آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (رایگان)

چگونه ژست خوب برای عکس بگیریم؟ (10 قانون مهم)

چرب زبان

یادگیری نحوه ژست گرفتن برای عکس سلفی یا قدی، یک مهارت اساسی است. اگر مدل نیستید یا از یک عکاس حرفه ای که به شما بگوید چه کاری انجام بدهید، خط نمی گیرید؛ جلوی دوربین ایستادن کار آسانی به نظر نمی رسد.

ممکن است شما بخواهید برای رسانه های اجتماعی، عکاسی مدلینگ انجام دهید و دوست ندارید که بد ظاهر شوید یا ژست بدی بگیرید. یا اینکه فقط در حال آزمایش این هستید که چگونه جلوی دوربین جلوه بهتری داشته باشید.

اینکه برای کجا و چه کاری عکس می گیرید، مهم است و شما را راهنمایی می کند.

 


لایتروم

توی این پکهای فوق العاده، عکاسی و ویرایش عکس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! یه عکس عالی بگیر، با ویرایش زیباترش کن، همه رو انگشت به دهن کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

(ما قبلا نحوه ژست گرفتن در عکاسی دسته جمعی را توضیح داده ایم و این مقاله متمرکز بر ژست های تک نفره است.) بیایید نگاه دقیق تری به نحوه عکاسی با استفاده از ۱۰ ایده مدل ها، اینفلوئنسر ها و عکاسان داشته باشیم.

چگونگی ژست گرفتن برای عکس مانند یک مدل (10 نکته)

1-پیدا کردن بهترین زاویه خود

احتمالا یک طرف چهره شما در عکس بهتر می افتد، به گالری یا صفحه اینستاگرام خود نگاهی بندازید و تصاویری را که احساس می کنید بهترین ظاهر را در آن ها دارید، پیدا کنید. به احتمال زیاد در همه آن ها زاویه صورت شما در عکس یکسان است.

پیدا کردن بهترین زاویه خود

“همه ما یک نیم رخ خوش عکس تر داریم. تحقیقات نشان می دهند که سمت چپ صورت ما احساسات را بیشتر نشان می دهد و به همین دلیل خوشایند تر به نظر می رسد.”

در هر صورت برای یادگیری نحوه عکس گرفتن، ابتدا باید بهترین زاویه صورت خود را پیدا کنید. بدین ترتیب می توانید ژست های مختلفی را در آن زاویه تمرین کنید. تمرین شما می تواند به این صورت باشد که جلوی آینه ژست بگیرید یا از خود فیلم بگیرید و یا در حین حرکت دسته جمعی عکس سلفی بگیرید، در آخر به انتخاب خودتان بستگی دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2-کج کردن سر

حالا که می دانید بهترین زاویه شما کدام طرف صورت است، از این دانسته به خوبی استفاده کنید و سرتان را به سمت بهترین سمت خود خم کنید. این کار زوایای طبیعی صورت شما را زیباتر جلوه می دهد و باعث می شود نزدیک تر به دوربین به نظر برسید.

کج کردن سر

این نکته می تواند برای تصاویر تمام بدن یا عکاسی با زاویه بسته برای محصولات تجاری مفید باشد.

چه نشسته باشید چه روی پای خود؛ این کار یک نکته ظریف است که می تواند به شکل کلی به ژست های شما کمک کند.

3-چرخش ۴۵ درجه

چرخش ۴۵ درجه

این یک قانون و قاعده در ژست های کلاسیک است که باعث می شود هر کسی علیرغم سن، جنس و نوع بدن خود خوش عکس تر به نظر برسد.

“به جای این که مستقیم رو به روی دوربین قرار بگیرید، بدن خود را به یک طرف که بهترین زاویه است بچرخانید. البته به طور کامل نچرخید بلکه وقتی در زاویه 45 درجه از دوربین قرار دارید، توقف کنید. این کار باعث می شود شما به قاب نزدیک تر شوید، درست مانند زمانی که سر خود را کج می کنید و تصویر زنده تر می شود. “

بدن شما با این حالت باریک تر به نظر می رسد زیرا منحنی های طبیعی بدن برجسته می شوند. این امر هم برای مردان و هم برای زنان صدق می کند زیرا در این حالت به جای زوایای تیز و اشکال حجیم، خطوط ملایم و باریک در عکس می افتند.

اکثر مقالاتی که در مجلات مد در مورد نحوه عکس گرفتن مشاهده می کنید این نکته را بیان نکرده اند. اما این نکته بسیار مهم است ، دفعه بعد که این گونه عکس گرفتید، در واتس اپ و اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

اگر زن و شوهر هستید، این ژست برای شما به خوبی جواب می دهد زیرا می توانید روبه روی هم قرار بگیرید و هر کدام با شانه مخالف به دیوار تکیه دهید.

4-انداختن وزن روی یک پا

Photos demonstrating pose with weight on one leg

بجای این که صاف و مستقیم، روی هر دو پا بایستید، کمی خم شوید و وزن خود را روی یکی از پاها بیندازید. وقتی این کار را انجام می دهید، پای دیگر آزاد است و می توانید زانوی خود را کمی خم کنید.

اگر می خواهید جلوه بیشتری به عکس بدهید می توانید یک پا را پشت یا جلوی پای دیگر قرار دهید.

“این ژست منحنی های طبیعی بدن را نیز برجسته می کند، زیرا ران ها کشیده می شوند و این موقعیتی عالی برای ژست گرفتن به خصوص در زنان است. “

همچنین می توانید همانند یک مدل قدم بزنید و از عکاس بخواهید که در همان حالت از پشت سر عکس بگیرد؛ تا لحظه ای عالی ثبت شود.

5-درست کردن وضعیت و ژست بدن

Good posture is key to looking good in photo

چه ایستاده باشید و چه نشسته باشید، یک پرتره زمانی خوب خواهد شد که بدن شما در وضعیت خوبی باشد. “برای خوب بودن وضعیت و ژست بدن، باید ستون فقرات صافی داشته باشید، به این معنی که قوز نکنید و انحنا های طبیعی داشته باشید.

همچنین هنگامی که ژست می گیرید شانه های خود را پایین تر بیاورید و گردن تان را طوری بالا ببرید که انگار چیزی از بیرون سر شما را می کشد.

مدل های حرفه ای دائما این گونه ژست می گیرند. گنجاندن همه این موارد در عکس ها باعث می شود که صورت و بدن شما باریک به نظر برسد و در هر عکسی اعتماد بنفس را به بیننده منتقل کنید

.این حالت یک ترفند عالی عکس انداختن برای مرد ها است، زیرا بدون توجه به قد مدل، قدرت و اعتماد بنفس او را نشان می دهد.

6-بیکار نبودن دست ها

در زندگی روزمره، بیشتر نگران مدل مو، آرایش، لباس و چیزهایی هستیم که چهره و بدن ما را زیبا نشان می دهند. ما به ندرت به دستان خود فکر می کنیم؛ وقتی در حال یادگیری نحوه عکس گرفتن هستیم، ناگهان نسبت به دستان خود بسیار آگاه می شویم.

ما واقعاً نمی دانیم با آنها چه کنیم و در نتیجه ، آن ها معمولاً در تصاویر بسیار ناجور به نظر می رسند.

یکی از بهترین راه حل ها این است که چیزی را با دستان خود بگیرید یا با آنها کاری انجام دهید. به این ترتیب، آنها را آگاهانه در ژست های خود تنظیم می کنید.

word image 286

می توانید از وسایل کمکی مانند کیف، توپ، کیف استفاده کنید … می توانید اینستاگرام یا پینترست را بگردید تا ایده های خلاقانه ای بیابید.

“اگر نمی خواهید عناصر جدیدی را در عکس وارد کنید، می توانید از لباس های خود استفاده کنید. یقه کت خود را بگیرید و آن را بالا بکشید، یا دستان خود را در جیب تان بگذارید. “

اگر لباسی دارید که جیب ندارد یا فکر می کنید این لباس خیلی غیر رسمی است، می توانید ژست کلاسیک “دست روی کمر” را بگیرید. البته این ژست بیشتر برای مدل های زن است. در نهایت، می توانید دستان خود را روی چانه خود قرار دهید یا از آنها برای نگه داشتن موهای خود استفاده کنید.

10 قانون اصلی ترکیب بندی (کامپوزیشن) عکاسی

وقتی جلوی دوربین هستید، چیز های مختلف را امتحان کنید و فقط از آن لذت ببرید.

ویدئوی بالا همچنین نحوه گرفتن عکس و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید را توضیح می دهد، بنابراین آن را بررسی کنید.

7-ایستادن کنار پنجره

Girl in window light

ممکن است به نظر برسد که روشنایی موضوعی جدا از ژست گرفتن است، اما این دو کاملا به هم مرتبط هستند.

به این دلیل که تضاد بین نور و سایه ها باعث ایجاد عمق در تصویر می شود و صورت و بدن ما را شکل می دهد.

وقتی خود را در کنار یک پنجره قرار می دهید، به طور خودکار این افکت را بدون نیاز به تنظیمات پیچیده استودیو ایجاد می کنید.

“بهتر است نور پنجره پراکنده باشد، زیرا این کار جلوی سایه های تیره ای که ممکن است ناخوشایند باشند را می گیرد. برای رسیدن به این هدف، مطمئن شوید که نور خورشید مستقیماً به پنجره نمی خورد. “

مثلا در یک روز ابری، ساعتی مناسب یا زمانی از روز که نور خورشید به قسمت دیگری از ساختمان برخورد می کند.

8-جدا کردن بازو ها از بدن

بازو ها یکی دیگر از قسمت های پیچیده برای ژست گرفتن هستند. اگر کاری را با دستان خود انجام بدهید، این حرکت موقعیت بازوها را هدایت می کند.

به عنوان مثال، اگر دستان خود را در جیب تان بگذارید، به طور خودکار بازو های خود را خم می کنید، این کار خوب است زیرا بازوها را از تنه جدا می کند و شما را لاغرتر نشان می دهد.

جدا کردن بازو ها از بدن

اما در مورد ژست های دیگر چطور؟ اولین چیزی که وجود دارد این است که نباید بازو ها را به بدن خود فشار دهید زیرا این کار باعث می شود تا در عکس به نظر برسد که تحت فشار هستید. همچنین، این مسئله باعث می شود بازوها پهن تر از حد خود به نظر برسند (اکثر زنان این اتفاق را نامطلوب می دانند).

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، بی حرکت نبودن بازو ها است، البته نوجوانان کاملاً آگاه هستند که چطور در عکس خوب بنظر برسند.

9-چانه رو به جلو

وقتی عکاسی می کنید، مطمئن شوید که چانه را کمی رو به جلو نگه داشته اید. این حرکت کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

“اگر این ژست با لنز تله گرفته شود (مانند بیشتر پرتره های حرفه ای)، این ژست به خصوص بسیار تاثیرگذار خواهد بود، زیرا این نوع لنز ها تصویری فشرده ثبت می کنند.”

رازهای داشتن صورت زیبا (12 راز که کسی به شما نمی گوید)

با این کار گردن شما بلند و زیبا نشان داده خواهد شد. همچنین باعث می شود شانه های شما باریک تر به نظر برسند.

اگر در حال یادگیری نحوه عکاسی برای یک جشن یا یک عکاسی تجملاتی هستید، این نکته کوچک را به یاد داشته باشید.

10-آرام بودن

شاید اگر یک مدل حرفه ای باشید به عکس گرفتن و جلوی دوربین ایستادن عادت داشته باشید. وگرنه اکثر ما جلوی دوربین عصبی می شویم و این کاملا طبیعی است. اما خب می توانید کنترل کردن آن را یاد بگیرید.

“حتی افرادی که ظاهر زیبایی دارند هم اگر ناراحت باشند و یا به آن ها اجبار کنند، در عکس راحت نیستن. از سوی دیگر، هیچ چیز خوشایند تر از این نیست که با یک لبخند زیبا به اعتماد بنفس برسید.”

آرام بودن

فقط از شرایط لذت ببرید و آرام باشید، مشخص است که اگر شما هنوز در حال یادگیری نحوه عکس انداختن باشید و اعتماد بنفس نداشته باشید، این کار سخت است. اما به یاد داشته باشید که هر اندازه که می خواهید ژست بگیرید و عکس بندازید.

همچنین می توانید لباسی که پوشیده اید را تغییر دهید و یا اینکه تنظیمات مختلفی بر روی عکس اعمال کنید.

هیچ کدام از عکس های خیره کننده ای که در اینستاگرام مشاهده می کنید،” اولین عکس” نبوده است. اینفلوئنسر ها و مدل ها قبل از انتخاب عکسی که باید به اشتراک بگذارند، عکس های زیادی می گیرند.

آموزش صفر تا صد عکاسی با 20 درس رایگان

اول از همه اینکه، هر چه عکس های بیشتری بگیرید، انتخاب های بیشتری برای یافتن عکس مناسب خواهید داشت.

همچنین شما می توانید ژست های خود را تمرین کنید. راحت تر جلوی دوربین بروید و در درون خود احساس اطمینان بیشتری کنید. این امر یک تمرین شناخت و دوست داشتن خود است .

همچنین می توانید تمریناتی را انجام دهید تا بدن و صورت خود را آرام کنید.

ژست و زاویه مناسب عکس

ماهیچه های خود را نرمش بدهید یا این که چشمان تان را برای ده دقیقه ببندید؛ خلاصه هر کاری که مفید باشد را می توانید انجام دهید.

ایده دیگر این است که برای تمرین ژست های خود از بهترین دوستان تان کمک بگیرید . تا بتوانید بازخورد صادقانه ای درباره نحوه عکس گرفتن دریافت کنید.

ترفند های تکمیلی

در ادامه چند نکته ساده وجود دارد که به شما کمک می کند تا دفعه بعد که کسی از شما عکس می گیرد در بهترین حالت قرار بگیرید:

1-مراقب نور پردازی باشید.

صورت خود را به سمت نور بچرخانید، ممکن است خود شما مطابق عادت این کار را انجام دهید و خیلی واضح باشد. اما حتی در غیر رسمی ترین عکسبرداری نیز این نکته باید رعایت شود. چه بخواهید از نمای نزدیک عکس بگیرید و یا عکاسی تمام قد، به دنبال نور باشید و صورت خود را به آن سمت بچرخانید.

2-بدانید که موقعیت دوربین چگونه بر ظاهر شما تأثیر می گذارد.

آیا می خواهید قد بلندتر به نظر برسید؟ از عکاس خود بخواهید دوربین خود را کمی زیر سطح چشم شما قرار دهد. این زاویه همچنین می تواند به برجسته شدن زاویه فک شما هم کمک کند. یا شاید می خواهید فرورفتگی چانه را پنهان کنید؟ از عکاس بخواهید از کمی بالاتر از شما عکسبرداری کند.

3-نیمه زیباتر خود را بشناسید.

همه ما از همه نظر به یک اندازه خوب به نظر نمی رسیم. مدل های حرفه ای بهترین زوایای خود را می شناسند و به دنبال عکاسی از جهات خاصی هستند. این مسئله کمک می کند که بدانید وقتی می خواهید بهترین ظاهر خود را داشته باشید باید کدام طرفی بایستید. گاهی اوقات عکس گرفتن با این زوایا امکان پذیر نخواهد بود؛ مانند هنگامی که یک عکس گروهی ناگهانی می اندازید . اما اگر برای عکس گرفتن از سر یا عکاسی رسمی ژست گرفته اید، بروید و به عکاس خود اطلاع دهید که از کدام زاویه بهتر به نظر می رسید.

4-عکس های زیادی بگیرید.

اگر عکس های زیادی بگیرید، احتمالا عکسی که دوست داشتید نیز بین آن ها پیدا خواهد شد. این امر به ویژه در اولین باری که به صورت حرفه ای عکس می گیرید ، صدق خواهد کرد بنابراین در صورت امکان، تعداد زیادی عکس بگیرید. اگر از دوربین گوشی برای عکسبرداری دسته جمعی یا عکس های سلفی استفاده می کنید، توجه داشته باشید که اکثر این دستگاه ها حالت پشت سر هم نیز دارند، که در صورت نگه داشتن دکمه شاتر، ده ها عکس را می توان به صورت متوالی و پشت سر هم گرفت.

5-حرکت داشته باشید.

اگر در حال انجام یک عکسبرداری حرفه ای هستید، بهتر است در حال حرکت باشید زیرا این گونه طیف گسترده ای از ژست ها و زوایای انتخابی برای عکس شما فراهم می شوند. همچنین شما را از خشک و بی حالت ایستادن، باز نگه می دارد. هنگام ژست گرفتن به دوربین زل نزنید و طبیعی رفتار کنید . در لحظه حاضر باشید و بعداً نگران تصاویر نهایی باشید.

حتما بخوانید: چگونه ژست عکس سلفی بگیریم؟ (18 ترفند فوق العاده)

6-بسته به شرایط، حالت چهره خود را تغییر دهید.

برخی از عکس ها به ویژه عکس های مربوط به فروش و بازاریابی نیاز به تماس چشمی مستقیم با دوربین، لبخند واضح و جلوه ای گرم دارند. برای عکس های دیگر، ممکن است مستقیماً به دوربین نگاه نکنید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که وقتی برای عکس پروفایل خود مستقیم به دوربین نگاه نکنید ، سیستم های دوستیابی آنلاین ممکن است نتایج بهتری را به همراه داشته باشند. اینفلوئنسر ها و وبلاگ نویسان ممکن است بخواهند مستقیماً به دوربین نگاه کنند، در حالی که مدل های فشن ممکن است بخواهند کمی به سمت دیگر نگاه کنند.

پایین-عکاسی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا