سایر هنرهای مهم

بازاریابی شبکه ای چیست؟ روش کار آن به زبان ساده

چرب زبان

بازاریابی شبکه ای (Network marketing) نوعی مدل کسب و کار معروف و رایج است که روی فروش مستقیم محصولات به مشتریانی که به آنها نیاز دارند تمرکز می کند. دهها سال از عمر این نوع بازاریابی می گذرد و بازاریابی شبکه ای همچنان هم در حال رشد و گسترش است. آموزش php نیز می تواند کمک قابل توجهی به راه اندازی سایت و تقویت بازاریابی کند.

پخش و توزیع محصولات از قدیم الایام برای فروشندگان مساله دردسرسازی بوده است. فروشنده ها باید مشتریهای جدید را جذب می کردند، با فروشندگان دیگر رقابت می کردند و سایتهای فروش محصولات را در اختیار خریداران قرار می دادند؛ اما الان دیگر کار برای فروشنده ها راحتتر شده و امکان دسترسی به مشتریهای جدید و موفقیت بیشتر برای شرکتها بالا رفته است. بازاریابی شبکه ای فرصتی برای اشتغال به کسب و کاری با ساعات کاری انعطاف پذیر و قابل تغییر برای افراد ایجاد کرده است. این نوع کسب و کار به افراد امکان می دهد شرکت خودشان را به راحتی مدیریت کنند و کارهایشان را در زمانهای مختلف انجام بدهند.

انواع بازاریابی شبکه ای

بازاریابی مستقیم، بازاریابی چند سطحی، بازاریابی معارفه ای، فروش مستقیم به مصرف کننده (consumer-direct marketing)، بازاریابی ارجاعی (referral marketing) و کسب و کار تجاری خانگی (home-based business franchising) همگی اصطلاحاتی هستند که از آنها برای توصیف مدلهای کسب و کار شبکه ای استفاده می شود.

 


بازاریابی و مارکتینگ

توی این پک فوق العاده، بازاریابی و مارکتینگ رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی!بازاریابی و مارکتینگ رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار! 


 

از دست ندهید: تمام نکاتی که از کار کردن با وارن بافت طی 7 سال یاد گرفتم

رایج ترین نوع بازاریابی شبکه ای مدل کسب و کار یا همان بازاریابی چند سطحی (MLM) است. در این مدل بازاریابی، فروشندگان که به آنها «فروشندگان مستقیم» گفته می شود، محصولات شرکتها و کمپانی های مختلف را بدون واسطه می خرند و آنها را در بازارهای خودشان به صورت خرده فروشی یا آنلاین و یا در همایشها و کنفرانسهای تحت حمایت شرکت به فروش می رسانند.

1-بازاریابی مستقیم (Direct marketing)

بازاریابی مستقیم نوعی سیستم بازاریابی یک لایه است که در آن متخصص بازاریاب به طور مستقیم و از راههایی مثل تماس تلفنی، ایمیل یا نامه با مشتریان بالقوه و بالفعل ارتباط برقرار می کند. این نوع بازاریابی مستقیم ترین شکل فروش محصول به حساب می آید. به عنوان مثال اگر شما دوستان یا خانواده تان را متقاعد کنید تا یک محصول خاص را بخرند، بازاریابی مستقیم انجام داده اید.

بازاریابی مستقیم (Direct marketing)

حتما بخوانید: چطور یک کسب و کار خانگی موفق داشته باشیم؟

در بازاریابی مستقیم، شما خودتان وارد پروسه فروش می شوید و با عدم استخدام توزیع کننده و فروش مستقیم، هزینه هایتان را کاهش می دهید. به این ترتیب منابع بیشتری برای کسب و کارتان خواهید داشت که جزو محاسن این نوع بازاریابی به حساب می آید. تبلیغات کلیکی (Pay-per-click) و پرداخت به ازای سرنخ (pay per lead) این امکان را به بازاریابهای مستقیم می دهد که به ازای هر کلیک یا سرنخی که وب سایت آنها در ارتباط با محصول ارائه می کند، مبلغ مشخصی پول از شرکت مربوطه دریافت نمایند.

بازاریابی شبکه

یکی از جالبترین راهکارها در بازاریابی شبکه ای، بازاریابی مستقیم ایمیلی است. در این روش تبلیغ کنندگان محصول با توجه به علایق و سلایق مشتریان تبلیغات جذابی می سازند. در بازاریابی مستقیم شما تقریبا به راحتی می توانید با توجه به پاسخ مصرف کنندگان، روش بازاریابی را تحلیل و اندازه گیری کنید و در صورت لزوم سیاستهای موجود در بازاریابی را تغییر بدهید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2-بازاریابی وابسته یا معارفه ای (affiliate marketing)

خیلی از شرکتهای فروش محصول به روشهای مختلفی از بازاریابی معارفه ای که به آن بازاریابی وابسته هم گفته می شود استفاده می کنند. در این نوع بازاریابی، صاحبان سایتها و وبلاگ نویسان در سایت و وبلاگ خودشان لینک تبلیغ محصولات مورد علاقه شان را می گذارند. بازاریابی که سایت یا وبلاگ دارد محصولاتی که به حیطه کاری اش مرتبط هستند را انتخاب و آنها تبلیغ می کند. در نهایت هم در سود فروش این محصولات شریک خواهد بود.

از آنجایی که سایت کمیسیون ارجاع را پرداخت می کند، مشتریها هم می توانند با خیال راحت به سایت اعتماد کرده، روی لینک کلیک کنند و به خریدار تبدیل شوند. این نوع بازاریابی مکانی امن و مطمئن برای مشتریان به وجود می آورد؛ جایی که در آن می دانند محصولی که دنبالش هستند را پیدا می کنند. دقت کنید با راه اندازی سایت با یادگیری برنامه نویسی پی اچ پی php هم می توانید بازاریابی دیجیتال انجام دهید.

بازاریابی وابسته یا معارفه ای (affiliate marketing)

برای استفاده از این نوع بازاریابی باید تحقیق کنید و تبلیغات معارفه ای پردرآمد را پیدا کنید. البته بازاریابی معارفه ای فقط به وبلاگها و سایتها محدود نمی شود، بلکه برنامه هایی هم وجود دارند که می توانید آنها را روی گوشی یا تبلت خودتان نصب کنید و هدایت ترافیک به فروشگاهها، وب سایتهای خرید یا برندهای خاص، کمیسیون دریافت کنید.

از آنجایی که این فرایند خیلی آسان و سریع به نظر می رسد، خیلیها به موثر بودنش هم اعتقاد دارند. ولی نشانه هایی هم وجود دارد که به شما می فهمانند همیشه راهی که اکثریت انتخاب می کنند بهترین و موثرترین نیست.

پرینت کنید و نصب کنید در محل کار: جملات انگیزشی کسب و کار (66 جمله منتخب سال)

برای کسب درآمد از طریق بازاریابی معارفه ای راههای زیادی وجود دارد، ولی یک چیز بین همه آنها مشترک است: همه این روشها وقت گیر هستند. برای اینکه بتوانید فرایند سودآوری برای شرکتتان ایجاد کنید باید تلاش و زحمت زیادی به خرج بدهید. موقع فروش محصولات، برای هر فروش پورسانت پرداخت می شود. برای اینکه یک «نماینده فروش فقط با کمیسیون» باشید باید فقط روی فروش تمرکز کنید و نگران دریافت پول از مشتری در ازای آن نباشید.

3-بازاریابی چند سطحی (multi-level marketing)

در بازاریابی چند سطحی یا MLM، مصرف کنندگان و کسب و کارها می توانند فرد علاقه مند به صنعت مربوطه را پیدا کرده و در فرصتهای بازاریابی برند با او همکاری کنند. شرکت از طریق ارائه محصولات با قیمت دارای تخفیف، در تلاش است تا مصرف کنندگان بیشتری را ایجاد کند؛ مصرف کنندگانی که به میزان کافی مشتاق به صحبت دررابطه با محصول خود با خانواده و دوستان باشند و در حین ایجاد درآمد برای خود، به خرید سایر محصولات موردنیازشان نیز بپردازند.

توزیع کنندگان از سود فروش محصولات سهم می برند. با وجود نداشتن حقوق ثابت، این افراد همچنان مقدار قابل توجهی درآمد به صورت ماهانه کسب می کنند. این موضوع، انگیزه فراوانی به آنها می دهد تا به فعالیت همراه با پشتکار برای شما ادامه دهند.

بازاریابی چند سطحی (multi-level marketing)

شرکتهای بازاریابی چندسطحی زیربنایی سالم و آموزشهای فراوانی را ارائه داده و در نشان دادن فواید محصولات خود به افراد مؤثر هستند. علاوه بر این، همانند بسیاری دیگر از فروشندگان یا توزیع کنندگان، نمایندگان بازاریابی چندسطحی نیز قادر به سرمایه گذاری مجدد پول خود جهت خرید و فروش محصولات بیشتر هستند. همچنین، نرم افزارهای بسیاری برای کمک به اداره مؤثر سازمانهای بازاریابی چندسطحی وجود دارد.

این افراد علاوه بر دریافت کارمزد ثابت برای جذب توزیع کنندگان، از فروش محصولات نیز درآمد کسب می کنند. نمایندگان فروش، برای دستیابی به ردههای بالاتر، باید بر جنبه جذب نیروی تازه تمرکز کرده و به سطح مشخصی از حمایت مالی برسند.

باز هم ترفند: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم؟ 8 روش جدید

ویژگیهای شاخص بازاریابی شبکه ای

شخص (الف) بابت فروش خود، کارمزد دریافت می کند، اما درصورت استفاده از این دستمزد، بیشتر این پول باید به شخص (ب) تعلق بگیرد. شخص (ب) برای هر فروش شخص (ث) کارمزد می گیرد. این شیوه، سلسله مراتبی 3 سطحی است که می تواند مسائل بیشماری را در رابطه با آنچه که این کارگزاران، فعالیتهای مشابه می پندارند، ایجاد کند.

1-نداشتن تبلیغات

بازاریابیهای چندسطحی بستری ایده آل برای کسب و کارهایی است که قادر به صرف هزینه زیاد جهت تبلیغات نیستند. بازاریابی شبکه ای به مصرف کنندگان اجازه تبادل اطلاعات درباره محصولات به شیوه سنتی و استفاده از خدمات پیشرفته موبایل و تلفن را می دهد که به معنای نیاز کمتر این بازاریابی به اتکای بر تبلیغات است.

2-فروش مستقیم

شرکتهای بازاریابی شبکه ای برای فروش محصولات خود، به جای استفاده از کانال توزیع، بر اعضای مستقل تکیه دارند. تمامی اعضا و شریکان از میزان یکسانی از سود سهم می برند؛ در نتیجه تمایلی به عرضه محصولات خود به بازار ندارند.

3-منافع اعضا

با پیوستن به عرصه بازاریابی شبکه ای، قادر خواهید بود تا پول بیشتری به دست آورید و از مزایای اضافی به سود خودتان استفاده کنید. با افراد به صورت حضوری صحبت کنید، موقعیتهای شغلی موجود را به اشتراک بگذارید و کارمزد اضافی دریافت کنید.

حتما بخوانید: 15 تا از رازهای موفقیت افراد مشهور طبق جدیدترین تحقیقات

4-فلسفه فروش

بازاریابی شبکه ای رویکردی فروش محور، با تمرکز عمده بر جذب نیروی کار درکنار فروش است. به فروش محصولات به مخاطبان، برگزاری سمینارها یا ارائه محتوا برای کسب درآمد به عنوان کارمزد بپردازید.یکی از موارد مورد توجه بسیاری از شرکتها، ارتباط با مخاطبان و سایر افراد در صنعت مذکور، با هدف فروش واقعی محصولات خود است.

5-صاحبان کسب و کارهای مستقل

اعضا از بستر «صاحبان کسب و کارهای مستقل» استفاده می کنند. آنها برای ارتقای کسب و کار خود و به طور همزمان، کسب درآمد تلاش می کنند. داشتن مشتریان بیشمار از هر کجا، به صاحبان کسب و کار امکان بهره مندی از ساعات کاری انعطاف پذیر را می دهد.

6-ساختارهای حقوقی غیرثابت

بازاریابی شبکه ای شامل اجرای وظایفی معین برای به دست آوردن کارمزد است. الگوهای دستمزد در این حوزه، روشهای پرداخت محوری را در بر می گیرد که بسته به نیازهای شرکت متفاوت هستند.

7-چهارچوب متعهد

در بازاریابی شبکه ای، افراد، موظف به فروش محصولات بیشتر هستند. مبنای الگوی کارمزد محور بر آن چیزی است که فرد می فروشد. توجیه اعضا یا افراد جدیدتر نسبت به اینکه آنها متعهد به فروش بیشتر و کسب پول بیشتراند، مسئله ای واضح و ساده است.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها

ساختار بازاریابی شبکه ای

تولیدکنندگان نیاز به ایجاد ساختار بازاریابی شبکه ای مستحکم دارند که با داشتن توزیع کنندگان، توزیع کنندگان فرعی و معامله گران قادر به ایجاد آن هستند. تمامی این توزیع کنندگان، کالاها و محصولات را با قیمت عمده از تولیدکنندگان تهیه می کنند. می توانند محصولات را شخصاً استفاده کرده و یا به سایر توزیع کنندگان فروخته و سود کنند!

این موضوع، زنجیره ای را ایجاد می کند که تا زمان دسترسی توزیع کنندگان به مصرف کنندگان ادامه پیدا می کند. هنگامی که آنها مشتریان خود را پیدا کردند یا خود، مصرف کننده نهایی شدند، این زنجیره توزیع پایان می یابد. تولیدکنندگان برای ایجاد سیستم بازاریابی شبکه ای، نیاز به چندین توزیع کننده، توزیع کننده فرعی و معامله گر دارند.

ساختار بازاریابی شبکه ای

در نتیجه، خرده فروشها با خرید محصولات با قیمت عمده و به طور مستقیم از تولیدکنندگان، پول خود را پس انداز میکنند. آنها می توانند این محصولات را خود استفاده کرده و یا آنها را همراه با سود، به سایر توزیع کنندگان بفروشند. برای خرده فروشان، این زنجیره همچنان ادامه یافته و کوچکتر می شود.

این کار به آنها کمک میکند تا سود بیشتری از راهبرد بازایابی خود به دست آورند. کارگزاران از خود شرکتی ندارند و در عوض، به شیوه حق العمل کاری با شرکت های مراجعه کننده همکاری می کنند. این کار شباهت به همکاری با نمایندگان بیمه دارد و با مبادله کالاهایی که این شرکتها می فروشند، به آنها در پس انداز پول کمک می کند.

کاربرد بازاریابی شبکه ای

به طور معمول، ساختارهای کسب و کار نیازمند روش چندسطحی در بازاریابی، از بازاریابی شبکه ای استفاده می کنند؛ چرا که این تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود و جذب مشتریان جدید، نیاز به شبکه ای گسترده از خرده فروشان دارند. از طرفی، باید ساختار منسجمی برای پیگیری سفارشات خرید، درآمد و فهرست موجودی وجود داشته باشد.

بسیاری از کسب و کارها از این تجربه توزیع کنندگی پاره وقت برای ارتقای فروش داخلی خود استفاده می کنند. شرکتهای اَم وی (Amway) و تاپرویر (Tupperware)، نمونه ای از این روایتهای موفقیت آمیز هستند که از طریق توزیع کنندگان در سرتاسر جهان به درآمد رسیده اند.

نحوه شروع الگوی کسب و کار بازاریابی شبکه ای

آیا می خواهید شرکت بازاریابی شبکه ای تأسیس کنید؟ اگر جوابتان مثبت است اول مطمئن شوید که از یک گروه مرکزی قوی و گروه بازاریابی نیرومندی برخوردار هستید. ایده داشتن فردی که نسبت به شرکت شما علاقه مند است اما از قواعد پیروی نمی کند، شدنی نیست، چراکه می تواند تلاشهایتان را کمرنگ کرده و راهبرد بازاریابی تان را تحت تأثیر قرار دهد.

بازاریابی برای موفقیت کسب و کار ضروری است، اما شرکتها باید صداقت و درستکاری حقیقی خود را حفظ کنند که راهی برای بازاریابی خود است. در بازاریابی شبکه ای، شما به شرطی موفق خواهید بود که به جای عضوگیری بیشتر، تمرکز خود را بر محصولاتی که می فروشید، بگذارید.

حتما بخوانید: 10 نکته مهم برای انجام بازاریابی تلفنی موفق

در صورتی که می خواهید به شروع کسب و کار بازاریابی شبکه ای از صفر بپردازید، یکی از مهمترین گامها برای شما پیدا کردن یک عمده فروش یا تولیدکننده است. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به تعداد کافی از تأمین کنندگان جهت برآورده کردن نیازها و یا توزیع محصولاتتان دسترسی داشته باشید.

1-بازار کوچک متمرکزی پیدا کنید

باید بدانید که چرا می خواهید کسب و کار بازاریابی شبکه ای را شروع کنید. این موضوع نه تنها در داشتن اشتیاق بیشتر نسبت به موفقیت درکسب و کارتان موثر است، بلکه آگاهی از آنچه به آن علاقه مندید و آغاز موفقیت آمیز کسب و کارتان را نیز امکان پذیر می کند.

برای شرکت بازاریابی شبکه ای خود، یک خط تولید انتخاب کنید. محبوبترین نوع کسب و کار موجود در حال حاضر، بازاریابی چندسطحی است.

2-تأمین کنندگان عمده فروشی

از طریق اتحادیه عمده فروشان- توزیع کنندگان، به دنبال تأمین کننده عمده فروشی باشید و شرکت خود را در فهرست آن ثبت کنید. برای آشنایی بیشتر با شبکه، در گردهماییها شرکت کنید. از طریق این شبکه، ملزومات موردنیاز کسب و کار خود را بیابید.

3-ساختار قیمتی مقرر کنید

بر مبنای توصیه های تأمین کننده خود، نرخ خرده فروشی پیشنهادی مقرر کنید. ساختار کارمزدی برای توزیع کنندگان خود در چندین سطح متفاوت ایجاد کنید.

4-برنامه سازمانی و مدیریتی

از این برنامه برای محاسبه کارمزدهای خود، پیش از جذب توزیع کننده جدید استفاده کنید. از فرم برنامه، چند کپی بگیرید و بعد از قرار دادنشان در پاکت نامه، آنها را برای هریک از توزیع کنندگان که به تازگی جذب کرده اید، بفرستید. جهت مشخص کردن راههای تبلیغاتی کسب و کار بازاریابی شبکه ای، دفترچه راهنمای جامعی برای توزیع کنندگان ایجاد کنید.

5-به بازاریابی کسب و کارتان بپردازید

با مجله ای همکاری کنید که برای تبلیغات شرکت شما مناسب است. می توانید مجلاتی را که ارائه دهنده خدمات مرتبط با صنعت، نوع کسب و کار و یا محصولتان هستند را پیدا کنید. آگهی های ستونی در نیازمندیها برای جذب فرصتهای غیرمنتظره مناسب بوده و در مقایسه با تبلیغات با پرداخت در ازای هر مشتری بالقوه، مقرون به صرفه تر است.

بازاریابی شبکه ای یکی از مؤثرترین الگوهای کسب و کار برای بهینه سازی میزان دسترسی، فرآیند مشتری یابی و جذب نیروی کار است. وارد شدن به چنین حوزه ای نیازمند میزان بالایی از اعتماد است، اما ادامه دادن این کار نیز برای افراد می تواند بسیار پرمنفعت باشد.

آداب حرف زدن تلفنی با مشتری (9 قانون مهم و 11 اشتباه رایج)

بازاریابی شبکه ای راهی فوق العاده برای کسب درآمد اضافی است. توجه به این نکته ضروری است که این بازاریابی چیزی بیشتر از یک چهارچوب کسب و کار بوده و اغلب راه ورود توزیع کنندگان خواستار پیوستن به این عرصه است. موفقیت هر شرکت بازاریابی شبکه ای به طور مستقیم به وسعت و ژرفای ساختار سازمانی که بنا می کند، بستگی دارد.

ویدیوی آموزش مبانی بازاریابی شبکه ای

 

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا