آموزش پرورش زعفران (تصویری)

جدیدترین لیست قیمت بذر، پیاز و خود زعفران در ایران

در مطلب قبلی به شما گفتیم که بهترین زعفران چیست و قیمت یک مثقال زعفران چقدر است؟ (جدیدترین قیمت). در این مقاله می خواهیم جدیدترین لیست قیمت بذر، پیاز و خود زعفران در ایران را برای شما بیان کنیم.

مقدمه:

یکی از بهترین و مناسب ترین چاشنی برای غذاهای ایرانی، زعفران است. همچنین زعفران درجه یک و مرغوب، یکی از شناخته شده ترین محصولات کشاورزی صادراتی ایران در کنار پسته و زرشک است. طبق گزارش خبرنگاران شبکه خبر: حدود ۹۰ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود. زعفران توسط پیاز آن کاشته می شود و محصول نهایی زعفران انواع مختلفی دارد که کیفیت هرکدام متفاوت است. در اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است.

سهم ایران از زعفران(فیلم):

 

علاقمندان به پرورش زعفران بخوانند: آموزش تصویری نحوه و شرایط کشت زعفران برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن

عکسقیمت پیاز زعفران در ایران:

پیاز-زعفران

قیمت پیاز زعفران بر اساس فاکتورهایی که دارد قیمت گذاری می شود. بعبارتی در هر متر مربع یک کیلو پیاز که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ عدد پیاز می باشد کاشته می شود. قیمت هر کیلو پیاز مرغوب از ۷۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ تومان متفاوت است. اما همین محصول را می توان با قیمت هر کیلو پیاز زعفران از ۳۸۰۰ تومان تا ۴۵۰۰ تومان با کیفیت متفاوت از فروشگاه های دیگرمانند شرکت ماهان زعفران خریداری کرد. هر هکتار ۵ تن تا ۹ تن پیاز زعفران نیاز دارد حداقل خرید پیاز زعفران ۱۰ کیلوگرم می باشد. زمان کاشت پیاز زعفران هم از اواخر اردیبهشت تا پایان مهرماه می باشد. شما می توانید با کاشت پیاز زعفران بعد از گذشت سال اول که محصولی برداشت نمی کنید در طی ۸ سال آینده آن زعفران برداشت کنید. شما از فروشگاه های معتبر مانند فروشگاه زعفران اصل قائنات می توانید پیاز زعفران را خریداری نمایید. فروشگاه زعفران ممتاز قائنات در خراسان جنوبی، منطقه قائنات، فعالیت می‌ کند. خراسان جنوبی بزرگترین مرکز تولید زعفران مرغوب کشور می باشد. دسترسی آسان به حجم وسیعی از زعفران اصل و درجه یک، نخستین مزیت استقرار فروشگاه زعفران ممتاز قائنات در مهد پرورش زعفران است. همچنین فروشگاه ایران تجارت با علاوه بر فروش پیاز و خود زعفران در شهرهای مختلف ایران آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در زمینه کاشت و پرورش زعفران می باشد.

عکسقیمت زعفران در ایران:

زعفران1

میزان برداشت زعفران در هر هکتار حداکثر ۱۸۰۰ کیلو گل زعفران می باشد هر ۸۵ کیلو گل یک کیلو زعفران می دهد. قیمت هر کیلو زعفران در سال ۹۷ به قیمت ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان است. قیمت هر گرم از زعفران سرگل درجه یک برابر با ۵۳۵۰۰ تومان تا ۵۷۰۰۰ تومان در فروشگاه زعفران اصل قائنات است.

اگر میانگین برداشت زعفران را بگیرید از هر هکتار ۱۰ کیلو زعفران خشک می توانید برداشت کنید هر هکتار ۱۰٫۰۰۰ متر مربع است. در هر یک متر مربع نیز نیم کیلوگرم تا ۹۰۰ گرم پیاز زعفران لازمه و در هر هکتار ۵ الی ۹ تن.

جالب است بدانید هزینه ای که امروز برای پیاز زعفران می پردازید علاوه بر گل دهی زعفران تا  ۸ سال، بعد از ۸ سال پیازهای زعفران تا ۴ الی ۵ برابر می شود. پیاز زعفران در طول این ۸ سال در زیر زمین تکثیر می شود و شما بعد از ۸ سال تا ۴ الی ۵ برابر هر مقدار پیازی که کاشتید می توانید از زمین در بیاورید و بفروشید یا در زمین دیگری بکارید.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره بازار فروش و سود حاصل از کشت زعفران در ایران

عکسمعرفی زعفران و پیاز آن:

همانطور که می دانید زعفران گیاهی است پایا که پیاز آن غده‌ای و توپر و دارای چند پوست و یک مغز سفید رنگ با ته تخت و نوک برآمده است که گل و ساقه جدید از غنچه‌های روی پیاز به وجود می‌آیند.
پیاز زعفران: پیازهای جوان پوسته‌ای قهوه‌ای رنگ دارند ولی پیازهای مادر چند پوسته دارند، پوسته رویی پرزدار و مغز پیاز سفید و شیرین و قطر آن بین سه تا پنج سانتی‌متر است. تفاوت پیاز خوراکی و پیاز زعفران این است که پیاز خوراکی دارای برچه‌هایی است ولی پیاز زعفران یک تکه و توپر است.

این گیاه تنها ۳ بار در سال – مهر‌ماه (قبل از محصول‌دهی) و اوایل آذرماه (در پایان محصول‌دهی) – به آب نیاز دارد و تا بهار، آب باران و برف برای آن کافی است اگر بارندگی باشد. کاشت، داشت و برداشت آن فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد،حمل و نقل آن گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری دارد.
بیشتر از صدهزار خانوار، در استان خراسان رضوی از این محصول روزگار می‌گذرانند. و چند سالیست به خاطر اینکه زعفران گیاهیست کم آب و پر درآمد کشاورزان اغلب نقاط ایران از جمله فارس اصفهان تبریز یزد کرمان تهران استان مرکزی لرستان گلستان کرمانشاه و ….. به کاشت آن اقدام کرده اند و بازدهی خوبی هم داشته از حدود ۲۳۰ تن زعفرانی که هرسال در جهان تولید می‌شود، بیش از ۱۸۰ تن آن در خراسان به دست می‌آید.

ما آماده پاسخگویی به کلیه سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات هستیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن