آموزش آرایشگری مبتدی تا حرفه ای (رایگان)

پاکسازی صورت با لیزر: همه نکات مهم که باید بدانید!

چرب زبان

زمانی بود که خیلی به بهتر شدن پوست صورتم اهمیت نمی‌دادم. پاکسازی و مرطوب کردن تمام کاری بود که برای از بین بردن آکنه باید انجام می‌دادم. اما کمی بعد استرس درسی، برنامه‌ریزی برای آینده، شکست عشقی و کمبود خواب کم کم روی پوست یکدست من خودش را نشان داد. حالا تقریبا ماهی یکبار سر از سالن اسپا در می‌آورم (اگر احساس کنم واقعا تاثیر دارد، ماهی دوبار).

کارهایی که برای برگرداندن پوستم به حالت سابقش انجام داده‌ام عبارتند از:

روش فیشیال اروپایی کلاسیک، درمان با طلای 24 عیار و فیشیال درمالاین فیوژن. کمی بعد در مورد لیزر + لیزر لایت صورت شنیدم که در مرکز زیبایی اسکین لاندری که ادعا می‌کند با حداکثر 100 دلار منافذ پوست را پاک کرده، پوست را روشن‌تر و بافت آن را تقویت می‌کند، انجام می‌شد. این درمان تنها 15 دقیقه زمان می‌برد. اگر حقیقت داشته باشد خوب است.

حتما بخوانید: 28 ترفند کاربردی نگهداری مواد غذایی (تازه ماندن و ماندگاری بیشتر)

اسکین لاندری در سال 2013 با هدف لیزر صورت که از ترکیب لیزر nd:YAG و IPL برای کاهش آکنه، چین و چروک و تقویت بافت پوست استفاده می‌کند، راه‌اندازی شد. من برای لیزر صورت به شعبه اسکین لاندری مرکز شهر رفتم و قبل از ملاقات نمونه‌های قبل و بعد مشتریان را بررسی کردم. پوست زنان در آن عکسها باطراوت، روشن و کشیده شده به نظر می‌رسید. اما در اکثر بررسی‌هایم چهره‌ای را که شبیه مال خودم باشد پیدا نکردم. همین هم باعث این سوال برایم پیش بیاید که آیا لیزر صورت به رنگدانه‌های عمقی پوست من کمک می‌کند یا به آنها آسیب می‌زند؟

این فرآیند بسیار ساده بود: من مشخصاتم را وارد کردم و سپس متخصص زیبایی به من یک دستمال مرطوب داد تا پوستم را تمیز کنم و مرا به اتاقی که این رویه در آنجا انجام می‌شد، هدایت کرد. من در یک اتاق کوچک روی یک تخت دراز کشیدم و قبل از اینکه متخصص مرحله به مرحله درمان مخصوص را روی من اجرا کند، نکات مربوط به مراقبت از پوست را برایم توضیح داد.

تاثیر ترکیب لیزر nd:YAG و IPL برای کاهش آکنه

اولین بخش لیزر nd:YAG است که زیر سطح پوست را هدف قرار می‌دهد، بنابراین باکتری‌ها، خاک، روغن، و اندازه منافذ را کاهش داده، کلاژن را تحریک می‌کند و البته به هایپر پیگمنتیشن یا بیشتر شدن لکهای پوستی کمک می‌کند. من فکر می‌کنم این نوع لیزر به صورت بالقوه باعث ایجاد هایپر پیگمنتیشن قسمتهای مستعد پوست (یعنی اطراف دهان و امتداد گونه‌ها) می‌شود.

بخش دوم لیزر لایت IPL است که روی هر چیزی روی سطح پوست از جمله قرمزی کار می‌کند. در اصل به شما کمک می‌کند تا رنگ پوستتان را یکنواخت کنید. از آنجا که شما پیگمنتهای زیادی روی پوستتان دارید، ما قصد داریم بخش IPL را حذف کرده و هیدراته کردن بیشتر پوست و استفاده یک سرم ساخته شده از اسید هالورونیک را جایگزین آن کنیم.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

این درمان به اندازه‌ نیشگون گرفتن یک کودک نوپا درد دارد و سوزش کمی حس می‌شود که البتهطبیعی است و پس از هیدراسیون فروکش می‌کند. بعد از اینکه کار به پایان رسید و پوستم کمی حساس شده بود (که باز هم طبیعی است)، پوستم برق می‌زد. دوستان و خدمه آن سالن هم بعدا آن را تایید کردند.

حتما بخوانید: 10 کاربرد زغال فعال برای زیبایی، سلامتی و زندگی

اما این درخشش پوست چقدر دوام دارد؟ هر چند وقت یکبار می‌توانم این درمان را انجام دهم؟ در ادامه با بیان نظرات دکتر آدام گییر متخصص پوست نیویورکی بیشتر به این موضوعات خواهیم پرداخت.

لیزر صورت چیست؟

درمانی است که با اعمال روشهای موثر و ایمن کلاژن را تحریک کرده و رنگ پوست را یکدست می‌کند و باعث افزایش کیفیت اولیه پوست صورت می‌شود. در اسکین لاندری، لیزر و لیزر لایت صورت مزیتهایی دارد که شاید با مراجعه به یک درماتولوژیست هم شامل حالتان شود اما با این لیزرها کارهای بیشتری می‌تواند برای پوست کرد که هم سریع‌تر و هم نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود.

از چه نوع لیزرهایی برای این درمان استفاده می‌شود؟

هیچ لیزر واحد قابل قبولی وجود ندارد که برای صورت به کار گرفته شود. لیزرهای غیرفرسایشی دستگاه بازسازی سطح صورت هستند که کلاژن را تحریک کرده و ظاهر پوست را بدون ایجاد آسیب در سطح، بهبود می‌بخشند. لیزرهای فرسایشی تهاجمی‌تر هستند و معمولا پوست را می‌سوزانند. لیزرهای فرسایشی برای صورت مناسب نیستند چون این بخش باید نرم و سالم باقی بماند.

پس از آن می‌رسیم به دستگاه‌های IPL یا همان دستگاه‌های پالس نوری شدید که به آن فوتو فیشیال هم می‌گویند. بنابراین وقتی پرسیده می‌شود فوتو فیشیال چیست می‌توان گفت نوعی درمان با لیرز IPL یا یک دستگاه پالس نوری شدید است. در حال حاضر این نوع لیزر شامل سایر درمانهای لایه‌ای از جمله بازسازی رویه با انرژی کم، بسیار شدید و عامل غیر فرسایشی مثل لیزر nd:YAG است.

حتما بخوانید: 9 تا از لوکس ترین و بهترین سالن های زیبایی خانم ها در شهر تهران

در اسکین لاندری وقتی نوبت به لیزر و فیشایل لایت می‌شود ما یک درمان IPL را با درمان لیزری YAG تحریک کننده کلاژن با طول موج بلندتر ترکیب می‌کنیم.

چه نوع پوستی با انجام درمان لیزر صورت دچار مشکل می‌شود؟

هیچ کس برای هیدراته کردن پوست سراغ لیزر نمی‌رود چون لیزرها در کل روی هدف قرار دادن ساختارهایی در پوست مثل پیگمنتیشن، کاهش قرمزی و لکه‌های پوستی تمرکز دارند. این درمانها مطمئنا می‌توانند نرمی را برای پوست به ارمغان بیاورند اما اگر کسی پوست بسیار خشکی دارد، این روش را به عنوان درمان مستقیم خشکی توصیه نمی‌کنم. ممکن است مراحلی برای افزایش آبرسانی به پوست اضافه شوند اما در کل لیزرها بیشتر روی منافذ، چین و چروکها، بافت، رنگ و سفت کردن پوست تمرکز دارند تا هیدراته کردن آن.

از آنجا که لیزر و لایت فیشیال ملایم هستند، آیا می‌توان آنها را با سایر فیشیالهای اولیه مثل اسپا ترکیب کرد؟

قطعا! شما می‌توانید به صورت نوبتی از هر کدام از آنها بهره ببرید. یعنی مثلا یک هفته یا یکبار در ماه لیزر صورت را انجام دهید و سپس در یک اسپای سنتی که در آنجا به پوست بخور داده می‌شود و جوش‌های سرسیاه بیرون کشیده می‌شوند، به پوستتان بیشتر برسید.

آیا محصولاتی وجود دارند که شما می‌بایست استفاده از آنها را در روزهای نزدیک به لیزر درمانی صورت متوقف کنید؟

وقتی می‌خواهید برای لیزر صورت اقدام کنید، بهتر است تا حد امکان پوستتان را هیدراته نگه دارید. من معمولا حداقل 3 روز (به طور ایده‌آل تا یک هفته) قبل از درمان مصرف رتینوئیدهایی مثل رتین آ یا رتینول را متوقف کردم. البته خیلی هم ضروری نیست اما اگر پوست بسیار حساسی دارید، ایده خوبی است که قبل از مراجعه به مرکز لیزر درمانی، رتینوئید مصرف نکنید.

به علاوه درمانهایی که شامل اسید گلیکولیک اسید یا هر چیزی که باعث پوسته پوسته شدن یا تحریک‌پذیری بیش از حد معمول است را باید چند روز جلوتر از روز انجام لیزر متوقف کنید. اسکین لاندری قبل از لیزر، از هر مشتری یک تست می‌گیرد تا مطمئن شود پوست سالم است و برای درمان خیلی حساس نیست.

حتما بخوانید: قانون جذب عشق: چگونه از آن برای جذب فردی خاص استفاده کنیم؟

آیا نمونه‌ای وجود داشته که مجبور شده باشید به کسی بگویید “شاید بهتر باشد این درمان را انجام ندهید؟”

لیزر صورت واقعا می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای برای آن دسته از افرادی که به دنبال پیشگیری و اصلاح هستند یو ا پوست حساس و آکنه‌ای دارند به همراه داشته باشد. من فکر نمی‌کنم کسی باشد که بتوان گفت باید از این عمل خودداری کند، مگر اینکه بررسی‌هایی انجام شود و شرایطی مثل شیوع سرماخوردگی شدید یا شرایط پزشکی که حساسیت به نور را به همراه داشته باشد، پیش بیاید. و یا مناطق روشنی در پوست وجود داشته باشد که ملتهب یا آسیب دیده باشند. در این شرایط توصیه می‌شود فرد مجددا زمانی که در وضعیتهای ذکر شده نبود برای لیزر مراجعه کند. بنابراین مواقعی هستند که درمان باید به تعویق بیفتد یا لغو شود چون افراد نمی‌توانند به خاطر شرایطشان روند لیزر درمان را تحمل کنند و خطراتی برایشان وجود خواهد داشت. البته چنین مواردی نادر هستند اما آگاهی از آنها ضرری ندارد.

آیا برای آن دسته از افرادی که پوست تیره دارند اما آکنه یا لکهای تیره دارند، لیزر صورت مفید است؟

اگر اصلا مستعد ایجاد لک بر روی پوست صورتتان نیستید، لیزر کربن فیشیال می‌تواند برای شما بسیار عالی باشد. پاک کردن عمقی منافذ پوست، تحریک کلاژن و جوانسازی پوست را تسریع می‌کند اما باید از درمان IPL صرفنظر کرد. برای افرادی که پوست تیره‌تری دارند، در به کارگیری IPL و پالس نوری شدید باید بسیار محتاط بود چون انرژی لیزر در تعداد عبورها باید اصلاح شود تا این اطمینان به وجود بیاید که از مقدار ملانین موجود در پوست محافظت می‌شود. بنابراین برای لیزر استاندارد و لایت فیشیال ما درمان IPL را حذف می‌کنیم تا به ملانین اپیدرمال بیش از حد گرما ندهیم.

حتما بخوانید: چگونه خیلی سفید شویم و پوستی روشن داشته باشیم (روش قطعی و جدید خانگی)

مراقبت پس از لیزر چگونه است؟

خوبی لیزر استاندارد و درمان نوری در این است که پوست شما پس از آن بهتر از قبل خواهد شد. پوست شما باطراوت و نرم به نظر می‌رسد و می‌درخشد. البته آبرسانی بیشتر به پوست با استفاده از محصولات مناسب پس از لیزر درمانی واقعا باعث می‌شود هرگونه التهاب موقتی ناشی از لیزر کاهش یابد. چند روز استفاده از ضد آفتاب و مرطوب نگه داشتن بیشتر پوست می‌تواند موثر باشد اما هیچ محصول خاصی که شما برای بعد از عمل لیزر استفاده کنید، وجود ندارد. پوست شما پس از انجام لیزر برای جذب ترکیبات فعال آماده‌تر خواهد بود. در نتیجه زمان خوبی است تا روی استفاده از آنتی اکسیدانها و ترکیبات ضد پیری غیر تحریک کننده تمرکز کنید. تا 48 ساعت هم از مصرف رتینوئیدها یا اسید گلیکولیک خودداری کنید.

ویدیویی از نحوه انجام لیزر صورت

 

شنیون

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا