آموزش روبان دوزی (تصویری)

آموزش شروع به کار روبان دوزی برجسته با ابریشم ( ویژه افراد مبتدی)

چرب زبان

روبان دوزی برجسته هنری است که شما به صورت خود آموز می توانید ، آن را یاد بگیرید. در سطوح بسیار مقدماتی کوک زدن آموزش داده می شود. بنابراین این نوع از روبان دوزی بیشتر از انواع دیگر آن کاربرد دارد به خصوص اگر شما بخواهید کاری بسیار هنری و حیرت انگیز انجام دهید. برای کسانی که روبان دوزی انجام می دهد ،یادگیری این نوع روبان دوزی ارزش زمان گذاشتن را دارد. اگر به سال 1700 میلادی بازگردیم، متوجه می شویم روبان دوزی برجسته با ابریشم نوعی کار آرایشی و زینتی روی لباس ودکوراسیون منزل به حساب می آید. این نشان می دهد که این هنر از گذشته های دور تا همین حالا طرفداران زیادی را جذب خودش کرده است.

1-نکات مهم اولیه

یکی از چیزهایی که روی پارچه برجسته می شود، طرح روی آن است، استفاده از حجم وسیع روبان به جای کوک های ساده، نشان دهنده این است که مواد و وسایل زیادی در آن به کارگرفته شده است.

گل هایی که درهنر روبان دوزی استفاده می شوند، طرح های بسیار رایجی دارند وبه این دلیل که کوک هایی که روی روبان دوخته می شوند بسیار طبیعی به نظر می رسند. اغلب کوکی که توسط یک روبان دوخته می شود، شبیه غنچه گلی است که کاسبرگ سبزرنگی آن را پوشانده است.

 


روبان دوزی

توی این پک فوق العاده، سرمه دوزی و ربان دوزی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! سرمه دوزی و ربان دوزی رو سریع یاد بگیر همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا پول در بیار!


 

برای این که این هنر را کامل بیاموزید باید زیاد تمرین کنید با این حال شما می توانید از تمرین های ساده شروع کنید و در ابتدا فقط آن را نوعی سرگرمی در نظر بگیرید.

2- انواع روبان و قابلیت هایش برای روبان دوزی

word image 118

روبان

برای ربان دوزی به خصوص روبان دوزی برجسته بهترین کار این است که از ابریشم استفاده کنید.امکان استفاده از الیاف مصنوعی وجود دارد ولی کار شما را سخت خواهد کرد. ابریشم به دلیل نازک بودنش به راحتی از پارچه و یا گاهی از خودش عبور میکند. ابریشم قابل شستشو است و این زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که شما بخواهید از روبان دوزی روی لباس های خود استفاده کنید. اگر تصمیم دارید که روبان دوزی را روی الیاف مصنوعی انجام دهید، ابتدا آن را روی پارچه خود امتحان کنید و ببینید که از پارچه عبور می کند یا نه.

حتما بخوانید: آموزش تصویری ساخت گل با روبان پارچه ای (رایگان)

شما می توانید این پارچه ها را از مغازه های محلی اطراف خود یا به صورت آنلاین تهیه نمایید. این روبان ها انواع مختلفی از سایز بندی را دارند و برای کارهای گوناگون ، قابل دسترس هستند. سایز های مختلف ، تفاوت های زیادی را ایجاد می کند همان طور که می دانیم روبان های پهن تر ، تاثیرگذاری بیشتری نیز دارند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

سوزن

سوزن روبان دوزی که انتخاب می کنید باید نوک تیز و سوراخ بزرگی داشته باشد. سوزن های چنیل در اندازه های 18-22 بسیار کارامد هستند.

پارچه

تعداد زیادی از انواع پارچه و سوزن و روبان وجود دارد که در روبان دوزی به کار می آیند با این وجود حرفه ای ها جنس نخ و الیاف طبیعی را پیشنهاد می کنند. اگر که با پارچه مصنوعی کار می کنید ممکن است بخواهید که از پارچه با بافت وسیع تری استفاده نمایید.

اگرهنگام کوک زدن، در همان لحظه ای که می خواهید سوزن را ازمیان پارچه عبور دهید، به مشکل برخوردید و کار برایتان سخت شد، از سوزن بزرگتری استفاده نمایید تا سوراخ بزرگتری ایجاد شود یا این که از پارچه بیشتری استفاده نمایید.

3- قرار دادن روبان داخل سوزن

word image 119

قرار دادن روبان های ابریشمی داخل سوزن با انواع دیگر روبان ها کمی تفاوت دارد و در این زمینه اولین قدم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که از روبان کمی استفاده کنید، زیرا اگر حجم زیادی از روبان را در دست بگیرید احتمال خراب شدن و ساییدگی روبان وجود دارد. طول 30 سانتی متر یا کمی بیشتر مناسب می باشد. روبان را از یک سر آ ن وارد سوزن کنید و سپس آن را به نوک سوزن بزنید، سپس به سمت پایین بکشید به طوری که به سوراخ سوزن برسد، حالا می توانید انتهای آن را محکم کنید.

شروع و توقف

در هنر روبان دوزی تمرینات خیلی خوبی وجود دارد که به شما در چگونگی فرایند قراردادن روبان داخل سوزن کمک می کند. زیرا که برای انجام روبان دوزی شما باید به دفعات این کار را انجام دهید .

اگر که شما به فکر فرار از این مرحله هستید، باید درپشت پارچه یک گره موقت بزنید و در هنگام دوختن اولین کوک ها آن را بادست بگیرید. بعد از این که چند کوک زدید، یک رشته نخ روبان دوزی که رنگ متناسب با روبان شما را دارد ، بردارید و انتهای کار را با آن بدوزید.

همچنین، شما می توانید انتهای کار را با گره روبان ریزکه توسط یک یا دو کوک ایجاد شده است ،ببندید و در آخر روبان اضافه و سوزن را جدا کنید.

حتما بخوانید: 20 طرح جدید رومیزی و روتختی روبان دوزی +فیلم

4- کوک های اولیه توسط روبان

word image 120

کوک ها

کوک روبان رایج ترین کوک در هنر روبان دوزی می باشد. این نوع کوک منحصر به فرد است و به کار معنای و مفهوم خاصی را می بخشد. این کوک از گل ها و نقش و نگار های مختلف الگو می گیردو البته با این که برای یادگرفتن آن باید تمرینات زیادی داشته باشید اما در نهایت ان را یاد می گیرید.

جدا از این نوع کوک، اگر تا به حال روبان دوزی انجام داده باشید حتما با بیشتر کوک هایی که روی ابریشم انجام می شود ، آشنایی دارید. هنگامی که متوجه شوید چطور کوک های مشابه ، به دلیل اختلاف در اندازه هایشان این قدر متفاوت به نظر می رسند، عاشق آن می شوید.

در عکس بالا تعدادی از این کوک ها نشان داده شده است.

در عکس بالا از چپ به راست شامل کوک مستقیم با یک پیچ، کوک قوس دار یا حلقه ای ( در واقع کوک ریزی با قوسی از روبان به طرف چپ می باشد)، گره فرانسوی و گره فرانسوی به همراه یک دم.( که به آن کوک مادگی گل هم می گویند).

مراقبت ها

شما باید مراقبت هایی در مراحل مختلف انجام کار یا درشروع روبان دوزی انجام دهید. مثلا پیچ هایی که شما روی روبان می زنید می تواند نتایج مختلفی را در پیش داشته باشد.این پیچ زدن می تواند خوب یا بد باشد . بنابراین لازم است تا مراقبت های لازم را انجام دهید.

مورد دیگری که باید در انجام آن دقت کنید، حرکت از یک ناحیه به جای دیگر است ، زیرا همان طور که می دانید اگر در این مرحله دقت لازم را داشته باشید ، روبان کش می آید و شکل نامطلوبی می گیرد که اصلا خوشایند نیست، حتی شاید این قضیه زمانی اتفاق بیفتد که شما می خواهید کوک بزنید. اگر این اتفاق افتاد بهترین کار این است که روبان آسیب دیده را کنار بگذارید و کار را دوباره از جای جدید شروع کنید.

حتما بخوانید: آموزش 10 مدل زیبای روبان دوزی با ابریشم و ساتن +عکس

5- آغاز کوک زنی

word image 121

حالا وقت ان رسیده است که سوزن و کمی روبان بردارید و کوک زدن را آغاز کنید. احتمالا زمانی که ببینید با این کوک های ساده توانسته اید طرح های بسیار زیبایی را خلق کنید، بسیار شگفت زده می شوید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا