آموزش نکات روابط زناشویی موفق

14 تا از مهمترین دانستنی های روانشناسی زناشویی

چرب زبان

Tara Parker-Pope نویسنده ی مجله ی نیویورک تایمز، در کتابش، علم خوشبختی ازدواج را آورد. در اینجا 7 نکته از ازدواج خوشحال که او نوشته است را برایتان آورده ایم.

1-خبرهای خوب را جشن بگیرید

word image 58

تحقیقات نشان داده است زوج هایی که بطور مرتب زمان های خوب را با هم جشن میگیرند، حس تعهد، صمیمیت و اعتماد بیشتری نسبت به هم دارند. این کافی نیست که همسر شما بداند شما به دستاوردهای او افتخار میکنید، بلکه باید این را به او نشان دهید. خوشحالی و سروصدا برای چیزهای کوچک و خوب هرروز میتواند سلامتی را برای ازدواجتان به ارمغان بیاورد.

2-نسبت 5 به 1

word image 59

تعداد لحظات خوب به بد باید 5 به 1 باشد. لازم نیست که همه ی لحظات مثبت و منفی را بشمارید، اما اگر تقریبا با هم برابر هم باشند احتمال جدایی و طلاق به شدت کاهش یابد. درحالیکه دانشجویان دانشگاه واشنگتن این اطلاعات را بررسی کردند، یک الگوی قابل توجه بدست آمد. در ازدواج های پایدار، تعداد دفعات مثبت 5 برابر تعداد منفی بود. وقتی این نسبت شروع به کاهش میکند، ازدواج بیشتر در معرض طلاق قرار میگیرد. در زندگی واقعی زوجین نمیتوانند این اتفاقات مثبت و منفی را بشمارند چون در هر روز صدها مورد از آنها اتفاق می افتد. اما از لحاظ عملی، بعد از انجام یک رفتار بد، گفتن من متاسفم کافی نیست. همیشه یک نفر از زوجین باید تعداد دفعات مثبت را افزایش دهد تا این نسبت-5به1- در سطح خطرناکی قرار نگیرد.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

3-استانداردهایتان را بالا نگه دارید

word image 60

تحقیقات نشان دادند افرادی که انتظارات بیشتری دارند، چیزهای بیشتری بدست می آورند. Dr. Baucom دریافت افرادی که استانداردهای ایدآلی دارند، کسانی که واقعا میخواهند بخوبی با آنها رفتار شوند و کسانی که از ازدواجشان عشق و مربانی میخواهند، در نهایت به این نوع ازدواج دست پیدا میکنند. مردان و زنانی که استانداردهای پایینی دارند، کسانی که انتظار رفتار خوب، ارتباط یا عشق را ندارند، در روابطی قرار میگیرند که این موارد را ارایه نمیدهد. همسرانی که شرکای خود را در استانداردهای بالایی نگه میدارد، ازدواج بهتری خواهند داشت. اگر شما انتظار روابط بهترو رضایت بخش داشته باشید، شانس خود را برای داشتن آن بهبود میبخشید.

4-به خانواده و دوستانتان نزدیک بمانید

word image 61

ازدواج با دو نفر شکل میگیرد و اگر انتظار داشته باشیم، که همه ی حمایت و صمیمیت را از همسرمان دریافت کنیم، بسیار غیر واقعی است. دوستان و خانوادتان را نزدیک خودتان نگه دارید، ازدواج شما باید اولویتتان باشد اما تنها رابطه ی شما هم نباشد. Dr. Coontz میگوید تمام این با هم بودن ها، لزوما برای زوج ها خوب نیست. او میگوید راه تقویت ازدواج، درخواست عاطفی کمتر به همسر است اما این به این معنا نیست که صمیمت عاطفی را با همسرتان از دست دهید بلکه این است که افراد متاهل، توانایی های بیشتری با تقویت روابطشان با اعضای خانواده و دوستان بدست می آورند. خوشحالترین زوجین کسانی هستند که منافع و حمایت را فراتر از حد دونفری خویش بدست می آورند.

5- از همسرتان انتظار نداشته باشید که شما را خوشحال کند

word image 62

تحقیقات نشان دادند، بیشتر خوشحالی افراد در نهایت به پایه ی طبیعی آنها بر میگردد، حتی بعد از وقایع بسیار مثبت مثل ازدواج. خوشحالی به خود فرد و انتظاراتش بستگی دارد و تغییر دادن همیشگی آن غیرواقعی و ناعادلانه است. شگفت آور این است که تحقیقات نشان میدهد که شادی نسبتا پایدار است. رویدادهای مهم زندگی –مثل ازدواج یا تولد فرزند- ممکن است باعث افزایش شادی کوتاه مدت شوند. تحقیقات نشان داده ست که اگر شما به سطح شادی خود از 1تا 10 نمره دهید، مثلا 7.5 ، بیشتر اوقات زندگی شادی شما همینقدر است و رویدادهای زندگی آن را تغییر نمیدهد. و شما فردی با شادی نسبی 7.5 در طول زندگی تان خواهید بود.

6- روابط جنسی تان را افزایش دهید

word image 63

در طول مسیر ازدواج، تمایلات میتوانند کاهش پیدا کنند. رابطه ی جنسی سالم است و فواید بیولوژیکی و احساسی دارد که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. پس میتواند باعث بهبود خلق و خو، صبر و ارتباط بهتری با همسرتان شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

7-هیجان!

word image 64

زوجین نیاز به فعالیت های معمول ندارند، بلکه آنها نیاز به فعالیت های هیجان انگیز دارند. افرادی که شب های هیجان انگیزی داشتند نسبت به آنایی که شبهای خوبی داشتند، رضایت زناشویی بیشتری داشتند. با امتحان کردن چیزها و تجربیات جدید با همسرتان، ازدواجتان را حفظ کنید. لیستی از علایق خود و همسرتان تهیه کنید و بعد از آن لیستی از چیزیهای سرگرم کننده ای که دوست دارید با همسرتان داشته باشید را بنویسید. از عادت های تکراری دوری کنید و سعی کنید هر هفته چیزهای جدید و متفاوتی امتحان کنید.

8- فیلم زیر را ببینید

 

نکات دیگر

 • سرکار به همسرتان پیام دهید
 • فرزندانتان را به پارک ببرید و اجازه دهید همسرتان استراحت کند و چرتی بزند
 • به او حرفهای خاص و عاشقانه بزنید
 • هر ساعت درروز او را ستایش کنید و از او تعریف و تمجید کنید
 • پیام های او را عاشقانه پاسخ دهید
 • به او بگویید که چقدر خوشحال هستید که با او ازدواج کرده اید
 • در مواقعی که همسرتان بیمار است از بچه ها مراقبت کنید تا استراحت کند
 • کاری که میتوانید برای خوشحالی همسرتان بکنید این است که برای او یک شاخه گل بخرید
 • بصورت غیرمنتظره با او تماس بگیرید و بگویید که چقدر دوستش دارید و نمیتوانید برای دیدنش صبر کنید
 • از ظاهر او تعریف کنید
 • با او صحبت کنید و روابطتان را حفظ کنید
 • او را در آغوش بگیرید
 • بدون دلیل به همسرتان گل بدهید و بگویید که او عشق زندگیتان است
 • صبح ها برایش قهوه یا چای بریزید و نهار مورد علاقه اش را برایش درست کنید
 • کارهایی که او دوست ندارد انجام دهد را شما انجام دهید- مثلا شستن حمام!-
 • به او افتخار کنید
 • به همسرتان بگویید، زندگی مشترک و بچه هایمان، چیزهایی هستند که من همیشه برای داشتنشان دعا میکردم
 • از کارهایی که او برای شما و زندگیتان انجام میدهد قدر دانی کنید
 • صبحها با خنده و خوشحالی از خواب بیدار شوید نه با اخم، و به او بگویید که چقدر دوستش دارید
 • برای صرف نهار منتظر بمانید تا او هم بیاید و با هم غذا بخورید
 • برای مدیریت مالی و پس اندازهایش برای زندگی، از او تشکر کنید
 • وقتی از سرکار یا حمام می آید برای او چای آماده کنید
 • برای حمایت از شما در سختی ها و مشکلات از او تشکر کنید
 • به همسرتان دلیل ازدواج با او را بگویید، و همچنین دلیل عشق به همسرتان را ابراز کنید

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا