تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

درس خواندن چقدر کالری میسوزاند؟ باعث لاغری می شود؟

hafeze-maghz

بسیاری بر این باورند که مطالعه می ‌تواند منجر به سوزاندن کالری ‌های اضافی شود که در نهایت منجر به کاهش وزن می ‌شود. این ایده ممکن است درست به نظر برسد چون اغلب بعد از مطالعه با احساس گرسنگی و احساس نیاز به استراحت، به نوعی خواستار جبران انرژی از دست رفته خود هستید. هم چنین به نظر می ‌رسد که فعالیت شدید فکری به انرژی بیش تری نسبت به فرآیندهای ذهنی عادی و روزمره نیاز دارد. اما مطالعه در مورد سوزاندن کالری ‌های کافی برای از دست دادن وزن کافی است؟

به نظر می رسد که فعالیت ‌هایی که ذهن را به میزان قابل ‌توجهی خسته می کنند به انرژی بیش تری نیاز ندارند و به کاهش وزن کمک نمی‌کنند.

کالری سوزی ندارد؟

من نمی گویم درس خواندن هیچ کالری نمی سوزاند. مطمئنا مطالعه مقداری انرژی مصرف می کند، اما همین کار باعث می شود تنفس و سایر کارکردهای ساده و روزمره مغز نیز به کار گرفته شوند. عقل سلیم می گوید که هنگام تنفس وزن اضافی از دست نمی دهید. در مقایسه با کل دریافت روزانه و کل متابولیک روزانه 2200 کالری در روز، از دست دادن کالری ناشی از فعالیت های ذهنی امری بی اهمیت است.

هم چنين، فعالیت های اضافی مانند مطالعه که بازه زمانی کوتاه مدتی دارند، نياز به انرژي بيش تري نسبت به فعاليت هاي روزانه مغزی ندارند. مغز به طور مداوم از انرژی کل بدن برای عملکرد خودش به عنوان یک اندام در بدن انسان استفاده می کند. از آن جایی که انرژی مصرفی توسط مغز نسبت به سایر اعضا بیش تر است، دیگر قدرت درک کردن و افزایش قند خون تاثیری در مصرف انرژی ندارد.

حتما بخوانید: روش درس خواندن (25 ترفند علمی برای افزایش کارایی)

به گفته David A. Levitsky، استاد تغذیه و روانشناسی از دانشگاه Cornell، فعالیت های ذهنی روزانه تنها حدود 20 درصد از میزان متابولیک استراحت (RMR) در حدود 1300 کالری را در روز به خود اختصاص می دهد.

خستگی و گرسنگی چطور؟

بعد از مطالعه به خاطر خستگی ذهنی و استرس، احساس خستگی و گرسنگی می‌ کنید. ساعت‌ ها تمرکز، شما را از نظر ذهنی و فیزیکی خسته می‌ کند و باعث می ‌شود احساس خالی و تهی بودن بکنید. غذا خوردن بعد از مطالعه باعث می‌شود که شما احساس رضایت و خرسندی پیدا کنید، اما در واقع باعث می ‌شود که وزن شما افزایش یابد چون در اصل کالری بیش تری به دست می ‌آورید.

به منظور اجتناب از تحلیل رفتگی ذهنی و پرخوری، بین جلسات مطالعه وقفه ایجاد کنید. می توانید چرت زدن را امتحان کنید. برخی از فیلم های یوتیوب را تماشا کنید یا دراز بکشید. اگر فکر می کنید به چیزی همانند غذا خوردن نیاز دارید، جویدن آدامس را امتحان کنید یا آب بنوشید. مهم تر از همه در مورد کار خود استرس نداشته باشید! میزان کارکرد شما ممکن است مهم باشد، اما در نهایت هیچ چیز مهم تر از سلامتی شما نیست. از زندگی و بودن در دانشگاه لذت ببرید و به طور منظم مطالعه کنید نه این که همه چیز را تحت الشعاع قرار دهید.

حتما بخوانید: نحوه جلوگیری از تنبلی: ۱۱ مرحله عملی برای اینکه بیشتر فعال باشید

این کار شرم آور است و می دانم هنگام آماده شدن برای میان وعده ها نباید تا این حد به خودم با ادیس آیس ها و شکلات های مینی کیتک پاداش می دادم. حداقل اکنون اگر شخصی از من بپرسد “آیا مطالعه به اندازه کافی کالری برای کاهش وزن می سوزاند؟” با اطمینان می توانم بگویم نه. بعلاوه، به سایر دانشجویان و همکارانم می گویم که هنگام تحصیل و مطالعه مراقب میان وعده ها باشید!

منبع

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار ساده را انجام دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا