سایر هنرهای مهم

آموزش کامل طراحی لنداسکیپ (و 11 اصل ضروری)

gold

معماران و طراحان منظر از دستورالعمل ها و ابزارهای مختلفی جهت خلق محیطی جذاب و کاربردی برای زندگی در فضای آزاد استفاده می کنند. در حالی که اکثر صاحب خانه ها و مالکان ممکن است تجربه آموزش پیشرفته را نداشته باشند، می توانند این اصول حرفه ای را یاد بگیرند.

اصول طراحی منظر، یعنی تناسب، نظم، تکرار و وحدت، مفاهیم اساسی ترکیب بندی هستند که متخصصان برای طراحی انواع فضاهای باز از آنها استفاده می کنند. خانه‌ها، پارک‌ها، زمین‌های گلف، مشاغل و سازمان‌های بی‌شمار دیگری از کاربرد هنری و عملی این اصول استفاده می کنند. شما هم می توانید این قواعد را یاد گرفته و از آنها استفاده کنید.

عناصر طراحی منظر در مقابل اصول طراحی

در ابتدا، طراح باید دید روشنی از اهداف پروژه داشته باشد. آیا علاوه بر ایجاد فضایی جذاب، نیاز به حریم خصوصی نیز هست؟ آیا از گیاهان خاصی باید استفاده شود؟ مثلا باغ گل رز ؟ پس از در نظر گرفتن همه مسائل مورد بحث، گیاهان، مصالح و ویژگی‌های آنها سازماندهی می‌شوند.

ویژگی‌های منظره را می‌توان با عناصر بصری خط، فرم، رنگ، بافت و وزن بصری توصیف کرد که به عنوان عناصر طراحی شناخته می شوند. اصول طراحی، دستورالعملی برای سازماندهی این ویژگی ها در یک لند اسکیپ زیبا هستند.

عناصر طراحی منظر

عناصر طراحی منظر ابزارهای برنامه ریزی مورد استفاده برای ترکیب ویژگی های مختلف باغ هستند. عناصر طراحی به تعیین انتخاب و محل قرارگیری گیاه، نوع مصالح، انواع و ویژگی های آب(عمق آب، جاری یا ثابت بودن، مسیر، حجم و….) و موارد دیگر کمک می‌کند.

  • خط
  • رنگ
  • بافت
  • فرم
  • توده یا وزن بصری

اصول طراحی منظر

اصول طراحی منظر روش هایی را که در آن عناصر طراحی باید استفاده شوند را مشخص می کند. آنها ایده آل های زیبایی و عملکرد را به چهار دستورالعمل یا دسته بندی تقسیم می کنند.

  • تناسب
  • نظم
  • تکرار
  • وحدت

1-تناسب

تناسب در محوطه سازی همان رابطه اندازه گیاهان، محوطه، ساختمان ها و … با یکدیگر و با مقیاس انسانی است. گیاهان کوچک در مقابل ورودی بزرگ خانه از نظر بصری به چشم نیامده و دیده نمی شوند، همانطور که یک درخت بلوط صد ساله با عظمتی که دارد، ممکن است خانه را کوچک تر از اندازه واقعی اش نشان دهد. راه حل این قضیه این است که از ابتدا جایگذاری کل عناصر را در نظر بگیریم و برطبق دید کلی ای که از آن به دست می آوریم چیدمان کنیم.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نسبت طلایی

از نظر عملی «نسبت الهی» یا «نسبت طلایی» از زمانی که مصری‌ها اهرام را ساختند، نقش کلیدی در طراحی بازی کرده است. این اصل بیان می کند که نسبت ضلع کوتاه به ضلع بلند باید برابر با نسبت ضلع بلند به مجموع هر دو ضلع (a/b=b/a+b) یا حدود 1:1.6 (مثلاً 5 x 8, 10 x 16 or 15 x 24) باشد. برای انسان ها این آرایش فضایی زیبا به نظر می رسد. از آن برای چیدمان فضاهای افقی مانند چمنزار یا عناصر عمودی مانند دروازه ها استفاده کنید.

اهمیت محصوریت

استفاده صحیح از نسبت ها منجر به دنج شدن و محصوریت فضای سبز، استخر و محوطه بازی کودکان می شود. بر طبق این اصل یک عنصر عمودی مانند پرچین یا حصار تزئینی، باید حداقل یک سوم طول فضای افقی باشد. بنابراین، برای داشتن مکانی دنج، حیاط 9متری خود را با پرچینی به ارتفاع 3 متر حصارکشی کنید.

تاکید و تنوع

2-نظم

این اصل شامل سازماندهی و تعادل در طراحی منظر می باشد. منظور از سازماندهی فضایی، همان ترتیب و چیدمان سه بعدی محوطه است. یک قیاس برای عنصر تعادل، تساوی (وزن بصری) است. هدف نهایی، رسیدن به تعادل در کلیت محوطه است.

تعادل متقارن و نامتقارن

تعادل می تواند با عناصر متقارن یا نامتقارن به وجود آید. در تقارن، گیاهان و مناظر به عنوان تصاویر آینه ای از یکدیگر قرار می گیرند مانند طراحی سنتی محوطه مکان های رسمی. در مکان های غیررسمی، با وجود عدم تقارن، با چینش فرم ها، بافت ها و رنگ ها با وزن بصری یکسان تعادل را برقرار می کنیم.

خطوط

خط نظم دهنده

یک طراح از عناصر موجود، مانند امتداد خط دیوار، پنجره ای خاص یا یک درخت بزرگ، برای اتصال و سازماندهی طرح، ایده می گیرد. این خطوط خیالی طراح را به سمت ترکیب عناصری سوق می دهد که یا کل را یکپارچه کرده یا فضا را به روشی زیباشناختی تقسیم بندی می کند.

3-تکرار

تکرار الگو دار

تنوع باعث افزایش جذابیت می شود، اما تلفیق زیادی از انواع گونه ها، رنگ ها، بافت ها یا ترکیبات مختلف در یک فضای نسبتا کوچک، منجر به سردرگمی می شود. تکرار الگوها و توالی های آشنا در یک منظره به ظاهر، نظم بخشیده و به ایجاد وحدت کمک می کند. درحالیکه، استفاده بیش از حد از یک عنصر، یکنواختی به همراه می آورد؛ پس راهکار کلیدی رعایت تعادل می باشد.

تکرار منظم

تکرار بدون الگو

برخی اوقات شرایط رشد اجازه استفاده از گیاهان یکسان در تمامی قسمت های محوطه را نمی دهد. تکرار لزوماً به معنای استفاده مکرر از موارد مشابه برای ایجاد یک الگو نیست. تکرر استفاده از فرم، بافت یا رنگ در سرتاسر محوطه، روشی موثر برای گنجاندن این اصل در جایی است که شرایط تغییر می‌کند.

جایگزینی

از جایگزینی به عنوان راهی برای ایجاد تکرار الگودار یا تکرار بدون الگو استفاده کنید. درواقع در جایگزینی، یک تغییر جزئی در توالی باعث ایجاد نظم بنیادی می شود. به عنوان مثال، با قرار گرفتن هر پنج شمشاد (با فرم کره) در یک راستا، یک گیاه با فرم هرمی قرار دهید. یا گیاهان گلدانی و هرمی را بطور یک در میان و منظم به دنبال هم قرار دهید.

درجه بندی

استفاده از یک تغییر تدریجی ممکن است باعث جذابیت عناصر تکرار شونده شود. مثلا یک فرم می تواند به تدریج کوچکتر یا بزرگتر شود، یا رنگ های شکوفه می توانند به تدریج تیره یا روشن تر شوند.

دستورالعمل تهیه ضدعفونی کننده دست خانگی توسط خودمان

4-وحدت

طراحی یکپارچه منظر، به این حس منجر می شود که همه عناصر با هم هماهنگند. اتخاذ یک تم یا سبک طراحی آزمایش شده، مانند باغ رسمی، باغ ژاپنی یا خشک منظر پردازی (زری اسکیپینگ) ، می تواند کمک کننده باشد، اما لزومی ندارد. وحدت که به آن هارمونی نیز گفته می شود، با استفاده مؤثر از تسلط، پیوند متقابل، وحدت و سادگی در چیدمان بافت ها، رنگ ها و فرم ها حاصل می شود.

تسلط

نقاط کانونی نقاطی هستند که توجه را به یک مکان خاص جلب کرده و به حرکت چشم در فضا کمک می کنند. از ویژگی های این نقاط می توان به متفاوت بودن رنگ، اندازه، فرم یا بافتشان در مقابل محوطه اطراف اشاره کرد. معمولاً برای این منظور از گیاهانی با فرم ها و بافت های منحصر به فرد و عناصر معماری مانند آب نما یا مجسمه استفاده می شود.

پیوستگی

پیوستگی فضایی

اغلب ما به دنبال ایجاد فضایی خصوصی تر در محوطه هستیم اما این کار پیوستگی فضایی را کاهش می دهد. در یک طراحی خوب از عناصر مختلفی استفاده می شود تا وحدت محوطه حفظ گردد بدین صورت که راهروها به عنوان زنجیری عمل کرده که همه قسمت ها را به هم متصل می کند. به همین ترتیب، هر خط راهنما به ایجاد وحدت از طریق اتصال کمک می کند.

وحدت سه تایی

عناصری که در سه گروه یا اعداد فرد گروه بندی می شوند، باعث ایجاد تعادل بصری شده و در عین حال وحدت منظره را تقویت می کنند. اعداد فرد به عنوان گروه شناخته می شوند و مانند اعداد زوج به راحتی قابل تقسیم نبوده و جذابیت بیشتری ایجاد می کنند.

سادگی

حذف ویژگی های غیر ضروری به جلوگیری از آشفتگی و بی نظمی محوطه کمک می کند. به عنوان مثال، به جای انتخاب 9 گل مختلف برای قسمت گلکاری، از یک رنگ یا یک نوع اصلی تاکید کننده انتخاب کنید.

آیا لازومی به آجر چینی حاشیه هست یا لبه تمیز و طبیعی بهتر جلوه می کند؟

44 مهارت که حتما باید در زندگی بلد باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک طرح خوب، ایده گرفتن از باغ‌ها و مناظری است که قبلا دیده‌اید و برایتان جذاب بوده است. از ترکیب گیاهان و مصالح سنگفرششان، الهام گرفته و ایده ها را باهم تلفیق کنید. آنها را با پروژه خود تطبیق دهید، سپس از آنچه که گفتیم برای راهنمایی استفاده کنید.

3 ویدیوی عالی ببینید

 

 

 

حتما بخوانید: 12 نکته اجرایی محوطه سازی حیاط منزل

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام مطلب لنداسکیپ عالی بود استفاده کردم لیسانس معماری داخلی هستم میخوام منحصرا روی لنداسکیپ و روف گاردن کار کنم چکار کنم بنظرتون چی نیازه یاد بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا