • روی جزئیات تمرکز کنید.
 • به ترکیب بندی، تقارن، رنگ ها و سایه ها توجه کنید .
 • سایه ها و سیلوئت ها را در نظر بگیرید.
 • برای عکاسی از چشم انداز های شهری و انتقال احساسات از طریق آن ها، تعادل مناسب را پیدا کنید.
 • از بقیه عکاسان حرفه ای الهام بگیرید.
 • ویرایش تصاویر نیز بخشی از کار عکاسی است.

ترفند های تکمیلی

 • برای سر در آوردن از شیوه کار دیگران وقت بگذارید و مطالعه کنید زیرا اطلاعات زیادی به دست خواهید آورد.
 • عکس های عکاسان ماهر را ببینید و سعی کنید بفهمید چه چیزی آن ها را جالب و فوق العاده کرده است.
 • مسلما مشکل قانونی برای عکاسی خیابانی وجود ندارد اما یک بار دیگر حقوق تان را بخوانید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از حق تان دفاع کنید.
 • روی امکانات و تنظیمات دوربینتان مسلط شوید تا بتوانید با اعتماد به نفس در برابر تغییر شرایط واکنش نشان دهید و همچنان عکس بگیرید.
 • آماده باشید تا در صورت بازخواست شدن از طرف افرادی که از آن ها عکس می گیرید بتوانید قانع شان کنید. فقط لبخند بزنید ، اعتماد به نفس داشته باشید چون شما هیچ کار اشتباهی نکرده اید .
 • یاد بگیرید سریع کار کنید و چابک باشید.
 • همیشه دوربین تان مسلح و آماده عکاسی باشد .
 • تردید نکنید ، عکاسی کنید.
 • تمرین، تمرین، تمرین! از اشتباهات تان درس بگیرید و باز هم تمرین کنید.
 • اعتماد به نفس داشته باشید. اگر چنین احساسی ندارید، خودتان باشید تا اعتماد به نفس تان برگردد.
 • کار هایی را که انجام می دهید به اشتراک بگذارید و از هر گونه انتقادی استقبال کنید.
 • از کارتان لذت ببرید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا