آموزش پرورش زعفران (تصویری)

همه چیز درباره بازار فروش و سود حاصل از کشت زعفران در ایران

چرب زبان

در ادامه مطالبی که از پرورش زعفران گفته شد در این پست میخواهیم بازار فروش و سود حاصل از کشت زعفران را برای شما بیان کنیم امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید باشند.

مشخصات زعفران:

زعفران ، گياهی است چند ساله كه دارای پياز می باشد این پیاز دارای غلاف قهوه ای رنگی استزعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. برای یافتن یک زغفران خوب باید به خصوصیاتی از زعفران توجه کنیم از جمله رنگ، طعم وعطر زعفران.

 • رنگ زعفران :

رنگ زعفران مربوط به وجود ماده ای است به نام «کروسین». رنگ زعفران قرمز که جلای خاصی به آن می دهد که با گذشت زمان رنگ آن تیره تر می شودولی رنگ قهوه ای سوخته ی زعفران نمادی از بد خشک کردن آن می باشد.

 


زعفران

توی این پک فوق العاده، روش پرورش زعفران رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش زعفران اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!


 

 • طعم زعفران :

مربوط به هتروزید تلخ «پیکروکروسین»و«پیکروکروزینوزید»است .

 • عطر و بوی زعفران

بوی زعفران به علت وجود اسانس بی رنگ «ترپن»،یک ترکیب اکسیژن دار همراه با «سینئول»می باشد. زعفران در ابتدای فصل دارای عطری ملایم ودل انگیز است و هر چه از ابتدای فصل تولید فاصله میگیریم بوی زعفران تند تر می شود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری نحوه برداشت زعفران بصورت اصولی و بدون هدررفت

بهترین محل کشت زعفران در ایران کجاست؟

اگر بخواهیم در مورد کشت زعفران در ایران سخن بگوییم، اولین جایی که در ذهن تداعی می شود، خراسان است. استان خراسان در زمینه کشت زعفران در ایران همواره پیشگام بوده است. کشت زعفران در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی از جمله زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، گناباد، نیشابور، بجستان رایج است و این استان مقام اول کشت زعفران را به خود اختصاص داده است.

در استان خراسان جنوبی نیز شهرستان‌های قاینات، فردوس، بشرویه و بیرجند را می‌توان نام برد. استان خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی دومین مقام در کشت زعفران ایران را دارند. از لحاظ کیفیت زعفران استان خراسان جنوبی اول است، اما در زمینه کمیت دومین  منطقه بعد از خراسان رضوی محسوب می‌شود. بعد از استان خراسان می‌توان به استان‌های کرمان، لرستان، فارس و.. اشاره کرد که به تازگی در زمینه کشت زعفران فعال شده‌اند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: پیاز زعفران چیست و چگونه آن را در گلدان یا گلخانه بکاریم؟

راه هایی برای تشخیص زعفران اصیل از زعفران تقلبی:

 • سرشاخه های زعفران باید شیپوری مانند باشند.
 •  تشخیص زعفران اصل از کلاله ها: کلاله ها نباید به شدت براق باشند. در چنین شرایطی باید برای تشخیص میزان مرغوبیت زعفران مربوطه را به آزمایشگاه فرستاد.
 •  تشخیص زعفران تقلبی با کاغذ کاهی یا روزنامه:کمی از زعفران مورد نظرتان را بین کاغذ کاهی و روزنامه قرار دهید و فشار دهید. اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از سالم و خالص بودن زعفران دارد.
 • زعفران اصل سرعت رنگدهی پایینی دارد.
 •  تشخیص زعفران اصل توسط گاز شهری:مقداری از زعفران را روی گاز بگیرید. اگر رنگ آن بنفش یا نارنجی شود، نشان از این دارد که زعفران خالص است. اما اگر زعفران به رنگ زرد تبدیل شود، نشان از ناخالص و تقلبی بودن زعفران دارد.
 •  تشخیص زعفران خوب با بنزین:زعفران در بنزین حل نمی شود اما برای تشخیص زعفران اصل باید مقداری از زعفران را در بنزین بیندازید. اگر بنزین رنگی شد، نشان از این دارد که زعفران شما اصل نیست و از جمله زعفران های ساختگی است.
 • تشخیص زعفران خوب با آب جوش:اگر کمی زعفران را در آب جوش بیندازید، تا ۵ دقیقه صبر نمایید و متوجه شوید که رنگ شاخه ها به سفید متمایل نشده نشان از اصل بودن آن دارد. اگر زیر ۵ دقیقه شاخک ها سفید شوند یعنی زعفران مورد نظر تقلبی است.
 •  تشخیص زعفران مرغوب با طعم و بو:اگر کمی شاخک های زعفران را بچشید متوجه خواهید شد که کمی تلخ است اما بوی مطبوعی دارد. بوی زعفران کمی تند است اما دلنشین است!

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا