سایر هنرهای مهم

طراحی لند اسکیپ معماری چیست؟ موارد مهمی که باید بلد باشید

اصطلاح منظر یا لند اسکیپ (Landscape) به منطقه‌ ای اطلاق می‌ شود که ماهیتش نتیجه کنش و تعامل عوامل طبیعی و یا انسانی است.

از نظر Home Quality Mark لند اسکیپ منطقه ای است که ویژگی های بصری و ماهیتش از محیط زیست، اجتماع و ارزش اقتصادی نشات می گیرد و معمولا به عنوان نتیجه عمل و تعامل عوامل طبیعی و انسانی مثل آثار هنری و تاریخی , مناظر دیدنی، فرهنگی و تفریحی در نظر گرفته می شود.

فهرست

1-مقدمه

2-سافت اسکیپ

3-هارد اسکیپ

4-معماری لند اسکیپ

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مقدمه

طراحی منظر یا لند اسکیپ همان محوطه سازی و معماری لند اسکیپ است که بر اساس آن المان های محیطی، مناطق شهری یا باغچه ها چیده و اصلاح می شوند . این شاخه شامل طراحی و مدیریت فضا های باز برای ایجاد محیط های شهری و روستایی هم هست.

طراحی لند اسکیپ را می توان در طیف گسترده ای از پروژه ها از پارک ها و فضا های سبز گرفته تا باغ ها مکان های ورزشی و املاک بزرگ مثل توسعه مسکن، پارک های تجاری، دانشگاه ها، مجتمع های بیمارستانی و غیره گنجاند. ممکن است برای بازسازی یا بهبود مکان ‌هایی مثل سایت ‌های (زمین ها) برون ‌فیلد یا سایت ‌های درگیر استفاده شود و ممکن است بخشی از برنامه متعادل سازی تنوع زیستی برای کمک به کاهش تلفات زیست بومی که حاصل یک ساخت و ساز جدید است، باشد.

word image 16

لند اسکیپ در میان کاربرد ها و فواید بسیاری که دارد، می تواند به کاستن فضا های بین ساختمان ها کمک کند، می تواند بین فضا ها ارتباط ایجاد کند، می تواند مسیری برای مردم، آب و حیوانات به وجود بیاورد و می تواند فضایی برای تفکر، اجتماع یا تفریح و حتی باغبانی فراهم کند. همچنین می تواند به بهبود کیفیت محیطی و مواردی از این قبیل هم کمک کند. لند اسکیپی که به خوبی طراحی و مدیریت شده می تواند توجه مردم را به یک قطعه زمین یا موقعیت جلب کند و تاثیر مثبتی روی ارزش املاک و رفاه فردی بگذارد.

موسسه لند اسکیپ (Landscape Institude) وظیفه حفاظت، نگهداری و بهسازی محیط طبیعی و مورد ساخت و ساز قرار گرفته برای منافع عمومی را بر عهده دارد. این نشان می دهد که معماری لند اسکیپ ریشه در درک این که محیط زیست چطور کار می کند و چه چیزی هر مکان را منحصر به فرد می کند، دارد. این نوع معماری ترکیبی از علم و هنر، ژرف بینی و اندیشه است. این یک حرفه خلاقانه و مهارت محور در برنامه ریزی استراتژیک ، ارائه و مدیریت است.

طراحی لند اسکیپ شامل چیدمان طیف وسیعی از عناصر است، مثل:

 • خود لندفرم
 • بنا های ساخته شده
 • مسیر های گردشی مثل جاده ها، مسیر ها، پله ها، رمپ ها، نرده ها و غیره (از جمله بررسی های مربوط به دسترسی)
 • پوشش گیاهی و کاشت
 • آب نماها، آثار هنری و تاسیسات دیگر (مثل تاسیسات آموزشی)
 • اسباب و وسایل
 • نور پردازی
 • زهکشی مثل سیستم های زهکشی پایدار شهری (SUDS)
 • تابلو ها

طراحی لند اسکیپ اغلب به دو بخش ” سافت اسکیپ ” یا “Soft landscape” یا ” هارد اسکیپ ” یا “Hard landscape” تقسیم می شود.

سافت اسکیپ

Softscape یا لند اسکیپ نرم شامل انواع پوشش های گیاهی، از گل ها و درختان گرفته تا بوته ها و پوشش های زمینی است. این فضاها به طور طبیعی در طول زمان تغییر و تکامل می یابند و تحت تأثیر آب و هوا، فصل و شرایط دیگر قرار دارند . باید در نگهداری این عناصر توجه ویژه داشت تا نظمی که باید داشته باشند را حفظ کنند.

word image 17

عناصر لند اسکیپ توسط عناصر هارد اسکیپ تکامل می یابند.

12 نکته اجرایی محوطه سازی حیاط منزل

هارد اسکیپ

لند اسکیپ سخت و یا hardscape متشکل از عناصر بی جان در محوطه سازی است. آن ها با این که ممکن است متحرک و سازگار با محیط باشند، “سخت” و تغییرناپذیر هستند . آن ها همچنین می توانند بر محیط نرم هم تأثیر بگذارند، مثل سنگ فرشی که باعث افزایش جریان آب می شود. هارد اسکیپ ممکن است شامل، پیاده رو ها، دیوار ها، مناطق نمایشی و حیاط خلوت ها، آلاچیق ها ، نرده ها، و غیره باشد.

word image 18

معماران لند اسکیپ

معماران یا طراحان لند اسکیپ ممکن است به عنوان مشاوران طراحی، پیمان کاران، نهاد های عمومی، مقامات محلی، مشاوران محیط زیست، و غیره کار کنند . نقش یک معمار لند اسکیپ می تواند گسترده و گوناگون و شامل موارد زیر باشد:

 • ملاقات با مشتریان برای بحث در مورد ویژگی های مورد نیاز لند اسکیپ مورد نظر
 • تحقیق در مورد قواره زمین مورد نظر برای بررسی این که آیا انتظارات مشتری را برآورده می کند یا خیر.
 • تهیه و ارائه نقشه های طراحی و نقشه های کاری با استفاده از پکیج های طراحی به کمک کامپیوتر CAD یا موارد مشابه
 • تکمیل چشم انداز و بخش های بصری برنامه های کاربردی نقشه کشی و یا ارزیابی اثرات محیطی
 • همکاری نزدیک با سایر متخصصان در پروژه ها
 • ارائه گواهی در تحقیقات عمومی

متصدیان لند اسکیپ معمولا در ارگآن های محلی کار می کنند و نقش اصلی آن ها اطمینان از حفاظت و ارتقاء چشم انداز های محلی است.

آموزش کامل طراحی لنداسکیپ (و 11 اصل ضروری)

سخت ترین انواع لنداسکیپ دیزاین

یک معمار لند اسکیپ خوب و معتبر تجربه یا آموزش کار با مسائل چالش برانگیز در زمینهایی با موقعیت تجاری و مسکونی را دارد. نمونه ای از این چالش ها عبارتند از:

 • مناطق شیب دار
 • دیوار های حائل
 • سیستم های آبیاری و زهکشی
 • طراحی سازه های فضای باز
 • حل مشکلات مربوط ارتفاع
 • طراحی یا ارائه مشاوره در مورد محل قرار دادن خطوط خدماتی، ورودی ها، راهرو ها و مناطق پارکینگ

معماران منظر دارای مجوز، فضا های عمومی و باز مثل پارک ها، پردیس ها، باغ ها، گورستان ها، مراکز تجاری، استراحت گاه ها، امکانات حمل و نقل و مناطق ساخته شده ساحلی را نقشه کشی و طراحی می کنند.

word image 19

آن ها همچنین برای بازسازی مکان های طبیعی آسیب‌ دیده توسط انسان ها مثل تالاب ‌ها، دالان ‌رودخانه‌ ها، مناطقی که از آن ها بهره برداری معدنی شده و زمین ‌های جنگلی طراحی و نقشه کشی می‌کنند . آموزش در مورد مناظر تاریخی و منابع فرهنگی به معماران منظر اجازه می دهد تا روی پروژه های نقشه کشی محافظت از مکان ها و مناطق تاریخی ملی، ایالتی و محلی در فضای باز کار کنند.

آموزش طراحی: 7 اصل مهم و مهارت های لازم (گرافیک)

معماران منظر در سازمان های خصوصی ، دولتی و دانشگاهی هم استخدام خواهند شد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا