سایر هنرهای مهم

معرفی تصویری مراحل تولید عسل در ایران +فیلم

چرب زبان

آیا می دانید عسل چگونه تولید میشود؟ برای تولید یک کیلوگرم از این غذای خوشمزه  حدود 20هزار زنبور آنرا از 4 میلیون گل جمع آوری می کنند ضمن اینکه باید مسافت خیلی طولانی را برای پیدا کردن گل طی کنند. در این مقاله تمام مراحل جالب تولید عسل، از زمان بیرون رفتن زنبور برای یافتن گل مورد علاقه خود، جمع آوری شهد و برگشت به کندو را بطور کامل برایتان توضیح می دهیم.

مقدمه:

برای تولید عسل، زنبورها باید هر روز حداکثر مسافت 3 کیلومتری را برای پیدا کردن گیاه مورد علاقه خود بدنبال گل می گردند تا شهد شیرین را از جام گل‌ها بوسیله زبان خرطومی خود جمع نماید و در کیسه عسلی خود که در واقع معده دوم زنبورعسل هست ذخیره می کنند. در این کیسه شهد با آنزیم ها و بزاق زنبورعسل مخلوط می شود سپس با تغییر ساختار شهد، آنرا به شکل محلولی عالی، غلیظ و پرانرژی درمی‌آورد.

ویدیوی 1

 

لینک دانلود این ویدئو

ویدیوی 2-استخراج عسل در خارج از کشور

مراحل تولید عسل :

تولید عسل

شهد از 80 درصد آب و بعضی انواع قندهای مرکب مثل ساکارز تشکیل شده است. بسیاری از گیاهان از شهد برای جذب حشراتی مثل زنبورعسل استفاده می کنند تا بر روی گل بنشینند و عمل گرده افشانی را انجام دهند. زنبور عسل در هر نوبت پرواز برای جمع‌آوری شهد، حدود ۴۰ میلی‌گرم شهد را به کندو حمل می‌کند. زنبور مجبور است برای تهیه یک کیلوگرم از این شهد گوارا 120 تا 150 هزار بار شهد حمل کند و برای فراهم نمودن آن ده میلیون گل را بازدید کرده و از آن‌ها شهد (انگبین) تهیه نماید واین مسافت معادل این است که گویا هفت بار دور زمین پرواز کرده است.

زنبور مزرعه موقع برگشت و حمل شهد به کندو، در بین راه مقداری از آب شهد را جذب، و سپس از کلیه‌ها دفع می‌کند. مقداری دیاستاز diastase از نوع اینورتاز invertase ( تجزیه کننده مواد قندی است) از جداره عسلدان ترشح و به شهد می‌افزاید. کارگر مزرعه، این شهد یا به اصطلاح عسل نارس را در داخل سلول‌ها قرار می‌دهد و دوباره جهت جمع‌آوری به سوی کشتزارها و سرچشمه‌ها برمی‌گردد.

فرایند تبدیل شهد به عسل:

عسل1

این حشره با تمام کوچکی‌اش دو معده دارد، شهد گل‌های مکیده شده وارد معده اول می‌شود و می تواند حدود 70 میلی گرم شهد ذخیره کند یعنی معادل وزن خود زنبور و برای اینکه این معده اش را پر از شهد کند باید از حدود 100 تا 150 گل بازدید کند. که این معده بوسیله دریچه‌ای به معده دوم مربوط است. معده دوم عملیات گوارشی را انجام می‌دهد.

حتما بخوانید: اطلاعات کامل راجب گرده گل زنبور عسل

معده اول را کیسه عسلی یا چینه دان می‌گویند کلیه مراحل تبدیل شهد به عسل در این معده انجام گرفته و عسل رسیده و آماده شده از طریق خرطوم زنبور به سلول‌های مومی شکل ریخته می‌شود. کیسه عسلی به وسیله دریچه‌ای به معده دوم (معده اصلی) منتهی می شود زنبور عسل در صورت لزوم جهت تغذیه خویش با اندک فشار بوسیله ماهیچه‌های اطرافش دریچه را باز می‌کند و از این طریق عسل مورد نیاز زنبور وارد معده اصلی شده و صرف تغذیه آن می شود و سایر عملیات از جمله  گوارش و دفع مدفوع مربوط به این معده می‌باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

عسل4

موقع برگشت زنبور عسل به کندو، شهد جمع آوری شده را به زنبورهای کارگر داخل کندو منتقل می کند و یا به صورت نارس آن را داخل سلول ها رها می کند و مجددا به سمت جمع آوری شهد می رود. زنبورهای داخل کندو شهد موجود در شکم زنبور دیگر را می مکند و به طور مرتب این شهد را دهان به دهان می کنند و آن را با آنزیم های خاصی که بدنشان ترشح می کند مخلوط می کنند و در طی این فرایند قندهای مرکب موجود در شهد را به قندهای ساده تبدیل می کنند.

بیشتر قند مرکب موجود در شهد ساکارز می باشد و درواقع ساکارز ترکیب فروکتوز و گلوکز می باشد و زنبورعسل با ترشح آنزیم های خاص  ساکارز را تبدیل به فروکتوز و گلوکز می کند. این کار زنبورعسل باعث می شود که مصرف شهد برای زنبورها راحت تر شده و در مقابل حمله باکتری ها هم ایمن شود.

عسل چگونه غلیظ می شود :

عسل6

در اثر بال زدن سریع زنبورها آب اضافی موجود در عسل تبخیر می شود و به حدود 18 درصد می رسد. جالب است بدانید که زنبورعسل هرگز نمی خوابد و اگر شما در شب بین کندوها قدم بزنید صدای وزوز زنبورها که مشغول تبخیر آب عسل و یا دهان به دهان کردن آن می باشند می شنوید. بعد از اینکه زنبورعسل ساکارز را تبدیل به فروکتوز و گلوکز کرد و عسل را هم تغلیظ کرد آن را در خانه های شش ضلعی ذخیره میکندو با لایه ای از موم نازک که ما به آن پولک می گوییم درب استوانه را پلمپ می کند تا زمانی که یا خود زنبورها عسل را بخورند و یا زنبوردار عسل را برداشت کند.

غلظت عسل در مناطق مختلف :

عسل5

در مناطقی از کشور که رطوبت موجود در هوا بسیار بالاست و نزدیک دریا هستند زنبور نمی تواند میزان آب را به مقدار مطلوب برساند و به همین دلیل این عسل ها رقیق تر هستند اما در مناطق کوهستانی و خشک زنبور به راحتی رطوبت عسل را کنترل می کند.

یک تصور اشتباه وجود دارد که بعضی ها عسل را مدفوع زنبورعسل می دانند در صورتی که سیستم گوارش زنبور با سیستم تولید عسل آن کاملا مجزاست و زنبور عسل که سرآمد همه حشرات هست هرگز داخل کندو مدفوع نمی کند. مدفوع زنبور عسل ماده‌ای است آجری رنگ تا قهوه ای که عموما خارج از کندو دفع می‌شود و به هیچ وجه قابل استفاده نمی‌باشد.

کاربران گرامی ! از اینکه سایت ما را برگزیدید از شما سپاسگذاریم، لطفاً چنانچه سؤالی در زمینه مراحل تولید عسل دارید آنرا در بخش نظرات بیان نمایید تا به آن پاسخ داده شود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا