مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چطور چهره شفاف داشته باشیم؟ (9 دستور خانگی)

چرب زبان

اگر چه برخی از افراد مایلند به کمک استفاده از لوازم آرایشی چهره درخشانی داشته باشند، اما درکل درخشندگی طبیعی پوست نشانه سلامت آن است.

عواملی چون دائما در معرض آلودگی های زیست محیطی قرار گرفتن و نیز عواملی مربوط به نوع و سبک زندگی فرد مانند استرس ،کمبود خواب، استفاده از لوازم آرایش نامناسب حفظ سلامت پوست را به خطر می اندازد لذا برخورداری از پوستی سالم و شفاف، نیاز به سعی و مراقبت های ویژه ای در این خصوص دارد که این مراقبت ها می تواند شامل مواردی چون استفاده روزانه از محصولات زیبایی با کیفیت و در عین حال مناسب پوست ،استفاده از روش های درمان خانگی ، حفظ پوست در برابر آسیب های وارده و نیز تغییر برخی از سبک های زندگی باشد.

این مقاله سعی دارد شما را با برخی راهکار ها به منظور داشتن پوستی سالم و شفاف آشنا کند که دیگر پوست تان تیره به نظر نرسد.

محصولات زیبایی ضروری که همیشه باید استفاده کنید

برخی محصولات آرایشی و زیبایی هستند که در واقع در سلامت ودرخشندگی پوست تاثیرگذار بوده و به نوعی استفاده از آن ها لازم و ضروری به نظر می رسد بنابراین بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید و بهترین نوع مناسب و سازگار با پوست خود را استفاده نمایید. در ادامه نام برخی از این محصولات زیبایی عنوان شده است:

1-مرطوب کننده

هیدراته کردن و مرطوب کردن پوست به طور منظم امری ضروری در خصوص سلامت آن است .بهتر است زمان استفاده از مرطوب کننده را به بعد از حمام اختصاص دهید تا این که در این حین که همچنان پوستتان تا حدی مرطوب است ، سطح آن را به کمک کرم مرطوب کننده بپوشانید تا این میزان رطوبت موجود از بین نرود و از بروز حالت خشکی پوست تان جلوگیری شود.

بنابراین می توانید از مرطوب کننده هایی که به صورت کرم، ژل و لوسیون موجودند، استفاده کنید. همچنین می توانید از مرطوب کننده هایی طبیعی نظیر روغن زیتون، شی باتر (کره شی) و روغن نارگیل نیز به منظور ایجاد رطوبت پوست استفاده کنید. چنانچه پوست تان چرب است از مرطوب کننده های ” نان کمدوژنیک” (غیرکومدون ساز) و یا مرطوب کننده هایی بر پایه آب استفاده کنید.

2-ضدآفتاب

استفاده ازکرم ضدآفتاب نه تنها از آسیب وارده به پوست در برابر نور آفتاب و در عین حال تیرگی پوست جلوگیری می کند ، بلکه به دلیل برخورداری از اجزای منعکس دهنده نور ،به پوست شما حالت درخشندگی می بخشد. در عین حال برخی کرم های ضدآفتاب باکیفیت موجودند که همزمان نقش مرطوب کنندگی پوست را نیز دارند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3- پاک کننده صورت

اینکه روزانه پوست خود را بشویید تا ذرات و آلودگی ها بر روی آن باقی نماند، موضوعی بسیار لازم و ضروری است، چرا که وجود این ذرات بر روی پوست، ظاهر آن را تیره می کند.

4-تونر

تونر

استفاده ازتونر، در پاک سازی سطح پوست و همین طورکوچکتر شدن منافذ پوستی کمک می کند و در عین حال بر سلامت و درخشندگی وحالت رنگ پوست تاثیر مثبت دارد.

5-دستمال مرطوب آرایشی

استفاده از دستمال مرطوب آرایشی، علاوه بر پاک کردن مواد آرایشی از سطح پوست می تواند ذرات و آلودگی های روی سطح پوست را بردارد و در عین حال پوست تان رطوبت خود را از دست ندهد.

6-برداشت سلول های مرده یا اگزفولیشن (exfoliation)

برداشت سلول های مرده یا اگزفولیشن (exfoliation)

توصیه می شود در هفته یک یا دو بار مانع از قرارگرفتن سلول های مرده پوست و یا ذرات آلودگی ها بر روی سطح پوست و منافذ آن شوید. برداشت سلول های مرده یا اگزفولیشن در واقع به پوست تان جلوه و حالت درخشندگی می بخشد. برخی لایه بردار ها در بازار موجودند و البته می توانید از لایه بردار های طبیعی از قبیل پوست پرتقال ، یا پودرجوی دوسر و عدس نیز استفاده کنید.

7-سرم صورت

سرم صورت

سرم ها به این لحاظ که حاوی ترکیبات مغذی و ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند، به پوست بدون این که به حالتی چرب و چسبنده شود، رطوبت رسانی می کنند.

درمان های خانگی که همیشه باید استفاده کنید

اگرچه محصولات زیبایی زیادی در دسترسند که به کمک استفاده از آن ها بتوانیم از پوستی سالم برخوردار باشیم، با این حال باید گفت برخی از این محصولات از آنجا که حاوی ترکیباتی شیمیایی هستند، ایجاد التهابات پوستی می کنند. بنابراین می توانید به جای استفاده از این محصولات از ترکیبات طبیعی در جهت پاک سازی و درخشندگی پوست خود استفاده کنید.

احتیاط: لطفا قبل از به کارگیری ترکیبات خانگی در خصوص کل پوست، ابتدا فقط قسمت کوچکی را به منظور تست حساسیت درنظر بگیرید.

شما می توانید این روش های خانگی که در ادامه آمده را امتحان کنید و پوستی شفاف و درخشان داشته باشید:

1-کمپرس سرد چای بابونه

کمپرس سرد چای بابونه

استفاده از چای بابونه به ویژه کمپرس یخ آن می تواند در صاف کردن پوست صورت و درخشندگی طبیعی آن موثر باشد.

بابونه گیاهی است حاوی خواص ضد باکتری و ضدالتهاب . استفاده از چای بابونه به ویژه کمپرس یخ آن می تواند در صافی سطح پوست صورت ودرخشندگی طبیعی آن موثر باشد .

چگونگی مصرف:

1-به مقدار دو یا سه فنجان چای بابونه آماده کنید.

2 – بعد از این که چای در دمای اتاق سرد شد، آن را در قالب های یخ ریخته و در فریزر قرار دهید.

3-سپس قالب های یخ حاوی چای بابونه را لای حوله تمیزی پیچیده و به مدت ده دقیقه بر روی صورت قرار دهید.

2-استفاده از پودر پوست پرتقال و چوب صندل برای تهیه ماسک صورت

استفاده از پودر پوست پرتقال و چوب صندل برای تهیه ماسک صورت

پودر پوست پرتقال یک لایه بردار طبیعی است و اساسا برای پوست های چرب بسیار موثر واقع شده و چربی و سلول های مرده پوست را از سطح آن برمی دارد. همچنین تحقیقات نشان داده عصاره پرتقال در ایجاد حالت روشن کنندگی پوست، رشد و تکثیر کراتینوسیت و حفاظت آن در برابر اشعه فرابنفش موثر است.

استفاده از یک ماسک صورت که درآن پودر پوست پرتقال و چوب صندل به کار رفته ، در ایجاد پوستی صاف کمک کرده و در عین حال این ماسک خاصیت خنک کنندگی پوست دارد و در موارد آکنه و التهبات پوستی نیز برای پوست مفید است.

چگونگی مصرف:

1-دو قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری خامه تازه مخلوط کنید ،سپس مقداری آب خیار به این ترکیب بیفزایید.

2-این ماسک را بر روی پوست استفاده کرده و اجازه دهید به مدت نیم ساعت بماند و بر روی صورت خشک شود.

3-سپس پوست خود را بشویید و خشک کنید.

3-ماسک لایه بردار زغال

ماسک لایه بردار زغال

زغال یک ماده طبیعی دارای قابلیت جذب است و می تواند میزان اضافی روغن را از سطح پوست بردارد .بنابراین استفاده از ماسک ذغال سنگ برای پوست های چرب بسیار موثر است.

زغال سنگ یک ماده طبیعی دارای قابلیت جذب است و می تواند میزان اضافی روغن را از سطح پوست بردارد.بنابراین استفاده از ماسک ذغال سنگ برای پوست های چرب بسیار موثر است بنابراین اگر پوستی خشک و حساس دارید از این نوع ماسک استفاده کنید .چرا که لایه نازکی از چربی پوست را برمی دارد .همچنین مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد زغال فعال، خاصیت لایه برداری و ضدپیری پوست دارد.

چگونگی مصرف:

1-دو قاشق غذاخوری پودر زغال فعال را به یک قاشق غذاخوری ژلاتین بدون طعم بیفزایید و سپس چند قطره آب اضافه کنید.

2-ترکیب را به مدت نیم ساعت در مایکروویو قرار دهید.

3-این ماسک را بروی صورت قرار دهید (به جز قسمت ابرو و خط مو)

4-زمانی که ماسک خشک شد که تقریبا به مدت نیم ساعت طول می کشد ، به جهت بالا آن را جدا کنید.

5- سپس صورتتان را بشویید خشک کرده و مرطوب کننده بزنید.

4-اسپری خیار

مقادیر زیاد آب موجود خیار برای پوست مغذی بوده و موجب طراوت و شادابی می گردد. همچنین استفاده از آب خیار به طور روزانه درکوچک کردن منافذ پوستی، کنترل التهابات و حالت صافی صورت نقش دارد.

چگونگی مصرف:

1-به کمک رنده یا مخلوط کن، آب خیار را بگیرید و سپس از صافی بگذرانید.

2-به مدت 10الی 15 دقیقه اجازه دهید آب از سطح صافی کاملا عبور کند.

3-عصاره خیار را در یک بطری اسپری بریزید.

4-سپس از یک تونر مناسب با پوست تان استفاده کنید و بعد از 10 یا 15 دقیقه دیگر بشویید.

5- این روش درمان خانگی را روزانه انجام دهید.

8 تا از بهترین کلینیک های زیبایی در شهر تهران

5-ماسک ماست و زعفران

ماسک ماست و زعفران

ماست، حاوی اسیدلاکتیک است که یک ماده طبیعی است که سلول های مرده پوست را از بین می برد. زعفران نیز دارای خواص ضدمیکروبی ، ضدباکتریایی و روشن کنندگی پوست است.

ماست حاوی اسیدلاکتیک است که یک ماده طبیعی است و سلول های مرده پوست را از بین می برد .این لایه برداری عمیق توسط هیدوکسی اسید آلفا صورت می گیرد که در نتیجه در پاکسازی پوست و درخشندگی طبیعی آن موثر است.

مصرف زعفران به جهت خواص ضدمیکروبی ، ضدباکتریایی و روشن کنندگی پوست بسیار توصیه شده است. علاوه بر این زعفران میزان گردش خون را بالا برده و در نتیجه در ایجاد حالت درخشندگی پوست موثر است.

چگونگی مصرف:

1-در یک کاسه به میزان دو قاشق غذاخوری ماست ریخته و چهار یا پنج قطره زعفران بیفزایید.

2-ترکیب را هم بزنید تا به صورت یکنواخت درآید.

3-این ماسک را به مدت نیم ساعت بر روی صورت تان قرار داده و سپس بشویید.

6-ماسک آوکادوو

آوکادوو دارای مواد مغذی است و می تواند در هیدراته کردن، روشن کنندگی و ایجاد حالت صافی پوست صورت نقش داشته باشد. چنانچه مقادیری عسل نیز به آن افزوده شود، در آبرسانی به پوست و نیز حالت سفت کنندگی آن تاثیر خواهد داشت. ماسک عسل و آوکادوو می تواند در روشن کنندگی پوست موثر باشد.

چگونگی مصرف:

1-مقداری آوکادوو را به حالت نرم درآورده و یک قاشق غذاخوری عسل به آن بیفزایید.

2-این خمیر را به مدت15 دقیقه بر روی پوست تان قرار داده و سپس با آب ولرم بشویید.

7-ماسک پاپایا، شیر و خاک رس

ماسک پاپایا، شیر و خاک رس

خاک رس در خصوص کنترل آکنه، روشن کنندگی پوست و بهبود حالت های پوست نقش دارد. شیر در افزایش میزان جریان خون موثر است و پاپایا نیز حاوی آنزیمی است که خاصیت لایه برداری پوست را داشته و بر میزان تقسیمات سلولی می افزاید.

چگونگی مصرف:

1-یک عدد پاپایای رسیده را له کنید، سپس یک قاشق غذا خوری شیر و یک قاشق خاک رس به آن بیفزایید.

2-به منظور پاکسازی صورت این ماسک را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست تان قرار داده و سپس بشویید.

8-ماسک ماست و خیار

همانطور که گفته شد خیار خاصیت تسکین دادن و طراوت بخشی به پوست صورت را دارد. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که در جوان سازی پوست موثرند. ماست نیز که در ترکیب این ماسک وجود دارد، درخصوص لایه برداری و ایجاد درخشندگی پوست نقش دارد.

چگونگی مصرف:

1-یک عدد خیار کوچک را رنده کنید و سپس آن را با دو یا سه قاشق غذاخوری ماست ترکیب نمایید.

2- این ماسک را بر روی صورت قرار داده و بعد از گذشت پنج یا ده دقیقه بشویید.

9-روغن درمانی

روغن کشی، یک شیوه ایمن و در عین حال مقرون به صرفه است که می تواند باکتری های موجود در داخل دهان و دندان را از بین ببرد و از آنجا که سلامت ظاهر پوست به سلامت درونی بدن و عدم وجود باکتری ها بستگی دارد، لذا با از بین رفتن این عفونت های داخلی بدن، جوش و آکنه بر روی پوست صورت ایجاد نمی شود.

چگونگی مصرف:

1-یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ( با کیفیت عالی) را به مدت بیست دقیقه در داخل دهان نگه دارید و سپس آنرا بیرون بریزید و در عین حال مراقب باشید که درحین این کار روغن را فرو نبرید. سپس دندان ها و دهان تان را به خوبی بشویید.

2- این کار را هر روز صبح ناشتا انجام دهید.

چگونه خیلی سفید شویم و پوستی روشن داشته باشیم

تغییراتی که باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید

باید گفت برخی عادات فردی و نوع سبک زندگی نیز بر سلامت پوست تاثیرگذارند. لذا با تغییر نوع سبک زندگی و برخی از این عادات فردی می توانید پوستی سالم و در عین حال به طور طبیعی درخشنده داشته باشید:

1-به طور روزانه یک محصول زیبایی استفاده کنید.

به طور روزانه یک محصول زیبایی مناسب پوستتان به کار ببرید و پوست خود را به کمک کرم یا لوسیون های مرطوب کننده به حالت هیدراته، حفظ کنید.

می توانید با یک متخصص پوست مشاوره کنید تا نوع محصول زیبایی مناسب و سازگار با پوست تان باشد و از بروز مواردی شایع چون آکنه جلوگیری کند.

2-پوست خود را در برابر نور آفتاب محافظت کنید

اشعه فرابنفش برای پوست مضر است و اغلب موجب تیرگی و ناصافی پوست می شود. قبل از خروج از منزل حتما یک ضدآفتاب با SPF30 و یا با SPF بالاتر استفاده کنید.

3-یک ماسک شبانه داشته باشید

می توانید شب ها از یک ماسک صورت به منظور هیدراته کردن آن و در عین حال کنترل بروز آکنه استفاده کنید .این ماسک ها اثرات روشن کنندگی و ضد پیری پوست دارند . مصرف شبانه آن ها موجب ایجاد حالت تسکین و ارامش پوستی شده و صبح روز بعد حالت چهره تان درخشان خواهد بود.

4-همیشه آرایش خود را پاک کنید

همیشه قبل از خواب آرایش صورت خود را پاک کنید، چرا که در صورت وجود مواد آرایشی، پوست امکان نفس کشیدن و یا انجام فعالیت های بازسازی سلولی خود در طول شب را نخواهد داشت.

5-رژیم غذایی بهتری در نظر بگیرید

رژیم غذایی بهتری در نظر بگیرید

هر آنچه از موادغذایی مصرف می کنید، در پوست شما اثربخشی آن ها دیده می شود. توصیه می شود رژیمی سرشار از ویتامین ث و غنی از سبزیجات و مرکبات داشته باشید و از آنتی اکسیدان هایی مثل گروه توت ها مصرف کنید. همچنین از میزان عدم کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین های آ و د اطمینان حاصل کنید چرا که برخی مشکلات پوستی از جمله خشکی پوست، به کمبود ویتامین ها بستگی دارد. در صورت نیاز بدن باید دارو های مکمل استفاده کنید.

6 -مقادیر زیادی آب بنوشید

روزانه به منظور خارج سازی سموم بدن، به مقدار 10 تا 12 لیوان آب بنوشید .نوشیدن آب به دلیل خارج شدن سموم بدن، ظاهری درخشان به پوست شما می بخشد.

راز صورت زیبا چیست؟ (9 کاری که باید انجام دهید)

7 – به اندازه کافی خواب شبانه داشته باشید

در هنگام شب فعالیت پوست بدن این گونه است که سلول های قدیمی جای خود را به سلول های جدید می دهند بنابراین حداقل هشت ساعت خواب و استراحت شبانه بسیار ضروری است و در سلامت و ایجاد درخشندگی پوست در روز بعد تاثیر به سزایی دارد.

8-به طور منظم ورزش کنید

انجام فعالیت های ورزشی موجب بهبود گردش خون و در نتیجه ایجاد حالت درخشندگی پوست می گردد.

چطور مانع ازحالت تیرگی پوست شویم؟

ازقرار دادن وکس بر روی صورت و نیز مصرف مواد آرایشی معطر خودداری کنید. سیگار نکشید. دائما صورت خود را نشویید و استرس نداشته باشید ،چرا که استرس باعث تیرگی پوست می شود.

در ذیل به راهکار هایی اشاره شده که به کمک آن ها می توان پوستی سالم و درخشان داشته باشید.

  • از قراردادن وکس بر روی صورت خودداری کنید. پوست صورت فوق العاده حساس است و قرار دادن وکس داغ به آن آسیب وارد خواهد کرد. در عین حال مو های صورت، پوست تان را در برابر اشعه فرابنفش و آلودگی های زیست محیطی حفظ می کنند. وکس کردن صورت موجب بروز حالت التهابی پوست می شود.
  • از به کار بردن محصولات آرایشی معطر خودداری کنید . محصولات آرایشی مصنوعی و در عین حال ناسازگار با پوست ، گاهی موجب بروز حساسیت و التهابات پوستی می گردند.
  • سیگار راترک کنید. مصرف سیگار و سایر مواد مخدر و نیز مواد الکلی بر سلامت پوست شما به شدت تاثیر منفی گذاشته و در ایجاد تیرگی و خشکی پوست نقش دارد.
  • اهل افراط نباشید.در استفاده از روش های خانگی زیبایی پوست نیز زیاده روی نکنید تا این که در صورت زیاده روی دچار حالت حساسیت های پوستی نشوید.
  • از شستشوی دائم صورت خودداری کنید. دائما صورت خود را نشویید . چرا که پوست چربی طبیعی خود را از دست داده و دچار حالت خشکی می شود.
  • سعی کنید استرس نداشته باشید. چرا که استرس، رنگ چهره شما را بی روح و تیره می کند. بهتر است برای آرامش بیشتر و دوری از استرس، تمرینات یوگا و مدیتیشن داشته باشید.

9 تا از بهترین دکترهای پوست تهران (و نمونه کار)

پرسش های کلی

آیا ویتامین ث در درخشندگی پوست شما موثر است؟

ویتامین ث یک ماده آنتی اکسیدان ضروری برای سیستم ایمنی است و نقش زیادی در سنتز کلاژن دارد و اساسا برای ایجاد حالت درخشندگی پوست مفید است.

آیا پاکسازی پوست موضوعی مهم در سلامت و درخشندگی آن است؟

پاک سازی پوست و خارج سازی سلول های مرده موضوع مهمی است ، چرا که شرایط بهتری برای رشد سلول های جدید ایجاد می کند. در عین حال سلول های جوان تر در ایجاد حالت درخشندگی پوست بسیار موثر عمل می کنند. البته در حین استفاده از لایه بردار های طبیعی مانند میوه ها به خوبی دقت کنید که به مرور زمان میکروتیرهایی بر روی پوست ایجاد نشود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا